İçeriğe Yönlendir

Korona ve Napolyon

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Malum salgın iyisi kötüsü ile bir gün bitecek, napolyon a mal edilen deyiş vardır: para para para. İş yok güç az, evde hayaller kuran çoğaldı.

Salgın sonrası global görünüm, beklenti veya olası maddi değişimler konusunda neler düşünüyoruz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bütün ülkelerin borsası çöküyor, gayet normal. İlla ki yükselecek, bu da normal. Ancak nasıl oluyor da bizim paramız hala ama hala daha fazla değer kaybediyor, çözemiyorum.

Dolar 6.6TL oldu. Ne diyeceğimi bulamıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Sani Gerşon yazdı:

Bütün ülkelerin borsası çöküyor, gayet normal. İlla ki yükselecek, bu da normal. Ancak nasıl oluyor da bizim paramız hala ama hala daha fazla değer kaybediyor, çözemiyorum.

Dolar 6.6TL oldu. Ne diyeceğimi bulamıyorum.

sıkıntı herseyi satmaları ve parayı dolar olarak cekıp dünyanın saklaması para basan yok suanda altında bugun sıcrayıc var zaten bu corona 1 sene devam ederse piyasa banka dıye bırsey kalmayacak para sistem dısına cıkıyor, yabancı margın kol yemıs turkıyede varlıgı kalmıs malı sat parayı gönder dıyor yatırım yapacaksada artık herkes seyredıyor elı varmıyo tuşa 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Müşteri arıyor brent petrol almak istiyormuş :)

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Müşteri arıyor brent petrol almak istiyormuş :)

Brent kalmadı ham verelim deseydin :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kaç varil alacakmış dedim 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

Malum salgın iyisi kötüsü ile bir gün bitecek, napolyon a mal edilen deyiş vardır: para para para. İş yok güç az, evde hayaller kuran çoğaldı.

Salgın sonrası global görünüm, beklenti veya olası maddi değişimler konusunda neler düşünüyoruz?

kafası çalışan her birey, aşırı tüketimin anlamsızlığını fark eder zaten şu durumda. yeni değilde az kullanılmış mallarında alınabileceğini fark edecektir. çünkü yeni olan herşeyin değeri olması gerekenden daha yüksek olacaktır yakın gelecekte.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gulkokan yazdı:

Arkadaşım amerikada michigan da.
Arkadaşımın gözlemi son günlerde evlerin önünde yaptıkları 2. El eşya satışlarında ciddi bir artış diyor

çünkü, dünyanın sonsuz olmadığını, bu  çinde ortaya çıkan virüsün neden olduğu vaziyetler, insanların zihnindeki güvenlik ilüzyonunu yıkarak hatırlattı. artık vizyoner kişilerin daha izole yaşamları seçtiklerini, sosyalleşmenin daha az olacağını, insanların ev almak yerine toprağa yatırım yapacaklarını göreceğiz bence. daha mütevazi hayatların yaşanması bu gezegenin kaynaklarının daha eşit kullanılabilmesini sağlayacak.

analizlere göre endüstriyelleşmiş kentlerdeki hava kirliliğinin sadece 2 ayda temizlenmiş olması bile çok övdüğümüz ekonomik sistemlerimizin ne kadar da sürdürülemez olduğunun kanıtıdır bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Arkadaşım amerikada michigan da.
Arkadaşımın gözlemi son günlerde evlerin önünde yaptıkları 2. El eşya satışlarında ciddi bir artış diyor

Ev Kredisi olmayan abdli yok herhalde
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Ev Kredisi olmayan abdli yok herhalde

onlarda krediler fonlanıyor, borsada hisse senedi gibi satılıyor , hisseleri alanlar batıyor

Dogan Arsiray yazdı:

analizlere göre endüstriyelleşmiş kentlerdeki hava kirliliğinin sadece 2 ayda temizlenmiş olması bile

şu açıdan baksak: hani 100 yıl geçse temizlenmezdi? dpf şarttı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Çağlar Bayur yazdı:

onlarda krediler fonlanıyor, borsada hisse senedi gibi satılıyor , hisseleri alanlar batıyor

Çaglar abi emeklilik fonları yarı yarıya ındı kaldırac kullanan hedge fonların aracı kurumların bazıları battı, dow jones cuma 19200 kapadı gece 18164 e degdi oradan 20100 e yükseldi şuan 18690  toplam 4400 puana yakın marj yapdı 1 kont la cumadan kısa kalıp bugun 3 işlemi dogru yapdıysa 22000 usd kazandı yanlış yapdıysa 22000 usd zarar etti 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaldıraç ve kumar hiç sevmem bilmem de. bu günler fragman daha....

dünya zengin para dağıtır falan, ülkemizdeki vatandaşı etkileyecek  ilk tedbir: faizin sonraki aya ertlenme müjdesi oldu sadece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Su letgo ciktida insanlarin 2. el algisi biraz olsun degisti.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Çağlar Bayur yazdı:

kaldıraç ve kumar hiç sevmem bilmem de. bu günler fragman daha....

dünya zengin para dağıtır falan, ülkemizdeki vatandaşı etkileyecek  ilk tedbir: faizin sonraki aya ertlenme müjdesi oldu sadece.

Abı kumarı vs degılde sistem öyle işliyor bizdede emeklılık fonları 1 ayda yarı yarıya ındı 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkan Işık yazdı:

bizdede emeklılık fonları 1 ayda yarı yarıya ındı 

bizdeki fonlar Allah a emanet. şikayet merci yok. yıllık getiri saçmalııklarını matematik olarak ispat etmiştim, merci bulamadım hep duvar çıktı karşıma. yönetim giderleri ayrı komedi, hazine bonosu almak 2 ayda enter a basmak kadar zor bir işlem olmalı ki ona da yönetim gideri kesiliyor mesela. fonların bazı  içeriği müşteriye kapalı, onları da yönetim kurulu raporlarından çıkartmıştım. sonuç yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ahh ahh dardayız geliyor diye senelerdir diyorum ama dinleyen yoktu, alın size kriz.....

şu dolara talebi kesmesi lazım milletin ve birilerinin, adamlar düşsün diye dolar basıyor aksine dolar çıkıyor, dolara altına yüklendikçe daha beter oluyor ortam, çıkmazda dünya, ne yapacaklarını bilemez hale geldi ülkeler, borsa desen duman, dolar bu haldeyken çıkmaz, vix düşüyor falan diyorlar ama düşsede olmuyor, ne menem hale geldi ortam, bu kriz çok fena zarar verecek haberiniz olsun, yatırım vs. alayı hikaye oldu şimdilerde, ahanda dingilterede ohal ilen etmiş, birde virüs belası var, bizimkilerde zaten para yok, bunuda dediğimde tefe konmuştum hatırlasınız, yani yandıkki ne yandık, Allah yardımcımız olsun, çalışmayana vermez ama duadan zararda gelmez.....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Akbal yazdı:

Su letgo ciktida insanlarin 2. el algisi biraz olsun degisti.

evet daha rahat fiyat olduruyorlar. ne cok kendine sovdurmeyi seven varmis.

Çağlar Bayur yazdı:

birilerinin dpf satmasi lazim... 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ahh ahh dardayız geliyor diye senelerdir diyorum ama dinleyen yoktu, alın size kriz.....

şu dolara talebi kesmesi lazım milletin ve birilerinin, adamlar düşsün diye dolar basıyor aksine dolar çıkıyor, dolara altına yüklendikçe daha beter oluyor ortam, çıkmazda dünya, ne yapacaklarını bilemez hale geldi ülkeler, borsa desen duman, dolar bu haldeyken çıkmaz, vix düşüyor falan diyorlar ama düşsede olmuyor, ne menem hale geldi ortam, bu kriz çok fena zarar verecek haberiniz olsun, yatırım vs. alayı hikaye oldu şimdilerde, ahanda dingilterede ohal ilen etmiş, birde virüs belası var, bizimkilerde zaten para yok, bunuda dediğimde tefe konmuştum hatırlasınız, yani yandıkki ne yandık, Allah yardımcımız olsun, çalışmayana vermez ama duadan zararda gelmez.....

Akşam katardan para geldi galıba 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

para geldimi bilmem ama para basıyoruz, acısı sonra çıkar bunun, bu arada abd ciddi ciddi dijital dolara geçmeyi hesaplıyor, haberler çıkmaya başladı, böylece doların değeri düşecekmiş, tabii buna yan etki olarak bakmak lazım, adam diyecekki mesela 1 dijital dolar = 10 kağıt dolar, ahanda bitti borçlaar, battı diğerleri, olmaz olmaz dememek lazım, yeni para birimi gerekiyor abd ye ....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Paradan para kazanma devri bitecek... Artık üreten kazanacak. Ali abinin dedigi gibi sanal paralar revacta olurken, sanal markette isler buyur... Kacari yok satarak degil üreterek toparlnicaz... 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

abd ciddi ciddi dijital dolara geçmeyi hesaplıyor,

tüm ilke merkze bankaları geçmeyi planlıyor, yoksa suç ile mücadeele edemezler.

Erkut Uysal yazdı:

Paradan para kazanma devri bitecek...

kısa dönemde borçlanma yükü artacak, sonra sokağa dökülürse tüm dünya oı zaman tekrar değerlendirlebilir.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Bu kriz 2008 abd krizinden derin olacağı aşikar. Dünya en azından kayıtlı finansal piyasalar ilk kez böyle bir şey görüyor. Tasarruflu olmalıyız bunun ilerisi zaten stagflasyon ki bundan Allah korusun çok kötü fakirleşeceğiz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tahir Ak yazdı:

Bu kriz 2008 abd krizinden derin olacağı aşikar

o amatör yatırımcıdalarda keriz (ekonomist tabiridir) silkeleyip, devlette birikmiş fazla parayı özel sektöre aktarma opersayonu idi. yüksek bürokratlar işin içinde idi. yarıglanmadılar da. Şimdiki global olarak tüm vatandaşları devlete borçlandımrak. Var olan kredi veya kart borçları yetersiz yeni düzen için.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...