İçeriğe Yönlendir

Disk Tornasından Sonra Gelen Sürtme Sesi

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

Fren yaptığımda titreme vardı ön diskler torna yapıldı geçmeyince arkalarda torna yapıldı ve tireme geçti. Balatalar çok yeniymiş değiştirmeyelim yazık olur dediler. İlk gün farketmedim ama bugün sabah ara sokakta giderken yankınında etkisiyle bir sürtme sesi geliyor balatalar sanırım diske sürtüyor. Yaptırdığım yere götürdüm balatalar eski diske göre alışmış belli bir süre kullan geçer yoksa yeni balata parası vereceksin seninkiler çok yeni dediler. Dedikleri doğrumu kullandıkça bu sürtme sesi gider mi ? Tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum ne yapmalıyım ?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Balatalar diske alışınca geçer ustanın dediği gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Aynen doğru yeni balatada alsan belirli bir süre ses yapabilir 100 km sonra geçer bu sürede sert fren yapmadan kaçının, arti olarak ışıklarda trafikde beklerken frene sert basılı şekilde beklemeyin araç dursun yeter , mümkün ise el freninden yardım alın dik rampalarda beklerken bu şekilde diski tekrar yamultmamis ve alışmasını da katkıda bulunmuş olursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Arkadaşlar burada atladığımız bir durum yok değili mi ? Ben frene basmadığım halde balatalar diske sürtüp ses yapıyor.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

disk ile balata birbirine alışmadığı için normaldir bu, ya balata değişip sesten kurtulunacak ya da balatanın disk yüzeyine adepte olmasını bekleyeceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence yorumlar hatalı... 

Normalde sürtmeyen bir balata.. Fren diski bir mm tornalanıp aşındırılınca hiç sürtmez

Bence sürten şey sadece diski arkadan çevreleyen toz sacı. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence yorumlar hatalı... 

Normalde sürtmeyen bir balata.. Fren diski bir mm tornalanıp aşındırılınca hiç sürtmez

bence de doğru tespit bu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence yorumlar hatalı... 

Bende sizin gibi düşünüyorum İlk önce dıştan bir tornavida yardımı ile toz saçlarını itelediler ama fayda etmedi belkide tam yapamadılar. Biraz kullan geçer diye üstelediler bakalım virüs nedeniylede çok kullanmıyorum arabayı geçmezse 4 tekeride söküp baksınlar. Gelişmeleri yazarım tekrar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

alışma olayı dedikleri o kadar uzun süre degildir.bir hafta önce ikinci aracımın diskler tornaladım. Belki iki yüz üç yüz metre sonra kesti sesini daha sonra yenileri ile degiştirdim. Disk balata degişimi yine aynı mak. ücyüz metre sonra hic bi sürtme yada alışma sıkıntısı yok.Kendim de tornacı olarak söylüyorum eger ki işi yapan ehli degil ise diski acılı tornalamış olabilir burda acılı derken 10 20 degil %2 bile fark eder ama o da yine o kadar sürtme sesi yapmaz.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Vasfi Gişten yazdı:

Arkadaşlar burada atladığımız bir durum yok değili mi ? Ben frene basmadığım halde balatalar diske sürtüp ses yapıyor.

Evet ilk başlarda yapar yerine oturduğunda keser , bendede aynısı oluyor özellikle disk yada disk yeni balata eski ise alışma süresince yapar

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Soner Soyçerçel

Fren balataları zaten frene basmasanız da diske çok hafif temas edecek şekilde durur, eğer sessiz bir sokakta iki tarafta duvar varken vs boşta giderken bu sesi duymuşsanız hafif sürtme normaldir. Aracı lifte veya krikoya kaldırdığınızda da fıldır fıldır serbest dönmemesi istenir zaten, dönerken hafif hıssss diye sürekli ama çok hafif bir ses gelmesi normaldir ve frene dokunduğunuz an kesilir. Ama gelen ses ciyk ciyk diye ritmik ve diskin bir bölgesinden geliyorsa denildiği gibi tornaya bağlarken hata yapılmış olabilir.

Bence önce biraz ısıtarak alıştırmayı deneyin. Boş bir yolda 4-5 defa 60’dan 10km/s hiza sertçe kızaklatmadan yavaşlayın ama durmayın. 1-2 dakika frene basmadan soğuttuktan sonra aynı işlemi 100-10 arası için yapın ve 5-6 dakika soğutun. Bu işleme disc bedding veya disk alıştırma deniyor. Balata ile diskin yüksek ısı ile birbirine alışması için yapılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dinamik (araç üstünde) torna yapılmadıkça normal , bir süre sonra kesilir.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Araç 1000 km yi geçti bu ses hala devam ediyor sesi dar sokakta duyuyorum virüs muhabbetine tekrar götüremedim boyle kullanıyorum ama o sesin varlığı beni rahatsız ediyor 😅

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

10-20 km civarı alışması için gerken km. 1000 kmde hala varsa birşeyler bayağı ters gitmiştir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Vasfi Gişten

Virüs muhabbetinin azalması ve disk tornasından sonra geçen 2000km den sonra arabayı götürdüm. 2k km oldu ses aynen devam ediyor deyince direk lifte kaldırıp tekerlekleri söktüler. Arka diskleri elle döndürünce balatalar diske sürtüyor ve bu sesi çıkarıyor. Toz saçlarında sıkıntı yoktu. İlk defa böyle bir şey görüyoruz dediler. Çalışanlardan bir tanesi balatalar orijinal nissin marka büyük ihtimal fabrikada takılandır çok sertleştiğinden bunu yapıyor değişip deneyelim dedi. Değişip teste çıktık ilk başta ses yine geliyordu biraz kullan geçer desede tatmin olmadım ve beraber gezmeye devam ettik en son avm otoparkına girdiğimizde sesin gittiğini anladım. Ayrıca balata değişimi firen hissini çok fazla değiştirdi. Arabanın öncesini bilmediğim için firen performansını bu şekilde sanıyordum ama meğersem bu sertleşmeden dolayı arka balatalar resmen diske yeterli tutunmayı sağlayamıyormuş şimdi firenler çok daha iyi tutuyor ve abs geç devreye giriyor. İyiki ses gelmiş ve bu balatayı değiştirmeme vesile olmuş balataların kalınlıkları çok iyidi ama özelliğini yitirmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...