İçeriğe Yönlendir

Nedir Bu Pahalılık?

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Tahir Ak
Pazarcının kazandığı para haramdır. Pazara gidenler kendisi kaşınmış oluyor. Pazarcılara para kazandırmayın. 3 kuruş pahalı olsun (ki değil) marketten olsun. Kendimiz seçerek aldığımız için pazardan aldığımızın yarısını çöpe attığımızı düşünürsek daha uyguna bile geliyor market.
Daha neler....
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bülent Tarakçı yazdı:

biri bana mantıklı bir açıklama yapsın.

çok basit. manav falan global iktisat bilmez ama mesela global iphone gibi fimaların bile uyguladığı global fiyat politikası şudur:

satılan ürün, o anki gelen sevkiyata göre değil sonraki sevkiyata göre veya üretim varsa bir sonraki ürününü arge masrafı da katılarak belirlenir.

yoksa firma kalmaz batarı hepsi.

şu an dünya önünü göremiyor, bugün var olan değerler bile yarın değişecek, bu aralar rakamlara falan çok bakmamalı psikoloji daha önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Çileğin üretimi ilçemizde yapılır direk istanbula gider.İstanbul halde kilosuna 5 lira alıcı bulamazken bizim pazarda kilosu 10 lira.Yermiyim Yemen tabi.Paralarımı sığdıracak yerim olmasa bile gidip ona 10 lira vermem.

Avakadonun üretimi ilçemizde yapılır ama yemeye pazardan alamayız.Tanesi 10 lira.

Salatalık üretimi ilçemizde yapılır kilosu 6 lira.

Batsınlar üzülürsem ne olayım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Fatih Sarıkaya yazdı:

Çileğin üretimi ilçemizde yapılır direk istanbula gider.İstanbul halde kilosuna 5 lira alıcı bulamazken bizim pazarda kilosu 10 lira.Yermiyim Yemen tabi.Paralarımı sığdıracak yerim olmasa bile gidip ona 10 lira vermem.

Avakadonun üretimi ilçemizde yapılır ama yemeye pazardan alamayız.Tanesi 10 lira.

Salatalık üretimi ilçemizde yapılır kilosu 6 lira.

Batsınlar üzülürsem ne olayım.

Boşuna dememişler; para eşten dosttan kazanılır diye. Ama konuyu yanlış anlamışlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Sarıkaya yazdı:

İstanbul halde kilosuna 5 lira alıcı bulamazken bizim pazarda kilosu 10 lira.Yermiyim Yemen tabi.

halden alırken seçerek mi alınıyor yoksa kasa ile komple mi_

pazardan kasa ile mi seçerek mi alınıyor. fire ne olacak_

herkes müşteri herkes satıcı dır hayatın içinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Recep Selim Kaya yazdı:

FX anlık fiyat. BIST 'i bilmem de verdiğiniz Amerika fiyatı vadeli işlemlerde. Spot fiyat ile karşılaştırma daha faydalı olabilir.

Recep hocam bugunku işlemlerde spotun hükmü yokdu  yurtdısı rafınerıler kapanmıs spottan aldıgın  altın kagıt üstünde oldugu için bir hükmü kalmamamıs gıbı işlem yapdılar , amerıka tarafında su  sıkıntı var nisan sonunda  altınımı fiziki olarak getır dıyor eger müşteri isterse problem fiziki altın kıtlıgı altın , bugunden cıkardadıgım ders altın uretılmesse alım satım kesılırse    bankadakı altın degılde fızıkı kasadakı altının altın oldugu 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Erkan Işık yazdı:

Recep hocam bugunku işlemlerde spotun hükmü yokdu  yurtdısı rafınerıler kapanmıs spottan aldıgın  altın kagıt üstünde oldugu için bir hükmü kalmamamıs gıbı işlem yapdılar , amerıka tarafında su  sıkıntı var nisan sonunda  altınımı fiziki olarak getır dıyor eger müşteri isterse problem fiziki altın kıtlıgı altın , bugunden cıkardadıgım ders altın uretılmesse alım satım kesılırse    bankadakı altın degılde fızıkı kasadakı altının altın oldugu 

İki aya kalmaz ülkeler kendi haline bırakır bu virüsü sadece öngörü...

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Osman Yücel Çetin yazdı:

İki aya kalmaz ülkeler kendi haline bırakır bu virüsü sadece öngörü...

Çin bugunden ıtıbaren bırakdı  bazı kentlerde nisan ın sonundan ıtıraberende normal hayata dönuyorum dıye acıklama yapdı

Yorum bağlantısı
Enes Ayan
Ahmet Caliskan yazdı:

Pazarcının kazandığı para haramdır. Pazara gidenler kendisi kaşınmış oluyor. Pazarcılara para kazandırmayın. 3 kuruş pahalı olsun (ki değil) marketten olsun. Kendimiz seçerek aldığımız için pazardan aldığımızın yarısını çöpe attığımızı düşünürsek daha uyguna bile geliyor market.

Pazara gitmeyeli iki yıl oluyor. Bu haram olayına bende katılıyorum. İşini düzgün yapanlar elbette olacaktır ki ben hiç rast gelmedim. Bildiğin kandırmaca öne diziyor güzel malları arkadan çürük çarık dolduruyor. Eve gelince bakıyorsun yarısı çöp. Pazarcı bir arkadaşım vardı. Bana biz zaten malın iyisinden paramızı kazanıyoruz çürüğü satmaya gerek yok insanlar seçsin alsın derdi. Ama maalesef ben onun gibi kimseyi görmedim. Markete gidiyorsun seçip alıyorsun belki biraz pahalı ama çürükleri düşünce aynı fiyata geliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Fiyattan bagimsiz olarak.

Galeride, balıkçıda ve pazarda hep "kesin sevketibostan i montajlamislardir" diyerek kandırılmış hissiyle ayrılıyorum. 

Denemediğim yontem kalmadi, hemsericilikten, taniyor goruntusune, isi biliyor tavrına kadar. Hep ayrılırken "acaba" sorusu aklımda.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Erkan Işık yazdı:

Orası muhakkak tabi. Ama kağıt üstündeki altın sahibi buradan bir darbe yerse bir daha güven kalmaz bu piyasaya. Zaten günlük 60-100 dolar hareketler pek hayra alamet değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkan Işık yazdı:

yurtdısı rafınerıler kapanmıs spottan aldıgın  altın kagıt üstünde oldugu için bir hükmü kalmamamıs gıbı işlem yapdılar , amerıka tarafında su  sıkıntı var nisan sonunda  altınımı fiziki olarak getır dıyor

2012 den beri ikinici morgage benzeri kriz bu süslü altın kağıtlarından çıkacak diyor(uz)

altın fiziki olarak değerlidir, sanal süslü dünyanın sözde altın fonları toksik yatırım aracıdır

Recep Selim Kaya yazdı:

Orası muhakkak tabi. Ama kağıt üstündeki altın sahibi buradan bir darbe yerse bir daha güven kalmaz bu piyasaya. Zaten günlük 60-100 dolar hareketler pek hayra alamet değil.

japon yeni  kredisi / içi boş ev kredileri fonu krizi.. hala ders almayan amatör varsa, batsın daha iyi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

japon yeni  kredisi / içi boş ev kredileri fonu krizi.. hala ders almayan amatör varsa, batsın daha iyi

Cazibesi çekiyor kendine “namıssızın”. Ama suyun kaynadığı da apaçık görülüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Örneğin bizim burada bile (Ki nüfusun%90 ı köy bağlantılı bir şehirdir) pazardaki köylü satıcıların çoğu çakaldır. Millete organik diye marul, yeşil soğan vs. zerzevat satarlar. Bazıları da marketten pahalı olur. Ben nasıl ilaçlandığına nasıl gübreye boğulduğuna bizzat şahitim. Bazıları sebze halinden alıyorlar, çember kafalarında olunca köylü diye millet kendi ürettiğini satıyor sanıyor. Yayla yolunda millet köylü daha temiz ürün satar diye bu tayfadan yeşillik alıyor. Bilmiyorlar ki belki de şehirdeki marketlerden aldıklarından daha fazla ilaç, suni gübre barındırıyor. İçlerinde dürüst olan sayısı en iyi ihtimal ile %10-15 ya çıkar ya çıkmaz. Yayla da dededen kalma toprağımız, mütevazi bir evimiz var. Babam ile taze taze yiyelim diye marul, soğan, turp, havuç, patates vs. dikeriz. Haliyle satın aldıklarımızdan farklı olsun diye hayvan gübresi kullanırız. Bizim marullar daha yeni filizlenirken yol kenarında satış yapan köylülerim suni gübreyle olgunlaşmış hale getirirler. Millette yayla yeri diye alır. 

Kabahat sadece üretip satanda değil! Denetlense, ilaçlara ve gübreye de bir sınırlama gelse biraz daha temiz ürünler yiyebiliriz. Kurtlu elmaya hasret kaldık. Allahtan köyümüz varda. Yarısını börtü böcek yarısını da biz yiyoruz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Osman Yücel Çetin yazdı:

Mesela geçen hafta aynı pazarda patates 4 kilo 20 TL idi yine soğana 5 lira yazmışlar, ben daha 2 gün önce evime yakın BİM marketten inci gibi patatesi 2,25 TL'den soğanı 1,75 TL'den aldım...

1. Bim, şok, a101 gibi büyük market zincirlerinde durum farklı. Onların aldıkları fiyattan pazarcı veya küçük marketler alamaz.
2. Fiyatlar hangi halden alındığına görede değişir. Biz markete çarşamba günleri sebzeyi Ankara veya Amasyadan alıyoruz, cuma ve pazar günleri Rizeden alıyoruz aralarında ciddi fark oluyor.
3. Marketlerde alınan fiyatın üzerine eklenen kar az çok bellidir ama pazarda bu kar daha esnek olabiliyor. Diğer marketlerde durum nasıl bilgim yok ama benim çalıştığım markette manav bölümünde alınan ürünlerin üretim yeri ve alış fiyatları asılı oluyor.

Kısaca burda fiyatların artmasında son satıcının bir etkisi olmuyor. Hal veya hallerin tedarikcileri fiyatı belirliyor yani.

Örnek olarak şuan bizde patatesin kilosu 4.25 tl bize gelişi 3,95 tl ve yakıt masrafı hariç(Amasyadan almıştık)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Uğur Kamil yazdı:

1. Bim, şok, a101 gibi büyük market zincirlerinde durum farklı. Onların aldıkları fiyattan pazarcı veya küçük marketler alamaz.
2. Fiyatlar hangi halden alındığına görede değişir. Biz markete çarşamba günleri sebzeyi Ankara veya Amasyadan alıyoruz, cuma ve pazar günleri Rizeden alıyoruz aralarında ciddi fark oluyor.
3. Marketlerde alınan fiyatın üzerine eklenen kar az çok bellidir ama pazarda bu kar daha esnek olabiliyor. Diğer marketlerde durum nasıl bilgim yok ama benim çalıştığım markette manav bölümünde alınan ürünlerin üretim yeri ve alış fiyatları asılı oluyor.

Kısaca burda fiyatların artmasında son satıcının bir etkisi olmuyor. Hal veya hallerin tedarikcileri fiyatı belirliyor yani.

Örnek olarak şuan bizde patatesin kilosu 4.25 tl bize gelişi 3,95 tl ve yakıt masrafı hariç(Amasyadan almıştık)

Doğrudur ama ben tüketici olarak bütçeme uygun son fiyatla ilgileniyorum haliyle pazar esnafının kar oranlarının marketlerden her şeye rağmen daha fazla olduğunu düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Çağlar Bayur yazdı:

2012 den beri ikinici morgage benzeri kriz bu süslü altın kağıtlarından çıkacak diyor(uz)

altın fiziki olarak değerlidir, sanal süslü dünyanın sözde altın fonları toksik yatırım aracıdır

Çağlar abi, japonyada neden yıllardır resesyon var? İnsanlar çok mu tasarruflu? Neden para harcamazlar

Bülent Tarakçı yazdı:

Örneğin bizim burada bile (Ki nüfusun%90 ı köy bağlantılı bir şehirdir) pazardaki köylü satıcıların çoğu çakaldır. Millete organik diye marul, yeşil soğan vs. zerzevat satarlar. Bazıları da marketten pahalı olur. Ben nasıl ilaçlandığına nasıl gübreye boğulduğuna bizzat şahitim. Bazıları sebze halinden alıyorlar, çember kafalarında olunca köylü diye millet kendi ürettiğini satıyor sanıyor. Yayla yolunda millet köylü daha temiz ürün satar diye bu tayfadan yeşillik alıyor. Bilmiyorlar ki belki de şehirdeki marketlerden aldıklarından daha fazla ilaç, suni gübre barındırıyor. İçlerinde dürüst olan sayısı en iyi ihtimal ile %10-15 ya çıkar ya çıkmaz. Yayla da dededen kalma toprağımız, mütevazi bir evimiz var. Babam ile taze taze yiyelim diye marul, soğan, turp, havuç, patates vs. dikeriz. Haliyle satın aldıklarımızdan farklı olsun diye hayvan gübresi kullanırız. Bizim marullar daha yeni filizlenirken yol kenarında satış yapan köylülerim suni gübreyle olgunlaşmış hale getirirler. Millette yayla yeri diye alır. 

Kabahat sadece üretip satanda değil! Denetlense, ilaçlara ve gübreye de bir sınırlama gelse biraz daha temiz ürünler yiyebiliriz. Kurtlu elmaya hasret kaldık. Allahtan köyümüz varda. Yarısını börtü böcek yarısını da biz yiyoruz. 

Aklıma nedense köylüleri niçin öldğrmeliyiz şiiri geldi. 

Not: yedi düvel köylüyüm, taş gelmeden :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
ibrahim Tiryaki yazdı:

japonyada neden yıllardır resesyon var? İnsanlar çok mu tasarruflu? Neden para harcamazlar

inceledğim bir ülke değil, ancak orada deflasyon var. Mal lar ucuzluyor ama talep artmıyor, üretim var yani. japonya ayrı bir kıta apayrı bir kültür. daha çok iç pazarına çalışan, dünyaya aslında fazla teknoloji satmayı istemeyen (savaş sonrası acı var) bir toplum. yatırım kararlarını ev hanımları verir, çoğunun yatırım araçları da evlerde kasalarda olan tiptir.

nüfusu yaşlı, o bölümde zayıflar, çocuklar çoğalırsa toprak da az, coğrafik olarak da zor bir ülke.

pazar doymuş olabilir, yeni ürüne talep az olabilir ancak üretimsel sorunları yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Ben de marketten almayı tercih ediyorum.

Birincisi, istediğim kadar alabiliyorum ve net ücreti ne kadarsa onu ödüyorum. Ne bir minnet duyma ve ne de bir hakka girme durumu oluyor. 

İkincisi, seçme şansım daha fazla oluyor. 

Üçüncüsü, iletişim benim için önemli karşımdakinin gevzeklik etmesi hoşuma gitmiyor. 

Dördüncüsü, kalabalık en sevmediğim olaylardan biri buna ek olarak tam birşey soracak oluyorsun teyzenin biri geliyor hem önüne geçiyor ve hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor canı sağ olsun. 

Beşincisi, bozuk parası oluyor olmuyor, malın kötüsünü verebiliyor birkaç defa başıma geldi. 

Altıncısı, pazarda dolaşmak sıkıcı geliyor. Genelde alışverişi bitirip biran önce gitme derdinde olan biriyim. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Pazarci esnafindan nefret ediyorum. Malesef Pazar gunleri bizim sokaga pazar kuruluyor. Cumartesiden arabani baska yer bulup koyuyorsun. Pazar sabah camimin altinda saat 6 da geliyorlar bagira cagira tezgah kuruyorlar. Butun gun pazarci sesi evin icinde. Aksam gittiklerinde gorun birde, ortalik savas alani. Her turlu pazar pisligi tahtalar sokakta. Toplanirken ates yakiyorlar birde hava soguk diye. Gece 3’e kadar pazarin temizligi ile ugrasiyor belediye. Once isciler supuruyor sonra is makineleri supuruyor en son tazzikli suyla yikiyorlar. Is makinelerinin turuncu lambasi evin icinde donuyor gurultuleride cabasi. 

Bizim camin altinda buyuk bir balik tezgagi ve peynir tezgahi var. ikisinin de kokusu sali carsambaya kadar gitmiyor. 

Birkac kere alisveris yaptim curuk carik dolduruyorlar. Kilosu 3 liralik seyi direk 5 liraya tamamliyorlar. 

Balikci cok gurultulu ama ilgili, duzgun temizleyip veriyor. Pislik sokakta tabi bu arada. Birde zeytincinin hatay kirmasi guzel. 

Kisacasi nefret ediyorum pazardan. 

Ali’lerin Anadolu yakasindaki evinin orda kapali pazar var, market gibi temiz duzenli sessiz. Cikisina da zabitanin tartisini koymuslar. Suphe ediyorsan aldigin poseti tart oyle cik pazardan. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Biraz önce markete gidip geldim, fiyatlara güzel güncelleme yapmışlar, almanyada 9 euroya mercimek yiyen çıkar mı diye merak sardı bir anda.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
(düzenlendi)

Bazı şehirlerde pazar kurulan özel alanlar var. Ankara'daki gibi sokaklara kurulmuyor. Sokaklarda kurulan pazarlar hem gürültü hem de hijyen açısından çok uygun değiller bence. Ayrıca temizlik dolayısıyla belediyenin zamanını harcıyorlar. Kurulduğu sokağın sakinlerinden olsam dayanamazdım herhalde.

tarihinde Eyüp Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Köksal Yılmaz yazdı:

Biraz önce markete gidip geldim, fiyatlara güzel güncelleme yapmışlar, almanyada 9 euroya mercimek yiyen çıkar mı diye merak sardı bir anda.

😀 Burda temel gıda fiyatları sudan ucuz ve markete göre değişmiyor. Hangi markete giderseniz gidin kıyma 6 öyro, sıvı yağ 0,99 öyro, süt 0,75 öyro. Geçen et yemekten sıkıldık karnabahar alalım dedik, namussuz etten pahalı. Güncelleme falan yaparlarsa şırıngalar hazır, direkt kan alırlar. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Brokoli an itibariyle 15 tl olmuş. Fırsatçılar için bahane çok, kimi zaman dolar, kimi zaman benzin fiyatları, kimi zaman deprem, kimi zaman korona...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
M. Asım Kahraman yazdı:

Brokoli an itibariyle 15 tl olmuş. Fırsatçılar için bahane çok, kimi zaman dolar, kimi zaman benzin fiyatları, kimi zaman deprem, kimi zaman korona...

Normalde ben hiç bela okumam ama Allah belasını verin bunların... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...