İçeriğe Yönlendir

Nedir Bu Pahalılık?

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Az önce haberlerde tekrar söyledi. Adana toptancı halinde bir esnaf "Kapılar kapandı. Ürünler elde kaldı. Domatesin kilosu 1 TL" dedi. Yazık oldu memlekete.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Bülent Tarakçı yazdı:

Az önce haberlerde tekrar söyledi. Adana toptancı halinde bir esnaf "Kapılar kapandı. Ürünler elde kaldı. Domatesin kilosu 1 TL" dedi. Yazık oldu memlekete.

Bir iki meyve ve sebzede fiyat birden düştü ama geri kalan meyve ve sebzede ciddi oranda arttı.

6 ay önce işe ilk girdiğimde sarımsağa yatırım yapsaydım şuanda %100 den fazla kar etmiştim :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Uğur Kamil yazdı:

Bir iki meyve ve sebzede fiyat birden düştü ama geri kalan meyve ve sebzede ciddi oranda arttı.

6 ay önce işe ilk girdiğimde sarımsağa yatırım yapsaydım şuanda %100 den fazla kar etmiştim :)

Üzülmeyin seneye aynı şey olacak zaten. Sarımsağın kilosu mevsimine göre 5-10 liralardan 40-50 liralara kadar çıkıyor. Size tüyo vereyim. Bamya da ilk çıktığında çok pahalı olacak. Sonra düşecek. Yani biraz mevsimden kaynaklanıyor. :)

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Emre Şimşek yazdı:

Üzülmeyin seneye aynı şey olacak zaten. Sarımsağın kilosu mevsimine göre 5-10 liralardan 40-50 liralara kadar çıkıyor. Size tüyo vereyim. Bamya da ilk çıktığında çok pahalı olacak. Sonra düşecek. Yani biraz mevsimden kaynaklanıyor. :)

Sarımsağı saklaması diğerleri kadar zor değil ama ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Normalde pazardan nefret ederim ancak Pendik pazarını tavsiye ederim sabah erken saatlerde gidildiğinde kalabalık olmadan alışveriş yapılabiliyor. Öğlene doğru acıktım mı bir balık emek işlem tamam. İnşallah şu günler bir an önce biter de bir giderim tekrardan. 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

30'lu yumurtayı geçen hafta KİM marketten 9.95 TL'den almıştım, Migros'ta da 10.95 TL olarak görmüştüm ve hemen her yerde 10.95 TL veya 11.95 TL idi derken 12.95'i hızlıca geçip 13.95 TL olmuş her yerde. Sebze, meyve, yumurta sorunumuz yok halkımız müsterih olsun zam değil ucuzlama olacak diyen herkes bir güzel kazıkladı milleti, hiç bu kadar müsterih kazık yememiştik çok teşekkür ederiz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bu arada mercimek demişken bugün evde önceki mercimeğin poşetini buldum, 2 şubatta aynı yerden mercimeği 7,95 tl ye almışım, dün 8,95 tl

Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu

Pazar konusunu görünce memurluğa atandığımda istanbulda pazara gittik limon seçiyorum hoppp hemşerim burayı adanamı sandın seçmece yok ben veririm tane 25 krş demişti 😊 paZar konusunda şanslıyız adanada seçmece olur fiyatlar market fiyatının altında olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal Maraşlıoğlu yazdı:

Pazar konusunu görünce memurluğa atandığımda istanbulda pazara gittik limon seçiyorum hoppp hemşerim burayı adanamı sandın seçmece yok ben veririm tane 25 krş demişti 😊 paZar konusunda şanslıyız adanada seçmece olur fiyatlar market fiyatının altında olur

bir adanalıya bunu söyleyen yürek yemiş olmalı :rofl:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
30'lu yumurtayı geçen hafta KİM marketten 9.95 TL'den almıştım, Migros'ta da 10.95 TL olarak görmüştüm ve hemen her yerde 10.95 TL veya 11.95 TL idi derken 12.95'i hızlıca geçip 13.95 TL olmuş her yerde. Sebze, meyve, yumurta sorunumuz yok halkımız müsterih olsun zam değil ucuzlama olacak diyen herkes bir güzel kazıkladı milleti, hiç bu kadar müsterih kazık yememiştik çok teşekkür ederiz. 
30 yumurta 9.95 ise o yumurtadan şüphe ederim. Bence sizde edin.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)
Fatih Evcin yazdı:
Osman Yücel Çetin yazdı:

Keskinoğlu marka idi hatta çocuklar evde yenir diye iki koli aldım, son tüketim tarihi 08.04.2020 yazıyordu üzerinde bir kolisi yendi ikinciye başladık herhangi bir sorun yoktu. KİM market arada ciddi indirim yapıyor bazı ürünlerde bence gariplik yok aynı gün Migros'ta 10.95 TL'de satıyordu. 

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Çağlar Bayur yazdı:

inceledğim bir ülke değil, ancak orada deflasyon var. Mal lar ucuzluyor ama talep artmıyor, üretim var yani. japonya ayrı bir kıta apayrı bir kültür. daha çok iç pazarına çalışan, dünyaya aslında fazla teknoloji satmayı istemeyen (savaş sonrası acı var) bir toplum. yatırım kararlarını ev hanımları verir, çoğunun yatırım araçları da evlerde kasalarda olan tiptir.

nüfusu yaşlı, o bölümde zayıflar, çocuklar çoğalırsa toprak da az, coğrafik olarak da zor bir ülke.

pazar doymuş olabilir, yeni ürüne talep az olabilir ancak üretimsel sorunları yok.

evet doğrudur çağlar abi, inceledim biraz dediğin gibi. refah seviyesi zaten yüksek olduğu için doymuşlar, bir araba alıp yıllarca biniyorlar, tüketim alışkanlıkları pek yok. daha çok tasarruf eğilimindeler. kamu yatırımlarının nerdeyse tamamı tamamlandığı için yatırım yapılacak alanda kalmamış :D  faizler ve enflasyon dipte olmasına rağmen durgunluk var. bizim ülkede bu günleri görecek mi derken, makina gibi ürediğimiz aklıma geliyor :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Keskinoğlu marka idi hatta çocuklar evde yenir diye iki koli aldım, son tüketim tarihi 08.04.2020 yazıyordu üzerinde bir kolisi yendi ikinciye başladık herhangi bir sorun yoktu. KİM market arada ciddi indirim yapıyor bazı ürünlerde bence gariplik yok aynı gün Migros'ta 10.95 TL'de satıyordu. 
Satılabilir. Alınmamalı bence. Uzun yıllardır nakliye sektöründeyim. Yurt dışına çok fazla yumurta ve civciv gönderdik. Bu vesile ile bir çok yumurta üreticisi ile görüştük. Belki inanmayacaksınız ama ellerinde katalog ile gidiyorlar müşteriye yumurta hangi renk olsun diye..
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sami Demirpaz yazdı:

Kisacasi nefret ediyorum pazardan. 

valla yüzde 20 pahalı ya gidiyorum bildiğim manavdan alıyorum. hiç boş yok. tüm meyveler sağlam. adam sabahın köründe gidip halden seçip getiriyor. zorunda değilsem gitmem pazara.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Sefa Çelik yazdı:

Konuyla alakası yok ama şoklardayım. 1 senedir 30 yumurtayı 25 liradan alıyorum. Eczanemin mahallesinde bir gecekondu var, onun bahçesindeki tavuklardan. Bir müşterimin kendi tavukları. Fiyatlar bana çok ama çok uygun geldi. 

geçen hafta 10 yumurta 15 liraya aldım gezen ve yem hariç doğal beslenen tavuk yumurtası :) 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Fatih Evcin yazdı:
Osman Yücel Çetin yazdı:

Satılabilir. Alınmamalı bence. Uzun yıllardır nakliye sektöründeyim. Yurt dışına çok fazla yumurta ve civciv gönderdik. Bu vesile ile bir çok yumurta üreticisi ile görüştük. Belki inanmayacaksınız ama ellerinde katalog ile gidiyorlar müşteriye yumurta hangi renk olsun diye..

Yumurta fiyatları aslında hastalık nedeniyle ihracat kapanınca biraz ucuzlamıştı ondan sonra baktılar iç talep kuvvetli dayadılar zammı. Yumurtalar bitmek üzere. 😀

Sefa Çelik yazdı:

Konuyla alakası yok ama şoklardayım. 1 senedir 30 yumurtayı 25 liradan alıyorum. Eczanemin mahallesinde bir gecekondu var, onun bahçesindeki tavuklardan. Bir müşterimin kendi tavukları. Fiyatlar bana çok ama çok uygun geldi. 

Burada da var kolisi 25-30-40 lira arası değişiyor satıcısına göre gezen veya organik yumurta diye satıyorlar üreticiyiz diye ama ne kadar organik bilemiyorum. 

Ben daha önce forumda yazmıştım, tarım ve hayvansal ürünlerin daha pahalı olması lazım diye uzunca bir mesaj ile gerekçesini oraya yazmıştım,  İstanbul'da apartmanda oturup türlü zahmetle yetiştirilen ürünü ederinden daha düşük almak gibi derdim yok aslında, bana göre mesela üretici kazanması koşulu ile sütün litresinin 10 lira olması lazım, benim kızdığım nokta piyasayı ele geçiren komsiyoncuların fırsatçılık yapması, meyve sebze hali yetkilisi çıkıyor meyve sebze elde kaldı diyor, ağlıyor zırlıyor ondan sonra mal nasıl elde kaldıysa elimize veriyorlar yüzde 50 zamlı malı, yumurtacı çıkıyor ihracat yok mal elde kaldı diyor, o da aynısını yapıyor ben buna kızıyorum. Mesela limon ihracatı bitti dediler 6 7 8 9 derken 12-13 lira oldu gitti çok değil on gün içerisinde...

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Fatih Evcin yazdı:
Osman Yücel Çetin yazdı:

Irak vs yumurta alımını durdurdu. 9.95'in de altına inmesi bekleniyordu hatta. Şüphe edilecek bir fiyat değildi aslında. Şu an ki fiyatı daha çok şüphelendirici

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Memleket yansa yeridir. Anadolu kültürü "El mevta". Ruhuna el fatiha...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Dogan Arsiray yazdı:

valla yüzde 20 pahalı ya gidiyorum bildiğim manavdan alıyorum. hiç boş yok. tüm meyveler sağlam. adam sabahın köründe gidip halden seçip getiriyor. zorunda değilsem gitmem pazara.

Aynen burada da her kose basina lux manavlar kuruldu daha iyi mal ve secip aliyorsun gramlik tartiyor barkodla fiyatliyor. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sami Demirpaz yazdı:

Aynen burada da her kose basina lux manavlar kuruldu daha iyi mal ve secip aliyorsun gramlik tartiyor barkodla fiyatliyor. 

bozuk içi çürük elmayı ucuza alacağıma sadece 4 adet sağlam ve taze elmayı almayı yeğlerim. aynı paraya gelimiş oluyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Fiyatı günlük belirlenen gıda vs hariç daha fiyatı düşen hiçbirşey görmedim. Nedense aldığımızı bir sonrakine hiçbir zaman önceki fiyata alamıyoruz. Herşeye zam 360 gün ama işçi emekçi memura emekliye zam yılda 2 defa.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

n11 de vs de bazı fiyatlar düşüyor. satılmıyor sanırım malzemeler.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Dogan Arsiray yazdı:

n11 de vs de bazı fiyatlar düşüyor. satılmıyor sanırım malzemeler.

Neler var mesela?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Osman Yücel Çetin yazdı:

Neler var mesela?

buharlı elektrik süpürgesi mesela. takip ettiğim şeylerden birisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Inşallah temmuz sonu otomatik küçük arabalarında fiyatı düşer [emoji3]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...