İçeriğe Yönlendir

LPG Sisteminin Elektrik Tüketimi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Merhaba. Aracımda bir sorun var ve daha önceden bahsetmiştim. Çok dik rampalarda veya sert sürüşte abs ve kayma işareti (tcs) lambası yanıyor ve bir saat sonra kontak açıp kapatmadan sonra sönüyor. Bu sorun akü değişiminden sonra olmaya başladı. Tesadüf de olabilir. 

deneme yapmak için varta’nın 70’lik start stop aküsünü taktım. Ve denemelerim sonucunda abs lambasını daha geç yandığını gördüm. Yani daha büyük akü ile ilk rampada kalkışta değil de 3-5 kere denemede arıza lambası yandı. 

bugün ise lpg sigortasını söktüm. Aracı benzinde kullanarak denedim. Ve abs lambası yanmadı. Denemeye devam edeceğim. 

ilave bilgi olarak brc lpg kiti. sanırım elektriği aküden alıyor. Yani akünün artı ve eksi kutup başlarına lpg’den gelen kablolar bağlı. 

Lpg ne kadar elektrik yükü çekebilir ya da ne olabilir ki, abs pompa arızası versin. Arıza kodunda abs beyin(pompa) arızası yazıyordu bu arada. Ford ate üretimi olan abs’lerden. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
(düzenlendi)

Aynı sıkıntıyı yaşamıştım ama sorun akü değil LPG kaynaklıydı. LPG enjektörlerinde çıktı sorun. Zengin veya fakir karışımda ABS, ESP, arıza lambasi yakabilir. Bence sıkıntı LPG de.

tarihinde Serkan Aktay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Serkan Aktay yazdı:

Aynı sıkıntıyı yaşamıştım ama sorun akü değil LPG kaynaklıydı. LPG enjektörlerinde çıktı sorun. Zengin veya fakir karışımda ABS, ESP, arıza lambasi yakabilir. Bence sıkıntı LPG de.

Evet sorun akü değil. Fazla bi elektrik akımı çekme olayı var gibi. Abs pompasının güce ihtiyacı olunca karşılanamaması gibi sanki. 

benim ayarlarım optimum ama. Zengin fakir değil. Bununla ilgili nasıl bağlantı kurulmuştu sizde? Araç neydi corolla mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Başka bir aracımda lavato kullanıyordum.Elektriği sigorta kutusundan almışlardı.Şuan atiker var ona aküden bağlama yapmışlar.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Başka bir aracımda lavato kullanıyordum.Elektriği sigorta kutusundan almışlardı.Şuan atiker var ona aküden bağlama yapmışlar.

Sizde fark olmadı sanırım. Aslında bende de 1,5 senedir bir şey yoktu. Son 2-3 aydır bu problemi yaşıyorum. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sizde fark olmadı sanırım. Aslında bende de 1,5 senedir bir şey yoktu. Son 2-3 aydır bu problemi yaşıyorum. 

Hiç fark yaşamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Alternatör verimi düşmüş olmasın. Gerci lpg sökerdim ben

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Soyle bir ornekleme yapayim. Bobin arizasinda benim arac ekstra olarak ariza isigindan haric ABS veya ESP isigi yakar. Sanirim arac gucten dusuyor lpg de. Demekki bunun ustune gitmek lazim.

Birde akudende alsak sigortadan da alsak elektrik sonucta akuden cikiyor. Benim aracta da sigortadan hat alinmis ama sigortaya gelen hat akuden geliyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Alternatör verimi düşmüş olmasın. Gerci lpg sökerdim ben

Bilmiyorum ki. Volt ölçerle bakınca voltajda sorun yok diyor dinamocu. 

Servet Aydın yazdı:

Lpg sistemi kendini parçalasın 100wattı geçmez

Lpg üstünde 15’lik sigorta var abi. Akımdan değil sanırım

Metin Akbal yazdı:

Soyle bir ornekleme yapayim. Bobin arizasinda benim arac ekstra olarak ariza isigindan haric ABS veya ESP isigi yakar. Sanirim arac gucten dusuyor lpg de. Demekki bunun ustune gitmek lazim.

Birde akudende alsak sigortadan da alsak elektrik sonucta akuden cikiyor. Benim aracta da sigortadan hat alinmis ama sigortaya gelen hat akuden geliyor :)

her şeye ekstra olarak bi parantez açmak istiyorum. Ben 2019 nisanda iç sigorta kutundan mirror yazan sigortaya sigorta çoğaltıcı takmıştım. (Mirror sigortası iç dikiz karartma sensörümü yoksa yan ayna katlaması mı bilmiyorum). 

Sigorta çoğaltıcıya 12-5v düşürücü takmıştım. Ve düşürücü hemen sigorta kutusunun önümde duruyordu. Bu işlemin ardından tpms sensörleri saçmalamaya başladı. Ben buna daha geçen ay uyandım. Tpms sensör alıcısı iç sigorta kutusunun arkasındaymış meğer. Çoğaltıcı ve volt düşürücüyü sökmeden sadece kamerayı çıkardım. Ve tpms hatası düzeldi. 

İç sigorta kutusu direksiyonun solunda far düğmelerinin arkasında. Tpms de onun arkasında. Kaput içine geçersek abs pompası direksiyonun arkasında. Önünde de akü, akü kutusuna vidadanmış lpg beyni var. Sizce sigorta çoğaltıcı veya volt düşürücü abs hatası verdirebilir mi? 

F9-E0-B6-BC-B089-43-EE-948-E-C0-DC93608-

603474B6-4A67-411B-8128-168BEC428F5B.jpe229FFF65-7B84-4075-ABA0-9C6F9E7075CA.jpe

C66-ABE13-F019-4172-9250-358-D6-DA8-EA24

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bunlar ne kadar çetrefilli işler, çok tehlikeli bölgelerde yamalar yapmak ne kadar iyi olabilirki. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bunlar ne kadar çetrefilli işler, çok tehlikeli bölgelerde yamalar yapmak ne kadar iyi olabilirki. 
Cokta abartma yav [emoji16] Benim kendi bixenon far hattimi bi gorsen korona var diye kacarsin [emoji23]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Dünyanın en basit devresi olabilir :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dünyanın en basit devresi olabilir :) 

Yapması basit ama, ne kadar garantili olabilir. Gel etme senide hipermiler yapak. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Yapması basit ama, ne kadar garantili olabilir. Gel etme senide hipermiler yapak. 

Corolla baktım. Edirne’den sakarya’ya kadar bayilerde corolla yok. Üretim de durdu. Fabrika açılınca fiyatlar ne olur bilinmez. Dolar olmuş 6,44

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Corolla baktım. Edirne’den sakarya’ya kadar bayilerde corolla yok. Üretim de durdu. Fabrika açılınca fiyatlar ne olur bilinmez. Dolar olmuş 6,44

Burda ikinci el hybrid var

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

2.el düşünmüyorum. Sıfırı da 175 falan. Hibrit iyi de fiyatı yüksek. Bi elektrik motoru kaç para kardeşim yav 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
2.el düşünmüyorum. Sıfırı da 175 falan. Hibrit iyi de fiyatı yüksek. Bi elektrik motoru kaç para kardeşim yav 
Ayni cekic darbesi hikayesi gibi. Vurmak 1 lira nereye vuracagini bilmek 999 lira. Motor 1 lira onu calistiracak pil 999 lira [emoji16]
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Ayni cekic darbesi hikayesi gibi. Vurmak 1 lira nereye vuracagini bilmek 999 lira. Motor 1 lira onu calistiracak pil 999 lira emoji16.png

Argesi margesi derken öyle galiba :) ama sıfır araca yarı ev parası vermek de içimden gelmiyor :(

Çağlar Bayur yazdı:

sizin araçta bayağı bir tesisata ilave var sanırım

Yok abi. Araç içi kamera-geri görüş ve geri görüş ekranı. Bir de led kısa far ampulü. Başka bir şey yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yok abi. Araç içi kamera-geri görüş ve geri görüş ekranı. Bir de led kısa far ampulü. Başka bir şey yok. 

takılanlar değil tesisattan alınan paralel hatlar. lpg yi elektriksel olarak iptal edip denenbilir abs lambası mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Kamera bağlantısını sökünce sistem düzeldiğine göre kameranın dönüştürücüsünü sigorta kutusundan uzak biryere taşımayı düşünebilirsiniz. Teyp veya torpido arkası gibi bir yer iyi olur.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

takılanlar değil tesisattan alınan paralel hatlar. lpg yi elektriksel olarak iptal edip denenbilir abs lambası mesela

Metin Uzunoğlu yazdı:

Kamera bağlantısını sökünce sistem düzeldiğine göre kameranın dönüştürücüsünü sigorta kutusundan uzak biryere taşımayı düşünebilirsiniz. Teyp veya torpido arkası gibi bir yer iyi olur.

Şimdi deneme yapıyorum. Önce kamera için sigortadan aldığım hattı iptal ettim. Kamerasız abs lambası yanacak mı bakacağım. Ondan sonra lpg sigortasını çıkarıp denemek. 

Dün kamera takılı ve lpg iptalken deneme sürüşleri yaptım. Abs lambası yanmadı. 1.şüpheli lpg

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Şimdi deneme yapıyorum. Önce kamera için sigortadan aldığım hattı iptal ettim. Kamerasız abs lambası yanacak mı bakacağım. Ondan sonra lpg sigortasını çıkarıp denemek. 

Dün kamera takılı ve lpg iptalken deneme sürüşleri yaptım. Abs lambası yanmadı. 1.şüpheli lpg

yahu ben eskiden araba kamerasını 10000 mah lık power bank ile çalıştırıyordum. 900 mah pille 45 dk video çeken kamera , 10 bin ile rahat 5 -10 saat gidiyordu. İlla arabadanmı elektrik çekmen gerekiyor.  Hybrid bişeyler ya bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...