İçeriğe Yönlendir

Lpg Kullanmak Anlamını Yitirdi mi?

Emre Tokur

Recommended Posts

Emre Tokur

Malum benzine peş peşe indirimler geldi. 

Lpg'de ise pompaya yansıma olmadı henüz, 60 yada 70 kuruşluk bir indirimden bahsediliyor ama şuan yok. 

Aracım 2012 model 1.25 rio lpg'li yakıt tüketiminden çok memnunum ama 5 liranın altına inmiş benzin varken 3.50 lerden lpg kullanmak mantıklı mı? 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

büyük motorlu yada çok yakan performanslı araçlarda hala mantıklı olur. yada çok yol yapıyorsanız. sonuçta ucuz. ama yeni kit taktırmak mantıklı olmayabilir. özellikle kaliteli ve pahalı olan kitleri.

yeni nesil bir motor ise bence anlamsız. ama çevre için anlamlı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Cevap oldukça doyurucu olmuş, şunu eklemek isterim. Uzun vadede cevap verebilmek için biraz erken, bakalım süreç bittiğinde ne nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben ölçüm yapıyorum bitsin paylaşacağım.Şuanki durum bile lpg hala avantajlı der gibi.

34 lite lpg ile 510 km rekorum var.Aynı yolu şuan aynı kullanış sitili ile benzinde yapıyorum.Şuan benzinde 22 litredeyim 410 km vardım.500 km vardığımda pompada ne göreceğim merak ediyorum.

Benzinde uzun yol hiper yapsaydım 4.9 ve altını görürdüm orası garanti.Lpg de en fazla göreceğim 5.4 bu veriyi zaten yapmıştım.Benzin lpg den daha az tüketiliyor ona canlı tanıklık ettim ve beni gerçekten şaşırttı.

Tek üzüldüğüm yanı çevreyi zehirliyorum.Tabiyatı ve bebelerimizin geleceğinide.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

LPG'nin emisyonu çok şükür ki benzininkinden düşük diye biliyorum.

Halen lpg ile kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Arabam 2 yaşında 12 bin km de lpg taktırdım şimdi 115 binde 14 yaşında . Benzin fiyatları düştüğünden beri benzin kullanıyorum umarım benzin hep düşük kalir. Lpg soket atarim

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Şu ara fayda ve ekonomi dengesi biraz şaşmış durumda, çünkü benzin ile arasındaki fiyat farkı %50 nin altına düştü.

Hiç lpg si olmayan bir araca normal bir kullanıcı normal bir kit taktırdığı zaman ilk yılı, lpg kitinin maliyetini amorti etmekle geçiyordu

Ekonomi işi ikinci yıldan başlıyordu, 

Uzun vade de takılan kit ve motorun lpg ile çalışması açısından sorunlar oluşmaya başlıyor.

Örnekle, şirkette kullandığımız 2010 model 1.6 BSE motorlu aracımız 330 bine geldi, bu km içersinde 2 kere motor yapımı ve 2.5 kere lpg kit değişimi yapıldı toplam maliyeti 18 bin lirayı geçti

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Lpg fiyatı da düşsün öyle kıyas yapalım, şu anda benzin kullanılabilir kısa km lerde.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Şu an LPG montajı yaptırmak çok da ekonomik değil. Fiyatlar böyle gider mi, sanmam. Petrol yükselişe geçince (üretim kısılıp tüketim arttığı zaman) LPG yine kıymete binecektir. Bu öngörülmeyen bir süreç olduğu için çok takılmamak gerekiyor. Sürdürülebilir bir süreç değil. Günü kurtarın yeter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

2015 Ocakta Benzinli 1,4 8 Valf Benzinli Symbol aldım 58000 km de sırf benzinde kullanayım diye ve 3 yıl kullandım arabada Hararet sorunu vardı ama çok abartılı değildi topluyordu.

Benzin fiyatları artınca 70000 civarında mecbur LPG kiti bağlattım o zamanki hesaplarıma göre 10000 km de  kendini amorti ediyordu.Araba resmen dağıldı Hararet tavan yaptı , bitmeyen ateşleme arızaları , yağ kaçakları , Külbütör sübap vuruntuları ayarları derken illalah ettim.

Arabayı satışa koyduk harareti duyan arabadan kaçıyordu derken biri geldi ve bu şekilde piyasanın  altına arabayı aldı.

Arkadaşımda fabrika çıkış LPG kiti bağlı Civic var ve en ufak sorun yok.

Benim düşüncem araçta fabrikasyon bir ünite takılıysa hiç sorun yok al ve kullan hatta kesinlikle tercih et.Ancak LPG yada başka birşey araca fabrikasyon olmayan başka bir ünite bağlatırsan büyük ihtimalle uyum sorunları yaşıyor ve uğraşıyorsun.

LPG avantajına gelince bir süre daha fiyatların oturmasını beklemek lazım arada çok fark yoksa bence benzin daha tercih edilir durumda ve avantajlı.

Aslında çok önemli bir noktada Çevre LPG bu konuda elbette daha tercih edilir duruyor.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

arabayı kullanabilsek, LPG nin tuşuna basıp kapatacağım da :)  

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Furkan Avcı yazdı:

arabayı kullanabilsek, LPG nin tuşuna basıp kapatacağım da :)  

Yani mahrum kalarak ne nimetlerimiz olduğunu hatırlamaya başladık abi..

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Malum benzine peş peşe indirimler geldi. 
Lpg'de ise pompaya yansıma olmadı henüz, 60 yada 70 kuruşluk bir indirimden bahsediliyor ama şuan yok. 
Aracım 2012 model 1.25 rio lpg'li yakıt tüketiminden çok memnunum ama 5 liranın altına inmiş benzin varken 3.50 lerden lpg kullanmak mantıklı mı? 
Siz indirimin seneler ve nesiller boyu olacağını yakın zamanda benzinin 4 TL ye düşeceğini ve hep böyle olacağını hayal ederek mi konuyu açtınız :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dengeler değişiyor, eksenler kayıyor, bu ara bir değişklik vs. yapmadan her konuda takipte kalmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

3.16 dan LPG 4.80 den benzin . Depoyu fulledim ama yinede LPG ye devam

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ben oldum olası lpg'ye karşıyım. Uzun yıllar kullanıp yüksek kmler yapmayan için gereksiz. Çevremde çok denk geliyorum bir çoğu daha lpg ye verdiği parayı çıkartıp doğru düzgün kara geçmeden aracını satıyor. Eee niye lpg taktın diyorum 60 kuruş yerine 40 kuruşla gezdim diyor :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Pompa fiyatları çok düşmeyecektir. Düşen kısım için vergi eklenip düşüş azaltılıyor. Yeni nesil motorlarda  Lpg artık anlamsız oldu. Artış kuş serisi ve eski tipler motorlular lpg ye bağımlılar. 

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Muadili ile 30000 Tl gibi farkı olan hibrid araçlar? Şimdilik işler çok karışık :)

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Bu gece LPG indirimi geliyormuş ; indirim oranıda yüksek olabilir diyor televizyonlar bakalım...

Tekrar LPG döndükmü şimdi kafamız iyice karıştı , ben dizele devam :)

Yorum bağlantısı
Emre Tokur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

80-90 krş indirim bekleniyor. 

Evet beklenen indirim bugün itibariyle geldi. 

Gaz tekrar anlam kazandı benim gözümde, eğer indirim gelmese idi zaten lpg ile işim olmazdı bir daha. 33 litrelik gazı bu sabah 100 liranın altına aldım ve bununla 450 km giderim diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Aynen yakalamışken yarım depo benzin yarım depo lpg vardı gittim ikisini de fulledim 146 lira tuttu. 100 lirası benzin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...