İçeriğe Yönlendir

Kreş Ödemesi

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Birçoğunuz gibi bende de 4 yaşında bir kız var. 2 haftadır kreş kapalı. Az önce bakanın açıklamasına göre 30 Nisan a kadar okullar kapalı kalacakmış. Kreşten bir dönüş olmadı ama büyük ihtimalle açılmayacak. 

Bu durumda sizce kreşin parasını ödemeli miyiz.? Bunun hem hukuki, hem vicdani hem de ekonomik boyutu var. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bende onu dusunmustum. Ben odemesem oda personele odemeyecek. Personel de ev gecindiriyor. Kres patronuna mi yuk binecek vs. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Sami Demirpaz yazdı:

Bende onu dusunmustum. Ben odemesem oda personele odemeyecek. Personel de ev gecindiriyor. Kres patronuna mi yuk binecek vs. 

Diğer yönden, işe başlayacağız , çocuğa bakıcı tutmak zorunda kalacağız. İki ödemeyi kaldırmak zor olacak. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

Ben bugün oğlumun Mart ayı kreş ücretini ödedim.

Ama Nisan ayı için ne yapacağız bilemiyorum.Sonuçta kreş bu telafi eğitimi gibi bir durum yok.

Kızım ilkokula gidiyor onunkini mecbur ödeyeceğiz öyle görülüyor .Bakalım bizde arada kaldık.Kreşte çalışanlar da sonuçta maaş alması lazım ama alınmayacak hizmete para yatırmak ta mantıklı değil.Sanırım bu kaybı devletin bir miktar tolere etmesi gerekiyor.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ahmet Türedi yazdı:

Ben bugün oğlumun Mart ayı kreş ücretini ödedim.

Ama Nisan ayı için ne yapacağız bilemiyorum.Sonuçta kreş bu telafi eğitimi gibi bir durum yok.

Kızım ilkokula gidiyor onunkini mecbur ödeyeceğiz öyle görülüyor .Bakalım bizde arada kaldık.Kreşte çalışanlar da sonuçta maaş alması lazım ama alınmayacak hizmete para yatırmak ta mantıklı değil.Sanırım bu kaybı devletin bir miktar tolere etmesi gerekiyor.

Bende Mart ayını yatırdım. Nisan ı ne yapacağımı düşünüyorum. 2008 krizini hatırlayanlar devlet maaşın bir kısmını sgk dan almıştık. Aynı uygulama tekrar çıkarsa faydalı olabilir. Şu an herşey belirsiz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

okullar için, telafi eğitimi olacak, o zamana sayın dendi, iade öedeme vs. yok. kreşte tealfi olmaz herhalde, 2020 ye kadar bildiğimiz alıştığımz herşeyi unutup yeniye hzılıca adapte olacağız, maddi olarak ise tüm dünya çökecek o gerçek. fantaziye yer olmaz ekonomide.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hayrettin Gücin yazdı:

Beklenen açıklama geldi

servis konusu çok dertli, şoförlere ödeme yapılmıyor birçok yerde, ama ana firma müşteirleden paraları zaten yıllık aldı. hunharca eziyorlar minibüs sahiplerini

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Birçoğunuz gibi bende de 4 yaşında bir kız var. 2 haftadır kreş kapalı. Az önce bakanın açıklamasına göre 30 Nisan a kadar okullar kapalı kalacakmış. Kreşten bir dönüş olmadı ama büyük ihtimalle açılmayacak. 

Bu durumda sizce kreşin parasını ödemeli miyiz.? Bunun hem hukuki, hem vicdani hem de ekonomik boyutu var. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? 
Kreş size döndüğünde ücreti talep edecektir. Ben olsam %50 teklif eder/öderdim . Hiç ödememek olmaz ama hepsini ödemek de sizi sarsar.
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

İki ucu pis deynek misali durum var. Okul için kira verecek, öğretmen maaşı ödeyecek, ertelensede vergi verecek bir patron, çocuğu evde, hizmet almayan bir veli. Okul ne yapsın, veli ne yapsın. İstanbulda  bir işyerinde 12 kişi çalıştıran yeğenim var. Reklam malzemeleri üretiyor. İhracat sıfır, satış sıfır. İşyeri 15 gündür kapalı, amca ben ne yapacam diyor. Bir sürü örnek var. Çok zor  bir durum. Çözümüde zor. Zamanında çok para kazanmış, birkaç ay idare edecekte var, kıt kanat götürüp sermayesi olmayanda. Allah kolaylık versin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bende aynı durumdayım, Mart ücreti yatırıldı ama Nisan için belirsizlik devam ediyor. Yarın muhtemelen geri dönüş bekliyorum.

Allah herşeyin hayırlısını versin.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Mart ucretini yatirmistim ilk hafta.

Simdi okul aile programindan okul muduru mesaj yollamis.

f08d39710fb347d56bfd368d26870ae0.jpeg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Sami Demirpaz yazdı:

Mart ucretini yatirmistim ilk hafta.

Simdi okul aile programindan okul muduru mesaj yollamis.

f08d39710fb347d56bfd368d26870ae0.jpeg

Bu özel mi?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Eyüp Çetin yazdı:

Bu özel mi?

Özel okul diye mi sordunuz anlayamadım. Semtimizde bulunan MEB'e bağlı çocuk kreşi. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hele bizim durum daha da farklı. Bu olaylar patlamadan önce biz çocuğu okuldan alma kararı almıştık(4).

Müdüre söyledikten bir iki hafta sonra kreş kapandı. Şimdi gidip para vermeyi teklif mi etsem bilemedim.

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Benimde kızım 5. sınıfta özel okulda. Bende birkaç gündür bu durumu düşünüyorum isabetli bir konu başlığı olmuş. Vicdanım yarı yarı olmalı diyor. Devlet karşılasa tabiki güzel ama bu kadar külfete girebileceğini pek sanmıyorum hayalde etmiyorum.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Benim küçük çocuğun kreşinden herhangi bir dönüş olmadı şuana kadar kreşin talebine göre hareket edeceğim, onları da mağdur etmek istemiyorum nihayetinde çalışanları ve sabit giderleri var. Bu dönem şartları el verenlerin, el vermeyenlere el uzatması gereken bir dönem diye düşünüyorum yakınlarımıza, komşularımıza darda olanlara ödeme veya sair konularda elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız yarın şartlar normale döndüğünde çocuğumuzu yine kreşe göndermemiz gerekecek, buraların bir şekilde faaliyetine devam edebileceği şekilde desteklemesi gerekiyor yarın burası kapanırsa yine en çok beni etkiler. Ben özel kreşe gönderiyorum ama parası bir yana büyük sorumluluk isteyen bir iş her gün herkesin çocuğunun sorumluluğunu alıp çocukları ve bizleri memnun etmeye çalışıyorlar...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kreşin parasını peşin vermiştim. Zaten gözümden çıkardığım bir paraydı. Böyle bir durumda kalkıp paramı verin demem. Onlar kendi finansmanını yaptılarsa ve iade talebi onlardan gelirse kabul ederim. Yoksa kira işliyor, personel giderleri işliyor, elektrik, şu, vergi herşey işliyor. İşletme sahiplerinin de işi zor. Biz olmazsak onlar olmaz, onlara olmazsa biz olmayız. Ekonomik döngü böyle. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Sami Demirpaz yazdı:

Özel okul diye mi sordunuz anlayamadım. Semtimizde bulunan MEB'e bağlı çocuk kreşi. 

Zaten bütün eğitim kurumları MEB'e bağlıdır da özel şahsa mı ait yoksa devlete ait bir okul mu diye sormak istedim. Ücret talep etmedikleri için devlete ait bir kurum olmalı diye düşündüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Zaten bütün eğitim kurumları MEB'e bağlıdır da özel şahsa mı ait yoksa devlete ait bir okul mu diye sormak istedim. Ücret talep etmedikleri için devlete ait bir kurum olmalı diye düşündüm.

Sahis sahibi. Bizim bolgede bir suru de surucu kurslari arabalari var. Egitimci tonton bi amca default_smile.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Sami Demirpaz yazdı:

Sahis sahibi. Bizim bolgede bir suru de surucu kurslari arabalari var. Egitimci tonton bi amca default_smile.png

İyi bari ne güzel. Kaliteli bir eğitimci belli ki.

Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

Aynı durum bende de var. 1ay önceden öderim hep. Nisan aynıda ödedim. Amerikan Kültür Kreşi. Hanım sağlıkçı olduğundan dolayı 10 gün önce iki kızımı da (2ve 5 yaş) annene ve dedenin yanına yolladık.

Ufaklığın bakıcısı vardı. Kreş kapanınca ben ikisine de bakarım sıkıntı yok dedi. Ama biz onu da düşünerek çocukları yolladık. 

Şimdi bakıcıya aylık parasını ödeyeceğim. Sonuçta o paraya ihtiyacı olacak. Ve ikisine birden bakmayı bile kabul etmişti sağolsun.

Ama kreş de devam ederse ki ekonominin ne olacağı belli değil(özel sektördeyim), bu beni ileride etkileyebilir.

Bir yandan da yukarıda yazılanlara bakarak oradaki öğretmenleri de düşünüyorum. Arada kaldım.

Kendimi mi sağlama alacağım, yoksa paraya mı ödeyeceğim bilemedim:((

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her kesimde her sekörde daralma olacak. şu anki öngörü dünyada büyümede %2.5 daralma. yani kabaca 2018 e geri dönüş diyelim, ivme önemli

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam Aydın Nazilli de benim birader de özel anaokulu işletiyor. Şimdi bu durum ciddi sıkıntı haline geldi zira okul sahibi eğer ödeme alamazsa her ay nerden baksanız 100 milyar içeri giriyor. Biz duruma şöyle bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Kesinlikle yaz tatili de olsa telafi eğitimi yapılacak. Yani şimdi ücretini ödüyorsunuz hizmeti bu salgın bittiğinde alacaksınız. Buradaki sıkıntı yazın çocuğunu okula göndermek istemeyen velilerde. Onlarla anlaşmak biraz yoruyor. Veli de haklı ancak okul sahibi de haklı çünkü öğretmen parasını ve kirasını ödemeye devam ediyor.

Size tavsiyem sözleşmenizi ciddi okuyun. Çünkü her iki tarafı da sözleşme bağlar. Sözleşme de ne yazıyorsa o. Ama yazın da bana okul iyi olur derseniz ücreti yatırıp yazın telafi eğitimine gönderebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Şimdi benim kiracım etüd merkezi. Şimdi kiracım ücret alamazsa bana ve öğretmenlere ücret veremez. Çocuğu etüd merkezine gitmeyen velide hakkı neden ücret ödesin. Etüd merkezide haklı ücret alamazsa ödeme yapamaz. Ben kiramı alamazsam kredi mi ödeyemem. Öğretmen maaşını alamazsa ödemelerini yapamaz.
Şimdi
Veli haklı
Etüd merkezi haklı
Bina sahibi haklı
Öğretmen haklı.
Haksız olan kim. Evde otur demek kolay tuzu kuru olanın. Devlet önlem almazsa birçok firma güme gidecek. Birçok ücretle çalışan öğretmen işçi güme gidecek.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...