İçeriğe Yönlendir

Kreş Ödemesi

Erhan Doruk

Recommended Posts

Halis Parlak

Anaokulu işletmecisi,özel okul danışmanı ve okul müdürü olarak söyleyeyim arkadaşlar.

Mart ayıyla ilgili okullarda genel itibariyle sıkıntı olmadı.Velilerin büyük kısmı aidatlarını ödediler.Bazı okullarda kısmi olarak aidat iadesi isteyen veliler de olmadı değil.Asıl sorun ise Nisan ayı ödemelerinde olacak.Devlet,krizde destek vereceği kurumlar arasına eğitim sektörünü katmadı malumunuz.Okul sahipleri,sosyal medyadan veya dernekler aracılığıyla MEB ile görüşüp bir destek sağlama peşindeler ama bence zor gözüküyor destek almak.Okulların kontenjanlarına göre personel,kira,vergi,sgk vs ödemeleri var.Mal sahiplerinin pek umurunda değil ülkede sıkıntı var deyip kimse kirasından kolay kolay vazgeçmez.Okul sahiplerinin beklediği ise vazgeçmeden ziyade ertelenmesidir.Benim masrafım personel maaşı ve kira dahil yaklaşık 25 Bin TL civarı.Eğer personel ödenek desteği gelmezse ve tatil uzarsa bu sürece dayanamayan çok kreş veya anaokulu olacak ve kepenk kapatacaklardır.2-3 ay uzaması durumunda çocuğunuzu götürebileceğiniz kurumun kapanmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yazın da çocuğunu anaokuluna gönderen veliler,ödeme yapıp yaz ücretlerinden düşebilirler.Yazın göndermeyen veliler ise haliyle vermek isteyebilirler.Devletin bu duruma müdahale edip sosyal devlet olmanın bir gereği olarak personel masraflarının tamamına karşılama veya büyük bir kısmını karşılama durumu olmalıdır.Kurum sahipleri de kira konusunu bir şekilde çözmelidirler.Bu süreci hep beraber bir dayanışma süreci içerisinde götürmemiz ve içinden çıkmamız gerekmektedir.Acizane tavsiyem okul sahibi veya müdürü ile görüşüp koordine olarak karşılıklı fedakarlıkla çözüm üretilmesidir.

Saygılarımla

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bakanın konuşmasından anladığım ödeyeceğiz.Yazın telafi edecekler dedi.Nasıl telafi edeceklerini hala idrak edemedim.

Bakan dünkü basın toplantısındaki sorular karşısında hiç rahat değildi.Cevapları geçiştirdiğini düşündüm.Bitsede gitsek der gibi.Sağlık bakanı herzamanki gibi çok rahattı.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak
Fatih Sarıkaya yazdı:

Bakanın konuşmasından anladığım ödeyeceğiz.Yazın telafi edecekler dedi.Nasıl telafi edeceklerini hala idrak edemedim.

Bakan dünkü basın toplantısındaki sorular karşısında hiç rahat değildi.Cevapları geçiştirdiğini düşündüm.Bitsede gitsek der gibi.Sağlık bakanı herzamanki gibi çok rahattı.

Telafi eğitimi okul öncesi eğitim kurumları dışındaki eğitim kademeleri için geçerli.Katılıyorum bakan soruları geçiştirdi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Arda Bülent Güzel yazdı:

Birçok ücretle çalışan öğretmen işçi güme gidecek.

tüm dünya güme gidecek, her vatandaş devlete borçlanacak dolaylı olarak sonuçta, devletler de musluğun başındakine, sonra dünyada bahar havası esecek....

Halis Parlak yazdı:

okul sahibi veya müdürü ile görüşüp koordine olarak karşılıklı fedakarlıkla çözüm üretilmesidir.

her ferdin müşterinin, her okulda tek tek ,düzenleme , kural olmadan , sorunsuzca görüşme yapabileceği bir uzlaşma kültürümüz var mı? bugüne kadar alışılagelen sistemde?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bize bugün aşağıdaki bilgilendirme geldi.

Değerli Velilerimiz,

Bildiğiniz gibi okulların kapalı kalacağı sürenin 30 Nisan’a kadar uzatıldığı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Bu süreçte çocuklarımızla bağlantıda kalmaya ve eğitimlerine destek olmaya devam edeceğiz.

Koronavirüs nedeniyle yaşamakta olduğumuz bu zorlu süreçte kurum olarak başta çocuklarımız olmak üzere, gerek ailelerimizin, gerekse öğretmenlerimiz ve personelimizin zor durumda kalmaması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu bağlamda sözleşmemize göre Mart ayında okulun kapalı kaldığı günlere denk gelen ödemeleriniz okul açıldıktan sonraki sürece aktarılacaktır, dolayısıyla herhangi bir maddi kaybınız olmayacaktır. 

Nisan ayı boyunca ekibimiz, çocuklarınızın eğitimi ve gelişimi için etkinlikler hazırlamaya devam edecekler. Bunları sizlere yollayıp, evde geçirdiğiniz vakti çocuklarımız için daha etkin kullanmanıza destek olmak istiyoruz. Ayrıca çocuklarımızın öğretmenleri ile canlı bağlantı ile zaman geçirmelerini de planlıyoruz.

Okulların kapalı kalacağı dönem için MEB, ilkokul ve üzeri için velilerin özel okul ödemelerine devam etmesi gerektiğini açıkladı. Okul öncesi için ise böyle bir zorunluluk açıklamamakla birlikte, okul öncesi eğitim kurumlarına herhangi bir devlet desteği de maalesef söz konusu olmadı. 

Nisan ayı için hesabınıza bir ücret yansıtılmayacaktır. Ancak bu sıkıntılı dönemde okulumuzun döngüsü bozulmadan bu sürecin aşılabilmesinde destek olmak isterseniz Nisan ayında tam ya da yarım ücret yatırabilirsiniz. Bu ödemeler yine sonraki aya devredecektir. Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ediyoruz. 

Okulu açılmadan önceki günlerde dezenfekte edip, açılışa hazır hale getireceğiz. Açılış öncesi size aldığımız ve almaya devam edeceğimiz tedbirlerle ilgili bilgi ileteceğiz.

En kısa zamanda sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Okulların kapalı kalacağı dönem için MEB, ilkokul ve üzeri için velilerin özel okul ödemelerine devam etmesi gerektiğini açıkladı. Okul öncesi için ise böyle bir zorunluluk açıklamamakla birlikte, okul öncesi eğitim kurumlarına herhangi bir devlet desteği de maalesef söz konusu olmadı. 

hayat devam ediyor diyor

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yaklaşım tarzları tam da beklediğim gibi . Ben Nisan ayını da yarım yatırır desteğimi veririm. Herkes için zor bir süreç . Umarım en az zararla atlatırız. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

borç ertelenince beklemede kalıyor ancak x2 oluyor, marşa terar basınca gelirler de x2 olursa sorun yok, olmaz ise borçx3 olur uzun vadede, beklenti de o zaten.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Okulların açılacağı falan yok. kreş eğitiminin neyini nasıl telafi edeceklermiş. bizim çocuk zaten kreşin son senesinde. Ben mart ayını ödemeyi ancak Nisan ayını okulun tavrına göre değerlendirecegim.

Ayrıca yönetmeliğe göre kayıt sildirirseniz yıllık ücretin %10 u + hizmet aldiginiz sure kadarki ucreti odemeniz gerekiyor. 

Seneye aynı okula devam edecek olanlar için bence kreşler diger yıl ücretinden duseceklerdir bu ödemeleri.

Ayrıca iki kisinin calistigi ve izin alamadigi durumlar olabilir. Bu durumda veli bakıcı tutmak zorunda kalmıs olabilir. Ya da ucretsiz izne cikmistir belki. Hem kreş parası verip hem de bakıcı parası mı verecek?

Hadi kreşteki eğitmenler uzaktan şarkı söyleme ödevi falan veriyorlar da bu çocuk yemek, servis diger giderler vs hicbiri yok. Bunları en azından düşmeleri gerekir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bizim kreş sözleşme şartlarını uygulayacak, eskiden kazanılmış indirimler iptal edilecek. Nisan için ödeme yoktur. Ayrıca kreşten ayrılmak yada dondurmak isteyenlerden ekstra ücret talep edilmeyecek. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Harun Kocaçalışkan yazdı:

yemek, servis diger giderler vs hicbiri yok. Bunları en azından düşmeleri gerekir.

yemek ve servis giderleri haksız zenginleşme konusu hukuken

Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

Bizim kres de Nisan ayı ödemesini yapmayınız dedi.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Erhan Doruk yazdı:

Yaklaşım tarzları tam da beklediğim gibi . Ben Nisan ayını da yarım yatırır desteğimi veririm. Herkes için zor bir süreç . Umarım en az zararla atlatırız. 

Senin adına sevindim. benimde temennim bu yöndeydi.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Recep Demirci
Recep Demirci yazdı:

Benimde kızım 5. sınıfta özel okulda. Bende birkaç gündür bu durumu düşünüyorum isabetli bir konu başlığı olmuş. Vicdanım yarı yarı olmalı diyor. Devlet karşılasa tabiki güzel ama bu kadar külfete girebileceğini pek sanmıyorum hayalde etmiyorum.

h1C9ic.png

25 Mart 2020 tarihinde alıntısını yaptığım mesajı yazmışım. Bugün hanım yolladı resmi bana okuldan böyle bir mesaj gelmiş. Yarı yarıya olmalı demiştim okulla da hiçbir görüşmem olmadı kendileri böyle düşünmüşler. 🙂 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...