İçeriğe Yönlendir

Vestel 42FA7500 Led Tv Açılmıyor

Yusuf Davaz

Recommended Posts

Yusuf Davaz

merhaba arkadaşlar. vestel 42fa7500 led tv akşam kapattık sabah açılmadı. tv kardeşimin. dün akşam açıp baktım yanık patlak vs bir sorun varmı diye ama görünür hiç bir problem yok. tv inin önündeki power ışıgı yanmıyor. tv de sadece anakart üzerindeki lan ışıgı yanıyor. ve anakart üzerindeki barkodların hemen sol üstündeki 2 küçük siyah malzemeden hafif bir cızırtı geliyor( bunların üzeründe 3r3 ve 100 yazıyor ). ekranda hiç bir şekilde ışık görüntü vs yok. sorun genelde nelerde oluyor. cihazın anakartı vs besleme kartı nette bulunabiliyor. arıza belli oldukdan sonra alınıp takılabilir. tamir yapılabiliyormu bu anakart ve besleme kartında. servise mi verelim yoksa normal bir tv tamircisi yapabilirmi. tamiri mümkün olabiliyormu

oHqRnW.jpg
95JGe2.jpg
2PzuBp.jpg
3Lfan3.jpg
VGGcUX.jpg

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Servis çağırıp arıza tespiti yaptırın.Çok ücret istemezler tespit için.Sonrasına siz karar verirsiniz.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Ahmet Türedi yazdı:

Servis çağırıp arıza tespiti yaptırın.Çok ücret istemezler tespit için.Sonrasına siz karar verirsiniz.

arıza tespiti için 75 tl istedi servis. dışarda zaten çıkma kartlar 150 civarında. öle olunca deneyip takmak daha avantajlı oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

LED TV onarımı yapan elektrikçi bulun derim. Genelde arıza 10-15TL'lik bi parça ile düzeliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Ben philips 4k tvmin beslemesini degistim duzeldi. 150tl ye netten besleme aldim led bar cikisi patlamisti. 

Servis uçuk fiyat cikartir kesinlikle.

Oncelikle power yanmiyorsa iki neden olabilir ya anakart calismiyor yada anakarta guc gelmiyordur yani besleme bozuktur.

Dikkatli sekilde besleme cikis gerilimlerini ölçün. 5v ve 12v standby gerilimlerini ölçün

Linkte yardimci olabilir  https://www.electronica-pt.com/esquema/tv/vestel/vestel-17mb96-53472/

Yuksek olasilik besleme bozuk olabilir 2.el 150 tl nette fiyatlar denemek icin cok iyi bence 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Sani Gerşon yazdı:

LED TV onarımı yapan elektrikçi bulun derim. Genelde arıza 10-15TL'lik bi parça ile düzeliyor.

tv yi ilk defa açtıgım için biraz yabancılık çektim. nerede ne voltaj olacak gibisinden. paylaştıgınız video biraz fikir verdi. müsait bir zamanda kontrollerini yapıcam. dediginiz gibi genelde diyot kondansatör gibi parçalar olunca ucuza mal oluyor. kombinin anakartı bozulmuştu. servis 450 fiyat verdi. bende söküp baktım. kondansatör şişmiş. 3 liraya hallettim çalıştı :)

Ömer Sarıgül yazdı:

Ben philips 4k tvmin beslemesini degistim duzeldi. 150tl ye netten besleme aldim led bar cikisi patlamisti. 

Servis uçuk fiyat cikartir kesinlikle.

Oncelikle power yanmiyorsa iki neden olabilir ya anakart calismiyor yada anakarta guc gelmiyordur yani besleme bozuktur.

Dikkatli sekilde besleme cikis gerilimlerini ölçün. 5v ve 12v standby gerilimlerini ölçün

Linkte yardimci olabilir  https://www.electronica-pt.com/esquema/tv/vestel/vestel-17mb96-53472/

Yuksek olasilik besleme bozuk olabilir 2.el 150 tl nette fiyatlar denemek icin cok iyi bence 

üstteki videodaki açıklamaya göre besleme kartında sorun var gibi duruyor. müsait bir zamanda kontrollerini yapıcam. besleme kartı daha ucuz gibi. anakart 150 200 arası. besleme 100 tl civarı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Anakart ve beslemeyi birbirinden ayırdıktan sonra besleme üzerinde sıralı duran diyotların pozitif yönlerinden ölçüm yapın, yukarıdaki videoda olduğu gibi değer okuyorsanız kart sağlamdır. Bu şekilde iken kartı dinleyin kesik kesik cızlama sesi verir sağlamsa.

Sonra kartlar arasında power bağlantısı yapıp aynı çıkışları tekrar ölçün. Anakartta kısadevre tarzı bir durum varsa besleme kendini kapatır, voltaj okunmaz ve bahsettiğim cızlama sesi kesilir. O zaman TV anakarta odaklanın.

Besleme nispeten tamir edilebilir ancak anakartın tamiri bazen mümkün olmayabilir. Çıkma alıp değiştirirsiniz ancak aynı tipte olup da birbirine uymayan çok kartı var vestelin. Üzerinde bulunan barkod etiketlerinin uyması şart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
(düzenlendi)
M. Asım Kahraman yazdı:

Anakart ve beslemeyi birbirinden ayırdıktan sonra besleme üzerinde sıralı duran diyotların pozitif yönlerinden ölçüm yapın, yukarıdaki videoda olduğu gibi değer okuyorsanız kart sağlamdır. Bu şekilde iken kartı dinleyin kesik kesik cızlama sesi verir sağlamsa.

Sonra kartlar arasında power bağlantısı yapıp aynı çıkışları tekrar ölçün. Anakartta kısadevre tarzı bir durum varsa besleme kendini kapatır, voltaj okunmaz ve bahsettiğim cızlama sesi kesilir. O zaman TV anakarta odaklanın.

Besleme nispeten tamir edilebilir ancak anakartın tamiri bazen mümkün olmayabilir. Çıkma alıp değiştirirsiniz ancak aynı tipte olup da birbirine uymayan çok kartı var vestelin. Üzerinde bulunan barkod etiketlerinin uyması şart.

video ve dediginiz gibi uygulayacam. o zman inş beslemede sorun vardır diyelim. bizim anakart 17MB96 ama aynı numara birçok vesteldede var. 3d olsun 49 ınç olsun aynı model anakart. bunları seri numarası ayırıyor galiba. ona dikkat etmek lazım. yada tv ye uygun yazılımı atılması lazım. bi kaç kaynakdada öyle yazıyor. baglantı vs hep aynı. sadece işlevsellik farkı varmış. oda yazılımla yapılıyor. araçlarda oldugu gibi bi nevi gizli özellik açma tarzı bişi. tek anakart ama yazılımla aktif olan özellikler gibi. 

az önce kardeşim fotograf attı . anten kablo giren yer kararmış. bu kablodada mevcut. çatıdan gelen bir kısa devremi neden olduki bu duruma. başka bir uydu takmış kabloya sinyal yok gibi birşey diyor.

N409c0.jpg

tarihinde Yusuf Davaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Aynen öyle Vestelde 17MB96 tip anakartın belki 10 çeşit farklı türevi var, yazılım, ekran pin sayısı, led besleme gerilimi farkı, vs vs birçok fark olabiliyor. O nedenle çıkma kart ararken Siyah slot üzerindeki barkoddan bakmalısınız.

Bu arada anten kablosundaki kararma anakartın kaçak akım vs tarzı bir duruma maruz kaldığını gösteriyor. Büyük ihtimalle sorun anakartta çıkacak.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam aynısı başımıza geldi. Çanak antenden gelen kablo herhangi bir yerden çatladığında içine yağmur suyu giriyor ve kablonun içinden tv nin giriş yerine kadar geliyor. Bizim anakart değişti tv düzeldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam aynısı başımıza geldi. Çanak antenden gelen kablo herhangi bir yerden çatladığında içine yağmur suyu giriyor ve kablonun içinden tv nin giriş yerine kadar geliyor. Bizim anakart değişti tv düzeldi.

valla hocam bizdede aynı sıkıntı olmuş galiba. çatıdaki santrale su girmiş. ordanda bizim hatta gelmiş galiba. evdeki diger uyduyuda yakmış. çatıdaki santral degiştirildi. içi su dolmuş. bizim televizyonunda anakartı bozulmuş. santral için gelen ustaya vermiş kardeşim.  yapılan kontrolde sorun anakart olarak çıkmış. adam akıllı bir ustaya göstercez. tamir olursa tamir olmazsa anakart bakacaz artık

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Yusuf Davaz yazdı:

valla hocam bizdede aynı sıkıntı olmuş galiba. çatıdaki santrale su girmiş. ordanda bizim hatta gelmiş galiba. evdeki diger uyduyuda yakmış. çatıdaki santral degiştirildi. içi su dolmuş. bizim televizyonunda anakartı bozulmuş. santral için gelen ustaya vermiş kardeşim.  yapılan kontrolde sorun anakart olarak çıkmış. adam akıllı bir ustaya göstercez. tamir olursa tamir olmazsa anakart bakacaz artık

Aynen hocam sana tavsiyem sıva altı tv anahtarı kullan. uydudan gelen kabloyu oraya bağla ve sen oradan çıkış alıp televizyona ver. Bu şekilde eğer tekrarlarsa anahtar bozulu tv korunmuş olur. Bizim tv nin garantisi vardı sağolsun servis bir şekilde halletti garantiden. anakart pahalıydı. Geçmiş olsun..

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Tayfun Aydın yazdı:

Aynen hocam sana tavsiyem sıva altı tv anahtarı kullan. uydudan gelen kabloyu oraya bağla ve sen oradan çıkış alıp televizyona ver. Bu şekilde eğer tekrarlarsa anahtar bozulu tv korunmuş olur. Bizim tv nin garantisi vardı sağolsun servis bir şekilde halletti garantiden. anakart pahalıydı. Geçmiş olsun..

bizdeki zaten pirizli sistemdi. kablo direk gelmiyordu. bizimkine su degilde çatıdaki santralden kaynaklı yüksek bi akım gelmiş olabilir diye düşünüyorum. bizdekinin malesef garantisi yok. mecburen bir şekilde kendimiz çaresine bakacaz.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Geçmiş olsun siz dediğim gibi seri no ile çıkma satan yerlere yavaştan bakadurun, anakart tamirini yapabilecek ustayı, ekipmanı bulmak çok çok zor. Çıkma kart daha kestirme çözüm olabilir.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
bizdeki zaten pirizli sistemdi. kablo direk gelmiyordu. bizimkine su degilde çatıdaki santralden kaynaklı yüksek bi akım gelmiş olabilir diye düşünüyorum. bizdekinin malesef garantisi yok. mecburen bir şekilde kendimiz çaresine bakacaz.
Ev sigortası bu durumu karşılar mi acaba mehmet abi bilir.
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Levent Güzelkalp yazdı:
Yusuf Davaz yazdı:

Ev sigortası bu durumu karşılar mi acaba mehmet abi bilir.

Ev sigortasi olsaydi karsilardi bu sorunu

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

çıkma anakart takılarak tv yaptırılmıştır. 210 tl verildi. nette 150 - 160 a vardı ama başka şehirlerden gelecegi için uyup uymama sorunu olma ihtimali vardı. kardeşimin oturdugu yerde bir tv tamircisindede kart olunca orda taktırdık. sorunumuz halloldu. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...