İçeriğe Yönlendir

Benzine Hay Hay, Gaza Bay Bay mı Acaba Dedim!

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Benzine gelen indrimlerden sonra bende diğer arkadaşlar gibi lpg yerine benzin kullanmaya başladım.Kullanmaya başladım ya,bunuda bir test edeyim gerçekten avantajdamıyım yoksa pisikolojidemiyim.

Aracım 1.4 olup 90 beygirden oluşan atmosferik bir twinport motor.

34 lite lpg ile 510 km yol kat edebiliyorum.Bu veri şehir içi ve uzun yol olmak üzere karmadır.Lpg'nin litresi 3.60 TL, depom 34 litre almaktadır.Toplam aldığım yakıt 122,40-TL.Ortalama tüketim 5.9-6.0 litre

34 litre benzin ile 600 km yol kat ettim.Bu veri aynı üstteki gibi şehir içi ve uzun yol olmak üzere karmadır.Benzinin litre fiyatı 5.22-TL, toplamda 180-TL verdim.Pompacı küsüratlı bırakmamak isterken 180 küsüre çıkarttı  :)  ortalama tüketim 5.6 litre

Şimdi burda benzinde ortalama 100 kilometre fazla yol katetmişim.180 liralık lpg almış olsaydım 230 km daha yol katederdim toplamda ortalama 740 km yapardım.Buduruma göre karda olduğum pek söylenemez.

Hesapda hata varsa işin ehilleri düzeltirse sevinirim.Kimseyi yanıltmak istemem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bugün lpg montajı yapacak olsanız hesaplarsanız taktırmayabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

,,,, +Hesapta hata olmasın. Benim oranım %37 yani benzinde yaktığımın %37 fazla lpg yakıyorum. Yani 4 litre benzin yakıyorsam aynı yol için 5.5 lpg yalıyorumdur, 

Sizin benzin yada lpg tüketiminizde hata var

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Darbaz yazdı:

,,,, +Hesapta hata olmasın. Benim oranım %37 yani benzinde yaktığımın %37 fazla lpg yakıyorum. Yani 4 litre benzin yakıyorsam aynı yol için 5.5 lpg yalıyorumdur, 

Aldığım ve yaktığım net.34 litre lpg ile 510 km 34 litre benzin ile 600 km.Burda hata yok.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

LPG kiti araçta mevcutken benzinde kullanmak krs bazında kar ettirmesi için benzin litresi 5 iken LPG yi litresi 4.20 den felan almamız lazım :)

benzinde sürüş farkı yaratan bir kit ve ayarınız varsa 10 15 krs için LPG de binmem diyene saygım sonsuz. Ama ekonomi olarak LPG hep tasarruflu

Ali Darbaz yazdı:

Verimsiz bı oran

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Enteresan sizin dediğiniz doğru olabilir. Bu arabada tüketim verileri lpg ile benzin arasında fark yok gibi 

Bezinde 6,72 litre 

Lpgde 7,55 litre 

https://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/35-Opel/333-Tigra.html?power_s=90&power_e=90&sort=3&powerunit=2

Mustafa Tüfekçi yazdı:

LPG kiti araçta mevcutken benzinde kullanmak krs bazında kar ettirmesi için benzin litresi 5 iken LPG yi litresi 4.20 den felan almamız lazım :)

benzinde sürüş farkı yaratan bir kit ve ayarınız varsa 10 15 krs için LPG de binmem diyene saygım sonsuz. Ama ekonomi olarak LPG hep tasarruflu

Verimsiz bı oran

Verimsiz gibi gözükede beygir aynı . Onu ne yapacaz. Lpg 65 beygire karşılık benzinlide 65 beygir. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Bu hesabı net yapamayız çünkü araba ilk çalışmada benzinle calisiyor ve bu benzinle yol alıyor. Tam net hesap için benzin deposu full olacak ayrıca LPG yi tam bitirip atiyorum 100 TL'lik alıp benzin deposunu da fulleyip yola çıkılır 

LPG bitince benzin de fullenir maliyete eklenir. Bunu yapmadiktan sonra yaptığınız her hesap yanlış olur. 

Ama LPG 3.60 ise illaki karı olur ama eskisi gibi yüzde 40 olmaz. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Lpg 65 beygire karşılık benzinlide 65 beygir. 

65 beygir nedir yahu 😀 3 iri yetişkin binince araç yerinden hareket edip gidiyor mu?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Koray Demir yazdı:

65 beygir nedir yahu 😀 3 iri yetişkin binince araç yerinden hareket edip gidiyor mu?

Koray bey 32500 km iken aldım. Şimdi 98900 kmde. Gidip gitmediğini siz düşünün. Topuk yaylasına çıktım bununla. 

:)

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Şu sıralar benzin en ekonomik gibi görünse de bu durumun uzun süreceğini düşünmüyorum. LPG yine piyasayı domine edecektir. LPG'de beklenen indirimin, ekonomik kaygılar nedeniyle ertelendiği malum. Buna karşın motorinde de indirim olması gerekirken bu da geride tutuluyor. Çünkü hala piyasada en fazla LPG ve dizel araç mevcut. i10 gibi hafif ve küçük bir araçta LPG belki de gereksiz olacaktır. Ama benim aracım 1400 kilo, bu aracın benzinli versiyonları adamın ocağına incir ağacı dikiyor, bu fiyatlarda bile. 1100 kiloluk fiesta'm bile benzinde 100km'de 9 litre yakıyordu şehir içi. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

9 yakması için çok kısa mesafe gitmesi lazım bence.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

9 yakması için çok kısa mesafe gitmesi lazım bence.

otomtaik vites olabilir

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Fiesta şehir içi müsrif bir araba bence de. Zaten fabrika verisi 8.1 yanlış hatırlamıyorsam. Ama 8 ‘in üstü olduğu kesin. Ben kış aylarında bir depo LPG ‘yi (30-31 LT) 300 - 320 km arası tüketiyorum. Tabi benzin indirimlerinden sonra LPG almaz oldum. Son gelen 13 krş zamdan önce doldurdum depoyu. Karma ortalama tüketim 6,72 LT gibi çıktı. Tabi an itibariyle LPG 4.00 olduğu için burada bu gidişle uzunca bir süre benzin ile devam gibiyim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

klasik otomatik veirni düşütür arızası azdır, dsg verimi yüksektir arıza istatisğine bakılsın ben bişi demem

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sivasa Benzinle gitmek ve LPG ile gitmek arasında 63 lira fark var. Yani lpg 1800 kmde 63 liralık tasarruf sağlıyor. 

2SYYDZ.png

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Bence en sağlam hesaplama yolu depoyu Fulleyip belirli bir km sonra yakıt alıp tekrar Fulleyerek ödenen miktarı km bölmek.Bu yöntemde bile araç deposu aynı oranda fulleniyormu fullenmiyormu tam belli olmuyor.

Hesaba göre bence arada yine bir fark var.Birkaç yıl sadece benzinde araç kullanmış ve rahatlığını avantajlarını yaşamış biri olarak ben olsam kesinlikle benzinde kullanırdım.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

1800 km de 63 TL. LPG kullanmaya değmez. Hazır ucuzken benzinli motorlar cila niyetine bol bol kullanın. Bir kaç ay sonra bu fiyatları bulamayız diye düşünüyorum. Gerçi şu an arabaya çok binilmiyor. Ucuz olsa ne olur?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün
Recep Selim Kaya yazdı:

Fiesta şehir içi müsrif bir araba bence de. Zaten fabrika verisi 8.1 yanlış hatırlamıyorsam. Ama 8 ‘in üstü olduğu kesin. Ben kış aylarında bir depo LPG ‘yi (30-31 LT) 300 - 320 km arası tüketiyorum. Tabi benzin indirimlerinden sonra LPG almaz oldum. Son gelen 13 krş zamdan önce doldurdum depoyu. Karma ortalama tüketim 6,72 LT gibi çıktı. Tabi an itibariyle LPG 4.00 olduğu için burada bu gidişle uzunca bir süre benzin ile devam gibiyim. 

benim 1.25 fiesta ile tank dolu boş yaparım hep 410-420 km yaparım .

bizim buralara lpg 3.05 di   -100 tlye falan doluyor.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Muhammet Ergün yazdı:

benim 1.25 fiesta ile tank dolu boş yaparım hep 410-420 km yaparım .

bizim buralara lpg 3.05 di   -100 tlye falan doluyor.

Açıkçası 1.4 ‘ün şehiriçi fabrika verisi zaten 8 küsur olduğu için LPG ‘de 10 litre tüketim normal geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

LPG tüketimi, enjeksiyonlu araçlar için 1'e 1,2 değil miydi?    Benzin tüketimi X 1,2 = Lpg tüketimi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bülent Tarakçı yazdı:

LPG tüketimi, enjeksiyonlu araçlar için 1'e 1,2 değil miydi?    Benzin tüketimi X 1,2 = Lpg tüketimi

Arabasına göre değişir. Fabrikasyon i10 için 1,37 oran var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Alınan benzin =177,48-TL            Yapılan km: 600   Tüketim: 0,29 Kuruş   Alınan yakıt lite: 34

Alınan lpg       =122,40-TL            Yapılan km: 510   Tüketim: 0,24 Kuruş   Alınan yakıt lite: 34

Alınan belli verilen belli.Benzine yine indirim gelecekmiş.Lpgye indirim gelmesse şuan lpgde kullanmayı pek düşünmüyorum.Benim araç diğer atmosferiklere göre  lpgyi daha az harcıyor.Twinport motorundan gelen bir özellik olabilirmi?Ben yüksek devir çevirmiyorum.En fazla 2500 devir.Şehir içi 1500 devirlerde gittiğim çok oluyor.Deli zamanıma denk gelirse redline çıkarırım orası ayrı ama hiper yaparken kesinlikle gaz pedalına hafif dokunuyorum.Şehir dışı olan kısmıda devamlı hız sabitleyici ile yapıyorum.90 km hız ile 7 derecelik rampaya geliyorum 80 km hızlara düşüyorum yine hız sabitleyiciden çıkmıyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Darbaz yazdı:

Arabasına göre değişir. Fabrikasyon i10 için 1,37 oran var. 

Kim dedi?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kim dedi?

Tüketim istatistikleri sitesinde var. 

Wlpt dökümanını bulursam paylaşayımmı. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Geçen bi olay yaşamıştım. 42’lik tank max 33 alırken, 38 litre almıştı. Dışarı da çıkmayınca lpg’yi bitiremedim bi türlü. Tank bitsin, lpg ucuzlayana kadar ben de benzinde kullanacağım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...