İçeriğe Yönlendir

Benzine Hay Hay, Gaza Bay Bay mı Acaba Dedim!

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Ali Darbaz

Burda Hyundai Global sitesinden aldığım veriler. 

Otoban tüketimini ele alırsak

Benzinde 4 litre 

Lpg ise 5,4 litre 

4 litrelik tüketimi %100 olarak hesaplıyalım. birim başına 0,04 litre edere

5,4 litreyide 0,04 birime bölersek %135 çıkıyor. Yani 1,35 oranı var arabanın. 

BY1gZ7.png

LClYXF.png

Kaynakda ekliyeyim. 

https://www.hyundai.com/worldwide/en/cars/i10/performance

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Ali Darbaz yazdı:

Arabasına göre değişir. Fabrikasyon i10 için 1,37 oran var. 

Demek ki İ10 çok yakıyor. Neredeyse eski karbüratörlüler gibi yakıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bülent Tarakçı yazdı:

Demek ki İ10 çok yakıyor. Neredeyse eski karbüratörlüler gibi yakıyor. 

Lpgde 67 benzinde 65 beygir olan arabadan bahsediyoruz yalnız. Eski karbüratörlü arabalar lpg takınca eski beygirlerini veriyorlarmı tartışma konusu

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Darbaz yazdı:

Lpgde 67 benzinde 65 beygir olan arabadan bahsediyoruz yalnız. Eski karbüratörlü arabalar lpg takınca eski beygirlerini veriyorlarmı tartışma konusu

%37 gaz ayarını aç uçar bile 

Ltft değerin kaçtı senin.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mustafa Tüfekçi yazdı:

%37 gaz ayarını aç uçar bile 

Ltft değerin kaçtı senin.

Bu işin default olanı 1.25 

Kappa motoru 1.35

Aradaki 0.12 fark var. 

Gaz ayarını %10 fazla açman gerekir. %37 fazla gelmezmi. Hararet yapmasın sonra. 

Şu anda ltft son ölçümde %10 çıktı. Hava ısındıkca düşüyor normalleşiyor. 

https://youtu.be/n7GWUvaZehg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Araba bile %10 fazla yakıt geliyor diyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Benzin ile lpg verdikleri enerji, yoğunluk, ağırlık hesabı yapıldığında %30 propana göre 1,25 gibi rakam çıkıyor. Senin değerin yüksek ali. Acaba hyundai yurt dışında başka ülkelerin lpg’sini mi baz aldı? Her ülkede yakıt karışım oranları değişiyor

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Araba bile %10 fazla yakıt geliyor diyor. 

Yanlış düşünüyorsun. Benim arabanın ltftsi ile fabrikanın sunmuş olduğu verilerin bir alakası yok. Son 6 aydır yaşadığım bir arıza. Seninle beraber Boluda Ayemizden lpg almıştık. Sen dağ yolundan gidicem diyordun. İlk ozaman başladı bendeki bu derinden gelen titreşim. Yaşına kmsine veriyorum. 1000000 km oldu neredeyse. Hiç bir şey ilk günkü gibi kalmaz. Netekim o derinlerden gelen rölantideki titreşim azaldı ve azalmaya devam ediyor. Benzinde zaten hiç yok. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Benzin ile lpg verdikleri enerji, yoğunluk, ağırlık hesabı yapıldığında %30 propana göre 1,25 gibi rakam çıkıyor. Senin değerin yüksek ali. Acaba hyundai yurt dışında başka ülkelerin lpg’sini mi baz aldı? Her ülkede yakıt karışım oranları değişiyor

Tansu bu arabanın lpg tüketim verileri mühendislerin verdiği değerler. Ne tekim linkinide verdim kaynağın. Ayrıca bu veriler WLPT verileri . Eski tip veriler değil. 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. termal verimi %35 olan 7 yıldır üretilen ve halen kullanılan bir motor var arabada. 

Araba Euro 6D almış . Üstüne tüketim değerlerim 6,5 litre çıkıyor. İstanbul şehir içi kullanıcısı olarak 6,5 litre lpg tüketimi 1119 kilo ağırlığındaki araba için hiç birşey değil. 

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/762370.html

Piyasada kaç tane motor 2000 devirde 375 gr Kw/H değerine sahipki. Daha altına inmek için turbo lazım yada hydrip motor. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Yanlış düşünüyorsun. Benim arabanın ltftsi ile fabrikanın sunmuş olduğu verilerin bir alakası yok. Son 6 aydır yaşadığım bir arıza. Seninle beraber Boluda Ayemizden lpg almıştık. Sen dağ yolundan gidicem diyordun. İlk ozaman başladı bendeki bu derinden gelen titreşim. Yaşına kmsine veriyorum. 1000000 km oldu neredeyse. Hiç bir şey ilk günkü gibi kalmaz. Netekim o derinlerden gelen rölantideki titreşim azaldı ve azalmaya devam ediyor. Benzinde zaten hiç yok. 

Tansu bu arabanın lpg tüketim verileri mühendislerin verdiği değerler. Ne tekim linkinide verdim kaynağın. Ayrıca bu veriler WLPT verileri . Eski tip veriler değil. 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. termal verimi %35 olan 7 yıldır üretilen ve halen kullanılan bir motor var arabada. 

Araba Euro 6D almış . Üstüne tüketim değerlerim 6,5 litre çıkıyor. İstanbul şehir içi kullanıcısı olarak 6,5 litre lpg tüketimi 1119 kilo ağırlığındaki araba için hiç birşey değil. 

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/762370.html

Piyasada kaç tane motor 2000 devirde 375 gr Kw/H değerine sahipki. Daha altına inmek için turbo lazım yada hydrip motor. 

Ben onu demedim ki. Senin aracın fabrika verileri hangi lpg karışımına göre hesaplanmış o önemli. Türkiye’de mix edilen ve satılan lpg ilen benzin yakma oranı %20’lere tekabül ediyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu laboratuvar orantısıdır, yolda gerçek trafikte %25 olmaz doğal olaraak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Lpgye 95 kuruş indirim gelecek diyolla

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Lpgye 95 kuruş indirim gelecek diyolla

Hadi hayırlısı diyoruz o zaman ve dört gözle bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg 95 kuruş inerse bu başlık geçersiz mi ?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...