İçeriğe Yönlendir

Para Dezanfeksiyonu

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

1- Bankalar bankamatiğe koydukları paraları yabancı ülkelerde sterilize ediyorlarmış. BİZDE Durum nedir?

2- Birinden para aldınız naylon torbaya koydunuz mecburen pazarcı modunda sonra eve geldiniz. Vs. Nasıl temizleyip yeniden kullanacaksınız?

3- Parayı temizlemek sosyal sorumluluk mu? Olmalı mı nasıl yapılmalı?

elektronik kullanıyorum kart kullanıyorum yanıt olarak istemiyorum o ayrı elbette. :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk
(düzenlendi)

Paraya alkollü Dezenfektandan bir miktar sıkarak ıslatmayacak bir şeylerle silsek? 

tarihinde Kürşad Özpamuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Paralarımız kağıt bazlı olduğundan dezenfeksiyon işlemi ancak uzaktan ve sprey gibi yöntemle yapılmalı. Aksi halde para yumuşar ve parçalanır.

Plastik bazlı para kullanmalıydık. Bir çok ülke çoktan geçti plastik bazlıya.

aZ7OGwn_700bwp.webp

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çinde bankamatiklerin içinde UVC ışığı ve ısıtma modülü koymuşlar galiba ayrıca gelen paraları 14 gün bekletiyorlarmış ve yeni para daha çok koyuyorlarmış. 

Bizde de geçen haftalarda İTÜ den bir firmanın bankamatik paraları için kasa içi dezenfeksiyon ürünü geliştirdiği söylendi ama bu çok uzun bir süreç. Üreticiler

NCR, Diebold, IBM vs ve bankacılık ISO standardından bunların geçmesi onay alması ve kasa sistemlerine o üreticiler tarafından entegre edilmesi en az altı ay alır.

resim çıkmadı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

kağıt para pamuktan yapılıyor. Dezenfektan veya kolonya ile temizlenebilir. Hoş bu koronadan önce de bu paralar en pis ve mikroplu şeylerin başında geliyordu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Demir

para olsunda corona mora diye sulandırmmaya geldim hocam :D 

Şaka bir yana , uv ışığı altında bekletmek olabilir yada tutuşma derecesine yakın ısıtmak , kötü olarak da eldivenle atm ye yatırp online harcamak 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dip not: Ütüleyebilirsiniz parayı. Ütü yüzeyi 240 dereceye kadar çıkıyor diye biliyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Ben bugun geyigine is yerinde kolanya sıktım paraya  🤷🏻‍♂️ hic bir sey olmadi sonrada bu yaptigim mantikli geldi. 🙄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Virüslerin 70 derece üzerinde yaşayamadığı bilindiğine göre en kolay yöntem ütü veya saç kurutma makinesi...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

evdeki tek ütü olmaz neden çünkü başka şeye de kullanılıyor. eski bir ütü olabilir tabi.

sigara tabakası metal kutusu içinde mini fırına felan koysak acaba olur mu?

Eski berberim makasları mini fırına koyardı

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Gıda paketlerine uyguladığımız balkonda havalandırma işe yarar mı acaba?

Uçmasın diye üzerine agırlık koymak, arada agırlıgın yerini değiştirmek lazım tabii.

Şimdiki durumda nakit ödemek zorundaysam alacağım malzemenin fiyatını hesaplayıp parayı peçeteye sarıp öyle ödüyorum.

Paralar da evde poşette duruyor tabii.

Emre Demir yazdı:

para olsunda corona mora diye sulandırmmaya geldim hocam :D 

:) :)  

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/cinde-paralar-havalara-ucustu-virus-korkusundan-kimse-dokunmaya-cesaret-edemedi-273352h.htm

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Virüs cansız objede çabuk ölmüyor muydu? Bugün çekip poşete/zarfa koyup 1-2 gün sonra kullansak ölmüş olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Ozon cihazı kullanabilirsiniz. Zarflı virüsler dahil bir çok virüs ve bakteriyi 30 sn. gibi kısa sürede dna veya rna ne varsa artık nufüz edip yapılarını bozup etkisiz hale getirebiliyor. Bunun ile ilgili bir çok araştırma bulabilirsiniz. Ozon corona deşarjı ile elde ediliyor. Uzun zamandır aslında dezenfektasyon işlemi için kullanılıyor. Özellikle gıda sektöründe. Sürekli ozon'a maruz kalmak insan içinde sıkıntılı fakat kapalı izole ortamlarda (Örnek kimsenin girmediği bir oda ) yada kimse içerisinde bulunmadığı zamanlarda herhangi bir yerde ozonu çalıştırıp ortamı yüksek oranda dezenfekte etmek mümkün hem evde hemde işyerinde şu anda kullanıyorum. Özellikle dışarıdan aldığım ürünleri eve getirdikten sonra kapalı bir odada ozona maruz bırakıyorum. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC498483/pdf/jclinpath00515-0016.pdf

http://docs.neu.edu.tr/library/6507811431.pdf

http://www.china.org.cn/opinion/2020-02/26/content_75747237_4.htm

https://www.homemade-circuits.com/how-to-kill-coronavirus-with-ozone-gas-generator/

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Ütülenebilir. Virüsun özelliği 65 derecede zarf yapısının tamamen bozulup inaktive olması. Yani 70 derecedeki her ısıda virus ölecektir. Aynı ütüyü başka şeylerde kullanmanın bir önemi yok yeter ki parayı ütünün başka kısmına değirmeyin. Ayrıca bekletmek de çözüm olur. Rutubetsiz yüzeylerde virusun yaşama süresi oldukça kısa. Hele ki güneş gören ortamlarda 2-3 saat kadar kısalıyor. Hiç güneş görmese bile 1 gün içerisinde yüzeyde kalan virus miktarı enfeksiyon oluşturmaya yetecek kadar değil. 

Önlemimizi alalım ama korkmayalım, psikolojimizi bozmayalım, Basit dezenfektanlar, ısı, yüzey temizleyiciler, deterjan ve sabunlar dezenfeksiyonda oldukça etkililer. 

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Ben parayı balkonda havalandırıyorum sonra kolonya ile siliyorum. Sadece o değil günlük kullanımda olan evimin anahtarı araba anahtarı cüzdanım kemerim gibi eşyaları da işten gelince balkona koyuyorum balkon camı sürekli açık vaziyette ve sonrasında kolonya sıkıyorum hepsine. @Cem Dilmen hocam psikolojimizi bozmayalım diyorsun ama mümkün değil gibi şu aşamada. Sizlerin işi çok ama çok daha zor biliyorum fakat evde haberlere girmek sosyal medya kullanmak berbat sınırlama getirdim zaten. Gece yatarken aklımda kaç kişi ölmüştü kaç kişi yakalandı gibi rakamlar durmadan dolaşıyor resmen.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

parayı yıkayabilirsiniz ben para cebimde denize çok girdim 😂

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Yaz geliyor. Tepsiye dizip, balkonda güneşlendirelim. UV öldürüyormuş. Mersin, Antalya gibi güney illerinde olan arkadaşlar ise, arabaların içinde unutsunlar. Nasıl olsa arabaların iç ısısı 70 dereceyi buluyor. Not: Araç içinde görünmeyen yere koyun, camı kırıp, çalabilirler 😋

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Az ise dezenfektan ile silinebilir. 

Çok ise ve profesyonel düşünülüyorsa en basit olarak ısıtma ve nemden arındırma işlemi mantıklı görünüyor, toplu olarak da yapılabilir..  Bir makine yapacak olsam, önce ısıtır sonra nemini alırken de soğutur. Kullanıma hazır ederdim. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

İşimiz gereği nakit para ile çok muhatap oluyorum, günlük hasılat toplamları filan.

Para miktarı çok olmasa da, adet olarak çok oluyor. Haliyle hepsini tek tek ütüleme veya temizleme şansımız yok.

Dışarıda çalışan pompacılara, eldiven ve bel çantası aldım, parayı çantada biriktiriyorlar ve çanta akşamları deterjanla yıkanıyor.

Tabi pompacı da biriken nakitler bana geliyor, masa üzeri cam, paralar burada sayılıyor, eldiven takmıyorum, sayım işi bitince hiç bir yere dokunmadan lavaboda ellerimi güzelce yıkıyorum. Sonra camın her yeri  dezenfektan ile siliniyor.

Paraları kasada bir plastik ağzı kapanabilen bir kabda tutuyorum, bankaya gönderirken poşete koyup gönderiyorum.

O plastik kabı da akşam giderken ozonlu suya koyuyoruz, sabahları geri alıyorum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

1- Bankalar bankamatiğe koydukları paraları yabancı ülkelerde sterilize ediyorlarmış. BİZDE Durum nedir?

2- Birinden para aldınız naylon torbaya koydunuz mecburen pazarcı modunda sonra eve geldiniz. Vs. Nasıl temizleyip yeniden kullanacaksınız?

3- Parayı temizlemek sosyal sorumluluk mu? Olmalı mı nasıl yapılmalı?

elektronik kullanıyorum kart kullanıyorum yanıt olarak istemiyorum o ayrı elbette. :)

harcayarak temizliyorum ben :D

Mehmet Cihat yazdı:

parayı yıkayabilirsiniz ben para cebimde denize çok girdim 😂

para aklama metodları 101 :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fırın içinde işlem yapılabilir. 70 derece en düşük ısı. Ayarlanır içine atılır.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Servet Aydın yazdı:

Fırın içinde işlem yapılabilir. 70 derece en düşük ısı. Ayarlanır içine atılır.

Termostat bozuksa fırında pişen en pahalı yemek olur. 

• Beğen 3
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

Mehmet hocam Devletimiz bu konuda tedbiri almış.

Halkbank ve Ziraat bankasından yaşlı anne ve babamın  maaşlarını çektim. Paralar merkez bankasından yeni gelmiş hepsi aynı seri ve çil çil idi. 

Eskiden Gırgırda Zihni Sinir vardı :) biraz onun projelerine benzeyecek ama bence denemeye değer. Ziraat veya Halk bankta hesabınız varsa paranızı önce yatırın sonra çekin . Bedavaya temizlik :) 

Bu arada çil çil yeni para = Ufuktaki enflasyon oluyordu değilmi ? 

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
Aklıma bir fikir geldi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Aslında sürekli elinizde para taşımıyor iseniz sorun yok. Virüs yağ katmanı içinde bulunan bir hücre gen her neyse. Bu yağ dokusu ev ısısında uzun süre bütün kalamıyor eriyor ve haliyle virüs ölüyor Cüzdanı kalorifer üzerine koymak bile ısının içeride 30 40 dereceye çıkmasına neden olacak böylece virüsler bir kaç saat içinde ölecektir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...