İçeriğe Yönlendir

Para Dezanfeksiyonu

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Tahir Ak
Tabibler birliğinin sitesinde yayınladığı içerik doğrultusunda 1 ölçek çamaşır suyu ile 9 ölçek kaynatılmış ve ardından oda sıcaklığına gelmiş suyu karıştırıp dezenfektan elde ediyorum
Evdeki elimin temas ettiği kapı kolları elektrik düğmeleri gibi yerleride siliyorum
Dün ayrıca anahtar ve demir paraları da dezenfekte ettim bayağı kir çıktı
Aynen

http://www.ttb.org.tr/odd/dersler/klor/klor.htm
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Servet Aydın yazdı:

Fırın içinde işlem yapılabilir. 70 derece en düşük ısı. Ayarlanır içine atılır.

Sonra? Gitti paracıklar.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

Fırın içinde işlem yapılabilir. 70 derece en düşük ısı. Ayarlanır içine atılır.

Beyle mi?

tenor.gif?itemid=3546139

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Beyle mi?

tenor.gif?itemid=3546139

Şöminenin termostatı yok bu olmaz! 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Köksal Yılmaz yazdı:

Beyle mi?

Beyle

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mikrodalga fırın etkili olur mu acaba? Ben sprey kolonyadan geçiriyorum hepsini 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Dilmen yazdı:

Önlemimizi alalım ama korkmayalım, psikolojimizi bozmayalım

:crazy: yok o gitti o atttttta psiko

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Saç kurutma makinesi işe yarıyabilir

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
:crazy: yok o gitti o atttttta psiko

Termal para temizliği yapacağım
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Servet Aydın yazdı:

Termal para temizliği yapacağım

Paraları bize gönderin, mikroplarını öldürüp iade edelim. Servet abi ile ortak girişimimiZ, “corovirüs kovar a.ş”

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Hanım dün pantolonla birlikte bi güzel makinede yıkamış sonra da kurutma makinesinde kurutmuş, para aynı para, tertemiz olmuş

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Eski paralarıniz değerinde alınır. 

Ambalajında sıfır para temin edilir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Hocam Hastalıklı ya da taşıyıcı kişi paraya yoğun miktarda salgı bırakmadığı sürece, bıraksa dahi siz onu elleyip ağız, burun, göz gibi yerlerinize sürmediğiniz sürece çok istinai durumlar hariç enfekte olma durumunuz yoktur. Farzedelim para şüpheli ellediniz hemen elinizi yıkayın, kolonya, dezenfektan ile silin yine risk ortadan kalkar. İlla da paraya müdahale etmek isterseniz, üzerinde de salgı yoksa açık havada güneşlendirmek, ortam ısısını yükseltmek, UV, ozon çözümdür ama emin olun bunlara gerek yok. Paradan  ziyade el hijyeni sağlandı mi herhangi bir sorun olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Peki arkadaşlar şöyle bir sorum olacak. Malum marketlerde artık poşetlerimiz ücretli ve virüs salgınından dolayı market alışverişi sonrası poşetleri atmaktayız. Mesela dün Migros sanal marketten sipariş vermiştim 10 adet poşete koymuşlar ve hepsi çöpe gitti. Belki getirenlerde veya poşetleyenlerde virüs vardı yoktu bilemiyoruz. 2 kova hazırladım çamaşır sulu ve sirkeli olmak üzere gıdaların hepsini sirkeli suda beklettim sonrası tekrardan sudan geçirerek kurulama yapılarak dolaba kaldırıldı. Paketli olanlar kavanozlara veya kutu içinde başka ambalaj varsa dış kutu açılıp el değmeden içindekiler çıkartılarak dış kutuları çöpe atıldı. Bu marketten gelen poşetleri çamaşır makinesinde yıkasak veya havalandırsak faydası olur mu acaba fikri olan var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Arif Aykın yazdı:

Peki arkadaşlar şöyle bir sorum olacak. Malum marketlerde artık poşetlerimiz ücretli ve virüs salgınından dolayı market alışverişi sonrası poşetleri atmaktayız. Mesela dün Migros sanal marketten sipariş vermiştim 10 adet poşete koymuşlar ve hepsi çöpe gitti. Belki getirenlerde veya poşetleyenlerde virüs vardı yoktu bilemiyoruz. 2 kova hazırladım çamaşır sulu ve sirkeli olmak üzere gıdaların hepsini sirkeli suda beklettim sonrası tekrardan sudan geçirerek kurulama yapılarak dolaba kaldırıldı. Paketli olanlar kavanozlara veya kutu içinde başka ambalaj varsa dış kutu açılıp el değmeden içindekiler çıkartılarak dış kutuları çöpe atıldı. Bu marketten gelen poşetleri çamaşır makinesinde yıkasak veya havalandırsak faydası olur mu acaba fikri olan var mı?

Dışarı güneş alan bir yere bırakın. 10 gün dursun tamam.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan
Arif Aykın yazdı:

Bu link size fikir verebilir:

https://www.independentturkish.com/node/153676/sağlik/marketten-aldıklarınızı-nasıl-sterilize-etmelisiniz-abdli-doktor-pratik#.Xn5trXxgyNl.whatsapp

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Tamer Akkan yazdı:

Hemen hemen benim yaptıklarımın aynısı :) Ben konserveleri falan komple çamaşır sulu kovada bekletip bez ile ovalayıp sonra duruladım. Benden sonra hanım mutfakta birdaha duruladı. Bu işlemleri arka balkonumuz var orada gerçekleştirip havalanmalarını falan da sağladık. Biz tedbirlerimizi alıyoruz artık gelecek olan Allah'tan yapacak birşeyimiz bulunmuyor. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Paralarımız kağıt bazlı olduğundan dezenfeksiyon işlemi ancak uzaktan ve sprey gibi yöntemle yapılmalı. Aksi halde para yumuşar ve parçalanır.

Plastik bazlı para kullanmalıydık. Bir çok ülke çoktan geçti plastik bazlıya.

aZ7OGwn_700bwp.webp

adı kağıt para olsa da Para aslında pamuk ve keten bazlıdır.

En güzel sterilizasyon ısı veya uv ile olur. En güzeli yüksek ısı ile ütülemek. 😁

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
Rifat Şeker yazdı:
Ozon cihazı kullanabilirsiniz. Zarflı virüsler dahil bir çok virüs ve bakteriyi 30 sn. gibi kısa sürede dna veya rna ne varsa artık nufüz edip yapılarını bozup etkisiz hale getirebiliyor. Bunun ile ilgili bir çok araştırma bulabilirsiniz. Ozon corona deşarjı ile elde ediliyor. Uzun zamandır aslında dezenfektasyon işlemi için kullanılıyor. Özellikle gıda sektöründe. Sürekli ozon'a maruz kalmak insan içinde sıkıntılı fakat kapalı izole ortamlarda (Örnek kimsenin girmediği bir oda ) yada kimse içerisinde bulunmadığı zamanlarda herhangi bir yerde ozonu çalıştırıp ortamı yüksek oranda dezenfekte etmek mümkün hem evde hemde işyerinde şu anda kullanıyorum. Özellikle dışarıdan aldığım ürünleri eve getirdikten sonra kapalı bir odada ozona maruz bırakıyorum. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC498483/pdf/jclinpath00515-0016.pdf

http://docs.neu.edu.tr/library/6507811431.pdf

http://www.china.org.cn/opinion/2020-02/26/content_75747237_4.htm

https://www.homemade-circuits.com/how-to-kill-coronavirus-with-ozone-gas-generator/

Rıfat bey kulladığınız ozon cihazını paylaşmanız mümkünmüdür?

Yaşım 60 sokak yasağım yok ama benimde eşiminde 3 lü risk grubu olan kronik hastalıklarımız var. Arabamı, eve girişte dezenfektasyona uyuyorum ama dıştan getirdiğimiz eşyalar sıkıntı. Ozon cihazı almayı düşünüyorum. Ama en önerilen hava temizlemeli ve iyonizerli fiatı yüksek. Bana önerilen foto daki. Sizdekini öğrenebilirmiyim? 160f04ca77df990b5fc0ffd33b2c33b7.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bunlar olmaz arkadaşlar. 

ozon da olmaz. çok yüksek doz lazım. O kadar doz yapan ozon cihazları zaten yanında duramazsınız yakar boğazınızı ağzınızı bir de eşyaları eskitir. renk attırır kırılganlaştırır.

ozon işini unutun. çamaşır suyu sabun alkol...bir de ısıtma.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

çamaşır suyu sabun alkol...bir de ısıtma.

sonumuzu hayretsin.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...