İçeriğe Yönlendir

Xiaomi Araç Pompası Ölçüm Hatası

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhabalar bir süre önce araçta lastiklerin basıncını kontrol etmek ve olası ihtiyaçta el altında olması amacıyla xiaominin araç pompasından almıştım. Cihaz şarjlı ve tek şarjla baya idare ediyor. Bunlarda problem yok, aldığımdan beri ben 32 psi olarak lastikleri şişiriyordum ve hiç aklıma da hatalı olabileceği gelmemişti. 

Bugün lastikleri değiştirdim ve lastikçide lastiklerin havasını ayarladıktan sonra cihaz ile değerlerin farklı olduğunu gördüm. 48 psi hava varken 42, 33 psi yapıldığında ise 27 civarı görüyorum. Özetle 6 psi gibi bir değer fazla görünüyor. 

Sizce bunu düzeltmenin yolu var mı? Aramızda bu cihazdan kullanan oldu mu? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Lastik havası kontrolünü bir kaç farklı saatte kontrol edin. Petrol istasyonu veya lastikçiler.. Çoğunda kalibrasyon hatalı

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Alpay Sumer yazdı:

Belki Lastikcinin cihazi bozuktur?

Servet Aydın yazdı:

Lastik havası kontrolünü bir kaç farklı saatte kontrol edin. Petrol istasyonu veya lastikçiler.. Çoğunda kalibrasyon hatalı

Açıkçası bende lastikçininki bozuktur diye düşünmek istiyorum. 

Atladığım bir detay var, lastiklerden biri 100 metre sonra park ettiğimde bariz inikti ancak ben havasını kendi cihazımla şişirip tekrar gittim. Cihazı bağladığımda 22-23 gibi bir değer vardı. Tekrar lastikçiye gittim düzelttiler havayı ama bahsettiğim gibi 27 civarı gösteriyordu cihazım. 

Babamdaki aracın lastiklerinde denedim, genelde 32-33 civarı hava ile kullanılır ama bayadır ayarlanmamıştı, 25 gösterdi. Böyle olunca da cihaz bozuk sanırım dedim. 

25 psi hava düşük durur diye düşündüğüm için cihazda sıkıntı arıyorum açıkçası. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Servet Aydın yazdı:

Cihazın linki görseli?

Araç kompresörü

ürün linktekinden ve yurtdışı siteleri de araştırdım böyle bir duruma denk gelmedim henüz. Ben ilk olacağım gibi

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

25 inik durmuyor 33 olması gereken lastikte emin olabilirsiniz. Benim bir lastik sıkıntılı hava kaçırıyor (yazlığa geçeceğim atacağım) 2 hafta yatınca baktım inik duruyor, benzinlige gittim 14 olmuş, 1 haftada 23-24 e iniyor görünürde birşey yok. Başka cihazlar ile kıyaslayın emin olmak için.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lastikçi gibi lastikçi ben görmedim, zamanında lastik basınç göstergesini kalibrasyona yolladığımda lab da şampanya patlatmışlar, Türkiye de ilk olduğu için

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

25 inik durmuyor 33 olması gereken lastikte emin olabilirsiniz. Benim bir lastik sıkıntılı hava kaçırıyor (yazlığa geçeceğim atacağım) 2 hafta yatınca baktım inik duruyor, benzinlige gittim 14 olmuş, 1 haftada 23-24 e iniyor görünürde birşey yok. Başka cihazlar ile kıyaslayın emin olmak için.

Şöyle bir durum var ama cihazın eksik gösterdiğini düşünüyorum eğer sıkıntı varsa ama lastiğim bariz inikken 22-23 gibi gösterdi benim cihazım. Yani durum doğru ise 6 psi fark olsa o an 28-29 olması lazımdı. O da hiç düşük olmazdı. 

Biraz önce internetten kalem şeklinde olan ölçüm aletinden aldım en azından fikir verir diye düşünüyorum. 

Çağlar Bayur yazdı:

lastikçi gibi lastikçi ben görmedim, zamanında lastik basınç göstergesini kalibrasyona yolladığımda lab da şampanya patlatmışlar, Türkiye de ilk olduğu için

Umarım benim cihaz doğrudur, yoksa garantiyle uğraş dur. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Alpay Sumer yazdı:

Servet Aydın yazdı:

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Çağlar Bayur yazdı:

Önceki gün sırf kafam rahat olsun diye internetten kalem şeklinde olan basınç ölçerlerden aldım (doğru ölçmediklerini biliyorum aslında ama fazla para vermek işime gelmedi) Bugün elime geçti ve denediğimde benim xiaomi mi pompa ile kalem basınç ölçer arasında 3 psi fark gördüm. Kalem daha fazla ölçüyordu yani. Geçen gün lastikçininki de 6 psi fazla ölçüyordu. Fark gittikçe kapanıyor :) Şimdiiii sizce sorun benim cihazda olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

harici test cihazıyla basınca bakılır, bisklette bile böyledir, pompa ile basınca bakılmaz haberiniz olsun, pompa iç basıncı ile lastik basıncı farklıdır diye biliyorum, bisiklette bile harici ölçer kullanırım....

benzinlikte pompalara hele hele hiç güvenmem...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

hayır

ama 1-2 hassasiyet te aranmamalı

Şöyleki hassasiyet farkı elbette olabilir ama sabit olarak 3 psi fark var ve misalen 33 psi yaptığımda ya 30 ya da 36 olacak. Pompa 33 gösterdiğinde basınç ölçer 36 diyor bende kararsız kaldım. Hangisine göre davranmak lazım? Kalem şeklinde olduğu için ona da güvenmek doğru değil deniyor. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

harici test cihazıyla basınca bakılır, bisklette bile böyledir, pompa ile basınca bakılmaz haberiniz olsun, pompa iç basıncı ile lastik basıncı farklıdır diye biliyorum, bisiklette bile harici ölçer kullanırım....

benzinlikte pompalara hele hele hiç güvenmem...

Xiaomi nin cihazı basınç testi için uygundur deniyor, diğer pompalar gibi değil sanıyorum ölçüm mekanizması. Çakmaklıktan çalışan kompresörlerde yanılma payı dediğiniz gibi oldukça yüksek. 

Bende durumu netleştirmek için ( lastikçideki alette bozukmuş) kalem şeklinde olanlardan aldım. Yine tam olarak oturmadı durum. 

Benzinlikte olanların sıkıntısını çok duyuyoruz zaten, lastikçide olanda sıkıntılı çıkınca bende şaşırdım ne yapacağımı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

harici olanlardan al birtane, ben öyle yaptım...

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Kalem tip olandan aldım fikir versin en azından diye ama sanırım sağlıklı ölçmüyorlar. İlerleyen dönemde dijital birşey alabilirim belki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Dijital mi lastikcilerde olan ibreli mi daha doğru ölçer?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

mekanik iyidir bence, darbe almasın ama dikkat et, taşıma kolaylığı açısındansa elektronik,  bende mekanik var birde elektronik alacağım, mişlen falan alabiliriz kolay bulunur...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Benzinliklerdekilerin genelde doğru ölçtüğünü görüyorum ben genelde, anormal bir durum görmedim hiç onlarda. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Dijital olan normalde 1 psi hassasiyetle gösterir, manuellerde ibrenin hareketinden dolayı bunun korunması daha zor. Sarsıntıyla dahi bozulabiliyor. 

Evren Erakçora yazdı:

Benzinliklerdekilerin genelde doğru ölçtüğünü görüyorum ben genelde, anormal bir durum görmedim hiç onlarda. 

En bozuk ayar benzinliklerde olanlar, genellikle eksik gösteriyorlar. Elbette düzgün olanı vardır ama ücretsiz oldukları için genellikle ihmal ediliyorlar. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lastik sıcakken 4,5 Psi basınç artar, soğukken ölçülmelidir. İnsanları yanıltan bu oluyor, 200km yoldan gelip hava basarsanız hatalı olur ölçüm.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Evren Erakçora yazdı:

Lastik sıcakken 4,5 Psi basınç artar, soğukken ölçülmelidir. İnsanları yanıltan bu oluyor, 200km yoldan gelip hava basarsanız hatalı olur ölçüm.

Yok hayır bahsettiğim aynı koşullardaki ölçümler. Diğer türlü zaten ölçüm sonucu alakasız çıkar

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

çok detaya inmeyin canım, ona bakarsanız pompa üstündeki yada lastikçide olanlar pompa iç basıncını ölçer, yani zaten yanlış sayılırlar :)  harici ölçer kullanmak sağlıklı, ayrıca mekanikler sarsıntıdan etkilenmez, düşürmedikçe, takın siboba o esnada bakın , 1psi falanda aramayın, 0 hatalı zaten olmaz, biz bile çok hassas ölçüm yaparken 2mm. hassasiyetl, alet kullanıyoruz mesafe ölçümlerinde, daha az hata için fazla ölçüm yapıp ortalama alırız kabaca, takılmayın  1-2 psi değere, sanki her alet süper kalibrasyonluda :)  harici aletin biriyle ölçün gitsin....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...