İçeriğe Yönlendir

Hangi Çeşit Alçıyı Almalıyım?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, cam balkon yaptıracağım ve balkonu da oturma odası gibi kullanmayı düşünüyorum. Ama dış cephe duvarı pütürlü bunu evin içi gibi dümdüz alçıpan gibi yapmak istiyorum. Duvarı dümdüz ve pürüzsüz hale getirmek için saten alçı aldım. Uygun mudur bu iş için ya da farklı bir alçı türü mü almam gerekirdi? 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Balkonda dış cephe yalıtım malzemesi varsa (yani mantolama gibi) iş biraz zor gibi. Çünkü bu malzeme duvara göre daha esnek ve görece yumuşaktır. Üzerine yapacağınız alçı sıva zamanla patlama dökülme yapabilir. Yok klasik kara sıva ise duvarınız, aldığınız saten alçı iş görür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Tek kat ile olmaz.

İlk kat için sıva alçısı içerisine bir miktar saten alçı karıştırarak uygulayıp zemin düzeltilecek.

Akabinde saten alçı ile ikinci kat final yapılacak.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Mantoloma var evet. O zaman sık sık tamir mi isteyecek? 

M. Asım Kahraman yazdı:

Remzi Karaca yazdı:

Tek kat ile olmaz.

İlk kat için sıva alçısı içerisine bir miktar saten alçı karıştırarak uygulayıp zemin düzeltilecek.

Akabinde saten alçı ile ikinci kat final yapılacak.

Hmm anladım o zaman önce sıva açısı ile pütürlü yüzey düzelecek sonra saten alçı ile düzeltme işlemi yapılacak. 

Peki direkt sadece saten alçı kullansam olmaz mı? 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Mustafa Karaca yazdı:

Mantoloma var evet. O zaman sık sık tamir mi isteyecek? 

Hmm anladım o zaman önce sıva açısı ile pütürlü yüzey düzelecek sonra saten alçı ile düzeltme işlemi yapılacak. 

Peki direkt sadece saten alçı kullansam olmaz mı? 

Belki bir çözümü vardır fakat benim düşüncem doğrudan mantolama üzerine alçı yapmanın pek mantıklı olmayacağı yönünde.

Saten alçı yapısı gereği daha ince ve yumuşak, darbe vs durumunda çizilme dökülme daha çabuk olur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
M. Asım Kahraman yazdı:

Bende tam bilemedim. O yüzden saten alçı aldım kurtarır belki diye. Emin olamayınca bilenlere sorayım dedim 😊

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

O putur yuzey buyuk ihtimalle mineral siva. Saten alci isinizi gorur uygulayin kurumasini bekleyin eger yuzeyde putur ve mala izleri var ise zimpara ile ustunden gecin. Toza karsi maske takin. Zimpara sonrasi beyaz tavan boyasi uygulayin catlama yapmasin. Kolay gelsin. 

Satenle normal alciyida karistirabilirsiniz bu arada saten hassas alcidir. 3/2 saten 3/1 kaba alci uygulayabilirsiniz.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Sinan Akgöl yazdı:

Evin dış sıvası. Mantoloma üzerine yapılan sıva. Sanırım dediğiniz gibi mineral sıva. Büyük ihtimalle tek kat alçı kurtarmaz ikinci kat alçı ister diye düşünüyorum bende. 

Koray Demir yazdı:

@Arda Bülent Güzel (Müsaadelerinizle)

Uzmanını konuya davet ediyorum.

Bekliyoruz bizde 😊

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Mustafa Karaca yazdı:

Evin dış sıvası. Mantoloma üzerine yapılan sıva. Sanırım dediğiniz gibi mineral sıva. Büyük ihtimalle tek kat alçı kurtarmaz ikinci kat alçı ister diye düşünüyorum bende. 

Mineral sıvadır.

koster-dekor-siva-uygulama1.jpg

Mineral sıva macunu da alabilirsiniz buda pürüzsüz yüzey elde ettirir. 

Ama dediğim gibi alçı işinizi görür. Saten çabuk çatlama yapar kaba sıva üstüne saten çekin yada karıştırın içine. İçmimar müteahhit olarak söylüyorum :)  Arda abi de gelsin oda söyler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
(düzenlendi)
Sinan Akgöl yazdı:

Mineral sıvadır.

koster-dekor-siva-uygulama1.jpg

Mineral sıva macunu da alabilirsiniz buda pürüzsüz yüzey elde ettirir. 

Ama dediğim gibi alçı işinizi görür. Saten çabuk çatlama yapar kaba sıva üstüne saten çekin yada karıştırın içine. İçmimar müteahhit olarak söylüyorum :)  Arda abi de gelsin oda söyler.

Fotoğraf daki gibi bir yüzey var evet 😊 bunu saten alçı ile düzeltsem çatlar demişsiniz o zaman sıva alçısı ile mi karıştırmak lazım ve hangi ölçüler de olmalı 😊 yukarıdaki mesajda 3/2 3/1 demişsiniz oda çaflamaması için uygun oran mı 

tarihinde Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mustafa Karaca yazdı:

Fotoğraf daki gibi bir yüzey var evet 😊 bunu saten alçı ile düzeltsem çatlar demişsiniz o zaman sıva alçısı ile mi karıştırmak lazım ve hangi ölçüler de olmalı 😊

Üstüne dış cephe boyası  yada ucuz beyaz tavan boyası yapın. Oranı %70 saten %30 kaba alçı. 1 kat uygulayın kurumasını bekleyin zımparalayın, durumda çatlak vs yok ise üstünü boyayın eğer var ise 2. ince katı çekin bekleyin kurusun iyice boya uygulayın ıslakken boya uygulamayın emer. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
(düzenlendi)
Sinan Akgöl yazdı:

Üstüne dış cephe boyası  yada ucuz beyaz tavan boyası yapın. Oranı %70 saten %30 kaba alçı. 1 kat uygulayın kurumasını bekleyin zımparalayın, durumda çatlak vs yok ise üstünü boyayın eğer var ise 2. ince katı çekin bekleyin kurusun iyice boya uygulayın ıslakken boya uygulamayın emer. :) 

Önce alçı işlemleri sonra dış cephe boyası yada ucuz tavan boyası demi? Bir de stropiyer için de saten alçı yeterli olur değil mi 😊 

tarihinde Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mustafa Karaca yazdı:

Önce alçı işlemleri sonra dış cephe boyası yada ucuz tavan boyası demi? 

Aynen öyle size söyle anlatayım,

Kaba alçı adı üstünde kaba ve kalın olarak uygulanır duvardaki açıkları bozuklukları kapatmak için.

Saten alçı onun makyajıdır daha narindir daha kırılgandır ve ince kat olarak çekilir, kaba alçının açıklarını kapatmak için uygulanır oda, zımparalanır kurur ve üzerine boya yada duvar kağıdı uygulanır.

Siz yüzeyinize göre karışımı uygulayacaksınız zımparalayacaksınız üzerini boyayacaksınız. Alan artık yağmur vs görmeyeceği için tavan boyası işinizi görür tabı bu beyaz için geçerli başka renk istiyorsanız karışım yaptırabilirsiniz.

Zımparalama işlemini tek yönlü yapın yukarı aşağı yada sağ sol gibi yoksa, ışık yaktığınız an bütün izleriniz flash patlamış gibi belli olur gözünüze takılır. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Sinan Akgöl yazdı:

Teşekkürler o zaman ben ilk başta sıva  alçı ve saten alçı karıştırıp tek kat süreyim üzerine de kuruduktan sonra sadece saten alçı süreyim ve aynı yönde zımpara atayım. Sonra boya işine gelir sıra 😊 cam balkon olacağı için iç cephe boyası almayı düşünüyorum. Bir nevi oda gibi olacak orası çünkü. 

Stropiyer için de sadece saten alçı mı kullanayım yoksa onu da karıştırayım mı? Bir de stropiyer ya da kartonpiyer yaparken dikkat etmem gerekenler nelerdir 😊

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin
Mustafa Karaca yazdı:

Teşekkürler o zaman ben ilk başta sıva  alçı ve saten alçı karıştırıp tek kat süreyim üzerine de kuruduktan sonra sadece saten alçı süreyim ve aynı yönde zımpara atayım. Sonra boya işine gelir sıra 😊 cam balkon olacağı için iç cephe boyası almayı düşünüyorum. Bir nevi oda gibi olacak orası çünkü. 

Stropiyer için de sadece saten alçı mı kullanayım yoksa onu da karıştırayım mı? Bir de stropiyer ya da kartonpiyer yaparken dikkat etmem gerekenler nelerdir 😊

Stropiyer veya kartonpiyer için kartonpiyer alçısı alırsanız daha iyi olur. Çünkü kartonpiyer alçısı çabuk donar ve yapıştırma daha kolay olur. Köşelerde gönyeli kesmeye dikkat etmeniz gerekir. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Mustafa Karaca yazdı:

Rica ederim. Bu sıralama aynen uygulayacağınız yol :) 

Stropiyer için kaba alçı yada kartonpiyer alçısı kullanın yapıştırmadan önce arkasına boyadan boya değil, topak topak belli aralıklarla uygulayın iyice bastırın tuttuğu an devam sıradan, ek yerlerine ince parmağınızla alçıyı uygulayın kurusun ince bir zımpara üstüne boya 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Metehan Şahin yazdı:

Gönye sordum yok dediler, maket bıçağı ile açılı kes yeter dedi usta ama kaç cm içeriden olacak 😊

Sinan Akgöl yazdı:

Stropiyerin yamuk olmaması için tavandan ölçü alıp çizgi çekip o çizgiye göre yapsam yeterli olur değil mi yoksa başka bir işleme gerek var mı 😊

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin
Mustafa Karaca yazdı:

Gönye sordum yok dediler, maket bıçağı ile açılı kes yeter dedi usta ama kaç cm içeriden olacak 😊

Stropiyerin yamuk olmaması için tavandan ölçü alıp çizgi çekip o çizgiye göre yapsam yeterli olur değil mi yoksa başka bir işleme gerek var mı 😊

Ustanın eli alışıktır o yüzden kesebilir. Kaç santim ise straporun kalınlığı ile ilgili örneğin kalınlığı 4 cm dersek 4cm başlayıp 0 da bitirmenin gerekir. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Metehan Şahin yazdı:

Ustanın eli alışıktır o yüzden kesebilir. Kaç santim ise straporun kalınlığı ile ilgili örneğin kalınlığı 4 cm dersek 4cm başlayıp 0 da bitirmenin gerekir. 

Deneyelim bakalım nasıl olacak 😊 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Valla ben bir tanıdığın evinde rica ettiler denedim, kartonpiyeri köşelerde açılı kesmek hakikaten zor iş, tutturup da el alışana ve doğru açıyı bulana kadar çok uğraştım, ziyan ettim. Fakat şöyle bir şey var, kabaca iki kesişen ucunu denk getirebilirseniz en azından oluşan boşluklara dolgu yapıp kuruyunca beyaza boyayarak açıkları kapatırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mustafa Karaca yazdı:

İp çekin en güzel yöntem odur cam civisine ip bağlayın gergin ip çekin. :) 

Maket bıcağı iyidir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
M. Asım Kahraman yazdı:

Yapabilirim diye düşünüyorum biraz deneme yanılma yolu olacak 😊 

Sinan Akgöl yazdı:

Çırpı ipi almak yerine normal ip bağla geç mi diyorsunuz 😊 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mustafa Karaca yazdı:

Çırpı ipi almak yerine normal ip bağla geç mi diyorsunuz 😊 

Gergin olsun, gergin kalsın yeterli. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...