İçeriğe Yönlendir

Nasıl Bir Repeater (Sinyal Güçlendirici) Kullanılmalı?

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Görkem Karakaş

Öncelikle Merhabalar 
Bir smart Televizyon almamız ve Uzaktan Eğitim modeline geçtiğimiz şu günlerde benimde bir router ihtiyacım oluştu. Ancak bi kaç tane önemli nokta var. Aşağıda paylaştığım krokide, modemimiz oda 1 de bulunuyor. Oda 2 de uzaktan eğitim için internet lazım olan bi tane laptopumuz var ama wi-fi arızalı. Biraz kullandıktan sonra kopmalar başlıyor ya da ani hız düşmeleri oyunlarda ping girme gibi sorunlar oluşuyor. Bu yüzden bu bilgisayara kablolu bağlantı şart. Oda 3 Salonumuz yeni bir TV alındı daha kurulumu yapılmasa da çok büyük ihtimalle çok az çekecek netflix ya da youtube kullanırken kalite düşmeleri veya kopmalar yaşanacak. Tüm bunları toplayınca bi kaç tane LAN çıkışı olan routerlere bakmaya başladım ama kafamda karıştı. Çok fazla para vermek istemiyorum 100 civarı kafidir. Atacağım örneklerle beraber önerilere açığım. Elinde olup kullanmayan varsa da talibim. Şimdiden çok teşekkürler.
https://www.hepsiburada.com/everest-ewn-28n-300mbps-repeater-access-point-brid-router-p-HBV00000GLCCU
https://www.hepsiburada.com/lineon-300mbps-wifi-router-kablosuz-mesafe-arttirici-router-cift-antenli-p-hbv00000ivluu
https://www.hepsiburada.com/inca-iap-752db-wireless-300-mbps-5-ghz-dualband-mini-router-repeater-p-bd802870
https://www.hepsiburada.com/dark-rangemax-wrt360-300mbit-2x3dbi-dahili-antenli-802-11n-wifi-mini-repeater-dk-nt-wrt360-p-hbv00000850z8

D9xLUs.png

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Tplinkin wa855re modeli var bende evin tipide hemen hemen aynı sizde mutfak yazan yerde ben odada sağ köşede bilgisayar kullanıyorum, modem odası konumu aynı koridor daha uzun. 

Ben kurulumu şöyle yaptım, sizin krokide oda 4 ün koridorunda buattan sıvaüstü priz yaprak tavana yakın kısıma koydum cihazı. Zaten küçük anteni ve gövdesi yok doğrudan prizlik. Tavana doğru olunca birinin çarpma ihtimali ve ortada görünme durumu kalmadı(kirişin arkasında kaldı) 

Wifi ayarını da modemin isimi a ise cihazınkini b yapıp a ya bağladım. Evdeki hiçbir cihazı a ya bağlamıyorum hepsi b yi tanıyor. Böylece evde nerede olursa olsun kararsız kalıp a ve b arası geçiş olmuyor. Evin ortası olduğu içinde heryerden çekiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Güçlü bir AP ile 4 odaya da internet dağıtabilirsiniz ama tavsiyem, AP'ye kablo ile gitmeniz.
4. odanın koridor köşesine koyarsanız mutfak dahil tutar evde.

https://www.hepsiburada.com/ubiquiti-unifi-uap-ac-lite-access-point-p-HBV000002QTV4
Evde kablo gezsin istemiyorum ayrıca gözden kaçmış galiba abi, oda 2 de kablolu bağlanmamız gereken bir laptop var.
Ayrıca Oda 4 ile oda 2 nin tüm dairenin 4 köşesine mesafe olarak hiç bir farkı yok o yüzden ap/router oda 2 de olacak :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

router sinyal güçlendirici değil ki? nasıl iş?

Repeater demek istiyorsunuz. olur. ama kablo ile giderseniz daha güzel olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Tplinkin wa855re modeli var bende evin tipide hemen hemen aynı sizde mutfak yazan yerde ben odada sağ köşede bilgisayar kullanıyorum, modem odası konumu aynı koridor daha uzun. 

Ben kurulumu şöyle yaptım, sizin krokide oda 4 ün koridorunda buattan sıvaüstü priz yaprak tavana yakın kısıma koydum cihazı. Zaten küçük anteni ve gövdesi yok doğrudan prizlik. Tavana doğru olunca birinin çarpma ihtimali ve ortada görünme durumu kalmadı(kirişin arkasında kaldı) 

Wifi ayarını da modemin isimi a ise cihazınkini b yapıp a ya bağladım. Evdeki hiçbir cihazı a ya bağlamıyorum hepsi b yi tanıyor. Böylece evde nerede olursa olsun kararsız kalıp a ve b arası geçiş olmuyor. Evin ortası olduğu içinde heryerden çekiyor. 
Anladım hocam aynı mantık kullanacağız o zaman. Kablosuz alıp kablosuz dağıtıyorsunuz sizde anladığım kadarıyla bi sıkıntı yaşatıyor mu bağlantıda kopma yavaşlama vs onu da sormuş olayım
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
router sinyal güçlendirici değil ki? nasıl iş?
Repeater demek istiyorsunuz. olur. ama kablo ile giderseniz daha güzel olur. 
Aynen hocam çok terim var karışıyor açıkçası :)
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Görkem Karakaş yazdı:
Ü.Emre Kartal yazdı:

Anladım hocam aynı mantık kullanacağız o zaman. Kablosuz alıp kablosuz dağıtıyorsunuz sizde anladığım kadarıyla bi sıkıntı yaşatıyor mu bağlantıda kopma yavaşlama vs onu da sormuş olayım

Hiçbir sorun yok sadece dediğim gibi ayrı erişim noktası yapın yansıtma olmasın. Modemi sadece cihaza bağlayın diğer herşey yeni cihaza bağlanacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Konusu açılmışken sorayım, kodidorda modem var (VDSL 2 24 mbit) oturma odasında mi boxı TV ünitesinin gözüne koyarsam 6-7 mbit, TV nin arkasına prize asarsam 20-21 mbit çekiyor. Olamsi gerektiği yerde kullanılmıyor tabi, arkadada 2 3 kere düştü. Şimdi Sami Bey'in paylaştığı gibi bir cihaz mi almalı (mi router 3 falan da olabilir) 5 GHz falan destekli yeni bir VDSL modem alıp tek cihazla işi bitirmeli mi?

Sani Gerşon yazdı:

Ekleme: ekstra bir cihaz alırsam da modem ile aynı yerde duracak, modem wifisini kapatıp sadece yeni cihazın ağı kullanılacak. Box ve TV ler 5 GHz i destekliyor ama çocukların ve misafirlerin cihazlar desteklemezse nasıl oluyor durum? Aynı anda iki ağ oluyor mu? 

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ev çizimini görmeden neyi nereye koymanız gerektiğinin bilgisini veremem maalesef.

2.4 ve 5ghz olarak 2 ayrı yayın yaptırabiliyorsunuz destekleyen cihazlarda. Bazı cihazlar tek yayın yapıp kendi içinde ona göre sizi doğru kanala yönlendiriyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Sani Gerşon yazdı:

Ev çizimini görmeden

Video ile daha rahat anlatırım derdimi.

Şimdi 175 TL civarı  sadece router ile mevcut modemi kullanmak ile 375 TL ye yeni modem almak arasında 200 TL ye değecek bir fark olur mu? Ni seçenekler benim TV box i olması gereken yere koymama yeterli gelir mi?

Not: router alırsam da dediğim gibi modemin yanında duracak.

Modem: https://www.hepsiburada.com/asus-dsl-ac750-dualband-ebeveyn-kontrol-destekli-dlna-vpn-adsl-vdsl-modem-router-p-HBV00000A0ZHO?magaza=Yenisey

Router: https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-wifi-ac1200-router-4a-1167-mbps-24g-5g-cift-bant-4-antenli-p-HBV00000MK46E?magaza=aweiturkiye

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şu an belli ki zor bela sinyal yetiyor. AP'yi alırsanı odanın girişine falan koymanız lazım.

Modem de alsanız bence deli bi fark olmayacak. Tabii ki ne kadar iyi sinyal basılırsa o kadar iyi repeat edilir. Ama ben olsam, ilk olarak AP'yi oda girişinin oraya bi yere koyar, repeat ettirir, işim görülmezse modemi değiştiririm.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Buradan sorayım. Evde Router var. Ana sağlayıcı ile ismi aynı sonda 2 rakamı var. Ana ünite yakında iken ona bağlıyım. Router yakınında olsam dahi ana cihaza bağlı kalıyorum sinyal seviyesi düşse bile. Normal şartlar altında telefon kayıtlı olan daha güçlü sinyale bağlantı yapmalı değil mi? Wifi kapa aç ile bağlanıyor anca

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Buradan sorayım. Evde Router var. Ana sağlayıcı ile ismi aynı sonda 2 rakamı var. Ana ünite yakında iken ona bağlıyım. Router yakınında olsam dahi ana cihaza bağlı kalıyorum sinyal seviyesi düşse bile. Normal şartlar altında telefon kayıtlı olan daha güçlü sinyale bağlantı yapmalı değil mi? Wifi kapa aç ile bağlanıyor anca

Telefon doğru olanı yapıyor sonuçta 2'si farklı network olarak görüyor.

SSID'leri aynı verirsen (repeat yaparsan) sorunun çözülecek, birinden diğerine atlayacak.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Telefon doğru olanı yapıyor sonuçta 2'si farklı network olarak görüyor.
SSID'leri aynı verirsen (repeat yaparsan) sorunun çözülecek, birinden diğerine atlayacak.

Bakarım yarın yani bugün
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Servet Aydın yazdı:

Bakarım yarın yani bugün

Binada iki adet acces point var adları aynı iken güçlü olana bağlanıyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Kablo çektikten sonra modemi oturma odasına doğru çekerim ben kablo karmaşası istemiyorum. Elektrik tüketimini hesaba katmamistim ama 7/24 çalışan 12W cihaz yılda 70 lira harcadığını öğrenince, birde VDSL Max hızını da dikkate alınca (ileride yüksek hızlı pakete geçersem) tek cihaz daha mantıklı geldi ama 5 GHz in çekim gücünün 2.4 den az olduğunu öğrenince gereksiz geldi, bir videoda çekim gücü az olsa da daha hızlı bağlantı veriyor o ayrı, kafam karıştı iyice. Yukarıda paylaşırım Asus modem de ac 750 yani bı tık yavaşmiş...

Şimdi bana ac1200, gigabit etherneti olan (şuan kullanmıyorum ama şu anki modemi 10 senedir kullanıyorum ileride lazım olabilir) bir modem tavsiye edebilir mısınız? Şu model kafama yattı gibi ama dahili 3 dBi anten yetersiz gelir mi diye tereddüt ediyorum.

https://www.chip.com.tr/inceleme/tp-link-archer-vr1200_5330.html

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Abi senin istediğin roaming denen özellik. Tek ağ ismi ile tüm cihazlar yayın yapıyor. Bunları yöneten merkezi  bir yazılım daha oluyor. Yönetim yazılımı kullanıcıyı otomatik olarak cihazlar arasında gezdiriyor. Roaming destekli cihaz lazım yani

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi öncelikle şu konuyu netleştirelim router denen alet ile sizin aradığınız alet farklı. Router’ı biz iş yerindeki ağı yönetmek için kullanıyoruz bir nevi ağ yöneten bir bilgisayar gibi. Sizin aradığınız şey repeater(kablosuz) ya da access point diye geçiyor. Repeater oyunculara pek tavsiye etmem ama evdeki tv gibi cihazlara iyi gider tabiki.

Sani hocamın ilk önerdiği unifi marka bu konunun duayeni. Fakat bu cihaz ev için biraz fazla gelebilir. 10 kişi ve üzeri kullanıyorsa böyle bir ap rahatlıkla kaldırır..

Bizim iş yerine geçenlerde sistem kurdum, kurarken de epey araştırmak zorunda kaldım, Sani Hocam kadar bilemeyebilirim ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

İş yerimizde şu an 1 tane vdsl modem, 1 tane router, 1 switch(çoklayıcı), 1 unifi ac lite ap, 2 tane tenda n301 ap, 1 tane Cisco ap, 1 tane de eski bir tp link ap var..

Cihazı alırken ayarlamanın kolay olması için çok özellikli cihazlara pek yönelmeyin sonra aleti ayarlamak bile bir işkence oluyor..

İş yerinde kullandığımız Tenda n301’ler hem çekim açısından iyi hem de kullanım açısından 54 Mbps destekliyor. Eğer çok hızlı bir internetiniz yoksa bunu öneririm. 
Kullandığımız eski tp link de çok güzel. Yeni model ama sadece AP(access point) olan bir tp link de işinizi hakkıyla görür diye tahmin ediyorum..

Mesela bu 100 liralık tenda lardan alıp eviniz büyükse iki ayrı uca yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bu konuda yapılacak en doğru şey Sani hocamın da dediği gibi AP’yi kabloyla bağlamaktır.

https://m.n11.com/tenda-n301-4port-wifi-n-300mbps-2-anten-routerap-P355930280?gclid=CjwKCAjw95D0BRBFEiwAcO1KDKFH3A3bVQlh89SGZHAiHclTx2ksBuO0dbtMrd56Q_326kwM1nXkJxoCvE4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Şimdi öncelikle şu konuyu netleştirelim router denen alet ile sizin aradığınız alet farklı. Router’ı biz iş yerindeki ağı yönetmek için kullanıyoruz bir nevi ağ yöneten bir bilgisayar gibi. Sizin aradığınız şey repeater(kablosuz) ya da access point diye geçiyor. Repeater oyunculara pek tavsiye etmem ama evdeki tv gibi cihazlara iyi gider tabiki.
Sani hocamın ilk önerdiği unifi marka bu konunun duayeni. Fakat bu cihaz ev için biraz fazla gelebilir. 10 kişi ve üzeri kullanıyorsa böyle bir ap rahatlıkla kaldırır..

Bizim iş yerine geçenlerde sistem kurdum, kurarken de epey araştırmak zorunda kaldım, Sani Hocam kadar bilemeyebilirim ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

İş yerimizde şu an 1 tane vdsl modem, 1 tane router, 1 switch(çoklayıcı), 1 unifi ac lite ap, 2 tane tenda n301 ap, 1 tane Cisco ap, 1 tane de eski bir tp link ap var..

Cihazı alırken ayarlamanın kolay olması için çok özellikli cihazlara pek yönelmeyin sonra aleti ayarlamak bile bir işkence oluyor..
İş yerinde kullandığımız Tenda n301’ler hem çekim açısından iyi hem de kullanım açısından 54 Mbps destekliyor. Eğer çok hızlı bir internetiniz yoksa bunu öneririm. 
Kullandığımız eski tp link de çok güzel. Yeni model ama sadece AP(access point) olan bir tp link de işinizi hakkıyla görür diye tahmin ediyorum..

Mesela bu 100 liralık tenda lardan alıp eviniz büyükse iki ayrı uca yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bu konuda yapılacak en doğru şey Sani hocamın da dediği gibi AP’yi kabloyla bağlamaktır.

https://m.n11.com/tenda-n301-4port-wifi-n-300mbps-2-anten-routerap-P355930280?gclid=CjwKCAjw95D0BRBFEiwAcO1KDKFH3A3bVQlh89SGZHAiHclTx2ksBuO0dbtMrd56Q_326kwM1nXkJxoCvE4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Teşekkürler hocam tplink'in bi modelini sipariş verdim eğer sağlıklı olmazsa ilk birde bu modeli deneyeyim. Bu arada bütün sitelerde araştırırken repeater diye araştırıp geldim buraya router diye konu açtım. Mod abilerimizden ricam düzeltilebilir, konuyu görüp gelen farklı içerikle karşılaşıyor :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Abi senin istediğin roaming denen özellik. Tek ağ ismi ile tüm cihazlar yayın yapıyor. Bunları yöneten merkezi  bir yazılım daha oluyor. Yönetim yazılımı kullanıcıyı otomatik olarak cihazlar arasında gezdiriyor. Roaming destekli cihaz lazım yani

Ana cihaz içinde mi olacak bu özellik? Kablo tv ile gelen Modem ana cihaz
Binada iki adet acces point var adları aynı iken güçlü olana bağlanıyordu.

Bende olmuyor işte ağabey
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Bende olmuyor işte ağabey

Yarın beraber bakalım.

Network kablosu, ataç ve notebook hazır olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...