İçeriğe Yönlendir

Focus 4F27E Otomatik Şanzıman

Osman Ünal2

Recommended Posts

Osman Ünal2

Merhaba arkadaşlar malumunuz koronadan dolayı evlere kapanmış vaziyetteyiz. Ben de yararlı olmak Focus 2 ve 2.5'da kullanılan 4F27E tipi şanzımanın yağ değişim sürecini araştırdım. Daha önce formumuzda da konuşulan bu konuda rahatlıkla söyleyebilirim ki ben de yağ değişiminden yana oyumu kullanıyorum. Buraya kadar geldiğimize göre saygıdeğer Ford mühendisleri bu şanzımanlarda  2007 yılına kadar "MERCON V" standartını taşıyan yağ kullanmışlar 2008 yılından itibaren ise "MERCON LV" standartını taşıyan yağ kullanılmış. Araştırmalarım sonucunda değişim için 2 farklı yöntem kullanıldığını gördüm ilk yöntemde şanzımanın yağ karteri sökülüp içinde kalan yağ boşaltılıp temizlenip filtre değiştikten sonra yağ ekleniyor ve bu işlem birkaç kez tekrarlanıyor. Diğer yöntem de ise ek olarak yağ soğutucusuna giden borulardan dönüş borusu boşa çıkartılıp eski yağ alınıyor. Gidiş borusundan da yeni yağ pompalanıyor.

Bunlarla alakalı videoları şu linklerden izleyebilirsiniz. 

Her iki standartı karşılaştırmak adına buraya fotoğrafını ekleyeceğim. 

gu3lJM.jpg  

5hcS0x.jpg

Toplam 6.7 Litre alan şanzıman için "liquimoly" 120.000 Km'de değişimi öneriyor. 

PaZ5WV.jpg

Mercon V için kullanabileceğiniz yağ seçenekleri / Shell Spirax S5 ATF X, RAVENOL MERCON V, LIQUI MOLYTop Tec ATF 1200,Motul Multi Atf 

Mercon LV için kullanabileceğiniz yağ seçenekleri/LIQUI MOLYTop Tec ATF 1800, Motul ATF VI,Castrol Transmax Dexron Vı Mercon Lv 

Filtre olarak Mahle ve Fomoco marka filtreleri de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Saygılarımla.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

1.4 fiesta ve mazda 3lerde de aynı şanzuman var sanırım. 

Fiesta için servis 45bin km aralığıyla değişim söylemişti bana.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Murat Atagenç yazdı:

Fiesta için servis 45bin km aralığıyla değişim söylemişti bana.

45 bin km olan powershift için veya 3 yıl hangisi önce dolarsa.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Doğan Balkıș

Merhaba bende 2008 otomatik ghia paket var ve video da ki gibi yağ çubuğu yok? 

Acaba şanzıman yağının seviyesini nasıl kontrol edebilirim 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Doğan Balkıș yazdı:

Merhaba bende 2008 otomatik ghia paket var ve video da ki gibi yağ çubuğu yok? 

Acaba şanzıman yağının seviyesini nasıl kontrol edebilirim 

Videodaki araç focus 1

Sizin aracınızda da şanzıman yağ çubuğu var, sanıyorum videodaki çubuğun aynı hizasında ama ön cama daha yakın bir konumda. Dikkatli bakın görürsünüz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...