İçeriğe Yönlendir

Kasa Fanı Çok Sesli Çalışıyor

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Herkese merhabalar.Masaüstü bilgisayarımın kasanın arkasındaki fan aşırı ses yapmaya başladı.Söktüm wd 40 la yağladım.Bi kaç gün düzeldi yine başladı.Acaba iptal etsem sıkıntı olurmu..Şu sıralar kargo filanda uğraşmak istemiyorum..

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Muhtemelen 12cm lik fandır. İnternetten bakarsan kaliteli sessiz bir fan alabilirsin, 20 liradan başlar sessiz kasa fanları ama ucuzlar da bir süre sonra ses yapıyor.

örnek

https://www.amazon.com.tr/Trust-762B-Aydınlatmalı-Kasa-Fanı/dp/B07C3VFCWF/ref=asc_df_B07C3VFCWF/?tag=googleshoptr-21&linkCode=df0&hvadid=390108414228&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=15186440700990775580&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1012763&hvtargid=pla-888563405172&th=1

Fanı iptal etmeni önermem, kasa içi ısıyı düşürmeye yarıyor. yeni fan alırsan takarken yönüne dikkat etmelisiz.

Fan alırken ses seviyesine bakarsan çok faydalı olur. 20-25db ve altı oldukça sessiz sayılır.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Metin Mankal yazdı:

Herkese merhabalar.Masaüstü bilgisayarımın kasanın arkasındaki fan aşırı ses yapmaya başladı.Söktüm wd 40 la yağladım.Bi kaç gün düzeldi yine başladı.Acaba iptal etsem sıkıntı olurmu..Şu sıralar kargo filanda uğraşmak istemiyorum..

İçeri toz çekmekten başka bir işe yaramaz söküp başka amaçlarla kullanırım hep.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hasan Karabekiroglu yazdı:

İçeri toz çekmekten başka bir işe yaramaz söküp başka amaçlarla kullanırım hep.

Çeker mi üfler mi ?

İçerdeki ısıyı nasıl boşaltıyorsun ?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Toplama PC ler de genelde ters bağlarlar.

İçeride fazlaca bir donanım yoksa ve kasa kapalı bir yerde değilse fazlaca ısınmıyor zaten.

Şu anki bilgisayarımdaki 2 fan var biri, işlemci diğeri PSU nun fanı.

Bazı kasalarda önde emici, arkada eksoz fanı oluyor o yüzden dedim.

Bide içerisi kalabalık ise kasa fanın pek etkisi olmuyor

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

10 senedir fiş çekili bende. Zaten ihtiyaç olanın kendi fanı var. 

Ekran kartı, işlemci vss. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arkada ise egzos fanıdır dışarı üfler, genelde 2-4C kadar bir faydası oluyor normal sistemlerde

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Teşekkürler arkadaşlar.Sökeyim o zaman.Sonra sıcaklığa bi bakayım..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fanın göbeğine erişebildiniz mi? Göbekteki mili yağlamanız gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Sani Gerşon yazdı:

Fanın göbeğine erişebildiniz mi? Göbekteki mili yağlamanız gerekiyor.

Fanın ortasında küçük bir kapak gibi bir şey var..Onu açtım ve  oraya wd40 sıktım..

Yorum bağlantısı
Uğur Barbaros Özdemir

Göbek milini yağlayın etkisi olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Mankal yazdı:

Fanın ortasında küçük bir kapak gibi bir şey var..Onu açtım ve  oraya wd40 sıktım..

Doğru olanı yapmışsınız. Buna rağmen ses geliyorsa değiştirin.

Güç kaynağınız işlemci üstündeyse bir egzoz fanı görevi görecektir ama ekstradan bi tane daha olursa hiç fena olmaz.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Cihat yazdı:

çek fişini abi 😃

Cik cik cik... Yakışmadı 😁

İşlemci falaninin daha hızlı dönüp ses yapmasına ve anakart ısısının artmasına sebep olur, yazın daha da artar ihtiyaç, bence sessiz bir fan ile değiştirin.

https://mobile.donanimhaber.com/ezgoz-fanin-islemci-sicakligindaki-muazzam-etkisi--96615376

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Cik cik cik... Yakışmadı [emoji16]
İşlemci falaninin daha hızlı dönüp ses yapmasına ve anakart ısısının artmasına sebep olur, yazın daha da artar ihtiyaç, bence sessiz bir fan ile değiştirin.
https://mobile.donanimhaber.com/ezgoz-fanin-islemci-sicakligindaki-muazzam-etkisi--96615376
İşlemci üzerinde stok soğutucu yoksa hiçbir etkisi gözlemlenmez sıcaklık 2-3 derece artar ama dert değil :)

Benim gibi 1 kiloluk soğutucusu olsa üzerindeki fanı bile durdurup pasif kullanabilir [emoji38]9cf5dbce592c0e053acf3e5ee7bd19e6.jpg
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Cihat yazdı:

İşlemci üzerinde stok soğutucu yoksa hiçbir etkisi gözlemlenmez sıcaklık 2-3 derece artar ama dert değil :)

Benim gibi 1 kiloluk soğutucusu olsa üzerindeki fanı bile durdurup pasif kullanabilir emoji38.png9cf5dbce592c0e053acf3e5ee7bd19e6.jpg

kışın kalorifer niyetine...

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Fanı iptal ettim.Anakart ısısı düştü..İşlemcinin ki biraz yükseldi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Mankal yazdı:

Fanı iptal ettim.Anakart ısısı düştü..İşlemcinin ki biraz yükseldi..

arkadaki bu fan içeri mi üflüyordu dışarı mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Çok ses çıkaran fanların hızını düşürün.

Bunun için yapmanız gereken şey basit.

Kasa içindeki fanlarda genelde 2 adet kablo olur. Kırmızı ve siyah.

Fanın kırmızı kablosunu psu dan gelen herhangi bir moleks ucundaki kırmızı kabloya, fanın siyahını da aynı moleks deki siyah kabloya bağlarsanız fan 5v ile çalışır.

Fanın kırmızısını moleks ucundaki sarıya, fanın siyahını da moleks deki kırmızıya bağlarsanız 7v ile çalışır

Fanın kırmızısını moleks'in sarısına, fanın siyahını moleks'in siyahına bağlarsanız da 12v ile çalışır.

Voltaj düştükçe fanın devri düşer ve ses azalır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Ben masaüstü kullanırken balkonlu odaya kurmuştum. Balkonda priz vardı. Kasayı balkona atıp, pencerenin kenarından Vga,ses ve ve klavye kablosunu geçirmiştim.  Klavyeden belirlediğim bir tuşa basınca açılıyordu. Balkon katlamalı camla çevriliydi ve evden soğuk olduğu için soğutma problemi olmuyordu. Hatta kasanın bir kapağı açıktı. Ses ise sıfırdı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Çağlar Bayur yazdı:

arkadaki bu fan içeri mi üflüyordu dışarı mı?

Bilmiyorumki..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Öner Kurukuz yazdı:

Fanın kırmızı kablosunu psu dan gelen herhangi bir moleks ucundaki kırmızı kabloya, fanın siyahını da aynı moleks deki siyah kabloya bağlarsanız fan 5v ile çalışır.

Fanın kırmızısını moleks ucundaki sarıya, fanın siyahını da moleks deki kırmızıya bağlarsanız 7v ile çalışır

Fanın kırmızısını moleks'in sarısına, fanın siyahını moleks'in siyahına bağlarsanız da 12v ile çalışır.

Hata olmalı sanırım. Kırmızıyı kırmızya bağlarsanız 12v ile çalışmalı.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Hata olmalı sanırım. Kırmızıyı kırmızya bağlarsanız 12v ile çalışmalı.

Hayır hata yok.

psu dan gelen

kırmızı+siyah = 5v

sarı+kırmızı = 7v

sarı+siyah = 12v

fandan gelen kırmızı kablo yukarıda yazdığım sol taraftaki renklere bağlanacak. Sağ taraftaki renkler ise eksi uç olucak

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
harf hatası
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Öner Kurukuz yazdı:

Hayır hata yok.

psu dan gelen

kırmızı+siyah = 5v

sarı+kırmızı = 7v

sarı+siyah = 12v

Doğru, uzun zamandır bilgi tazelemiyordum, teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Doğru, uzun zamandır bilgi tazelemiyordum, teşekkür ederim.

mac te hangi kablo?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...