İçeriğe Yönlendir

Elektrik Tüketimi

Mustafa Boz

Recommended Posts

Mustafa Boz

Elektrik tüketimimizi hesaplamanın ölçmenin bir yolu var mıdır geçmiş yıllara göre aylık tüketim verilerimi ve son 3 ayda ki tüketim verilerimi inceledim ortalama 260 kwh geçen ay 301 kwh kullanmışım bu ay gelen faturada 414 kwh kullanım şeklinde değişiklik olmadığına çok Eminim nasıl olurda 1 ayda yüzde 38 civarı bir artış olur anlamış değilim bir yerlerde bir sorun var ama nedir bulamıyorum şirket kullanmışsınızdır diyor bu tarz bir sorun yaşayan çözüme kavuşturabilen var mı 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçen sene aynı ay a bakabilirminizi? bir de artık evde çok kalıyoruz?

geçen sene aynı ay 300 civarı ise şimdi de evde kalıyorsak 414 olabilir tüketim

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

301den 414e mi çıktı tüketim? Herhangi bir elektrikli eşya değişimi oldu mu? Kw meterler var ancak şebeke girişine bağlanması gerekir

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Çağlar Bayur yazdı:

geçen sene aynı ay a bakabilirminizi? bir de artık evde çok kalıyoruz?

geçen sene aynı ay 300 civarı ise şimdi de evde kalıyorsak 414 olabilir tüketim

Bekarım Memurum çalışma saatlerimde değişiklik olmadı evde kalma sürem aynı  geçen aya oranla yaptığım harici hiç birşey yok 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Eskiden operatörlerin sayaca bakmadan eski aylara bakarak tahmini yazdığı olurdu. 2, 3 ayda 1 gelip yazar aylar arası farklılık var gibi gözükürdü. Hâlâ varmıdır bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Servet Aydın yazdı:

301den 414e mi çıktı tüketim? Herhangi bir elektrikli eşya değişimi oldu mu? Kw meterler var ancak şebeke girişine bağlanması gerekir

Evet 113 kwh artış oldu  elektrikli eşya değişimi olmadı 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

faturadaki rakam ile sayacı karşılaştırdınız mı? okumadan mı yazıldı acaba

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Cihaner Öztürk yazdı:

Eskiden operatörlerin sayaca bakmadan eski aylara bakarak tahmini yazdığı olurdu. 2, 3 ayda 1 gelip yazar aylar arası farklılık var gibi gözükürdü. Hâlâ varmıdır bilmiyorum.

Şuan doğudayım kaçak elektriği önlemek amaçlı saatler kapalı kutularda ve sistem üzerinden yazılıyor sayaç okuma yok 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
(düzenlendi)

Birde bekar biri için 414 kw çok yüksek. Elektrikle ısınmıyorsanız tabi. Sayaç fazla gösteriyor olabilir. Değişim talep edilebilir.

Bu arada yeğenim Yüksekovada oda muzdarip. Kayıp kaçak arttıkça size mi giydiriyorlar acaba.

tarihinde Cihaner Öztürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Normal değil. Aynı kullanım var anlıyorum yorumdan.

TRY 70.45 21% İndirim | Ev 60A 230V AC dijital güç tüketimi kWh metre LCD arka ekran tek fazlı enerji ölçer Watt wattmetre voltmetre
https://a.aliexpress.com/_BUrXqr

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Cihaner Öztürk yazdı:

Birde bekar biri için 414 kw çok yüksek. Elektrikle ısınmıyorsanız tabi. Sayaç fazla gösteriyor olabilir. Değişim talep edilebilir.

2 kişiyiz kömür kalorifer ile ısınıyoruz sürekli elektirik tüketimi sadece termosifonda var 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şofben termostatı arıza yapmış olmasın? Kaçak akım sigortası şayet yok ise iç kaçak vardır suya karşı ki ciddi risk zaten Allah korusun

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Servet Aydın yazdı:

Normal değil. Aynı kullanım var anlıyorum yorumdan.

TRY 70.45 21% İndirim | Ev 60A 230V AC dijital güç tüketimi kWh metre LCD arka ekran tek fazlı enerji ölçer Watt wattmetre voltmetre
https://a.aliexpress.com/_BUrXqr

Bunun montajı nereye yapılıyor sigorta kutusuna girmeden mi elektirik kesilmeden elektrikçi tarafından takılması mümkün mü 

Servet Aydın yazdı:

Şofben termostatı arıza yapmış olmasın? Kaçak akım sigortası şayet yok ise iç kaçak vardır suya karşı ki ciddi risk zaten Allah korusun

Aynı şekilde yan dairede de yaklaşık 100 kwh saat artış var  kaçak akım sigortası yok diye biliyorum 

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Çok yüksek sizin evden binanın aydınlatmasına hat mı çektiler acaba. Bazen ruhsatsız kapıcı dairelerine hat alırlardı. Bence incelettirin bir bilene. Kapatın tüm cihazları sayaç dönüyormu bakın.

Mustafa Boz yazdı:

2 kişiyiz kömür kalorifer ile ısınıyoruz sürekli elektirik tüketimi sadece termosifonda var 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ürünün montaj şekli basit. Evin ana sigortası sonrası araya girilecek. Kolaydır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Cihaner Öztürk yazdı:

Çok yüksek sizin evden binanın aydınlatmasına hat mı çektiler acaba. Bazen ruhsatsız kapıcı dairelerine hat alırlardı. Bence incelettirin bir bilene. Kapatın tüm cihazları sayaç dönüyormu bakın.

malesef sayacı göremiyoruz sokak içerisinde kapalı kutudalar.

Servet Aydın yazdı:

Ürünün montaj şekli basit. Evin ana sigortası sonrası araya girilecek. Kolaydır.

yurt içi nereden alabilirm abi örnek bir satış linki paylaşabilir misin

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mustafa Boz yazdı:

malesef sayacı göremiyoruz sokak içerisinde kapalı kutudalar.

Temosifon kaç derecede ayarlı.  24 saat açık mı? 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Su ısıtıcısı (kattle), fırın, bulaşık makinası, çamaşır makinası, elektirikli süpürge gibi elektiriği çok fazla tüketen ürünlerin kullanımında artış oldumu?

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Erhan Doruk yazdı:

Temosifon kaç derecede ayarlı.  24 saat açık mı? 

son 5-6 aydır ayarını değiştirmedik

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mustafa Boz yazdı:

son 5-6 aydır ayarını değiştirmedik

Kaça ayarlı. Bak burası çok önemli. 😁

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Uğur Kamil yazdı:

Su ısıtıcısı (kattle), fırın, bulaşık makinası, çamaşır makinası, elektirikli süpürge gibi elektiriği çok fazla tüketen ürünlerin kullanımında artış oldumu?

o kadar eminiz ki bu konudan o yüzden dağıtıcı ile alakalı olduğunu düşünüyoruz

Erhan Doruk yazdı:

Kaça ayarlı. Bak burası çok önemli. 😁

55 derece ki şuan havalar 5-10 derecede aralık şubat arası hava -15 / -30 arasında bile daha az geliyordu fatura

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sistemden toplam tüketimi abonelere pay etmişler gibi hadise, saat te yok ispatı da yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Çağlar Bayur yazdı:

sistemden toplam tüketimi abonelere pay etmişler gibi hadise, saat te yok ispatı da yok

Hak arayışımıza karşı verilen cevap kullanmışsınızdır.  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yurt içinde görmedim hiç. Şofben prize mi takılı yoksa direk sigorta hattına mı? Priz ise Priz tip wattmetre var bende. Gönderirim bakarsın tüketime

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bizim evde de termosifon var  . Ben mart ayında 10 gün evde yoktum. Giderken kapatıp gittim. Geçen ay ile aynı fatura geldi. Bu ay saati okumadıklarını düşünüyorum. Geçen yıl çok yüksek faturalar ödedim. Yaptığım uzun denemeler sonucu termosifonun en az tüketecek ayarı 60 C olduğunu gördüm. Hesaplarıma göre bizim evde elektrik tüketiminim yarısını termosifon, %35 kadarını da buzdolabı yapıyor. Sıcaklığı bu nedenle sormuştum.   Saatiniz dijital ise yanlış okuma şansları yok. Cihazla Otomatik okunuyor. 

Bu arada son bir yılda elektriğe çok ciddi zamlar geldi. Dağıtım bedeli de arttırıldı. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...