İçeriğe Yönlendir

Fiesta - Ayna Altı Aydınlatma Montajı

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba, malum sebeplerden ne yazıkki evden çıkmıyoruz vakit bollaştı bir anda. Hazır imkan varken kendime iş çıkarmaya çalışıyorum. 2015 fiestam için ayna altlarına led yapmak gibi bir düşüncem var. Fakat kafama takılan noktalar oldu, elektriği nereden almak lazım? Temel olarka iki nokta üzerinde dönüyor gibi olay, ilki ayak aydınlatmalardan alıp kapı kablo körüğünün içinden geçirmek. Bu yöntem uğraştırıcı ve kapı körüğünde uygun boşluk olmayabilir o nedenle zorlayıcı olur gibi geliyor. Diğeri ise aracımda yok ama katlanır aynaların aktifleştirilmesini yapıp ayna soketine elektrik gelmesini sağlayarak oradan elektriği almak. Bu durumda çalışırken ledler anahtarla kapı açılıp kapanınca yanar, kontak açıldığı an söner gibi geliyor ama emin değilim.

Daha önce yapan, ya da nasıl çözerim bir fikri olan var mı?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Focus da kodlama ile ayna altı LED i aktifleştiren vardı forumda, Fiesta da var mı o özellik bilmiyorum. En kötü ihtimal ayak aydınlatmasında yapılıyor ama kablo geçirmek eziyet diyorlar.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Sıcak yerde yaşıyor iseniz ayna ısıtmayı iptal edip onun kablosunu kullanın :)

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Focus da kodlama ile ayna altı LED i aktifleştiren vardı forumda, Fiesta da var mı o özellik bilmiyorum. En kötü ihtimal ayak aydınlatmasında yapılıyor ama kablo geçirmek eziyet diyorlar.

Fiestada ben göremedim öyle bir özellik ama belki gözümden kaçmış olabilir çok bakmadım. Kapıdan kablo geçirmek bencede zor o nedenle daha basit yol arıyorum. Katlanır ayna özelliği açılınca sokete elektrik geldiği ve oradan alınabildiğini yazanlar olmuş ama detay bulamadım çalışması ile ilgili. 

Tahir Ak yazdı:

Sıcak yerde yaşıyor iseniz ayna ısıtmayı iptal edip onun kablosunu kullanın :)

Ayna ısıtması arka camı da kontrol ediyor. O riskli bir durum olur. Aman duymasınlar bunu 🤣

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

ben cam tuşlarına bağladım. kontak açılına sürekli yanıyor. kablo çekme işi zor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Katlanmadan yada rezistansdan almak amacına uygun olmaz ki, kumanda basınca yanmalı, stop edip kapıları açınca yanmalı ve mümkünse kitleyince hatta kitledikten 5-10 sn sonra sönmeli. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

İç aydınlatmadan alınsa olmaz mı? Kapıyı açınca yanar, kapatınca söner.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Katlanmadan yada rezistansdan almak amacına uygun olmaz ki, kumanda basınca yanmalı, stop edip kapıları açınca yanmalı ve mümkünse kitleyince hatta kitledikten 5-10 sn sonra sönmeli. 

Katlamadan olunca kumandadan açılıp kapanınca yandığı söyleniyor ancak kontak açıkkende yanıyor mu onu bilmiyorum. 

Serkan Aktay yazdı:

İç aydınlatmadan alınsa olmaz mı? Kapıyı açınca yanar, kapatınca söner.

İç aydınlatmadan hatta en kolayı ön ayak aydınlatmadan almak lakin kapıdan geçirmek zor. Kapıdan geçirme derdi olmasın diye kapı üzerinde bir noktadan alabilir miyim diye araştırıyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

kapı soketinden kablo geçirmek çok zor ama geçirmiştim focusta şimdiki aracımda da geçirdim :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Katlamadan olunca kumandadan açılıp kapanınca yandığı söyleniyor

Kumandaya basınca 5 sn yanar ( ayna açılma süresi) inip kapıları kitleyince de aynı şekilde, ama dediğim gibi olması gereken kumandadan açınca içine bineseye kadar açık kalması, bunun içinde ayak aydınlatmasından almak şart maalesef.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Cihat yazdı:

kapı soketinden kablo geçirmek çok zor ama geçirmiştim focusta şimdiki aracımda da geçirdim :)

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Kumandaya basınca 5 sn yanar ( ayna açılma süresi) inip kapıları kitleyince de aynı şekilde, ama dediğim gibi olması gereken kumandadan açınca içine bineseye kadar açık kalması, bunun içinde ayak aydınlatmasından almak şart maalesef.

Ne yazıkki öyle, bende ayna altına delik açmak için şarjlı matkapta yok yapayım dersem ya aynayı sökeceğim (sökmek için L şeklinde çırçır lazım olacak) ya da elle delik açacağım. Kapıdan geçirmek için sert kablolardan alıp kılavuz yapmak lazım, başka türlü çok zor olur gibi geliyor. Birde iki damarlı kablo yerine tek tek kabloları geçirmek kolaylık sağlayabilir belki bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Ü.Emre Kartal yazdı:

Ne yazıkki öyle, bende ayna altına delik açmak için şarjlı matkapta yok yapayım dersem ya aynayı sökeceğim (sökmek için L şeklinde çırçır lazım olacak) ya da elle delik açacağım. Kapıdan geçirmek için sert kablolardan alıp kılavuz yapmak lazım, başka türlü çok zor olur gibi geliyor. Birde iki damarlı kablo yerine tek tek kabloları geçirmek kolaylık sağlayabilir belki bilmiyorum.

kapılardaki asıl sorun iki taraftada molex denilen konnektörlerden var onlarında sökülmesi gerekli ve alan çok dar olduğu için sökülmesi çok zor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...