İçeriğe Yönlendir

2011 Fiesta Klima Motor Dişlisi Kırıldı (Çözüldü)

Emir Kaan Güler

Recommended Posts

Emir Kaan Güler

Herkese iyi günler. 2011 titanium fiesta aracım var. Torpidonun oradan gelen bir tıkırtı sesi vardı sanki birşey takılıyor gibi. Ara ara kesilip tekrar başlıyordu. Tamire götürdüğüm zaman usta bakıp bu arabada djital klima var dedi ve bunun 2 tane motoru varmış birisi torpidoya yakında biri daha derinde. Derinde olanın dişlilerinden biri kırılmış ve döndükçe ses yapıyormuş. Bunun sorun olmayacağını sadece ses yapacağını söyledi. Tamir etmek için ise ön konsolu komple sökmeleri gerektiğini bunun da masraflı ve zor olacağını söylediler. Ne sen bizi uğraştır ne de biz senden para alalım deyip beni gönderdiler:) merak ettiğim bu işi ön konsolu sökmeden yapabilen var mıdır? Bursa ve konyada ya da buralara yakın bir şehirde bilinen yer var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler
Metin Taşcı yazdı:

Sesin torpido kısmından geldiğine emin misiniz? 

ısı ölçerin pervanesi tozlanınca da aynı tıkırtı sesi yapıyor, ısı ölçerde direksiyonun alt kısımlarında ızgaralı bi yer var orda

Yolcu tarafı torpidonun oraya ve orta kısma yakın yerden geliyor ısıtmayı açınca. Yapabilirsem video atacağım

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Emir Kaan Güler yazdı:

Herkese iyi günler. 2011 titanium fiesta aracım var. Torpidonun oradan gelen bir tıkırtı sesi vardı sanki birşey takılıyor gibi. Ara ara kesilip tekrar başlıyordu. Tamire götürdüğüm zaman usta bakıp bu arabada djital klima var dedi ve bunun 2 tane motoru varmış birisi torpidoya yakında biri daha derinde. Derinde olanın dişlilerinden biri kırılmış ve döndükçe ses yapıyormuş. Bunun sorun olmayacağını sadece ses yapacağını söyledi. Tamir etmek için ise ön konsolu komple sökmeleri gerektiğini bunun da masraflı ve zor olacağını söylediler. Ne sen bizi uğraştır ne de biz senden para alalım deyip beni gönderdiler:) merak ettiğim bu işi ön konsolu sökmeden yapabilen var mıdır? Bursa ve konyada ya da buralara yakın bir şehirde bilinen yer var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim

Forumda okay kaygusuz arkadasımız var o bu işlerin ustası onla bır iletişim kurun 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler

Sanırım arabayı satacağım tabiki hatasını söyleyip ama satmaktan vazgeçersem iletişim kuracağım çok teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emir Kaan Güler yazdı:

Sanırım arabayı satacağım tabiki hatasını söyleyip ama satmaktan vazgeçersem iletişim kuracağım çok teşekkürler

şöför tarafı pedalların oradan yana doğru bakın, orada plastik mekanizmada kırık olabilir, öyle ise çok basit 2 dak lık bir değişim ile yapılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler

Şu karantina olayları bitince ilgilenicem çok teşekkürler. Ama ses belli olarak yolcu torpido tarafına yakın yerden geliyor yine de sürücü tarafında olabilir mi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

plastik parça o tarafta, sık ça kırılır

bir ihtimal. çözümü basit ve ucuz...

Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler
Çağlar Bayur yazdı:

plastik parça o tarafta, sık ça kırılır

bir ihtimal. çözümü basit ve ucuz...

Tamam o zaman ilk fırsatta bakmaya çalışayım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğa Torpil yazdı:

Merhaba,

Sorun otomatik klimanın sıcaklık değiştirici kısmından geliyor olmasın?

Klima sıcak ve soğuk seçildiğinde düzgün şekilde sıcak ve soğuk üfleme yapıyor mu?

Bu motorda sıkıntı olabilir. Ben daha önce tamir etmiştim.

Otomatik Klima Sıcaklık Değiştirici Ayar Kolu Tamiri

bu parça idi, yolcu tarafında mıydı? teşeküürler

Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler
Doğa Torpil yazdı:

Merhaba,

Sorun otomatik klimanın sıcaklık değiştirici kısmından geliyor olmasın?

Klima sıcak ve soğuk seçildiğinde düzgün şekilde sıcak ve soğuk üfleme yapıyor mu?

Bu motorda sıkıntı olabilir. Ben daha önce tamir etmiştim.

Otomatik Klima Sıcaklık Değiştirici Ayar Kolu Tamiri

Sıcak soğuk üfleme konusunda hiçbir sorunu yok. Hem özel servise hem de yetkili servise sordum. İkisi de dijital klima olanlarda iki motor olduğunu birinin torpido ya yakın birinin de ön gövde altında olduğunu söylediler. Bende kırılan ön gövde altında olanmış ve komple ön gövdeyi sökmek gerek dediler. Çalışmasında bir sorun yok sadece ses yaptığı için hiçbiri uğraşmaya gerek görmediler ses yapar sadece ne biz para alalım ne de uğraşmayalım dediler. Sorun olsa çalışmasında zaten hepsini göze alır yaptırırdım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emir Kaan Güler

Dün arabayı temizlerken bu parçadaki kablonun dışarıda olduğunu fark ettim. (visteon vp1s7h-19e616-bb) Baktırdığım usta mı çıkarıp takmadı yoksa hep öyle miydi bilmiyorum. Takıp arabayı çalıştırdım normal çalıştı. Fakat bu sabah binince arabaya gaz pedalının düşük olduğunu fark ettim. Yarım kontak yapınca elektrik sistemleri çalıştı ama marş basmadı. Bu ses olayı bundan kaynaklı olabilir mi. Klima yönlendirme motoruymuş 

Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler
Metin Taşcı yazdı:

Bende marş basmama sorunu yaşıyorum; forumda konusu mevcut. Siz sorunu çözdünüz mü

O dediğim kabloyu tekrardan çıkardım. Usta akünün bittiğini söyledi. Akü değişti problem böyle çözüldü. Sordum o taktığım kablodan olabilir mi diye. Ondan olcağını düşünmüyorum dedi

Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler

Arkadaşlar şuan ailemin yanında bursadayım. Bugün arabanın diskleri değişirken ustanın tavsiyesi üzerine bursa karakaş oto elektriğe gittim klima motoru için onlar onlarlar dedi. Gidince sorunu anlattım heme hallederiz ön konsolu sökmeye gerek yok dediler. Kalabalık olmasına rağmen hemen yaptılar. Benimle ilgilenen ali bey saolsun çok güzel bir şekilde motoru değiştirdi. Sıkıntılı parçayı gösterdi. Ve asla sizi söğüşleme dertleri yok. Beğendiğim için birsürü elektrik işimi yaptırdım. Hepsinde önce tamir etme yoluna gidip ucuza olmasını amaçladılar ve sağladılar çok teşekkür ediyorum. Yani ön konsol sökülmeden halledildi. Servisler sadece en az 1500 tl dediler ve uğraşmak istemediler. Yarım saatte oldu 600 tl motor işçilik 150 tl 750 ye halloldu. Pahalı mı ucuz mu bilmiyorum. Ama sanayide vida artırılarak yapılmasından her türlü iyi oldu. Herkese tavsiye ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler
Metin Taşcı yazdı:

Sorunu çözmenize sevindim, bende marş sorununu çözdüm sanırım, sigorta kutusu oksitlenmiş

Sizin de hayırlı olsun. Çok teşekkür ederim herkese

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...