İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Tıbbi Soru Yanıt

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Levent Güzelkalp
Şimdi tüm ülkede maske satışı yasaklandımı? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim..Bir salgın var ve maske satışı yasak..Geçen haftalarda pahalı filan ama bulabiliyorduk yine..Nedir efendim e devletten ya da ptt den alacakmışız..1 hafta oldu maske filan gelmiyor.
Bu gün kızım biraz güneş görsün diye evin önüne çıkarayım dedim.Maskesiz çıkmıyor.Tamam bari maske alalım öyle insin dedik ama..Ne mümkün maske bulmak..
Keşke tüm dünyanın yaptığı gibi sadece virüsle uğraşsak..Coğrafya bazı milletler için kötü kader ne yazık ki..
Edirne için söyleyebilirim hiç bir eczanede maske satışı yok ptt veya kodla gelen bir ücretsiz maske yok. Sitenin otoparkında 2 arabada gördüm kullandıkları maskeleri dikiz aynasına aşmışlar . Bizim maskeler herhalde dingilizlere gitti diye düşünüyorum
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benim için çok önemli bir soruya cevap arıyorum. 

Her sene ortalama bir defa faranjit olurum, ayrıca çeşitli şeylerede alerjim var. (bit tozu  depo tozu vs ) Bol bol aksırıp tıksırırım.  Hayatımda hiç sigara kullanmadım. Dengelide beslendiğim söylenemez. 

Benimgi gibi alerjik bir insan için covit ne kadar riskli. Tabi sigaramında olmadığını düşünürsek. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Her sene ortalama bir defa faranjit olurum, ayrıca çeşitli şeylerede alerjim var. (bit tozu  depo tozu vs ) Bol bol aksırıp tıksırırım.  Hayatımda hiç sigara kullanmadım. Dengelide beslendiğim söylenemez. 

Benimgi gibi alerjik bir insan için covit ne kadar riskli. Tabi sigaramında olmadığını düşünürsek. 

Alerjik bünye zayıf bağışıklığa delalettir bu da enfekte olursanız felakettir. Sigara kullanan mümkünse evinden hiç çıkmasın zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Sinan Akgöl yazdı:

Bugün üniversiteden okulun olan arkadaşımın arkadaşını kaybettik. Şahsen olmasa da belediye işleri için bir danışmanlığımız olmuştu onunla.  Ataşehir belediyesi parti meclis üyesi, bir kaç gündür plazma tedavisi için donör aranıyordu, iki kişi bulundu ama uyuşmadı. 27 yaşında, hiç bir kronik hastalığı yok hiç bir belirti yok, sporcu ancak direk ciğerlere inen bir durum ve entübe halindeydi. Allah rahmet eylesin. Allah aşkına kendinize dikkat edin. 

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah. Mynet de haberi yapılmış.

https://www.mynet.com/atasehir-belediye-meclis-uyesi-ugurcan-demir-koronavirusten-hayatini-kaybetti-110106496384

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Alerjik bünye zayıf bağışıklığa delalettir bu da enfekte olursanız felakettir. Sigara kullanan mümkünse evinden hiç çıkmasın zaten.

Oldu paşam. Bi de füze at bana
  • Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Benim en merak ettiğim soru ; hapşırma öksürme ile en fazla yayıldığı söyleniyor.  Bu yakalanan hastaların hepsi bu şekilde mi olmuş ki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

İngiliz, İspanyol, İtalya vatandaşlarına Türkiyenin sıcak elini uzattık. Şimdi İsrailli kardeşlerimiz talepte bulunmuş, bakan bey vermeyi düşünüyoruz dedi. Virüs Afrikalı hemşerilerimize, arap dostlarımıza bulaşmaya başladı onlar için şimdiden maske stoğu yapmamız lazım. Dünya lideri olma yolundaki ülkemiz bu şekilde liderliğini pekiştiriyor. Siz biraz dişinizi sıkın salgın bitince bol bol alırsınız.

• Beğen 6
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Ali Darbaz yazdı:

Hocaların anlattığı kalp hastalıkları en önemli risk grubunda. Daha sonra hipertansiyon, obezite, sigara ve kronik rahatsızlıklar geliyor. Bahsettiğiniz allerjik sıkıntılardan bahsedildiğini duymadım. Bence tedavi safhasında bizimkiler çok başarılı. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yardımcı olmak iyidir de, evde çocuğu aç iken yedi yabancıya döner ısmarlamak adama koyar

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Mankal yazdı:

Şimdi tüm ülkede maske satışı yasaklandımı? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim..Bir salgın var ve maske satışı yasak..Geçen haftalarda pahalı filan ama bulabiliyorduk yine..Nedir efendim e devletten ya da ptt den alacakmışız..1 hafta oldu maske filan gelmiyor.

Bu gün kızım biraz güneş görsün diye evin önüne çıkarayım dedim.Maskesiz çıkmıyor.Tamam bari maske alalım öyle insin dedik ama..Ne mümkün maske bulmak..

Keşke tüm dünyanın yaptığı gibi sadece virüsle uğraşsak..Coğrafya bazı milletler için kötü kader ne yazık ki..

maske satışı her şekilde yasak, bizde ibb metro ve büyük marketler girişte ücretsiz veriyor. sokağa çıkarken takma zorunluluğu yok evin önüne bahçeye çıkılabilir maskesiz

Ali Darbaz yazdı:

Benimgi gibi alerjik bir insan için covit ne kadar riskli.

2 gün önce idi,  alerjik astım ın covide yakalananlarda ilave bir soruna yol açtığının henüz tespiti yok olarak tıp bilim insanı açıkladı. şu anda tespit edilen böyle bir vaka yok , seneye bilinmez tabii

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Fatih Evcin yazdı:

Benim en merak ettiğim soru ; hapşırma öksürme ile en fazla yayıldığı söyleniyor.  Bu yakalanan hastaların hepsi bu şekilde mi olmuş ki

Almanya'da yaşayan ve otomotiv sektöründe çalışan bir Türk, Çin'den gelen yedek parçalara temas etmesi sonucu hastalık kaptığını söylemişti.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Metin Mankal yazdı:

Maske yok. Başka çare kalmayınca, yakındaki bir terzi kaliteli penye den çift katlı bez maske yapmış. Çakmakla yaktım baktım. Plastik değil.Tanesi 5 TL den satıyordu. Hanımla kendime karışmasın diye farklı renkte 2 adet aldım. Bu gün deneyeceğim. Rahatsız etmezse yarın bir kaç tane daha almayı düşünüyorum. Koruyuculuğu tartışılır. Fakat hiç yoktan iyidir. 

Bir de terzi bol basınçlı buharla ütüleyip verdi. "Neden böyle yaptın?" dedim. "Bizim ütüler basınçlı ve yüksek sıcakta buhar basıyor. Virüs 60 derece üzerinde ölüyor diyorlar. O zaman bu şekilde ölmesi gerekiyor. İşe yarar diye düşündüğüm için böyle yapıyorum." dedi. Bana mantıklı geldi. Evde kazanlı ütü var. 1 metre buhar atabiliyor. Dezenfekte işlemini ütüyle yapmak mantıklı gibi. Ne diyorsunuz? 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bülent Tarakçı yazdı:

Bizim ütüler basınçlı ve yüksek sıcakta buhar basıyor. Virüs 60 derece üzerinde ölüyor diyorlar.

tıp insanları ütü konusunda: maskeye dıştan bulalşn sadece covid değil, diğer virsüler de ölmez demişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

60-70 derece üstü kesinlikle ölüyor. Ütüleyebilirsiniz de. 240 derece ütü tabanı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Arif Aykın yazdı:

1. benim de  en çok merak ettiğim desem yeridir. Yaklaşık 1 ay 7-8 önce grip başlayıp öksürük vardı baya fazla, sonra çocuklara geçti daha 1 aylık bebeğe ve abisine bebek ateşi 37.5 geçmedi bende ateş bir kere 37.4 oldu, abisinde 38-38.5 ve. Öksürük vardı bronşit dediler, sonrasında hanım 39-39.5 ateş öksürük vardı emzirdiği için göğsü iltihap yapmış bundan dolayı ateşi var dediler. Sözde benim rahatsızlandığım sürede değil Karabük’te Türkiye’de vaka yoktu. Şimdi çok düşük ihtimal belki ama biz belki çok hafif bahsettiğim semptomlarda atlattık (bende halen daha ara ara çok ufak öksürük var bunu artık dezenfektan, sıvı sabun kokusu, çamaşır suyu, kolonya vs kokusuna bağlıyorum) benim geçirip geçirmediğim anlaşılabiliyor mu bir türlü?

2. sorum ise Allah korusun yakalandık komple aileyi hastahane de mi karantinaya alıyorlar evde mi? Daha 2 aylık bebek var 4.5 yaşında çocuk var bunlar ne olacak nasıl duracaklar hanım bu sorular yüzünden dişliyi sıyıracak artık. Ben zaten sıyırdım 😊

3. belki bazıları İçin saçma gelebilir ama meyve ve sebze üzerinde ne kadar kalabilir? Mesela muz, kivi bunları sirkeli suda bekletemezsin emer içine ve çürütür sanırım, patates soğan yıkayamazsın bekleyecek olan sebze olduğundan çürüyecek veya köklenecek. Neler önerilir bu konuda?

Cem Işık yazdı:

Benim merak ettiğim, birisi pozitif çıktı varsayalım , hastanede tedavi gördü. Akabinde taburcu edilip kendini 14 gün karantinaya aldı. Halen taşıyıcı olarak devam eder mi yoksa hiç risk kalmamıştır diyebilir miyiz?

Ali Darbaz yazdı:

Fatih Evcin yazdı:

Biraz geç girebildim kusura bakmayın. Malum işler vs.

Şimdi sizlerin de kısmen dediğiniz gibi bu virus yeni bir vürüs o nedenle tam olarak vücuttaki etki mekanizması bağışıklık durumu vs aydınlatılmış değil. Aslında Corona virus eski bir vurus ama bu tipi malesef yani ondan dolayı zaten 19 lakabı takıldı. Aynı ailenin farklı bir ferdi. Haşarı çocuğu gibi düşünün. 

Hastalık geçirildikten ve taburculuktan sonra 14 gün karantina şartımız var. Bu süre içinde test negatifliği önemli. Test boğaz ve burun mukozasından yapılıyor yani bulaşıcılığın en fazla olduğu bölgelerden. Burada virus var mı yok mu diye. Eğer negatif çıkarsa o durumda semptom da yoksa tedavi anlamına geliyor. Ama bu hiç kimseye bulaştırmaz vücutta virus bitti anlamına gelmiyor. Yani yine bulaş riski var ama çok çok çok düşük. Yani kabul edilebilir seviyelerde kalıyor. Tavsiyemiz maske kullanıp temel hijyen kurallarına dikkat edilmesi. Bu kadarı bile yeterli oluyor bulaşmaması için. 

Bir diğer sorun karantina meselesi. Eğer birlikte yaşadığınız bir covid (+) hasta varsa halk sağlığı size ulaşıp karantina altına alıyor. Bu hastane ortamında değil evde ilerleyen bir süreç. Size tenbih ediliyor ateş öksürük nefes darlığı vs oluşursa hastaneye müracaat edin diye. O durumda müracaatta bakılarak gerekirse hastane yatışı yapılıyor. Yani hastanede esir olmuyorsunuz. 

Yiyecekler üzerinde elbette virus bulunup yaşayabiliyor 6 saat 2 güne kadar. Önemli olan ne kadar vürus bulaştığı. Burada atlanan bir konu var. Yeme içme ile virusun geçmesi oldukça zor. Yani adam gibi bir meyveyi yediniz o virus mideye inip mide asitinde zaten ölüyor. Bulaşma yolu solunum ve göz teması. Yani buradan çıkan sonuç yemeden önce yiyeceklerle sevişmiyorsak sorun yok :) Sıkıntı şu olabilir. Mesela meyveyi ellediniz ve üzeri enfekte. Elinizi yıkadınız sıkıntı yok yıkamadan ağız yüz göz teması riskli. Tabiki de alınan gıdalar mümkün olduğunca güzel yıkanmalı. Sirkede bekletmek de güzel bir çözüm. Paker üzerinden bulaşma şimdilik gösterilemedi.  Ama unutmayın ki obsesyonun sonu yok. 

Bir diğer konu virusun kliniği. Bu öyle bir şey ki kimde ne derece hastalık yapacağını öngörmek çok zor. Genel olarak yaşlı, ek rahatsızlık özellikle tansiyon ve kalp hastalığı, sigara tüketimi kliniğin ağrılaşmasını kolaylaştıran faktörler. Ama bu kesin bir kural değil. Genç bir hastada da vefat malesef olabiliyor. MEsela gönderdiğim videodaki hasta 30 yaşında ek patolojisi yok sigara içmiyor ve üstelik zenci ( Sağlam bünyeli anlamında söylüyorum yanlış anlaşılma olmasın ). Tüm bunlara rağmen neredeyse eve değil öbür tarafa gidiyordu. Allerjik bünyelerin bu hastalıkta ekstra bir ağırlaştırıcılığını okumadım olduğunu da sanmıyorum. 

Bu hastalığın ben de ocak aylarında aramıza girdiğini düşünüyorum. Ama öyle bile olsa önemi yok elbette. Geldiğimiz durum ortada. Allah merhamet etsin bu millete inşallah. 

Korunmak için ne yapalım peki:

Bir kere en önemlisi bağışıklık güçlendirici durumlar. Uyku beslenme, çeşitli gıda alımları vs tam dikkat etmek gerekiyor. Sigarayı 1-3 gün önce bile bırakmak fayda sağlıyor. Ama ben halen bırakamadım hele şu ortamda. Ağrı kesicilerden biraz uzak durmak gerekiyor. ÖZellikle İbuprofen olanlara. Diğerlerinde sorun yok. Bir sürü piyasa ismi var ama siz bunu not edip içeriğine bakıp öyle için. Nurofen ,ibufen vs gibi. C vitamini hastalıktan koruyucu ve tedavide de kullanılıyor ancak yüksek doz. Günlük 5 gr civarında. Bunu hiç bir hazır vitaminden almanız mümkün değil. Piyasada bazı yerlerde satılıyor. Edinilebilir. Günlük 5 gr şeklinde. 

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. 

İmla hataları için baştan özür dilerim. 

• Beğen 22
  • Teşekkür 8
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Cem Dilmen yazdı:

C vitamini hastalıktan koruyucu ve tedavide de kullanılıyor ancak yüksek doz. Günlük 5 gr civarında.

Bunu Canan Karatay dediydi, özellikle sağlık çalışanlarına virüs ile muhattap olanlara yüksek doz c vitamini verilmesi lazım diye.

Kadını tefe koydular resmen...

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bunu Canan Karatay dediydi, özellikle sağlık çalışanlarına virüs ile muhattap olanlara yüksek doz c vitamini verilmesi lazım diye.

Malesef Hasan Bey. Karatay'ın bir çok söylemine ben de karşıyım daha doğrusu katılmıyorum diyeyim ama çok güzel tespitleri de var bunu da göz ardı etmemek lazım. Tefe koyanları ben anlamıyorum. Biz bilim adamıyız diyeceksin sonra senin görüşünden olmayan her görüşle dalga geçeceksin yok öyle bir şey. Ben de kızıyorum bu şekilde ön yargılı adamlara adının önünde prof yazsa bile. 

C vitaminine gelirsek bu aslında bakanlıkça da tavsiye edilen bişey hatta tedavi algoritmasında da var ancak uygulayan sanırım bizim dışımızda yok Türkiye'de :)  Hatta ben tüm personele damardan da uygulattım 1 ay önce. Normal fiyatı damardan formunun 250 TL ben personele 50 tl den yaptırdım. Ayrıca OZON da ücretsiz her hafta yaptırıyorum. Yatan hastalardan da çok iyi sonuçlar aldık mesela ama ben bunu bilimsel bir ortamda söylesem beni de tefe koyarlar. Anlamak zor. 

Tavsiyem bulabiliyorsanız günlük 5 gr C vit koruyuculuğu gösterilmiş bir tedavidir. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Devletimizin verdiği 5 adet maskeyi aldım. Burun kısmı telsiz olanlardan. Eczanede sıraya giriyorsunuz, tc ve gelen kodu söyleyip alıyorsunuz. Kod herkese gelmemiş, sıranızı bekleyeceksiniz.:))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Canan Karatay "konuşmayı bilmiyor"  yoksa dedikleri hep mantıklı şeyler. Bazı konularda ise bilgisiz. Mesela "köy yumurtası" diyor günümüzün köylülerinin yediği halttan haberi yok. gibi...

5gr c vitamini için 5 tane kalsiyum sandoz içmek lazım herhalde :)

https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-sandoz.html

böbreklere ve bazı başka yerlere sakatlık yapabilir bence bu kadarı. birileri söylemişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Ocak ayı başlarıydı, 

Akşam işten geldim, ama kendimi nasıl yorgun hissediyorum sanki sırtımda bir kamyon taş taşıdım.

Evde öylece uzandım koltuğa, gece saatlerinde, manyak bir boğaz ağrısı yutkunamıyorum bile ve sular terler içindeyim.

Acile gitmek istedim ama aracı kullanacak mecalim yok kolumu kaldıramıyorum resmen hanım da araç kullanamıyor.

Kardeşimi aradı şıp diye kapıya damladı bilader. Kaptı götürdü beni hastaneye.

Doktor neyin var diyor, öksürmekten anlatamıyorum, fena ateş, öksürük, sanki üzerime buz küpü koymuşlar.

Ateşim ölçüldü hatırladığım 39 civarı, sonra yan odaya alındım perdeler örtüldü, hemşire ufak bir kabda su ve bez alnıma koltuk altına filan konuldu

Yine ölçüm 39 filan ama ben artık nefes almakta zorlandığımı, sanki içime öküz oturdu gibi bir his var, nefes almak için hava çekiyorum ama gelmiyor.

Hemşire bu sefer kocaman bir  havlu ile geldi belden yukarı komple çıkartıldı komple ıslak havlu üzerime serildi.

Zaten üşüyorum sen napıyon dedim hemşireye, beyfendi başka türlü düşmeyecek ateş dedi...

Titriyorum... yeniden ölüm ateş 38 

Etrafı artık flu göremeye başladım, dedim bu iş bitti artık gidiyoruz bu sefer herhalde. 

Tabi bu arada, bütün zerzevat koluma vesayir yerlerime takılmış, hemşire seruma bir şeyler kattı, bir yandan ateş düşürme çabaları bir yandan ilaçlar.

Derken 2 saat kadar sonra kendime geldim, aha dedim yeniden dünyaya döndük, azraile sen git benim işim var demişim.

Acilden çıktım, bir poşet ilaç yazılmış alındı, eve geldim ama tam iyileşme yok tabi ilaçlar kullanılacak.

4 gün ilaçları harfiyen saati saatine içtim, bir değişiklik yok.

Yeniden Acile gittiğim yere yine acilden giriş yaptım, baktım doktor bizim arkadaşımız.

Durumu izah ettim, bak kardeşim buna bi çare bul yoksa arabanı çizerim :)

Dedi içeri geç :)

Nasıl yani dedim, iğne vurucaz yaaa zorluk çıkartma işte dedi

Muhteviyatını bilmediğim bir iğne hazırlandı geldi, ne bu dedim, ne var içinde ?

Senin anlayacağın dille "Combo iğne" iki üç şey birleştirdik karışma sen dedi...

Vurulduk iğneyi malum bölgeden, gitme hemen 1 saat filan bekle dedi, 

Aha dedim yan yetkisi var beni deniyor bu, aradan bir saat geçti gözlerimin megapikseli yükseldi resmen.

Bekledik sorun çıkmadığını görünce eve geldik, ilaçlara 1 hafta daha devam ettim, fakat ilaçların etkisimi yoksa hastalığın etkisimiydi bilmiyorum ama, koku alma ve tad alma duyularım zayıftı.

Şimdi bu sonuç ile ben Covid-19 u yenmişim diyebilirmiyim ?

• Beğen 4
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Cem Dilmen yazdı:

Malesef Hasan Bey. Karatay'ın bir çok söylemine ben de karşıyım daha doğrusu katılmıyorum diyeyim ama çok güzel tespitleri de var bunu da göz ardı etmemek lazım. Tefe koyanları ben anlamıyorum. Biz bilim adamıyız diyeceksin sonra senin görüşünden olmayan her görüşle dalga geçeceksin yok öyle bir şey. Ben de kızıyorum bu şekilde ön yargılı adamlara adının önünde prof yazsa bile. 

C vitaminine gelirsek bu aslında bakanlıkça da tavsiye edilen bişey hatta tedavi algoritmasında da var ancak uygulayan sanırım bizim dışımızda yok Türkiye'de :)  Hatta ben tüm personele damardan da uygulattım 1 ay önce. Normal fiyatı damardan formunun 250 TL ben personele 50 tl den yaptırdım. Ayrıca OZON da ücretsiz her hafta yaptırıyorum. Yatan hastalardan da çok iyi sonuçlar aldık mesela ama ben bunu bilimsel bir ortamda söylesem beni de tefe koyarlar. Anlamak zor. 

Tavsiyem bulabiliyorsanız günlük 5 gr C vit koruyuculuğu gösterilmiş bir tedavidir. 

Aynen hocam bende ona ayar oluyorum.

Biri bir tespitte bulunuyor, hemen karşısına car car car atışmalar, siz bilim insanısınız tespitin yanlış olduğunu da siz ortaya koyacaksınız bunu kavga sebebi veya siyasiler gibi hep birbirine gol atma seviyesine getirmemek lazım.

Ayrıca buradaki saygıdeğer hocalarımı tenzih ederek söylüyorum, isminin önündeki ünvana ben hiç takılmam :D 

Mehmet Göktürk yazdı:

Canan Karatay "konuşmayı bilmiyor"  yoksa dedikleri hep mantıklı şeyler. Bazı konularda ise bilgisiz. Mesela "köy yumurtası" diyor günümüzün köylülerinin yediği halttan haberi yok. gibi...

5gr c vitamini için 5 tane kalsiyum sandoz içmek lazım herhalde :)

https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-sandoz.html

böbreklere ve bazı başka yerlere sakatlık yapabilir bence bu kadarı. birileri söylemişti.

Hocam konuşurken cümle kurarken kullanacağın kelimelerin iyi seçilmesi lazım. 

Misal "Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacaktır." yerine "Dışarı çıkmama tedbiri alınmıştır" demek daha sükunetli 

Darbeleri, sıkı yönetimleri görmüş bir halka sen sokağa çıkma yasağı dersen bunun algılanma biçimi farklı olacaktır.

Canan Karatay' da aynı durumda, "ekmek yersen kanser olursunuz" dersen buna kimse inanmayabilir  :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...