İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Tıbbi Soru Yanıt

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Sani Gerşon
Cem Dilmen yazdı:

Bahsettiğiniz damardan alma konusunda sonuna kadar haklısınız yapanı duydum :) 

Tam yapıyordum, yapmayayım bari

bodybuilder-taking-steroids-injection-ar

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Servet Aydın yazdı:

Blendırı kapatayım mı şimdi?

Yoo dursun abi, üstüne muz ve çilek ilave et belki birazda süt...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bugün okuduğum bir habere göre İngiltere veya Amerikalı uzmanlar virüsün Ekim sonu veya Aralık başında bir noktada başladığını tespit etmişler. Virüs Çin li bir doktorun sosyal medya hesabında paylaşması ile ayyuka çıkmıştı. Çin hükumeti ilk etapta reddetmişti. Sars virüsünde de gizlemişler ilk etapta yani Çin bu konuda sabıkalı olduğuna göre ve belirtilen aylarda ben dahil bir çok kişide garip hastalık durumları oluştuğuna göre oldukça mantıklı yapılan araştırma 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu arada her sene grip aşısı olurum ve uzun zamandır grip olduğumu hatırlamıyorum. Ateşli grip geçirince garipsemiştim. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Alıntı

Maske etkinliği konusunda detaylı çalışmlara mevcut. Maalesef N95 dahil hiç bir maske tekrar dezenfekte edilip kullanıma uygun değil. Hele ki yıkamak falan mümkün değil. Cerrahi maskeler tek kullanımlıktır. Sadece N)% maskelerde UV sterilizasyonu uygulanabiliyor o da sınırlı sayıda. Piyasada yıkanabilir diye satılanlar sanırım şu siyah mskeler. Onlarda virusa karşı etkin korumanın olduğu bile şüpheli. O yüzden yıkamak çitilemek uygun değil. Ayrıca bir de ütü işi var. Ütülemek elbette maske üzerindeki virusu kalıcı olarak öldürür ancak o derece yüksek ısı maskenin filtrasyonunu sağlayan katmanları bozarak maskenin koruyuculuğunu azaltıyor. Sıkıntı burada yani.   

Kesinlikle haklısınız Cem bey.. En güzeli steril olduğunu bildiğimiz tek kullanımlık maske. Ancak şu an eczanelerde dağıtılan maskeler 5 adet açık şekilde eczane poşetine konulup veriliyor. Oraya gelene kadar nelere maruz kaldı Allah bilir. 

Ben Bülent beyin penyeden diktirdiği maskeye binaen bol sabunlu suyla yıkanıp durulanabilir demiştim. Sonuçta tekstil ürünü olduğu için, koruyuculuğu tartışılır olsa da, yıkanabilir. 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Furkan Avcı yazdı:

ifade edemiyor fikrine de katılıyorum.

bizim beklediğimiz gibi anlatmıyor, kendi istediği tarzda anlatıyor, üstüne söylediklerine önce dava açılıp yıllar sonra da dava açanlar , açtıkları dava konusunu savunmaya başlayınca da iyi hala çıldırmadı kadırn.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tahir İlter yazdı:

Bugün okuduğum bir habere göre İngiltere veya Amerikalı uzmanlar virüsün Ekim sonu veya Aralık başında bir noktada başladığını tespit etmişler. Virüs Çin li bir doktorun sosyal medya hesabında paylaşması ile ayyuka çıkmıştı. Çin hükumeti ilk etapta reddetmişti. Sars virüsünde de gizlemişler ilk etapta yani Çin bu konuda sabıkalı olduğuna göre ve belirtilen aylarda ben dahil bir çok kişide garip hastalık durumları oluştuğuna göre oldukça mantıklı yapılan araştırma 

Ocak ayında bir grip oldum hayatımda ilk defa 2 gün evde yattım,  ine yaptırdım ve ilaç kullandım. Üzerimden kamyon geçmiş gibi olmuştum.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Yurdaer Elay yazdı:

Kesinlikle haklısınız Cem bey.. En güzeli steril olduğunu bildiğimiz tek kullanımlık maske. Ancak şu an eczanelerde dağıtılan maskeler 5 adet açık şekilde eczane poşetine konulup veriliyor. Oraya gelene kadar nelere maruz kaldı Allah bilir. 

Ben Bülent beyin penyeden diktirdiği maskeye binaen bol sabunlu suyla yıkanıp durulanabilir demiştim. Sonuçta tekstil ürünü olduğu için, koruyuculuğu tartışılır olsa da, yıkanabilir. 

Evet Yurdaer Bey o dikilip üretilen kumaş maskeler elbette yıkanıp kullanılabilir ama dediğiniz gibi koruyuculuğu tartışılır ama bu konuda şu da var maskesizlikten bin kat daha koruyucu olduğu kesin. Tıpkı en kötü kış lastiğinin bile kış mevsiminde yazlık lastikten iyi performans vermesi gibi. :) Madem araba forumundayız örneği de araba üzerinden verelim :) 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

işte o yüzden ben ffp1 maskeyi 10 gün kullanıyorum. petri kabı gibi iç tarafı valla :D rengi mor oldu değiştirmem gerekirmi artık?

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Dogan Arsiray yazdı:

işte o yüzden ben ffp1 maskeyi 10 gün kullanıyorum. petri kabı gibi iç tarafı valla :D rengi mor oldu değiştirmem gerekirmi artık?

Değiştirin Doğan Bey. O çok çok uzun bir süre. 

Bir de yeri gelmişken anlatayım. Ben ortalıkta N95 ile gezen bir sürü vatandaş görüyorum. Bazılarına firmaları vermiş. Bunlardan ventilli olanlar var. Öncelikli olarak N95 maske günlük kullanımda önerilen bir maske değil. SAdece pozitif hastayala çok yakın temas ( boğaz sürüntü örneği alma, kan alma vs ) işlemleri için kullanımı öneriliyor sağlık personeli için. O yüzden gereksiz bir durum. Bunun kullanım ömrünü artırmak için ki normali 6-8 saat görünüyor. Bunun üzerine 2 kat cerrahi maske takıp kullanıyoruz. Bu şekilde 1 gün rahatlıkla kullanılıyor. Ama dediğim gibi bunlar sağlık personeli için geçerli. 

Üstelik bir handikapı da ventilin nefes verirken çıkan havayı tek odak halinde ve yoğun olarak vermesi ki bu durumda yakındaki insanları çok daha fazla enfekte etme riski oldukça artıyor. Mesela ben polikliniğe o şeklide gelenlerin maskesini çıkartıp normal maske vererek içeri alıyorum diğer türlü kabul etmiyorum. 

Neticede tekrar hatırlatmakta fayda var obsesyona gerek yok. N95 gibi sağlık personeli ekipmanlarını sağlıkçılara bırakmak gerek. Normal maske her durumda yeterli sayılır. 

Saygılarımla...

• Beğen 6
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yarı şaka yarı ciddi sormuştum. ffp1 maske toz maskesi sonuçta. markete gidince takıyorum.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

bizim beklediğimiz gibi anlatmıyor, kendi istediği tarzda anlatıyor, üstüne söylediklerine önce dava açılıp yıllar sonra da dava açanlar , açtıkları dava konusunu savunmaya başlayınca da iyi hala çıldırmadı kadırn.

Haklı veye haksız hep üst notalarda.. Öğrencisine tatlı sert bir ifadeyle bir şeyler anlatan öğretmen-usta gibi konuşuyor hep :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Yurdaer Elay yazdı:

Haklı veye haksız hep üst notalarda.. Öğrencisine tatlı sert bir ifadeyle bir şeyler anlatan öğretmen-usta gibi konuşuyor hep :) 

Yok.. öyle de konuşmuyor. Ben sert konuşan hocayım mesela öyle değil. Lafını bilmez şekilde. Ayrıca anlatamıyor da. Konuşamıyor düzgün. Konuyu çerçevelendiremiyor tabloyu çizemiyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

meslek alışkanlığı diyelim, hakime/savcıya göre de çok nazik ve kibar gelebilir konuşma tarzı Dr Canan nın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

meslek alışkanlığı diyelim, hakime/savcıya göre de çok nazik ve kibar gelebilir konuşma tarzı Dr Canan nın.

Zaten kibar canım her halukarda. Onda sıkıntı yok. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
Cem Dilmen yazdı:

Değiştirin Doğan Bey. O çok çok uzun bir süre. 

Bir de yeri gelmişken anlatayım. Ben ortalıkta N95 ile gezen bir sürü vatandaş görüyorum. Bazılarına firmaları vermiş. Bunlardan ventilli olanlar var. Öncelikli olarak N)% maske günlük kullanımda önerilen bir maske değil. SAdece pozitif hastayala çok yakın temas ( boğaz sürüntü örneği alma, kan alma vs ) işlemleri için kullanımı öneriliyor sağlık personeli için. O yüzden gereksiz bir durum. Bunun kullanım ömrünü artırmak için ki normali 6-8 saat görünüyor. Bunun üzerine 2 kat cerrahi maske takıp kullanıyoruz. Bu şekilde 1 gün rahatlıkla kullanılıyor. Ama dediğim gibi bunlar sağlık personeli için geçerli. 

Üstelik bir handikapı da ventilin nefes verirken çıkan havayı tek odak halinde ve yoğun olarak vermesi ki bu durumda yakındaki insanları çok daha fazla enfekte etme riski oldukça artıyor. Mesela ben polikliniğe o şeklide gelenlerin maskesini çıkartıp normal maske vererek içeri alıyorum diğer türlü kabul etmiyorum. 

Neticede tekrar hatırlatmakta fayda var obsesyona gerek yok. N95 gibi sağlık personeli ekipmanlarını sağlıkçılara bırakmak gerek. Normal maske her durumda yeterli sayılır. 

Saygılarımla...

Cem hocam selamlar öncelikle çok teşekkürler değerli zamanınızdan ayırarak bizi bilgilendirdiginiz için  .

ablamlar subat ayı gibi Corona belirtilerinde grip atlatıyorlar acaba Corona geçirip geçirmediğini anlama yöntemi var mıdır ? Şayet geçirdikleri Corona ise donor olarak kan verebilirler mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şimdi en kaba ukala konuşan kim diye bir soru atayım tv de. aslında ayrı başlık açmalı. içeriğinden bağımsız konuşma tarzlarını sohbet konusu yapabiliriz.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Yurdaer Elay yazdı:

Cem Dilmen yazdı:

Evet Yurdaer Bey o dikilip üretilen kumaş maskeler elbette yıkanıp kullanılabilir ama dediğiniz gibi koruyuculuğu tartışılır ama bu konuda şu da var maskesizlikten bin kat daha koruyucu olduğu kesin. Tıpkı en kötü kış lastiğinin bile kış mevsiminde yazlık lastikten iyi performans vermesi gibi. :) Madem araba forumundayız örneği de araba üzerinden verelim :) 

Çakmağı çakıyorum. Üflüyorum sönmüyor. Kendimi güvende hissediyorum :) 

Fakat şu da var ki. Mart sonu gibi, dalgıç kumaşından yapılmıştır denilen maskeyi eczane babama çifti 50 TL den satmış. Biraz pahalı gibi geldi. Ortasında çizgi varmış gibi olan siyah maskelerden. 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Ali Uymaz yazdı:

Cem hocam selamlar öncelikle çok teşekkürler değerli zamanınızdan ayırarak bizi bilgilendirdiginiz için  .

ablamlar subat ayı gibi Corona belirtilerinde grip atlatıyorlar acaba Corona geçirip geçirmediğini anlama yöntemi var mıdır ? Şayet geçirdikleri Corona ise donor olarak kan verebilirler mi ?

Ali bey geçirmiş olabilirsiniz. Geçirip bağışık olma ihtimaliniz de mevcut. Bunu anlamanın yolu kanda bakılan Covid IGG testi. Eğer bu pozitif ise sizin bu virüse bağışık olduğunuz anlamına geliyor. O durumda da bir kaç ek test ile plazma donörü olabilirsiniz. 

Bülent Tarakçı yazdı:

Çakmağı çakıyorum. Üflüyorum sönmüyor. Kendimi güvende hissediyorum :) 

Fakat şu da var ki. Mart sonu gibi, dalgıç kumaşından yapılmıştır denilen maskeyi eczane babama çifti 50 TL den satmış. Biraz pahalı gibi geldi. Ortasında çizgi varmış gibi olan siyah maskelerden. 

O siyah maskelerle ilgili çok tartışma var Bilent Bey. Genel kanı koruyucu olmadıkları yönünde. Şahsi kanaatim de o şekilde. Normal cerrahi maske daha etkili diye düşünülüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Cem Dilmen yazdı:

Bunu anlamanın yolu kanda bakılan Covid IGG testi. Eğer bu pozitif ise sizin bu virüse bağışık olduğunuz anlamına geliyor. O durumda da bir kaç ek test ile plazma donörü olabilirsiniz. 

ABi bu bahsettiğin Covid IGG testini,herhangi bir hastanede,keyfimize göre  yaptırabilir miyiz normal kan tahlili gibi? Öğrenelim de içimiz rahatlasın bari..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...