İçeriğe Yönlendir

Araç Satışı

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Değerli dostlar,

Araç alım satımda ödemeleri nasıl yapıyorsunuz?  Yada nasıl yapılıyor?

ben kendi tecrübemle konuşursam parayı nakit verip satışı öyle aldım . diğerinde  havale yapıp öyle aldım. yinede büyük risk almışım. 

Bu konuda güven çok önemlidir ama yabancı kişiler olunca insanoğlu tedirgin olmuyor değil

Havale-eft yapsan ya arabayı ve satışını alamazsan? yada arabanın satışını versen ya parayı alamazsan? 

sizce nasıl olmalıdır. 

teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bence en doğrusu araca bakar edersin anlaşırsan aracın üzerinde bir borç harç var ise kapatılması yönünde satıcı ile konuşursun. Satıcı borcunu kapattım der gidersin notere, aracın satışı için anlaşılan tutar noterde işlem yapılır iken eft/havale ne ise yapılır, mesai saati olacağından zaten eft olsa dahi maksimum 30 dk da geçer hesabına, kişi hesabında görünce imzasını atar devrini alırsın zaten o sırada. Bu arada, aracın ilgili kişi üzerine olduğu ve ilgili kişiye eft/havale yapıldığı koşulunu geçmiyoruz dikkat etmek lazım.

Ben satıcı olsam,

1) Elden para kesinlikle almam (sahtesi var, bankaya götürürken riski var)

2) A kişisi parayı gönderiyor ise a kişisine devrini veririm. Vekalet var ise yine b kişisi a kişisi adına alır, diğer türlü babam alacak, dayım alacak vs vs işine girmem. Sonra art niyet var ise ben kişiye şu araç için bu rakamı yolladım, ama aracın satışını vermedi diye şikayette bulunur ise sorun olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Parayla gelmesini istemeyin, o hatayı babama uyup bir kere yaptım. Galerici bomba muamelesi gösterdi çantaya abi ben bu kadar parayı napacaz şimdi vs o gergin biz gergin.

Eğer aracı siz satıyorsanız 

Parayı blokeli olarak havale yaptırın, imza öncesi blokeyi kaldırtın hesaba yattığını görünce imzayı atın satışı verin.

Daire satışlarında da bu şekilde ilerliyoruz biz. 

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

hep elden alırım bir döviz bürosuna saydırırım notere gitmeden hem makine sahte ayırıyor hemde benden hızlı sayıyor :) sonra satışı veririm 

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ümit Türk yazdı:

Havale-eft yapsan ya arabayı ve satışını alamazsan? yada arabanın satışını versen ya parayı alamazsan? 

sizce nasıl olmalıdır. 

gayet basit.

notere gidilir, araç satış işlemine başlar noterdeki katip, satışa mani ekran vs yok ise, alıcı sizin hesabınıza para transferi yapar. siz kendi hesabınızda parayı kendi telefonunuzdan görünce, işleme devam yetkisi verirsiniz.  katibe en başta bunu söyleyeceksiniz, o sizin onayınızı bekleyecek.

basit ve normal olan yol bu.

Mehmet Cihat yazdı:

hep elden alırım bir döviz bürosuna saydırırım notere gitmeden hem makine sahte ayırıyor hemde benden hızlı sayıyor :) sonra satışı veririm 

döviz büfesinden notere kadar parayı kim taşıyor?

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Sinan Akgöl yazdı:

Parayla gelmesini istemeyin, o hatayı babama uyup bir kere yaptım. Galerici bomba muamelesi gösterdi çantaya abi ben bu kadar parayı napacaz şimdi vs o gergin biz gergin.

Eğer aracı siz satıyorsanız 

Parayı blokeli olarak havale yaptırın, imza öncesi blokeyi kaldırtın hesaba yattığını görünce imzayı atın satışı verin.

Daire satışlarında da bu şekilde ilerliyoruz biz. 

blokeli havale internet banckacılığından yapılabiliyor mu? 

Mehmet Cihat yazdı:

büyük risk. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
döviz büfesinden notere kadar parayı kim taşıyor?
Sahibi taşıyor ben noterde torbayı alırım [emoji1]
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ümit Türk yazdı:

blokeli havale internet banckacılığından yapılabiliyor mu? 

büyük risk. 

Banka subesiyle direk telefonla konusarak ayarlayabilirsiniz calistiginiz şubeden. Internet bankaciliginda o kismi bilmiyorum malesefki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

En son kendim istanbul'a gittim arabayi begendim aliyorum dedim notere gittik orda eft yaptim.

Babam caravella satti paranin yarisini bana eft yaptilar digerini babam elden almisti para bana gelince babama onay verdirdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Cihat yazdı:

Sahibi taşıyor ben noterde torbayı alırım emoji1.png

cihazda sayıldktan sonra yine alıcı taşıyor ise, art niyetli bir alıcının elinde el değiştirir o paket? art niyetli değilse zaten cihazda kontrol gerkesiz gibi bir paradoks oluştu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Abi o parayı orda değiştirecek adamıda yakalarsın yani havaya bakmıyorsan [emoji1]

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Cihat yazdı:

Abi o parayı orda değiştirecek adamıda yakalarsın yani havaya bakmıyorsan emoji1.png

ekspertize giren arabayı değişen var.... zarfı değişmesi 0.5 saniye, sahte para işine girmişse adam, niyet bozuk ise dğeişir. zaten arabayı komple çalsa cezası daha az.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Aracımı satarken alıcı nakit getirmişti parayı gittik benim hesabıma yatırdık parayı ondan sonra notere geçip satışını verdim.
Aracımı alırken(o zaman havale limiti azdı) yarısını havale yaptım internet bankacılığından noterdeyken. Satışı aldıktan sonrada gidip bankadan kalanını çekip satıcının hesabına yatırmıştım.

Şuan aracımı satarken yine aynı yaparım, nakit verirse bankaya yatırdıktan sonra notere giderim. Havale yapacaksada noterdeyken havale yapıldıktan sonra satış veririm.

Araç alacağım zamanda ise noterde satış işlemi yapılırken(satışa engel bir durum olmadığını öğrenince) havale çıkışını yaparım devri alırım.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Aslında bankalar araç satışı diye havale veya eft sistemi geliştirse para transferi yapıldıktan sonra 1 hafta bloke edilse para o süre içinde alıcı veya satıcı noter satış evrağını bankaya ilettiğinde(yada internet bankacılığından resmini gönderdiğinde) para hesaba geçse ne güzel olur. 1 hafta içinde satış evrağı iletilmezse(satış olmazsa yanı) para gönderene geri yatsa.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Bu konu ile ilgili düzenleme şart bence bankaların kredili ev satışındaki prosudur uygulaması lazım para kamu bankasına alıcı tarafından yatirilacak plaka nolu aracın satış bedeli diye noterde satış olacak sonrasında satıcı noterden aldığı belge ile bankaya gidip paranın kendi hesabına geçişini sağlayacak sıfır risk olur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Uğur Kamil yazdı:

Aracımı satarken alıcı nakit getirmişti parayı gittik benim hesabıma yatırdık parayı ondan sonra notere geçip satışını verdim.

bankadan notere giderken satıcı yolda kaçarsa? alıcı için hoş bir anı olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Noterlerde para sayma makinesi oluyor ya da siz alici iseniz su plakali aracın alımı için diye yaptığınız havaleye EFT ye açıklama yazin. En azından elinizde kanıtı olur. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Yazılan senaryolara bakıyorum da. "Deli misiniz? Bu ne paranoya?" diyeceğim. Diyemiyorum. Zira çok haklısınız. Toplumsal paranoya yaşıyoruz. Aslında gerçeğin ta kendisi mi diyelim. Bizim çocuklar bizim yaşlarımıza gelince nasıl olacak. Kimse kimseye güvenemeyecek mi? Hepimize yazık oldu. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Çağlar Bayur yazdı:

bankadan notere giderken satıcı yolda kaçarsa? alıcı için hoş bir anı olmaz.

Allaha şükür alıcıya o kadar güven verdim Çağlar abi.

Adam gelmeden önce ille aracı serviste ekspertiz yaptırıcam diyordu, aracı yakından görünce aracı servise göstermeyi boşver hiçbir ustaya göstermeden aldı :D Sadece ekspertiz firmasına motor testi yaptırdı araçta yazılım vardı gücü ne kadar çıkacak diye bakmak için.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Uğur Kamil yazdı:

Allaha şükür alıcıya o kadar güven verdim Çağlar abi.

Adam gelmeden önce ille aracı serviste ekspertiz yaptırıcam diyordu, aracı yakından görünce aracı servise göstermeyi boşver hiçbir ustaya göstermeden aldı :D Sadece ekspertiz firmasına motor testi yaptırdı araçta yazılım vardı gücü ne kadar çıkacak diye bakmak için.

genelde.. yoksa forum içinden parasını verip notere gitmeyen de var 6 ay... Ben

Bülent Tarakçı yazdı:

Yazılan senaryolara bakıyorum da. "Deli misiniz? Bu ne paranoya?" diyeceğim. Diyemiyorum. Zira çok haklısınız. Toplumsal paranoya yaşıyoruz. Aslında gerçeğin ta kendisi mi diyelim. Bizim çocuklar bizim yaşlarımıza gelince nasıl olacak. Kimse kimseye güvenemeyecek mi? Hepimize yazık oldu. 

hepsi yaşanmış vakalar.. ekspertiz yapııyor, notere gidiliyor, dışarı çıkınca park etmiş olan araç, ekspertize giden değil, bambaşka döküntü.... soğuk su içiliyor..

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Bülent Tarakçı yazdı:

Gün geçtikçe birde araç fiyatları iyice arttığı için pek nakit verilebilecek rakamlar olmuyor.

Maalesef gün geçtikçe durum daha kötüye gidiyor. Dolandırıcıları geçtim. Aracın hatalarını telefonda net söylemeyip yüzlerce km boşa getirtenler var. 
Alıcı ile yüz yüze gelince mahcup olacağıma ben önceden bildiğim ve gördüğüm en küçük gamze ve çizikleri bile resimler gönderirim alıcıya.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Uğur Kamil yazdı:

Maalesef gün geçtikçe durum daha kötüye gidiyor. Dolandırıcıları geçtim. Aracın hatalarını telefonda net söylemeyip yüzlerce km boşa getirtenler var.

Aynen yaşadım. Karda kışta çektiğim eziyet yanıma kâr kaldı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Uğur Kamil yazdı:

Aslında bankalar araç satışı diye havale veya eft sistemi geliştirse para transferi yapıldıktan sonra 1 hafta bloke edilse para o süre içinde alıcı veya satıcı noter satış evrağını bankaya ilettiğinde(yada internet bankacılığından resmini gönderdiğinde) para hesaba geçse ne güzel olur. 1 hafta içinde satış evrağı iletilmezse(satış olmazsa yanı) para gönderene geri yatsa.

harika fikir 1 hafta değilde  3 iş  günü olabilir. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

En son aracımı satarken çok değişik bir yol izlemiştik.. Ankara'dan Mahmut abi aradı arabayı anlattım tamam Fatih dedi iban istedi Ve tüm parayı attı :)

2 gün sonra da kardeşi geldi noterde satışı verdim, Ankara'ya döndüler . İnsanlar inanmıyor ama gerçekten böyle oldu :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...