İçeriğe Yönlendir

Bakımsız Aküler Nasıl Test Edilir? Tekrar Hayata Döner mi?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Elimde 5 tane aşağıdaki tipte 12v 7A akü var. Voltaj ölçümlerini yaptım , 5v -9v arası değişiyorlar. Bunların sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır, Bakım yapılır mı?İnternette içine karbonat koyanlar var ama bana pek mantıklı gelmedi. Hurda ise nasıl çöpe atmadan nasıl imha edilir?

Foto temsilidir.

8579503.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bunlar kapalı tip UPS aküsü. Açılamıyor, bakımsız olarak geçiyor.

10v altı bildiğim kadarı ile ölü sayılır. Aküler hakkında @Servet Aydın bilgili bi abimizdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Ben motosıkletın akusunu geri döndürdüm nasıl yapdım bunun üst kapagını acıp içine şırınga ile inci akü asiti koydum  ilk 2,8 gösteriyordu elımdekı sarj cıhazı 6 volt altına şarj yapmıyordu öylece bırakdım 1 hafta sonra aküyü ölçdüm 6 voltu gecmıs sonra şarjladım 11,5 voltlara kadar cıkdı kullanıyordum en son motosıklet yatak sarana kadar :(( şimdi ne halde bılmıyom 6 aydır takozda motor bir ölcer buraya koyarım 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ben motosıkletın akusunu geri döndürdüm nasıl yapdım bunun üst kapagını acıp içine şırınga ile inci akü asiti koydum  ilk 2,8 gösteriyordu elımdekı sarj cıhazı 6 volt altına şarj yapmıyordu öylece bırakdım 1 hafta sonra aküyü ölçdüm 6 voltu gecmıs sonra şarjladım 11,5 voltlara kadar cıkdı kullanıyordum en son motosıklet yatak sarana kadar :(( şimdi ne halde bılmıyom 6 aydır takozda motor bir ölcer buraya koyarım 

Yaşayacak ömrün varmış. Susuz aküye su koymak kadar tehlikeli eylem yoktur.

Jell akü 13.8 14.1 volt ile şarj edilecek. Doldu ise boşta iken 12.1 12.3 volt sabit kalacak. O da tamam ise 12volt bir yük lazım. Ampül idealdir. 21 watt mesela. Lamba 1.75 amper çeker. 7 amper akü için 7/1.75 hesaplanır. Bu hesap aküden çekilen akımın kaç saatte aküyü deşarj edeceğidir. 4 saat veya altında gider ise oradan kapasite hesabı yapılır. Tam bitik seviye 10.2 ile 9.9 volt en düşük halidir akünün. Daha aşağı inen her jell akü ölüme yakın demektir
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Servet Aydın yazdı:

Jell akü 13.8 14.1 volt ile şarj edilecek. Doldu ise boşta iken 12.1 12.3 volt sabit kalacak. O da tamam ise 12volt bir yük lazım. Ampül idealdir. 21 watt mesela. Lamba 1.75 amper çeker. 7 amper akü için 7/1.75 hesaplanır. Bu hesap aküden çekilen akımın kaç saatte aküyü deşarj edeceğidir. 4 saat veya altında gider ise oradan kapasite hesabı yapılır. Tam bitik seviye 10.2 ile 9.9 volt en düşük halidir akünün. Daha aşağı inen her jell akü ölüme yakın demektir

Burayı okumadan bir arkadaşın tavsiyesi ile akülerin üzerini açıp delikleride içeri baktım. İçlerinde pek sıvı kalmamıştı. Her hücreye şırınga ile saf su koydum. Voltajları biraz yükseldi gibi . Birini şarjla koydum. Bir sızıntıya karşı aküyü de plastik kabın içine koydum. Bakalım sonuç ne olacak. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Su koyduğum tıpalardan gaz çıkışı oldu. tıpanın birini fırlatmış.  Şarja birlikte voltaj yükseldi. Biraz daha şarj olsun bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

Su koyduğum tıpalardan gaz çıkışı oldu. tıpanın birini fırlatmış.  Şarja birlikte voltaj yükseldi. Biraz daha şarj olsun bakalım ne olacak.

Mühendis adamsınız, iyi risk almışsnız valla :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

ben de ampulle şarj ederim. ideal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erhan Doruk yazdı:

Bir sızıntıya karşı aküyü de plastik kabın içine koydum. 

Patlamaya karşı ne tedbir aldın :)

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Sani Gerşon yazdı:

Mühendis adamsınız, iyi risk almışsnız valla :)

Mehmet Ozyurek yazdı:

Patlamaya karşı ne tedbir aldın :)

Şarjdan sonra ölçtüm 11,5v a kadar çıktı. İkincisini kapaklar açık şarja koydum. Gaz sıkışması olmadı. 

Tedbir için odada onu yalnız bıraktım. İkinciyi şarja koyarken plastik kutuya koydum. 

Şarjdan sonra birkaç gün bekletip tekrar voltajı ölçeceğim. Şarj Tutuyorsa kurtulmuş diyeceğim. Yine 5v a inmişse emekli olacaklar. 

İlk şarja koyduğumun artı kutup başı erimiş.

1wtfas.jpg[/url]

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Akülerde genellikle asit olarak sülfürik asit (h2so4) kullanılır. Kuru tip ise genellikle silika bazlı bir malzemeye emdirilirler sentezlenirken. 

Sıvı olduğunu düşünürsek(katıda da benzer mekanizma var tepkime verimleri farklı) tutup karbonat(ya sodyum ya da kalsiyum içerir) eklerseniz hiç kaçarı yok bir tepkime oluşur. Bu tepkime; 

NaHCo3 veya CaCO3+ H2SO4= Na2SO4 veya CaSO4 + SO2 veya H2 

şeklinde bir reaksiyon oluşur. Denk olarak yazmadığımı belirterek, sülfatlı (so4 içeren kısım) bileşikler katı olarak çökerken aynı zamanda gaz çıkışı görülmesine neden olan sülfür ve hidrojen içeren gazların çıkmasına neden olurlar. 

İyi havalandırma yoksa, aküye eklenen iyonlar neticesinde çıkan hidrojen olası yangına ve patlamaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle yapılacak işlemlerde kesinlikle kapalı sistem ise dolum yapılan kapaklar açık şekilde şarj edilmelidir. Kesinlikle sağdan soldan duyulan işlemler uygulanmamalıdır. Çokça defa şarj deşarj olan aküler ani ısınmalara maruz kalarak patlayabilirler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...