İçeriğe Yönlendir

Sahur Sohbetleri 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024

O.Yücel Çetin

Recommended Posts

O.Yücel Çetin

Hanımefendiler ve beyefendiler hazır mıyız? Salgın nedeniyle biraz buruk olsak da şükür kavuşturana... :) 

Hepimizin Ramazan-ı Şerif'i şimdiden mübarek olsun. Ramazan ayının ülkemize huzur getirmesini, mücadele ettiğimiz musibetlerin def'ine ve hepimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ramazan ayının ruhuna uygun olarak birlik beraberliğimizin daha çok artarak daim olacağı, nimete daha çok şükredeceğimiz, aciz ve fakirleri daha çok kollayacağımız bir ramazan ayı yaşarız inşallah. Allah yapacağınız ibadetlerinizi ve hayırlarınızı kabul eylesin. Sahurlarda buluşmak üzere. :flowers:

• Beğen 21
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Amin. Ramazan ayınız mübarek olsun. Allah kabul etsin herkese sağlık getirsin. Sahurlarda görüşürüz. Bu dönemde bile çalışan üyelerimize, tüm doktorlarımıza güvenlik güçlerimize güç kuvvet nasip etsin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu yıl çok sahur bekleriz.. Hayırlısıyla

Allah tutanların oruçlarını kabul etsin. Hayırlara vesile olsun.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Davulcuların kapı kapı para toplaması yasaklandı bu sene. Çalar saatçiler 1-0 önde :) 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Resmi olarak açıklama geldi mi orucun vücut direncini kırmadığına dair? Ben normalde hepsini tutmaya gayret ederim ama bu Ramazan ayında tutmamayı düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Fatih Evcin yazdı:

Resmi olarak açıklama geldi mi orucun vücut direncini kırmadığına dair? Ben normalde hepsini tutmaya gayret ederim ama bu Ramazan ayında tutmamayı düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba?

Öyle bir açıklama gelebilir mi Fatih. Her kişinin kendisiyle alakalı bir şey o. Allahın (muhatapları müslümanlar) emri bu, iyi olan kendini iyi hissedenler tutacak, gayretimiz tutmama yönünde değil tutma yönünde olacak. Öte yandan inancımıza göre en kutsal şeylerden biri de insan hayatı. Onu korumak da her zaman için öncelikli sorumluluğumuz. Tüm bunları göz önüne alıp kendi durumuzu ona göre ayarlayacağız. Ama ibre %51 tutmak'tan yana olmalı.

• Beğen 11
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Fatih Evcin yazdı:

resmi olarak açıklama yapılmaz zannetmiyorum.  vucüt direncinin kırılıp kırılmadığını nasıl çözecekler. oruç tut sıhhat bul demişler.. müslüman olarak sağlığımız yerinde ise tutmalıyız. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Önder Özcan yazdı:

Öyle bir açıklama gelebilir mi Fatih. Her kişinin kendisiyle alakalı bir şey o. Allahın (muhatapları müslümanlar) emri bu, iyi olan kendini iyi hissedenler tutacak, gayretimiz tutmama yönünde değil tutma yönünde olacak. Öte yandan inancımıza göre en kutsal şeylerden biri de insan hayatı. Onu korumak da her zaman için öncelikli sorumluluğumuz. Tüm bunları göz önüne alıp kendi durumuzu ona göre ayarlayacağız. Ama ibre %51 tutmak'tan yana olmalı.

Sokağa çıkma yasağı olduğu zamanda çalıştığımdan dolayı kafam biraz karışık. Nakliye sektörü her daim devammm.

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Korona virüs sebebiyle normal hayat anormal bir vaziyete girdi ancak oruç tutmayı engelleyecek bir durum yok. Bilakis evde daha fazla duran insanın fiilen çalışmayacağı için tutması daha kolay olacaktır. Zaten normal zaman gibi şu an ihtiyaç olan gıda maddelerine ulaşılıyor. Vücut direnci oruç tutmaya elverişli olmayan fetvayı ehil kişilerden arayıp bulur zaten.

En çok teravih namazını camiide kılamayacağım ona üzülüyorum 😔

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Körü körüne açlık belki direnci düşürebilir ama sağlam sahur yemeği belki multivitamin desteği ile kronik problemleri olmayanlar için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

O değilde davulcular Çin'li falan görmesin :D :D  Ortalık fena karışır :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

[quote post="3509145" timestamp="1587562611" name="Recep Demirci

En çok teravih namazını camiide kılamayacağım ona üzülüyorum [emoji17]

Sizin ile hem fikirim ancak resülüllah efendimiz bazen evde yalnız da teravih kılmıştır, diye biliyoruz ki buda o ibadet için bir ruhsattır. Bazen de ruhsat a uymak gerekir. Çünkü ruhsatı verende rabbimizdir. Yani caiz dir. Ruhsata uymak.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

çok şükür şu mubarek aya kavuşturana,bu yıl malum virus nedeniyle farklı geçecek,18 yıllık esnaflık hayatından sonra ilk defa evde ramazanı yaşayacağım bayrama 10 gün kala işyerimi açıp çalışmaya devam edeceğim nasip olursa,rabbim bu ayda yapacağınız tüm ibadetleri kabul etsin...hayırlı ramazanlar...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Sağlıklı insanda bağışıklık ile ilgili bir sorun olmadığını TV de bir diyetisyendn dinledim. İnsanlar sağlıklı kalmak için 3 gün yiyip 1 gün aç kalma benzeri diyetler uyguladığı şu günde, 1500 sene önce bir mesaj:oruç ayetinin sonunda; oruç tutulmaması zaruri olmayan durumları sayarken bu durumlara rağmen bilseniz bu sizin için daha hayırlıdır(oruç tutun) diyerek bizi çok sıkıntılı, sağlığımızı tehdit etmeyecek her durumda tutmamızı öğütlemiştir
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Sağlıklı insanda bağışıklık ile ilgili bir sorun olmadığını TV de bir diyetisyendn dinledim. İnsanlar sağlıklı kalmak için 3 gün yiyip 1 gün aç kalma benzeri diyetler uyguladığı şu günde, 1500 sene önce bir mesaj:oruç ayetinin sonunda; oruç tutulmaması zaruri olmayan durumları sayarken bu durumlara rağmen bilseniz bu sizin için daha hayırlıdır(oruç tutun) diyerek bizi çok sıkıntılı, sağlığımızı tehdit etmeyecek her durumda tutmamızı öğütlemiştir
Şimdi bende dinliyorum ve bir kaç fikrine güvendiğim kişi ile de görüştüm. Sonuç olarak kafamda olayı netledim. %51 değil % 100 yönümüz oruçtan yana :)
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Daha sahur yapmadık Mehmet ,geç mi kaldık !

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Adnan Çakır yazdı:

Daha sahur yapmadık Mehmet ,geç mi kaldık !

Yok abi ilk klasik espriyi yapayım dediydim. Ama sahurda bir hatıram vardı. Üniversite zamanlarında kapıya davulcu geldi yeni kalkmışım açtım kapıyı. Kalktınız mı dedi. Ben de kalktık dedim ardından kapattım kapıyı. O an aklıma gelmedi. Adamın niçin gelecebileği. Tabi sabah jeton düştü. 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Kaşarlı tost, haşlanmış yumurta, büyük bardak süt ve bir çikolatalı gofret benim bugünkü sahur menüm...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Kaşarlı tost, haşlanmış yumurta, büyük bardak süt ve bir çikolatalı gofret benim bugünkü sahur menüm...
Soda da için :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Haşlanmış yumurta tok tutar.. iyidir.. 

Yoğurt yiyin diyorlar.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...