İçeriğe Yönlendir

Corsa - 1.2 Twinport

Erdem Hakkı Bağama

Recommended Posts

Erdem Hakkı Bağama

Arkadaşın 1.2 twinport corsası var  2005model tüpsüz benzinli.

Rolantisi aşırı dengesizdi ilk olarak dışardan bakınca bariz görünen sorun twinport sistemindeki kronik kelebeklerin cubuga baglantı noktalarının kırılması idi. Emme manifold 1. ve 2. gözenek klapeleri kırılmış çubuktan bağımsız harekat ediyordu manifoldu dışarı alıp kırılan yeri onarıp aracı topladım. rolanti hafif düzeldi ama sanki maf bozukmuş gibi küçük bi dalgalanma vardı Daha önceden yanık olan arıza lambası için odb ye bağladım p0100 verdi arızayı sildim aracı kulandık hemen olmasa da bir süre sonra arızayı tekrar verdi. Mafı multimetre ile kontrol ettim sinyal voltaj çıkışı 0.89 v sabit devir yükseltsek de değişmiyordu. Mafı değiştik eskisi bosch marka yenisi farklı bir marka idi multimetre ile kontrolleri yaptım sağlıklı çalışıyor arıza lambası da yanmıyor ama rolantideki küçük dalgalanma devam ediyor rolantisi 2 saniye normal iki saniye hırıltılı 2 saniye normal iki saniye hırıltılı şekilde çalışıyor. Rolanti dışında problem yok.Mafı kontrole derken hava girişini hava flitresınden ayırdığımda hava emiş borusundan içerden sürekli patırdama lokurdama sesleri geliyordu sanki ateşleme zamanlamasında sorun var da emme subabı açıkken patlatıyor ve sesler yukarı geliyormuş gibi.

Bu motor için konuşacak olur isek ecu ateşleme zamanını hangi sensörden aldıgı bılgı ıle belırlıyor. Ya da ateşleme bobininin ateşleme zamanını yanlış yapması şeklinde bir arızası olabilir mi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kranktar okur heralde diye düşünüyorum.. 

Ancak. 

Düşündüğünüz gibi bir hata vereceğini sanmıyorum.. Bozuksa çalışmaz diye düşünüyorum.. 

Silindir kompresyonlarını bi ölçtürün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Egr olabilir mi ? 

Egr rolantide etki eder mi egr yi de müsait bir zaöanda temizlemeyi düşünüyoruz

Alpay Sumer yazdı:

Atesleme sistem hatasina benziyor. Bobin buji elden gecmeli.

Bana daha çok zamansız ateşleme gibi geliyor ama ateşlemenin zamanında yapılıp yapılmadıgıno nasıl test edecem orasını bilemedim

Dogan Arsiray yazdı:

kablosunda sorun olmasın maf ın? yada ECU tarafında.

Bilemedim dış görünüş itibarıyla problem yok. Çok inceledik. 

Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama

egr sokuldu temız cıktı durum aynı devam edıyor.

Yorum bağlantısı
Kaan Turk

Ankara'da hira opel özel servisi var adam işin ehli tavsiye ederim.

Yedek parça için de otoyedekparcatr.com firmasından uygun fiyata alabilirsin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...