İçeriğe Yönlendir

SMPS Düşük Voltaj Sorunu

M. Asım Kahraman

Recommended Posts

M. Asım Kahraman

Beyler merhaba, bir konuda fikirlerinize ihtiyacım var.

Elime bir güvenlik kamerası adaptörü geldi 12v 10amper Smps...

Çıkışta 8v civarı bir gerilim okunuyor. Ampul bağlayarak denedim voltaj iyice çöküyor ve trafodan belirgin anahtarlama sesi geliyor.
Boştayken bile transistörler ateş gibi.

İlk iş çıkış kondansatörlerini değiştirdim olmadı. Pwm katındaki anahtarlama kondansatörlerini değiştirdim olmadı, iki adet 13007 transistör kullanılmış sökerek kontrol ettim sağlam. Girişte köprü diyot ve blok kondansatörleri değiştirdim yok. Trafo sonrası shotky diyot sağlam görünüyor.
Ellemediğim pwm/controller kaldı bi, IC7500. Bu entegre pek arıza yapmaz derler ama yine de olabilir tabi. 

Ne dersiniz? Aslında değmez belki bu kadar uğraşmaya ama kafaya taktım bir kere. 
Atladığım bir şey var mı?

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
(düzenlendi)

İlginiz için teşekkür ederim,

Devrede optokuplör yok, 7500 entegresiyle geri besleme kontrolü yapılmış. Bu kontrol entegresi hariç neredeyse tüm yarı iletkenlerin kontrollerini ve gereken değişimleri yaptım. Sonuç alamadım. Sanırım entegrede sorun var.

tarihinde M. Asım Kahraman tarafından düzenlendi
yazım hatası
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

power switch mode power supply sonuç olarak regülasyonlu lamba akkor flamanlı ise başka bir eleman bağlayıp denemenizi tavsiye ederim değilsede değiştirip denemelisiniz bazı güç kaynakları bağli olduğu devrede sorun yada uyumsuzluk varsa kendini korumaya alabiliyor özellikle siemens olanlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Aytac Sakal yazdı:

power switch mode power supply sonuç olarak regülasyonlu lamba akkor flamanlı ise başka bir eleman bağlayıp denemenizi tavsiye ederim değilsede değiştirip denemelisiniz bazı güç kaynakları bağli olduğu devrede sorun yada uyumsuzluk varsa kendini korumaya alabiliyor özellikle siemens olanlar

Cevabınız için teşekkür ederim, bu smps bir güvenlik kamera ünitesini çalıştırırken arızalandı üzerinde yaptığım eleman değişimleri sonucu çıkış voltajında düzelme olmadı lamba ile denememin sakıncası olacağını düşünmemiştim. Zaten boşta kuru ölçüm yaparken de voltaj salınım yapıyor, bağladığım yükten bağımsız olarak. Geri beslemeden şüpheleniyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bu konu tam [mention=13526]Servet Aydın[/mention] lık ama şu an kendisi yolda olmalı. İstanbul'a doğru geliyor. Heyecanlıdır, bi durulsun, yazar illa ki [emoji4]

Hiç anlamadığım bir konu Sani hocam.
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
M. Asım Kahraman yazdı:

Beyler merhaba, bir konuda fikirlerinize ihtiyacım var.

Elime bir güvenlik kamerası adaptörü geldi 12v 10amper Smps...

Çıkışta 8v civarı bir gerilim okunuyor. Ampul bağlayarak denedim voltaj iyice çöküyor ve trafodan belirgin anahtarlama sesi geliyor.
Boştayken bile transistörler ateş gibi.

İlk iş çıkış kondansatörlerini değiştirdim olmadı. Pwm katındaki anahtarlama kondansatörlerini değiştirdim olmadı, iki adet 13007 transistör kullanılmış sökerek kontrol ettim sağlam. Girişte köprü diyot ve blok kondansatörleri değiştirdim yok. Trafo sonrası shotky diyot sağlam görünüyor.
Ellemediğim pwm/controller kaldı bi, IC7500. Bu entegre pek arıza yapmaz derler ama yine de olabilir tabi. 

Ne dersiniz? Aslında değmez belki bu kadar uğraşmaya ama kafaya taktım bir kere. 
Atladığım bir şey var mı?

Şemadan bakmanız lazım. 7500 ile yapılmış devreleri internetten karşılaştırın. Bana duty cycle uzamış gibi geldi. Bu da geri besleme ile ilgili olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
M. Asım Kahraman yazdı:

Cevabınız için teşekkür ederim, bu smps bir güvenlik kamera ünitesini çalıştırırken arızalandı üzerinde yaptığım eleman değişimleri sonucu çıkış voltajında düzelme olmadı lamba ile denememin sakıncası olacağını düşünmemiştim. Zaten boşta kuru ölçüm yaparken de voltaj salınım yapıyor, bağladığım yükten bağımsız olarak. Geri beslemeden şüpheleniyorum.

Bence gerilim karşılığında uygun  yük yakalasa 12 Volta çıkabilir

Kolay Gelsin

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Mehmet Göktürk yazdı:

Şemadan bakmanız lazım. 7500 ile yapılmış devreleri internetten karşılaştırın. Bana duty cycle uzamış gibi geldi. Bu da geri besleme ile ilgili olabilir. 

Hocam dediğiniz gibi anahtarlama süresi üzerinde durup pwm süresini belirleyen kondansatörü değiştirdim, fakat çıkma bir karttan bulup takmıştım bir ihtimal o taktığım da verimini kaybetmiş olabilir. Tekrar bulup denerim.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Bukadar hata aktiflerde aranır. Moslari set halinde değiştirirsin ben. O freq da anahtarlama özelliğini yitirmiş olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Muhittin Kaplan yazdı:

Bukadar hata aktiflerde aranır. Moslari set halinde değiştirirsin ben. O freq da anahtarlama özelliğini yitirmiş olabilir

Haklı olabilirsiniz o konuda ileri düzey bilgi sahibi değilim. Transistörlerin sağlamlık testini yaptım ancak yüksek anahtarlama hızında verimlerini kaybetmiş olmaları da muhtemel.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...