İçeriğe Yönlendir

Astra J Çift Kademe Ayak Aydınlatma Montajı

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Merhaba forumdaşlar. Korona gunlerinde arabaya bir kac degisiklik yapalim dedik. Bunlardan biri ayak aydinlatma. Kendileri cift kademe yapilmistir. Kademe 1 tavan aydinlatmasi, kademe 2 dimmer.

Malzemeler:

Aluminyum tabanli led. Tavan aydinlatmasina ve kapilara bagli

a34b4879027454cb6c05bca72e3dcafe.jpg

SMD5050 led. Bunlarda kadran isiklari ile birlikte kisilip acilacak sekilde dimmer a bagli.

3f1898a2940bedab13542ba23b2b4cbd.jpg

Once yolcu tarafindaki vites altinda kalan kapagi BCM module ulasmak icin sokuyoruz. Ayni sekilde surucu tarafindaki kapagida sokuyoruz. O kismi fotolamayi unutmusum. BCM yi goruyoruz. Igne olan sari kablo dimmer, ayni sokette gorunen kahverengi kablonun ustunde kalan sol ustteki gri kablo ise tavana bagli. Herhangi bir siyah kablodan da sasiyi aliyoruz.

559033b0d66dcb46f4fcb476c19bc713.jpg

Klavuz kablo kirmizi olan. Bu sekilde kablolari gecirip arka ayak aydinlatma icin koltuk hava yastiklari soketinin oldugu yerden kabloyu cikariyoruz.

c0586d8a2d59ed44b2caf84f6ad66db7.jpg

a9382c7b8587d53f66d7a5abd68577ac.jpg

Arka koltuklardaki ledi koydugum yer:

470ffa8faa66626a557d27be8e0d9da1.jpg

On tarafi da fotograflamayi unutmusum :)

Sonucta bu videoda:

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Abi valla iyi uğraşıyorsun 12 gündür evdeyim araba kapının önünde yemin ederim inip birşey yapasım gelmiyor. Malzemeleri falan alıp tedarik etmişsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Işık şiddeti biraz fazla dediler uygun direnç bulamayınca Türk işi çözüm. Tükenmez kalem ile karaladım :D

by Metin Akbal

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arif Aykın yazdı:

Abi valla iyi uğraşıyorsun 12 gündür evdeyim araba kapının önünde yemin ederim inip birşey yapasım gelmiyor. Malzemeleri falan alıp tedarik etmişsin. 

Elimdeki malzemeleri degerlendirdim ekstra malzeme almadim Arif. Hatta direnci bile eski parcalardan seritledden falan cikardim 😁

Furkan Sumer yazdı:

Işık şiddeti biraz fazla dediler uygun direnç bulamayınca Türk işi çözüm. Tükenmez kalem ile karaladım :D

by Metin Akbal

Cakmaklik bolgesi aydinlatma o sekilde 😁

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

Elimdeki malzemeleri degerlendirdim ekstra malzeme almadim Arif. Hatta direnci bile eski parcalardan seritledden falan cikardim 😁

Smd5050 led de mi elinde mevcuttu abi hay maşallah😃 

birdaha ki izine çıkışımda malzemeleri hazırlayıp bende yapacağım🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arif Aykın yazdı:

Smd5050 led de mi elinde mevcuttu abi hay maşallah😃 

birdaha ki izine çıkışımda malzemeleri hazırlayıp bende yapacağım🙂

Sofit uzun ampuller oluyor ya ondan cikardim 😁

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

Sofit uzun ampuller oluyor ya ondan cikardim 😁

Yok abi bende araba ile ilgili elimde bir adet gündüz lambası var başlasa bir şey yok☺️ Daha arkaya tavan aydınlatması yapacağım öndeki tavan aydınlatmasını beyaz yapacağım ama ne zaman Allah kerim☺️

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Çok güzel, ellerine sağlık ağam. Rabb'im bana ne zaman bu İlhamı verecek bekliyorummmm.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Furkan Sumer yazdı:

by Metin Akbal

O cumleme sebep olan fiilim 😁

WP_20160612_16_09_11_Pro.jpg

Çok güzel, ellerine sağlık ağam. Rabb'im bana ne zaman bu İlhamı verecek bekliyorummmm.
Deri islemeden henuz sira gelmemistir yakindir ona da sira gelir agam [emoji16] Eyvallah.
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yok abi bende araba ile ilgili elimde bir adet gündüz lambası var başlasa bir şey yok[emoji3526] Daha arkaya tavan aydınlatması yapacağım öndeki tavan aydınlatmasını beyaz yapacağım ama ne zaman Allah kerim[emoji3526]
Arka tavan lambasini bende dusunuyorum da henuz nasil birsey yapacagimi kestiremedim. Kapi tutamak taraflarinda vardi eski aracimda. Sanel marka olanda siritir diye dusunmeye basladim.
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Deri islemeden henuz sira gelmemistir yakindir ona da sira gelir agam [emoji16] Eyvallah.
Deri işleme işi de zayıf gidiyor, işleyecek deri bulamadık daha adam gibi , virüs nedeniyle dericiler kapalı. Bulduklarım da parçalı ve cüzdana uygun değil netten görmeden alacağım mecburen .
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Eline sağlık güzel olmuş da bunun yakıta etkisi nedir? Hesap kitap yapıldı mı? yoksa yaptım oldu mu?

:p 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Metin Akbal yazdı:
Arif Aykın yazdı:
Yok abi bende araba ile ilgili elimde bir adet gündüz lambası var başlasa bir şey yokemoji3526.png Daha arkaya tavan aydınlatması yapacağım öndeki tavan aydınlatmasını beyaz yapacağım ama ne zaman Allah kerimemoji3526.png

Arka tavan lambasini bende dusunuyorum da henuz nasil birsey yapacagimi kestiremedim. Kapi tutamak taraflarinda vardi eski aracimda. Sanel marka olanda siritir diye dusunmeye basladim.

2016 Fiesta tavan lambası tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Eline sağlık güzel olmuş da bunun yakıta etkisi nedir? Hesap kitap yapıldı mı? yoksa yaptım oldu mu?
[emoji14] 
Istirham ederim. Multimetre ile yapilan olcumlerde aku voltaji, alternator kasnaginin gerilim gucu, bu guc sonucunda gergi rulmanlarinin verdigi tepki, Bank 1 Bank 2 sensör, TPMS basinclari, LTFT STFT degerleri, 2000 RPM deki ms ler ile kadran ve GPS de gorulen hiz arasindaki korelasyon hesaplanarak aracin surtunme katsayisina etki eden aynalar, kapi kollari, anten ve arka tekerlere olusan ruzgar direncinin cam suyuyla birlesmesinden olusan buji ve bobin geriliminin omrunun uzamasina yardimci olmasi sebebi ile vs vs vs.......... ve son olarak bakim maliyetlerine olan etkisi de goz onunde bulundurularak direncler ohm cinsinden 800 ohm da sabit tutulmaya calisilmistir [emoji16]

537e82a857f2a6dffb8ce029ca47bb88.jpg

ccf05a105d386394a0a15d278eebe26e.jpg
2016 Fiesta tavan lambası tavsiye ederim.
Abi isinamadim kendilerine :) Megane 4 arka tavan lambasi hosuma gitti. O lambanin kenarlara nasil duracagini dusunmekteyim.
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:
Arif Aykın yazdı:
Yok abi bende araba ile ilgili elimde bir adet gündüz lambası var başlasa bir şey yokemoji3526.png Daha arkaya tavan aydınlatması yapacağım öndeki tavan aydınlatmasını beyaz yapacağım ama ne zaman Allah kerimemoji3526.png

Bende onu düşünüyorum abi dokunmatik olanını ama arkada iki çocuk ve hanım olacak artık bu sebepten baya ihtiyaç olacak. Orjinaline baktım bulamadım internette

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Metin Akbal yazdı:

Istirham ederim. Multimetre ile yapilan olcumlerde aku voltaji, alternator kasnaginin gerilim gucu, bu guc sonucunda gergi rulmanlarinin verdigi tepki, Bank 1 Bank 2 sensör, TPMS basinclari, LTFT STFT degerleri, 2000 RPM deki ms ler ile kadran ve GPS de gorulen hiz arasindaki korelasyon hesaplanarak aracin surtunme katsayisina etki eden aynalar, kapi kollari, anten ve arka tekerlere olusan ruzgar direncinin cam suyuyla birlesmesinden olusan buji ve bobin geriliminin omrunun uzamasina yardimci olmasi sebebi ile vs vs vs.......... ve son olarak bakim maliyetlerine olan etkisi de goz onunde bulundurularak direncler ohm cinsinden 800 ohm da sabit tutulmaya calisilmistir emoji16.png

537e82a857f2a6dffb8ce029ca47bb88.jpg

ccf05a105d386394a0a15d278eebe26e.jpgAbi isinamadim kendilerine :) Megane 4 arka tavan lambasi hosuma gitti. O lambanin kenarlara nasil duracagini dusunmekteyim.

Hiç biri bilimsel değil. Video yok, pdf yok, grafik yok. Avometre tak ölç. Olmadı. :p 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hiç biri bilimsel değil. Video yok, pdf yok, grafik yok. Avometre tak ölç. Olmadı. [emoji14] 

4. Sayfadan itibaren, Gunes enerji sistemlerinde mono propilen glikol kullanimi grafikleri [emoji23]

https://docplayer.biz.tr/amp/8834706-Gunes-enerjisi-tesisatlarinda-antifriz-olarak-etilen-ve-propilen-glikol-kullaniminin-dncelenmesi.html

Bende onu düşünüyorum abi dokunmatik olanını ama arkada iki çocuk ve hanım olacak artık bu sebepten baya ihtiyaç olacak. Orjinaline baktım bulamadım internette

Orijinaline uygun olmayiz diye dusunuyorum tavan dosemesi one gore degil. Arkada tavan lambasi olanlarda asagi dogru bombe var dosemede. Sen ariyorsan ben bulurum sana [emoji16]

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2210372309280605&id=100009235728942

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

Orijinaline uygun olmayiz diye dusunuyorum tavan dosemesi one gore degil. Arkada tavan lambasi olanlarda asagi dogru bombe var dosemede. Sen ariyorsan ben bulurum sana emoji16.png

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2210372309280605&id=100009235728942

Orjinallik konusunda katılıyorum abi ama şart olduğundan dolayı söyledim. Hiç sedan etrafımda yok o yüzden bombe olayını bilmiyorum. Döşemeyi kesip uymazsa ne yapacağız orası sıkıntı. Megane 4 aydınlatması gayet güzelmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Satmaz ki, o değilde yangın teminatı var mıydı kaskoda 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kaskoya işlendi mı bunlar [emoji16]
@Mehmet Ozyurek Emmi dedi ki aksesuar arabanin %10 unu gecemez. 1500 teyp 1500 sis fari 2000 bixenon 3000 lpg 2000 Sport jant 1000 emvai cesit vites alti led cakmak aydinlatma kapi tutamak led ayak aydinlatma bagaj aydinlatma tavan ambiyans led (malzeme 100 iscilik 900 arabada 5 evde 15) olunca o son 1000 liralik kisim olmuyor birde bende Mercedes kart yok [emoji16]
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
yan taraflara lamba koyacaksanız boranın güneşlik lambaları çok hojdur. birçok vw modelinde kullanılıyor zaten. 

https://tr.aliexpress.com/item/32800026269.html

arkada tavan lambam var ama belki yinede yaparım çocuk için belli olmaz sağım solum [emoji4]

@Mehmet Cihat

Yemin ediyorum onu da dusundum. Eski Bora ciyim ne de olsa default_smile.png Megane yeni nesil durusu falan daha hosuma gitti, Boranin tavan lambasinda ic denetim alarmi olani da var belki aktiflestiririm falan [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arif Aykın yazdı:

Orjinallik konusunda katılıyorum abi ama şart olduğundan dolayı söyledim. Hiç sedan etrafımda yok o yüzden bombe olayını bilmiyorum. Döşemeyi kesip uymazsa ne yapacağız orası sıkıntı. Megane 4 aydınlatması gayet güzelmiş.

images?q=tbn:ANd9GcQ07dLpRPUWcpnkuxi7dVU

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...