İçeriğe Yönlendir

Cam Filmi ve Arka Cam Resistans Tamiratim

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Haluk Şentürk

Amaç sadece camların karartilmasi ise en uygunu iş görür ama uv geçirgenliği için kaliteli ürün kaliteli üründür ve her zaman pahalı oluyor. "Kalitesiz ürün alacak kadar zengin değilim" sözü geliyor aklıma. Yine de siz bilirsiniz.

Bir de arka camda film varsa oraya yansıtıcı güneşlikler konulmamali. Yansıtma sonucu özellikle rezistans kenarlarında kabarmalar oluyor. Bilginize...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Arka camda film vardi ama ben soktum. Su an yok ama yaptıracağım. Yansıtıcı koymak nedir onu bilmiyorum. Araclarimin hepsine birden fazla kez film yaptirmisimdir, doğrudan yaptılar hepsini, yansıtıcı vs yoktu.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
(düzenlendi)

Bu Focus 3'lerin arka camları fabrikasyon karartılmış cam ya acaba bu camların UV geçirgenliği konusunda bir yararı var mı? Yoksa sadece görsel amaçlı mı bilgisi olan var mı?

Benim aracın ön 2 kapı camında 3M marka film var ama arka camlar fabrikasyon karartılmış cam. Fabrikasyon camlar sade görsel amaçlı ise filmli ön iki camda UV koruyuculuğu var arkalarda UV koruyuculuğu yok anlamına geliyor.

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Alptuğ Özcan yazdı:

Bu Focus 3'lerin arka camları fabrikasyon karartılmış cam ya acaba bu camların UV geçirgenliği konusunda bir yararı var mı? Yoksa sadece görsel amaçlı mı bilgisi olan var mı?

Benim aracın ön 2 kapı camında 3M marka film var ama arka camlar fabrikasyon karartılmış cam. Fabrikasyon camlar sade görsel amaçlı ise filmli ön iki camda UV koruyuculuğu var arkalarda UV koruyuculuğu yok anlamına geliyor.

Güzel bir soru, ben de cevabını merak ediyorum.

Muhittin Kaplan yazdı:

birkaç yerden film için fiyat aldım. Bilindik esnaf 250 dedi, "abi garantili" dedi. Muhtemel Garanti süresi dükkandan çıkana kadardır.

Sonax 450 dedi, solmaya cizilmeye ona buna ömür boyu garanti dedi. Sanırım Oraya yaptıracağım ama fazladan 200 ede başka şeyler yaparım  kararsızım yani.

3m den de fiyat alın. Eski aracım 3m'di, camı kapatınca güneş etki etmiyordu. Açınca sol kol iptal :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Arka camda film vardi ama ben soktum. Su an yok ama yaptıracağım. Yansıtıcı koymak nedir onu bilmiyorum. Araclarimin hepsine birden fazla kez film yaptirmisimdir, doğrudan yaptılar hepsini, yansıtıcı vs yoktu.

Yansıtıcı dediği aliminyum görünümlü güneşlik olmalı komutanım.. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Bu filmin özelliği değil, bildiğimiz katlanabilir alu yansiticidan mi bahsediyoruz?

3m den de fiyat alın. Eski aracım 3m'di, camı kapatınca güneş etki etmiyordu. Açınca sol kol iptal [emoji4]
3m film uygulayan yer için firma önerisi var mı acaba ?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Alptuğ Özcan yazdı:

Sani Gerşon yazdı:

Güzel bir soru, ben de cevabını merak ediyorum.

3m den de fiyat alın. Eski aracım 3m'di, camı kapatınca güneş etki etmiyordu. Açınca sol kol iptal :)

Benim araçta arkalar ve tavan karartılmış cam, ön camlarda yok ama ön camı dahi açtığımda sıcaklık direk hissediliyor. Bence etkisi vardır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Muhittin Kaplan yazdı:

3m film uygulayan yer için firma önerisi var mı acaba ?

3M Müşteri Hattı

0216 538 07 77

Hafta içi (Pazartesi - Cuma) 09:00 - 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

Buradan yetkili bayiilerini öğrenebilirsiniz. Bana yardımcı olmuşlardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Tam anlatamadım. Görselini paylaşacağım güneşliğin parlak yüzü rezistans çizgilerinde kabarma yapıyor. dc920a3cd26528314b63fd35fda675c8.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Tam anlatamadım. Görselini paylaşacağım güneşliğin parlak yüzü rezistans çizgilerinde kabarma yapıyor. dc920a3cd26528314b63fd35fda675c8.jpg
[emoji848] yeni bilgi. Teşekkür ederim.
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
[emoji848] yeni bilgi. Teşekkür ederim.
Arka cam ile arka koltuklar arasına bırakılan gümüş tepsinin aracın iç tavan döşemesini haşlamışlığı var. Eniştem aracın tavan döşemesini değiştirmek zorunda kaldı.

Ön cama bırakılan yakın gözlüğünün güneş ışınlarını toplayarak araba yaktığını da ekleyeyim. [emoji2956]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Selçuk Bakış yazdı:

Benim araçta arkalar ve tavan karartılmış cam, ön camlarda yok ama ön camı dahi açtığımda sıcaklık direk hissediliyor. Bence etkisi vardır.

Sadece görsel amaçlı yapılan ucuz ve kalitesiz filmlerinde sıcaklığa etkisi oluyor. UV koruyuculuğu ile hissedilen ısı farkı farklı şeyler bence.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Alptuğ Özcan yazdı:

Otomobil camları sizi kaza anında korumak için geliştirilmiştir fakat genel olarak aracın içerisine maximum ışık alarak sürüş görüntü kalitesini arttırmak maksatlı olduklarından güneş ışınlarından korumazlar. Bu durum neredeyse  AB ve ABD de dahil cam üretimi için gerekli tüm gümrük ve Devlet standartlarında böyledir.

Ultraviyole (UV) ışık; UVA (315–400 nm), UVB (280–315 nm) ve UVC (100–280 nm) olmak üzere üçe ayrılır. 

- UVC ozon ve oksijen tarafından absorbe edilir yeryüzüne hiç ulaşmaz.

- UVB ozon tarafından kısmen emilir cilt yanıklarının ve kanserin birincil etkenidir. Görünür ışığa karşı geçirgen olan cam neredeyse tüm UVB ışınlarını emer. Güneş yanığına sebep olan dalgaboyu aralığı da budur, bu sebeple camın arakasında güneş yanığı olmazsınız bilgisi doğrudur.

- UVA ozon tarafından emilmez derinin altına dahi nüfuz eder cilt yaşlanmasına ve kansere yol açan mutasyonların bizatihi sorumlusu bu ışındır. Uva’nın yaklaşık %75 i sıradan camlardan geçer. Otomobillerdeki lamine camlar, UVA ışınlarına karşı tam olmasa da kısmen koruma sağlamaktadır.

Cam renklendirme ise, camın geçirdiği görünür ışık ve UVA ışınlarının miktarını azaltır. UVA ışınlarına karşı hala geçirgendir ki ortalama olarak UVA ışınlarının % 60–70 kadarına izin verir. Yani koyu veya lamine cam sizi Güneşin cilt hasarı vermesinden koruyamaz. 

Peki sizi ne korur gelelim o kısma:

Alttaki sembol yoksa UV ışınlarına karşı tamamen koruyucu olduğundan söz edilemez.

rbY5K0.png
Yani özetle sizi UV özellikli cam veya yüksek oranda UV koruması olan (%99) cam filmi tam olarak korur.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Koray Demir yazdı:

Alttaki sembol yoksa UV ışınlarına karşı tamamen koruyucu olduğundan söz edilemez.

rbY5K0.png
Yani özetle sizi UV özellikli cam veya yüksek oranda UV koruması olan (%99) cam filmi tam olarak korur.

Bilgilendirme için teşekkürler:good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Resistansları denedim. Hepsi Çalışıyor.

Şimdi yeniden Bozmak için Film Yaptıracağım. Sonax Muhtemelen. (3M in eskişehirde uygulamacısı yokmuş)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Muhittin Kaplan yazdı:

Şimdi yeniden Bozmak için Film Yaptıracağım. Sonax Muhtemelen. (3M in eskişehirde uygulamacısı yokmuş)

Hayırlı olsun rezistanslar. Filmli halini de bekliyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alptuğ Özcan yazdı:

fabrikasyon renkli ise sadece görsel değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Şimdi yeniden Bozmak için Film Yaptıracağım. 

Öğrendin ve bize de öğrettin.. Yaptır bakalım.. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Benim koltugun altina da 25 kurus kacti tikirti yapiyor emoji16.png

Pis fakirler, benim koltuğun altı hep 100 lük, 200 lük...

Bir ara aynı ses bende de vardı, baktım külçe altınmış 😀

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

su urunlerden kullanildiginda kenarlarindaki kumas benzeri sey gunesten ve asiri sicaktan dolayi kavrularak bir sure sonra arac icerisine dagiliyor.. Ozellikle acik renk koltuklara sanki is lekesi gibi suruluyor. temizlemesi de cok zor. eger kullanirsaniz belirli araliklarla yenisini kullanin. 

IMG_20200515_064940.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Muhittin Kaplan yazdı:

Bugün olcu aleti ile kopmus yerleri tespit etmeye çalıştım. Tek bir noktada kopmus olanlar, cizgiler(direnç,resistans) paralel bağlı olduğundan devreyi sağlam yerlerden tamamlıyor sağlıklı ölçemiyordum. Bende kontrollü kesme ile ikinci bir yara daha açtım. Böylelikle devreyi sağlamlardan tamamlarını engelleyerek kopmus yerleri buldum. Yarın yaraları sarmayı dusunuyorum.

dedimya en kolayı hohlama yöntemi, çek arabayı gölgeye, araba serinlesin, çalıştır sistem, koy ketıla suyu kaynat, sonra koy içten camın yanına yada buhar makinesiyle bas buharı gör her türlü kupuğu arkadaş :) avometre kesme falan yormuşsun kendini

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

dedimya en kolayı hohlama yöntemi, çek arabayı gölgeye, araba serinlesin, çalıştır sistem, koy ketıla suyu kaynat, sonra koy içten camın yanına yada buhar makinesiyle bas buharı gör her türlü kupuğu arkadaş :) avometre kesme falan yormuşsun kendini

Hattın neresinde kopuk olduğunu nasıl buacaktık, çay tekniğiyle ? Hattı buluruz ama hattın içinde nerede olduğunu bulamayız

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Muhittin Kaplan yazdı:

Hattın neresinde kopuk olduğunu nasıl buacaktık, çay tekniğiyle ? Hattı buluruz ama hattın içinde nerede olduğunu bulamayız

ı ııhhh hat komple bozulmuyor genelde, çalıştır bas buharı tüm cama göreceksin, hatta kopma olsada çok çok az bir akım hala geçer, sen tam buhar ver cama, çalıştır sistemi, bağlantıyı camın köküne kadar kazımadıysanki zaten zor o iş,  hatalı hatları anında bulursun, sonra o hat kısmen buharı yok eder yani kopukta olsa genelede çok az bir akım geçer, senin alet ötmez o akımda kopuğu bulamazsın ama o hat çalışır kısmen, dikkatilice bakman gerekir bulman için, o bakma işini buhar halleder direk kopuk nokta bulunur, buharın en çok olduğu yerde kopuk görünür, getir aracını, bana ver ketılı, bak sana hemen nasıl ölçmeden tamir yapıyorum, hattı ölçmekle uğraşma, bas buharı kopuk yeri görürsün, hat komple zor bozulur, tamamen ölmesi için kazıman gerekir, ver buharı anlayacaksın ne demek istediğimi :)

ağzımla hohlayarak yapmazsam ne olayım :tongue:  en baba teknik HOH tekniği :D

sıralama şöyle:

buhar yap camı aç rezistansı, kabak gibi hatalı hatlar çıkar

sonraki aşamada tam kopmaz genelde, hatalı hattaki noktasal hata buharlı camda yine görünür, çiz kalemle yerini, iş biter.

hattın tam kopması genelde pek olmaz, olursa o zaman o hatta biraz dikkatli bak kopuk görünür, görünmemesi imkansızdır çünki ağır yolunmuştur o nokta, o şekilde hasar verenede aferim derim ayrıca  avometre ise kutuda yatar.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Sedan bir Citroen C 5 te  arka cama hoh yapmaya çalışmak baya bir yorar adamı  Ali abi. Yine de sen bilirsin...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...