İçeriğe Yönlendir

Enfes Fırın Sütlaç

Arif Aykın

Recommended Posts

Kemal Korkmaz

Güzel olmuş bende yaptım geçenlerde bu tarife yakındı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Kemal Korkmaz yazdı:

Güzel olmuş bende yaptım geçenlerde bu tarife yakındı

Afiyet olsun.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Arif Aykın yazdı:

Sütlaç tarifi de vereyim belki yapmak veya yaptırmak isteyenler olur. Yiyip de beğenmeyen daha sıfır😆 Çevremdekiler diyor ben yapıyorum pirinç lapası gibi oluyor pilav mı ne olduğu belli olmuyor. Bazıları su gibi oluyor o kadar pirinç koymama rağmen diyor. Ben x2 ürün ile yapıyorum bir litre sütten 6 güveç çıkıyor.

Malzemeler,

1 litre süt

2 su bardağı su

1 su bardağı şeker

Yarım su bardağı pirinç (ben kırık kullanıyorum)

2 yemek kaşığı dolusu buğday nişastası

2 paket vanilya

Yapılışı,

Pirinci yıkayıp 2 su bardağı su ile pişiriyoruz. Ara ara karıştırmak lazım tamamen susuz kalmayacak pirinçler birbirine yapışmaya başladığı anda içine 4 su bardağı süt ve 1 su bardağı şeker ilave ediyoruz. Ara ara karıştırıyoruz şeker ile pirinç tencere dibine yapışmasın diye.

Bir kaseye 2 yemek kaşığı dolusu nişasta ve 1 su bardağı şekeri alıp karıştırıyoruz. Süt kaynamaya başlayınca bu karışımı ilave edip yaklaşık 10 dk karıştırıyor ve kaynatıyoruz orta ateşte ve ocağı kapatıyoruz. Nişastalı karışım eklendikten yaklaşık 5 dk sonra 2 paket vanilya ekliyoruz. 

Sütlacımız sıcakken güveçlere eşit miktarda paylaştırıyoruz. Fırın tepsisine güveçlerin 3 te 1 ine denk gelecek şekilde su koyup güveçleri tepsiye yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırının orta gözüne koyuyoruz. İlk 10 dk sında altlı üstlü rezistans seçiyoruz. Sonrasında sadece üst rezistans seçiyoruz. Üzeri isteğinize göre kızardıktan sonra fırından alıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

@Servet Aydın abimizin ne kadar hamsi köy sütlacını sevdiğini biliyoruz kulaklarım çınlamasın diye dua ediyorum😀

Hocam bende yaparım bunu, ama biraz daha değişik.

2 litre süt

2 su bardağı su

1,5 su bardağı şeker

Yarım su bardağı pirinç 

3 yemek kaşığı dolusu buğday nişastası

3 yumurta sarısı

2 paket vanilya

Yapılışı,

Pirinci yıkayıp 2 su bardağı su ile pişiriyoruz. Ara ara karıştırmak lazım tamamen susuz kalmayacak pirinçler birbirine yapışmaya başladığı anda içine süt ve şeker ilave ediyoruz. Ara ara karıştırıyoruz şeker ile pirinç tencere dibine yapışmasın diye.

Bir kaseye 2 yemek kaşığı dolusu nişasta ve yemek kaşığı sütü (oda sıcaklığında) alıp nişastayı açıyoruz. Daha sonra yumurta sarılarını koyup tekrar iyice karıştırıyoruz. Tenceredeki sütten 1 kepçeyi yavaşça karıştırarak bu karışıma ekliyoruz (temperleme) ve aynı sıcaklığa gelmelerini sağlıyoruz. Süt kaynamaya başlamaya yakın bu karışımı ilave edip süt kaynamaya başlayıncaya kadar sürekli karıştırıyoruz.  Kaynamaya başladıktan sonra 3-4 dakika kadar daha karıştırıp altını kapatın. Altını kapattıktan sonra sonra 2 paket vanilya ekliyoruz. 
Sütlacımız sıcakken güveçlere eşit miktarda paylaştırıyoruz. Fırın tepsisine güveçlerin 3 te 1 ine denk gelecek şekilde su koyup güveçleri tepsiye yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derece fırının orta gözüne koyuyoruz. Sadece üst rezistans açık (fansız) seçiyoruz. Üzeri isteğinize göre kızardıktan sonra fırından alıyoruz ve en az 10 dakika oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakıyoruz. Oda sıcaklığına geldikten sonra dolaba dinlenmeye kaldırın. 2-3 saat sonra yemeye hazır olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Cihat Küçükay yazdı:

Hocam bende yaparım bunu, ama biraz daha değişik.

2 litre süt

2 su bardağı su

1,5 su bardağı şeker

Yarım su bardağı pirinç 

3 yemek kaşığı dolusu buğday nişastası

3 yumurta sarısı

2 paket vanilya

Evet sizinki de değişik ben yumurta tadını ve rengini gördüğümde tiksiniyorum biraz yanlış anlamayın bu sebepten yumurta sarısı kullanmıyorum. Eminim sizin yaptığınız sütlacınız da güzeldir. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
(düzenlendi)
Arif Aykın yazdı:

Evet sizinki de değişik ben yumurta tadını ve rengini gördüğümde tiksiniyorum biraz yanlış anlamayın bu sebepten yumurta sarısı kullanmıyorum. Eminim sizin yaptığınız sütlacınız da güzeldir. 

Temperleme yapmadan yumurtayı katarsanız ve pişirmezseniz kokusu gelir. Çok kişiye yedirdim bu tarifi (rekor bir seferde 12 kase ile fırın sütlaç manyağı kardeşimde), söylemediğim sürece anlayamazsınız. Yumurta kokusu kesinlikle gelmez, sütlaçta sarı bir renk almaz. Yumurta sütlacın üstünü daha lezzetli yakar. Üşenmeyin deneyin, çok beğeneceksiniz.

tarihinde Cihat Küçükay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Cihat Küçükay yazdı:

Temperleme yapmadan yumurtayı katarsanız ve pişirmezseniz kokusu gelir. Çok kişiye yedirdim bu tarifi (rekor bir seferde 12 kase ile fırın sütlaç manyağı kardeşimde), söylemediğim sürece anlayamazsınız. Yumurta kokusu kesinlikle gelmez, sütlaçta sarı bir renk almaz. Yumurta sütlacın üstünü daha lezzetli yakar. Üşenmeyin deneyin, çok beğeneceksiniz.

Üşenmek mi😀😀 deneyeceğim mutlaka. Ben yemek aşığıyım merak etmeyin yapacağım ama daha yeni bitti hanım yine mi sütlaç dememesi için bekleyecek biraz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Vallahi şu an bir kase sütlacı mideye indirdim. :)) Hanım yapsında nasıl yaparsa yapsın, ben yiyiciyim. :)) Bu arada Gümüşhane 'li olarak bizim oraların sütlacı cidden farklıdır. Bol fındık koyarlar. En son geçen sene Ziganadan geçerken sabah 6 da buz gibi havada mideye indirdim, kahvaltı niyetine. Elinize sağlık tarifler şahane.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cihaner Öztürk yazdı:

Vallahi şu an bir kase sütlacı mideye indirdim. :)) Hanım yapsında nasıl yaparsa yapsın, ben yiyiciyim. :)) Bu arada Gümüşhane 'li olarak bizim oraların sütlacı cidden farklıdır. Bol fındık koyarlar. En son geçen sene Ziganadan geçerken sabah 6 da buz gibi havada mideye indirdim, kahvaltı niyetine. Elinize sağlık tarifler şahane.

Önce torul’dan pestil köme, sonra zigana’da sütlaç. Ohhh. Ama ben üstünün her yerine fındık koymuyorum. Yarısına koyuyorum ki sütlacın tadını da alabileyim. Fındıklısında çok yoğun fındık tadı oluyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
(düzenlendi)

Elinize sağlık çok güzel olmuş. Ben de 2001-2006 arası Rize'de çalıştım. Ordaki lokantalarda yapılan sütlaçlar da Hamsiköy'ü aratmazdı.

tarihinde İbrahim Aslıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Geçen yazın  Erzurum'da  sütlaç üzerinde pekmezli kadayıf tatlısı  ve bol fındık olan Turbo yemiştim.  Fena bir şeydi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...