İçeriğe Yönlendir

Hyundai Getz Bujilerde Su Birikmesi

ibrahim üzül

Recommended Posts

ibrahim üzül

Getz 1.4 doch tüplü 2006 model arabam var.

Bir müddettir arabada bariz güç kaybı vardı. Geçen hafta ara sıra gazda iken pat pat ses geliyordu. 3 gün kapıda durduktan sonra dün , pazartesi sabahı arabayı çalıştırdım . Çok iyi çalıştı ama çok gürültülü çalışıyordu. Gitmeye kalktığımda zorlandı, gaza geçince pat pat sesler çıkmaya ve gitmekte zorlanmaya başladı. Benzinde daha iyi durumdaydı. En azından pat pat ses gelmiyordu. Ama yine de gazda ki kadar olmasa da güç kaybı vardı. 30 km işe gittikten sonra öğlen tamirciye götürdüm. Bir bujinin içine su dolmuş. Açtı temizledi , sorun kalmadı. Hatta uzun süredir kayıp olan güç de epey bir geri gelmiş oldu.
Benim merak ettiğim motoru yıkatmadığım halde oraya nasıl nerden geldi o su. Kaynağı bilmediğim için aynı sorun tekrar edebilir. Motorun içinden soğutma suyundan gelmiş olabilir mi dedim ustaya, kesinlikle olamaz dedi. Dışardan gelmiştir dedi. Zaten ilk sorduğu sen bu motoru yıkattın mı dedi. Hafta sonu sağanak yağdı. Ama araba durduğu yerde o kısımdan nasıl su almış olabilir ki. Bir de zaten geçen hafta da vardı sıkıntı. Sabah ki kadar değildi. Zaten öğlen sanayiye giderken araba geçen hafta ki haline gelmişti. Gazda benzinden daha güçlü olmuştu. Ama sabah gaz daha beterdi.

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Aynı durum komşumun başına geldi. Cam su fiskiyesinin diplerinden su aldığını tespit ettim. Kaputun içinden sıcak silikon uyguladık fiskiye diplerine sorun çözüldü. Büyük ihtimalle sizdede durum aynıdır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
ibrahim üzül

Peki fıskiyeyi deneyip suyun ordan geldiğini gördünüz mü ? Mesela ben de denesem ? Orda şüpheli bir durum var zaten. Yağmur suyu da belki ordan girmiştir. 

Çünkü bir kere fiskiyelerden birinin çıktığını gördüm, contası yerleşmiyordu. Ben de yapıştırdım. Belki ordan yağmur suyu da sızıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Fıskiye kaçırmıyor du. Yağmur yağınca dibinden  su alıyordu. Motoru iyice kurulayıp fıskiyelerin etrafına su dökün. Kaçak varsa görürsünüz.

Yorum bağlantısı
ibrahim üzül

Anladım teşekkür ederim . Ben de bundan şüpheleniyorum, çünkü hafta sonu sağanak yağınca ordan girmiş olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim üzül

Akşam denedim. Aynen, araba gidiş yönünde sağ tarafta ki su fıskiyesinden içeri su kaçıyor. Ben biraz kaputa su dökmeme rağmen içeri baya bir su girdi.

Şimdi merak ettiğim içerden silikon yapacağım ama sıcak mı soğuk mu silikon yapmam gerekiyor bilmiyorum. Sıcak yapacaksam da 220 volt prizden kablo çekmem lazım. Soğuk silikon olursa hangi silikonu kullanmam gerekiyor ? 

Bir sonra ki yağmur yağana kadar bu işi halletmem gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ibrahim üzül yazdı:

Akşam denedim. Aynen, araba gidiş yönünde sağ tarafta ki su fıskiyesinden içeri su kaçıyor. Ben biraz kaputa su dökmeme rağmen içeri baya bir su girdi.

Şimdi merak ettiğim içerden silikon yapacağım ama sıcak mı soğuk mu silikon yapmam gerekiyor bilmiyorum. Sıcak yapacaksam da 220 volt prizden kablo çekmem lazım. Soğuk silikon olursa hangi silikonu kullanmam gerekiyor ? 

Bir sonra ki yağmur yağana kadar bu işi halletmem gerekiyor.

Soğuk şeffaf silikon.. 

Minik tüplerde satılıyor attarlarda falan görüyorum ben. 

Yorum bağlantısı
ibrahim üzül

İç taraftan yapacağım değil mi ? Kaputun altından.

Yorum bağlantısı
Serkan Maden
ibrahim üzül yazdı:

İç taraftan yapacağım değil mi ? Kaputun altından.

Biz içten yaptık. Dışarı taşırmayın. Kuruduktan sonra test edin.

Yorum bağlantısı
ibrahim üzül

Şuan evde sista universal silicone var. Acilen onu uygulayacağım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...