İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı ve Yağ Filtresi

Hüseyin Bilbey

Recommended Posts

Hüseyin Bilbey

Selâmün aleyküm

Cümleten hayırlı ramazanlar

Bir kaç izledigim videolardan

Yağ filtre degişimlerinde,yeni filtrenin içine yağ koyup (muhtemelen yarıya kadar) öyle yerine takıyorlar. Bunun artısı nedir?

Benim yağcım hiç böyle yapmıyor.

Yağ degişimi yapıcam daha önceleri mobil 3000 kullanırdım, bu degisimde marka olarak liqui kullanmak istiyorum iyimidir ?

Yada yine mobilden devam edip , mobil 1 esp ,yi denemek istiyorum

Motor sesinin daha asgariye indirmek için yağ arayışındayım

Araç 210000 km,de 

1.6 dizel  c max manuel vites

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Benim de değişimde hiç filtre yağlanmadı, yağlama gecikmesin diye yapıyorlar sanırım ama 1 2 sn arabanın sesi düzeliyor muhtemelen yağsız kaldığı için farklı çalışıyor ilk marşta

Güzel diyorlar, motul öneriliyor diye bende bu sefer motul koydum ama Castrol dan fark yok o km lerde sesli çalışıyor yağla düzelecek birşey değil bence.

ESP 1 bende düşündüm ama dpf olmadığı için boşuna fazla para verme dediler bende Ford 913D karşılayan yağdan devam ettim.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Benim de değişimde hiç filtre yağlanmadı, yağlama gecikmesin diye yapıyorlar sanırım ama 1 2 sn arabanın sesi düzeliyor muhtemelen yağsız kaldığı için farklı çalışıyor ilk marşta

Güzel diyorlar, motul öneriliyor diye bende bu sefer motul koydum ama Castrol dan fark yok o km lerde sesli çalışıyor yağla düzelecek birşey değil bence.

ESP 1 bende düşündüm ama dpf olmadığı için boşuna fazla para verme dediler bende Ford 903D karşılayan yağdan devam ettim.

Zararı olmuyacaksa bir seferlik deneyecegim. Yada bir çift kulaklıkla  ses sorununu çözecegim:))

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Yağcınızı uyarın. Usulüne uygun bakım prosedüründe yağ filtresi boş olarak takılmaz. Artısı uzun vadede bakımları doğru yapılmış ve sorunsuz bir motor olarak döner size. Hatta varsa filtrenin dış contası da yağlanır ki sıkarken sıyrılmasın.

Yağda markaya çok takılmayın Mobil olur Castrol olur ikisi de iyidir. Fordun gerekli WSS-M2C913-D onayını karşılasın yeterlidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Hüseyin Bilbey yazdı:

Zararı olmuyacaksa bir seferlik deneyecegim. Yada bir çift kulaklıkla  ses sorununu çözecegim:))

Zararı olmaz, alım maliyeti hariç :)

ses aynen duruyor benim, havalar ısınınca cami açıyoruz ister istemezler daha çok rahatsız ediyor ama takmamaya çalışıyorum artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
(düzenlendi)
Koray Demir yazdı:

Usulüne uygun bakım prosedüründe yağ filtresi boş olarak takılmaz. 

Bununla alakalı herhangi bir bakım prosedürü yok tüm filtre ve yağ üreticileri sadece contanın yağlanmasını tavsiye ediyor. Yağ filtresini doldurmak yani prefill ile ilgili sizin dediğiniz gibi boş takılmaz kesinlikle gibi bir tabir yok. 

Örnek olarak dünyada en çok tamir kitapçığı çıkaran haynes'in yağ değişim kılavuzu

https://haynes.com/en-gb/tips-tutorials/engine-oil-and-filter-change

tarihinde Mehmet Cihat tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Filtreyi doldurup takmanın mümkün olduğu pozisyondaysa faydalı ama ters kalıyorsa yapacak bişey yok.

Bir de yağ filtresi dışına mıknatıs takanlar gördüm, demir parçacıklarının geçmesini önlüyormuş

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Sürekli mobil 3000 kullanıyordum.Son 2 bakımda yağ eksildiğini fark ettim. Bu bakımda yağı degişeyim dedim. Motul aldım araba yağ eksiltmiyor. Motulden devam. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Cihat yazdı:

Bununla alakalı herhangi bir bakım prosedürü yok tüm filtre ve yağ üreticileri sadece contanın yağlanmasını tavsiye ediyor. Yağ filtresini doldurmak yani prefill ile ilgili sizin dediğiniz gibi boş takılmaz kesinlikle gibi bir tabir yok. 

Örnek olarak dünyada en çok tamir kitapçığı çıkaran haynes'in yağ değişim kılavuzu

https://haynes.com/en-gb/tips-tutorials/engine-oil-and-filter-change

Doğrudur. Biz bu şekilde öğrendik bana da mantıksız gelmedi herhalde yanlış bir şey değildir 😊 Faydası veya zararı var mıdır bilmem tartışılır.

Şimdi araç misal totalde 4.1 litre yağ alıyorsa 100 ml filtreye doldurulur 4 lt lik teklik full bidon yağ dolum haznesinden boca edilir bitti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Doğrudur. Biz bu şekilde öğrendik bana da mantıksız gelmedi herhalde yanlış bir şey değildir [emoji4] Faydası veya zararı var mıdır bilmem tartışılır.
Şimdi araç misal totalde 4.1 litre yağ alıyorsa 100 ml filtreye doldurulur 4 lt lik teklik full bidon yağ dolum haznesinden boca edilir bitti.
Zararı olacağını düşünmüyorum ama yazdığınızdan kesinlikle olmaz anlamı çıktığı için yazdım [emoji2]
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

100 yetkili servis gezelim o filtreye yağ dolduran göremyiz, zaten artık çoğu filtre ters istesenin de dolmaz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...