İçeriğe Yönlendir

Far Temizleme Sorusu?

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

4 tekerli yarenlerimizin en büyük sıkıntılarından biri de sararan farlar ne yazık ki. Bu durumdan muzdaripim. Gece kısalarda neredeyse görüşüm sıfır oluyor. İnternette çok fazla temizleme kiti, önerileri gördüm. Farı ilk günkü gibi yapacağını söyleyen ustaların işe yaramadığını da. Şu kirlilik ve sararmadan kurtulmak için bir öneriniz var mıdır? Usta (!) insanlardan bezdiğim için evde yapmak istiyorum. 

Şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan

hocam en garantisi bence kloroform denilen buharlı temizleme.Dikkat edin ama tehlikeli kimyasal

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Sedat Demircan yazdı:

hocam en garantisi bence kloroform denilen buharlı temizleme.Dikkat edin ama tehlikeli kimyasal

Chloroform'u yıllardır laboratuvarda kullanırım ancak bu amaçlı kullanımına hiç rastlamamıştım açıkçası. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Sırasıyla 800-1000-1500-2000-2500-3000 zımpara. Üzerine pasta ve son kat olarak PlastX ile temizliyorum. 

49774823862_71e1161aaf_c.jpg

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Sanırım denemesi en mantıklı yöntemlerden biri sizin belirttiğiniz. Zımparada yönünüz var mı? Şarjlı tornavidanın ucuna yapıştırabileceğim zımparalardan alsam iş görür mü yoksa elle mi yapmam gerekir?

Mustafa Arıkan yazdı:

Sırasıyla 800-1000-1500-2000-2500-3000 zımpara. Üzerine pasta ve son kat olarak PlastX ile temizliyorum. 

49774823862_71e1161aaf_c.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Deniz Kom yazdı:

Sanırım denemesi en mantıklı yöntemlerden biri sizin belirttiğiniz. Zımparada yönünüz var mı? Şarjlı tornavidanın ucuna yapıştırabileceğim zımparalardan alsam iş görür mü yoksa elle mi yapmam gerekir?

Elle rahatlıkla yapılabiliyor. Zaten 2000 sonrası zımpara bulmak sıkıntı. Makine için aramanıza gerek yok o yüzden.

Yönü far boyunca tayin ederseniz yapması daha kolay olur. Sürekli aynı yönde yaptığınız sürece sorun yok.

Makine varsa pastayı makine ile atabilirsiniz. Yoksa onu da elle yapabilirsiniz. Zımparalama süresini tayin ederken de zımpara kolay kaymaya başladığında bir sonraki zımparaya geçebilirsiniz. Bol bol ıslatmayı, zımparaları önceden biraz suda bekletip yumuşatmayı unutmayın.

Bunlardan en önemlisi, bu parlaklığı korumak. 
Eğerki son kat olarak PlastX veya pasta atıp bırakacaksanız üzerine her yıkamada hızlı cila atarak tekrar sararmayı geciktirebilirsiniz. Yada 3-4 ayda bir wax da uygulanabilir.

PPF şeffaf koruma folyosu ise bunlardan çok daha iyi olur ve çok daha uzun süre koruma sağlar. (En az 3-4 yıl)

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Mustafa Arıkan yazdı:

Elle rahatlıkla yapılabiliyor. Zaten 2000 sonrası zımpara bulmak sıkıntı. Makine için aramanıza gerek yok o yüzden.

Yönü far boyunca tayin ederseniz yapması daha kolay olur. Sürekli aynı yönde yaptığınız sürece sorun yok.

Makine varsa pastayı makine ile atabilirsiniz. Yoksa onu da elle yapabilirsiniz. Zımparalama süresini tayin ederken de zımpara kolay kaymaya başladığında bir sonraki zımparaya geçebilirsiniz. Bol bol ıslatmayı, zımparaları önceden biraz suda bekletip yumuşatmayı unutmayın.

Bunlardan en önemlisi, bu parlaklığı korumak. 
Eğerki son kat olarak PlastX veya pasta atıp bırakacaksanız üzerine her yıkamada hızlı cila atarak tekrar sararmayı geciktirebilirsiniz. Yada 3-4 ayda bir wax da uygulanabilir.

PPF şeffaf koruma folyosu ise bunlardan çok daha iyi olur ve çok daha uzun süre koruma sağlar. (En az 3-4 yıl)

Öncelikle ilginiz ve uzun uzadıya yazarken gösterdiğiniz sabrınız için teşekkür ederim. Vernik atamayacğaım için folyo mantıklı geliyor. İnternette bulduğum folyolar 150- 170 mikron civarı çıkıyor. Bunlarda aramam gereken bir kalınlık var mıdır?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Deniz Kom yazdı:

Öncelikle ilginiz ve uzun uzadıya yazarken gösterdiğiniz sabrınız için teşekkür ederim. Vernik atamayacğaım için folyo mantıklı geliyor. İnternette bulduğum folyolar 150- 170 mikron civarı çıkıyor. Bunlarda aramam gereken bir kalınlık var mıdır?

Kalınlıktan ziyade mutlaka PPF olsun. Bulunduğunuz ilde araç kaplama işi yapanlar varsa orada da kaplatabilirsiniz. Öncesinde temizliği kendiniz yaparsınız.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

bende de aynı sorun var ama benimki daha büyük çünkü içten ben bu sorunu mıktatıs yardımı ile çözeceğim sizin sorun çok daha basit 30 35 tl gibi satılan kitler var ve sıfır gibi yapıyor farları

dışarıya dünyanın temizleme parası vermenize gerek yok , çok acelem var diyorsanız da beyaz diş macunu da geçici olarak işinizi görecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
(düzenlendi)

dendiği gibi 500(şart değil)-800-1200-1500-2000-2500-3000 zımpara, sonrasında silikonsuz bir pasta ve meguiars plastx. bunların üzerine de uv koruması sağlayan bi boya koruma ürünü veya şeffaf film kaplama uzun ömürlülük getirecektir. son ikisi olmazsa açıkta park edili bir araçta bir yıl bile demeden sararma çok büyük ihtimalle tekrarlanır, söyleyeyim.

17-18 yıllık farda, boya koruma hariç sonuç:

a4gWQr.jpg

edit: zımparalama birbirine dik hareketlerle olarak yapılmalı; bi yukarı-aşağı, bi sağ-sol şeklinde.

tarihinde Umut Taşlı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Ne yaptılar bilmiyorum ama aracı aldığımda farlar bu haleydi sizce müdahale için geç kalınmışmı ?

r3it6H.jpg

r3sIFy.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu far çatlaktan çok çiziğe benziyor.. 

Bence ilk günkü gibi olur.. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu far çatlaktan çok çiziğe benziyor.. 

Bence ilk günkü gibi olur.. 

Eskiden Şahinlerde farın şeffaf kapağı satılırdı bizim araçlarda böyle bir durum yok sanırım.

Kendimiz makine kullanmadan elle zımpara yapsak sorun olurmu ? kaçlık zımpara ile başlayıp kaçlıkla bitirmeliyiz.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Aytac Sakal yazdı:

Eskiden Şahinlerde farın şeffaf kapağı satılırdı bizim araçlarda böyle bir durum yok sanırım.

Kendimiz makine kullanmadan elle zımpara yapsak sorun olurmu ? kaçlık zımpara ile başlayıp kaçlıkla bitirmeliyiz.

800lük zımpara ile başlayıp, 3000 ile bitirmeniz gerekiyor. Ben, uğraşmadım ve yaptırdım. Artık geceleri görebiliyorum :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aytac Sakal yazdı:

Aliekspres te çoğu farın camı satılıyor.. Mesela C5 in far camları var. 

Zımpara işi sabır ister bence. 

Çoğu insan yapıyor ve youtube'da çok fazla örnek var.. 

Talimatlara uyarsan bence olur, neden olmasın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

çok acelem var diyorsanız da beyaz diş macunu da geçici olarak işinizi görecektir.

Youtube de her videoya inanmamak gerek eskisinden beter olur :)
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Öngür
Metin Akbal yazdı:

Youtube de her videoya inanmamak gerek eskisinden beter olur :)

valla şöyle diyeyim ben şimşek etkili ampulleri takmak için farları tamamen sökmüştüm o sırada da denedim baya iyi oldu tabi gerçek temizleyici kadar olmaz ama en azından % 60 rahat temizliyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...