İçeriğe Yönlendir

Pdf den Gönderilen Virüs.

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Merhaba, whatsapp üzerinden bi arkadaşım 3 4 tane pdf gönderdi, tabi bende açtım normal sıradan bi dosya, konuştuğumuz konu ile alakalı. Sonradan internette bir yazıya denk geldim, pdf dosyalarının içerisine virüs koyup kişiye gönderince karşıdaki kişi pdf yi telefona indirince telefondaki herşeye erişilebiliyormuş. Bu yazıyı okuyana kadar bunu bilmiyordum. Kişi bu konularda çok güvendiğim birisi olmadığından ötürü aklıma ciddi ciddi kurt düştü. Telefonuma bu şekilde gelen bir virüsü bulabilirmiyim ? Eğer var ise nasıl açığa çıkarırım bu işi nasıl çözeriz yardımcı olabilecek varmı. Telefonum android 8.0.0 samsung galaxy j8.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gönderen arkadaşsa korkulacak bi şey yok.

Ama illa bi şüphe varsa, basın hard formatı, hiç bi şi kalmaz.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

pdf dökümanın içine konulabilen bir bağlantı veya komut dizisi çalıştırabilen bir buton ile, dökümanın bulunduğu cihazı zararlı yazılıma yönlendirmek mümkün.

bunun olması için, o dökümanın indirilip, açılıp, bağlantıya tıklanması lazım.

temel nokta, kaynağından emin olunmayan bir dökümanın kabul edilmemesi, edilse de açılmaması, açılsa da herhangi bir yerine tıklanmaması.

yani, kendi kendisine aktive olan bir pdf döküman virüsünün mevcut olması söz konusu değil. ancak, aktive edilmek için karşı tarafa yollanan masum görünüşlü talepler (yazılım güncelleme linkinin tıklanması, vb.) söz konusu olabiliyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Kerem Kurluva yazdı:

pdf dökümanın içine konulabilen bir bağlantı veya komut dizisi çalıştırabilen bir buton ile, dökümanın bulunduğu cihazı zararlı yazılıma yönlendirmek mümkün.

bunun olması için, o dökümanın indirilip, açılıp, bağlantıya tıklanması lazım.

temel nokta, kaynağından emin olunmayan bir dökümanın kabul edilmemesi, edilse de açılmaması, açılsa da herhangi bir yerine tıklanmaması.

yani, kendi kendisine aktive olan bir pdf döküman virüsünün mevcut olması söz konusu değil. ancak, aktive edilmek için karşı tarafa yollanan masum görünüşlü talepler (yazılım güncelleme linkinin tıklanması, vb.) söz konusu olabiliyor.

Whatsappdan gönderilen bir pdf, çocuk bu işlerden bayaa anlıyor bu durum bende soru işareti yarattı. Kaynağının kimin olduğuna eminim ama bu durumu bilmediğimden dolayı birşey olmaz modunda idim. Şöyle bir haber okudum bu durum biraz tedirgin etti. 

https://www.google.com/amp/s/www.chip.com.tr/haber/pdf-leri-acan-yanacak_17072.amp.html

Sani Gerşon yazdı:

Gönderen arkadaşsa korkulacak bi şey yok.

Ama illa bi şüphe varsa, basın hard formatı, hiç bi şi kalmaz.

Tüm medyayı yedekleyip format atacağım sani abi çok teşekkür ederim. Gönderen arkadaş ama çok güvenmediğim bi arkadaş, böyle birşey olduğunu bilsem açmazdım zaten.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Ebrar Tüfek yazdı:

Whatsappdan gönderilen bir pdf, çocuk bu işlerden bayaa anlıyor bu durum bende soru işareti yarattı. Kaynağının kimin olduğuna eminim ama bu durumu bilmediğimden dolayı birşey olmaz modunda idim. Şöyle bir haber okudum bu durum biraz tedirgin etti. 

https://www.google.com/amp/s/www.chip.com.tr/haber/pdf-leri-acan-yanacak_17072.amp.html

haber tarihi: 2009

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Valla fan sesini değiştirip o sesi algılayan başka bir cihazla veri çalınan sanal alemde pdf yine çok mantıklı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ebrar Tüfek yazdı:

..

Tüm medyayı yedekleyip format atacağım sani abi çok teşekkür ederim. Gönderen arkadaş ama çok güvenmediğim bi arkadaş, böyle birşey olduğunu bilsem açmazdım zaten.

Bişey yok dedik niye formatlıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Göktürk yazdı:

Bişey yok dedik niye formatlıyorsunuz?

Bu mesajı yazdığımda kerem bey attığım link için cevap vermemişti. Haber kaynağındaki tarihe bakmadan yorum yaptım. Virüs söz konusu değil dediğinde göedüğüm haberi gönderdim teyit amaçlı. Bu formatlayacağım dediğimde o arada yazdığım mesaj. Telefonu formatlamadım.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bizim şirket uzaktan çalışmaya ek interaktif pdf broşürler de çıkarttı. müşteri direk pdf teki fotoya basıp video izleyebiliyor veya ilgili siteye yönlenebiliyor.  Siz de pdf e bağlı bir zararlı linke tıklamadığınız sürece virus bulaşacağını zannetmiyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ebrar Tüfek yazdı:

Bu mesajı yazdığımda kerem bey attığım link için cevap vermemişti. Haber kaynağındaki tarihe bakmadan yorum yaptım. Virüs söz konusu değil dediğinde göedüğüm haberi gönderdim teyit amaçlı. Bu formatlayacağım dediğimde o arada yazdığım mesaj. Telefonu formatlamadım.

tarihle ilgisi yok. ben yok demiştim zaten size :)

neyse geçmiş olsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Açtığınız şey pdf ise sorun yok. 

pdf gibi görünüp de açılmadıysa sıkıntı. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Göktürk yazdı:

tarihle ilgisi yok. ben yok demiştim zaten size :)

neyse geçmiş olsun. 

Hocam siz bi anda yok. Yazınca bende yardımcı olabilecek biri varmı dedim diye yok dediniz sandım sahura doğru kafa gidik oluyor kusura bakmayın, virüs yok dediğinizi tahmin edemedim direk "yok." Yazınca :)

Mehmet Ozyurek yazdı:

Açtığınız şey pdf ise sorun yok. 

pdf gibi görünüp de açılmadıysa sıkıntı. 

Normal bi pdf sadece. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

tamam doğru son kısımları okumamışım. öğrenciye yazar gibi yazmışım.. kısa öz :)  pardon ..

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...