İçeriğe Yönlendir

S-Max - Aks Kafası Çatlak

Bilal Coban

Recommended Posts

Bilal Coban

Merhabalar

Sağ ön jantta gres yağı gördükten sonra, arabayı tamirciye götürdüm aks körüğü yırtılmış. Körük açıldıktan sonra kafada da çatlak var dediler. Parça burda yok Türkiye'den gelecek ama biraz vakit alabilir. Tamirci yırtık körüğü şimdilik halletti, aks kafası gelesiye kadar bin çok sıkıntı olmaz dedi ama pek içime sinmedi. Resimdeki gibi bir durum var, 3-4 hafta kadar kısa mesafe çok hız yapmadan binmek sıkıntı olur mu?

XRJTS8.jpg

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam bir arkadaşım ford transit aracında başına geldiğini söylemişti ve aracı sıfır almıştı. şahsen kesinlikle kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum zira bu aks başının kırılması hıza bakmaz. sarsıntı daha önemli bence.

Yorum bağlantısı
Bilal Coban
(düzenlendi)
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam bir arkadaşım ford transit aracında başına geldiğini söylemişti ve aracı sıfır almıştı. şahsen kesinlikle kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum zira bu aks başının kırılması hıza bakmaz. sarsıntı daha önemli bence.

Aracın başına kaza gelmişti, ön düzende baya bir parça değişti, aksta problem görünmüyordu.Bindikçe problemler ortaya çıkıyor.

Türkiye'de sordurdum bu aks kafasını tek bulamazsın, komple aks satılır o da çok maliyetli demişler. Normalde tamir ediyorlarmış bunu doğru mudur? Burada tamir ettirebileceğimi sanmıyorum da.

Sadece dış aks kafası olarak aslında Ford diğer modeller var internette, S-Max yine sıkıntı, internette de bulamadım. Bunu temin edebileceğim bir yer var mıdır acaba, Türkiye'de herhangi bir parçacı olabilir. Havale yapıp Antalya'ya kargo yaptırabilirim, oradan da buraya yurtdışına bana gönderebilirler. Tavsiyesi olan var mıdır?

Bir de çok ilginç bir lokurtu problemi var, bununla ilgisi olduğunu sanmıyorum. Çünkü sol taraftan geliyor, kazadan önce de vardı. Sanki amortisör patlak gibi ama değil (Bu arada amortisör, salıncak, z rot, rot mili komple hepsi yeni değişti). İlginç olanı sadece araba sabahları çalıştığında çok kısa bir süre tümsek ve çukurlara girince yapıyor, soldan baya ciddi bir lokurtu sesi. Tümseklere durma derecesinde yavaş girince yok, normal 20 km hızda aşırı ses var. 5-6 dk araba kullandıktan sonra, aynı tümseklere girince ses yok sanki ön düzende ısınması gereken yerler var gibi  🙂 Lastikten falan mı geliyor acaba bir türlü tespit edilemedi doğru düzgün bir usta olmamasından.

Başlığı yanlış yere de açmış olabilirim, mekanik bölümüne açmam daha uygundu galiba bu durumda :)

tarihinde Bilal Coban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

S max parçaları yurtdışında daha kolay bulunuyor, ebay e bakın ya da benzeri siteler var. Yurtdışında neredesiniz

Yorum bağlantısı
Bilal Coban
Mustafa Yanar yazdı:

S max parçaları yurtdışında daha kolay bulunuyor, ebay e bakın ya da benzeri siteler var. Yurtdışında neredesiniz

Güney Afrika bölgesindeyim, e-bay ve benzeri sitelerde var ama kargo ile 200 usd maliyet oluyor nerdeyse. Türkiye'de uyguna bulabilseydim benim için getirmesi maliyetsiz olacaktı. En son ihtimal, e-bay düşüneceğim görünen o.

Aslında burada servisler iyi, ancak S-Max bu bölgede yok (Araba Uzakdoğudan ithal geldi 2.el) o yüzden Ford servisleri ne işlem yapıyor ne parça getiriyor. Volvo bazı modeller ile parçasının aynı olduğunu gördüm internette, Volvo servisine sormayı düşünüyorum bir de.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

S80 ile aynı mondeo mk4 ile aynı dizel benzin ayrımına dikkat edin. Aslında elinizde parça kodu varsa en iyisi ona göre ya da şasr noya göre aramak. Şase no varsa bazı siteler ona göre listeleme yapar

Yorum bağlantısı
Bilal Coban
Mustafa Yanar yazdı:

Mesela aloparça.com müşteri hizmetlerine sorun

Daha önce çoğu parçayı ordan aldım ama bu parça görünmüyor. Genelde öyle olunca yardımcı olamıyorlar ama yine de mail atarak sorayım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Esat Ocak
Merhabalar

Sağ ön jantta gres yağı gördükten sonra, arabayı tamirciye götürdüm aks körüğü yırtılmış. Körük açıldıktan sonra kafada da çatlak var dediler. Parça burda yok Türkiye'den gelecek ama biraz vakit alabilir. Tamirci yırtık körüğü şimdilik halletti, aks kafası gelesiye kadar bin çok sıkıntı olmaz dedi ama pek içime sinmedi. Resimdeki gibi bir durum var, 3-4 hafta kadar kısa mesafe çok hız yapmadan binmek sıkıntı olur mu?

XRJTS8.jpg

Bilal bey merhaba konu eski ama şu an aynı durum bizim araçta meydana geldi nasıl hallettiniz orj. Parça çok pahalıya mal oluyor yan sanayi taksak sorun çıkarır mı?
(Aracımız 2007 smax manuel 2.0tdci 143ps)

Mi Note 10 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Esat Ocak yazdı:

Bilal bey merhaba konu eski ama şu an aynı durum bizim araçta meydana geldi nasıl hallettiniz orj. Parça çok pahalıya mal oluyor yan sanayi taksak sorun çıkarır mı?
(Aracımız 2007 smax manuel 2.0tdci 143ps)

Aks tamiri yapan yerler var, sadece kafayı değiştirebilirsiniz, kaliteli yan sanayi de takabilirsiniz, İstanbul ve İzmir de garantili yapan yerler vardı, bir ara internetten araştırmıştım ama benim araçtaki sorun akstan değilmiş. 

Yorum bağlantısı
Esat Ocak
Aks tamiri yapan yerler var, sadece kafayı değiştirebilirsiniz, kaliteli yan sanayi de takabilirsiniz, İstanbul ve İzmir de garantili yapan yerler vardı, bir ara internetten araştırmıştım ama benim araçtaki sorun akstan değilmiş. 
Samsun da ikamet ediyoruz tamirat için tanıdığım yok sanırım yan sanayi taktırıp deneyeceğiz. Bizdeki sorun araçta tork arttıkça önde sallantı sarsıntı oluyor çok yüksek ihtimal aks problemi ustalar da komple aks değişecek dedi bakalım nasıl yapcaz. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Bilal Coban
Esat Ocak yazdı:

Samsun da ikamet ediyoruz tamirat için tanıdığım yok sanırım yan sanayi taktırıp deneyeceğiz. Bizdeki sorun araçta tork arttıkça önde sallantı sarsıntı oluyor çok yüksek ihtimal aks problemi ustalar da komple aks değişecek dedi bakalım nasıl yapcaz. Teşekkürler.

Esat bey, henüz çözemedim maalesef o şekilde bindim bir süre. Tamirat yapan yer de yok burda. İngiltere'den orjinal bakıyorum kargo ile gelirse. Açıkçası başka arızalar da çıktı arabadan soğudum iyice, pek binemedim o vakitten sonra.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...