İçeriğe Yönlendir

Mikrodalga Virüsü Yok Eder mi ?

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bir şey aldığımda temizlemeye uğraşıp duruyoruz.. 

Mikrodalga yapamaz mı bunu. 

Bir de yıkanamayacak ıslatılmaması gerekenler onlar daha zor oluyor. 

Mikrodalgaya koysak belirli bir süre tutak içinde ?

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir şey aldığımda temizlemeye uğraşıp duruyoruz.. 

Mikrodalga yapamaz mı bunu. 

Bir de yıkanamayacak ıslatılmaması gerekenler onlar daha zor oluyor. 

Mikrodalgaya koysak belirli bir süre tutak içinde ?

mikrodalga, içinde su barındıran herşeyi pişirir (dışarıdan aldığımız gıda ürünlerinde, içinde su barındırmayanı hemen hiç yoktur).
metal olan nesnelerde de (alüminyum folya ambalaj, vb.) tehlikeli ark yaratır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Virüs ?

Virüs su barındırıyor mu ? Pişerse yersek bir şey olmaz nasıl olsa. 

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

microdalga su moleküllerini tireştirip ısıtıyor. yani plastik kabın yüzeyine etkisi sıfır. virüs su içeriyorsa, ki bence içermiyor bakterinin tersine hiç fark yaratmazdı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ya mesela ekmek. 

Normal fırına mı atayım, mikrodalgaya mı koyayım. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ya mesela ekmek. 

Bu virüsün bir yağ proteini olduğunu düşünürsek ısınınca yapısı bozulacaktır. Korona servisinde çalışan bir doktor tanıdık aldığın yiyeceklerden şüpheleniyorsan mikrodalda biraz ısıt dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ya mesela ekmek. 

ocağın üzerinde ateşte tütsülemek gerekir.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Ben yıkanamayan çok birşey olduğunu sanmıyorum. Eve aldığım herşeyi çamaşırlı su kabının içine daldırıyorum bezle içinde yıkayıp sonra duruluyorum. Meyve sebzeleri sirkeli su ile yıkıyorum. Yumurta, kabuklu ceviz, patates ve soğan  gibi ürünleri bekletiyorum bir hafta kadar dışarıda havalandırıyorum.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Ben de şöyle bir şey sorayım;

Eve gelince ellerimizi el deterjanıyla dirseklerimize kadar 20 sn kadar yıkamamız virüsü öldürmekte etkiliymiş. Peki bez yada kumaş maskeyi deterjanlı suda 1-2 saat bıraksak aynı etkiyi yaratmaz mı? Virüsleri öldürmez mi? Neden 70 derecenin üzerinde yıkamamız gerekiyor? 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Reklam gibi olmasin ama merak ettigim bisey var. Acaba kuaforlerin berberlerin tarak firca icin kullandigi dezenfekte cihazi is gorur mu?

ozNr1b.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Bülent Tarakçı yazdı:

Eve gelince ellerimizi el deterjanıyla dirseklerimize kadar 20 sn kadar yıkamamız virüsü öldürmekte etkiliymiş. Peki bez yada kumaş maskeyi deterjanlı suda 1-2 saat bıraksak aynı etkiyi yaratmaz mı? Virüsleri öldürmez mi? Neden 70 derecenin üzerinde yıkamamız gerekiyor? 

Sabunu yapısı gereği aslında akıp gidiyormus. Maskeyi yikadiktan sonra çamaşır suyuyla sulandırılmış suda bekletmek daha iyi. Yapılan araştırmalar %0.1 sodyum hipokloritin (çamaşır suyu) virüsü 1 dakika içinde öldürdüğünü kanıtlamış. Bizim dışarıdan aldigimiz çamaşır suları yüzde 5 sodyum hipoklorit içerir. Bir fisfisin içine hazırlayıp, lavobada sıkıp bekletip yıkamak bana en mantıklısı geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Furkan Sumer yazdı:

Reklam gibi olmasin ama merak ettigim bisey var. Acaba kuaforlerin berberlerin tarak firca icin kullandigi dezenfekte cihazi is gorur mu?

ozNr1b.jpg

Esas strelizasyon sağlayan cihaz budur.

Bunların açık alan için olanları da var. Ancak, cildi uzun süre bu ışına maruz bırakmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Furkan Sumer yazdı:

ozNr1b.jpg

Bunların asıl amacı mikropları öldürmek. Virustede etkili olduğu bazı araştırmalarda geçiyor. Ancak verdiği uv nin gücünün miktarı önemli. Yani belirli bir güçte olması gerekiyor virüsü öldürmesi için. Ucuz makinalar ne kadar kuvvetlidir araştırmak lazım. 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Arastirdim, linkini paylastigim site icerisinde bu tip cihazlarin saticiligini yapan kisinin makale tarzinda bi aciklama yazisi var. UV degeri ve mikroorganizmalari öldürücülüğüyle alakali.. 

Link 1

Link 2

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Serkan Aktay yazdı:

Bunların asıl amacı mikropları öldürmek. Virustede etkili olduğu bazı araştırmalarda geçiyor. Ancak verdiği uv nin gücünün miktarı önemli. Yani belirli bir güçte olması gerekiyor virüsü öldürmesi için. Ucuz makinalar ne kadar kuvvetlidir araştırmak lazım. 

UV sterilizasyon, hem bakteriler, hem de virüsler üzerinde etkilidir.

Etki spektrumu, cihazda kullanılan lambanın dalga boyuna göre farklılık gösterebilir. Yani, mikro organizmalar üzerindeki etki alanını geniş tutmak için, kuvvetten ziyade, verilen ışığın dalga boyu aralığı önemlidir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Kerem Kurluva yazdı:

UV sterilizasyon, hem bakteriler, hem de virüsler üzerinde etkilidir.

.kuvvetten ziyade, verilen ışığın dalga boyu aralığı önemlidir.

ikisi de.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Virusler bir dna veya rna sarmalı ve bunları koruyan bir kılıftan ibaretlerdir. Hücreye girmediğinde cansız özellik gösterir. Hücre içine girince genetik materyali hücreye ulaşıp kontrolü ele geçirir. Uv ışık-sıcaklık dna-rna yapısını bozar. Bildiğim kadarı le mikrodalganın dna-rna üzerinde yıkıcı etkisi bulunmuyor. Ama besini ısıtabilirse virüsü öldürebilir.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Geçenlerde bilim adamları 220 derecede 7 dakikada öldürebildik diye açıklama yapmışlar. Vallahi her gün yeni bir bilgi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tayfun Aydın yazdı:

Geçenlerde bilim adamları 220 derecede 7 dakikada öldürebildik diye açıklama yapmışlar. Vallahi her gün yeni bir bilgi..

Uzunmuş süre.. 

Hocamın mikrodalganın süresi ile ilgili bilgi vermiş miydi ?

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hocamın mikrodalganın süresi ile ilgili bilgi vermiş miydi ?

O konuda bilgim yok malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Dondurulmuş gıda gibi dışarıda bozulacak ürün ise yıkayıp kaldırıyoruz.

Dışarıda bozmayacak ise balkona atıyoruz 24 saat.

Ekmek gibi açıkta ürün almıyoruz :)

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ya mesela ekmek. 

Mikrodalga ile ilgili bir yayın okumadım abi ama etkili olacaktır diyedüşünüyorum. Normal fırın sıcaklık olarak etkili. 70 derecenin üzerinde 5 dakikada öldüğü gösterilmişti. Tabi yeni bir sürü yayın var. 220 derece zart zurt diye ama ne kadar itibar edilir bilinmez. Virüs içi illaki sıvı mevcut. Zaten zarf proteininde de su var az miktarda o yüzden bunu aktive ederek virüsü öldürmesi muhtemel diye düşünüyorum. 

En etkili virüs öldürücülerden biri UV lambalar abi. Biz boş oda asansör tuvalet gibi yerlerde kullanıyoruz. Elbette boş olduğu zamanlarda devreye giriyor. Yoksa insan vücuduna ciddi toksik. 

Bülent Tarakçı yazdı:

Her türlü detarjan her yüzeyde etkili oluyor Bülent bey. Yani maskeleri de aynı şekilde dezenfekte edebilirsiniz. Buradaki olay maskelerin yapısından dolayı deterjanla bozulup filltrasyon özelliğini kaybetmesi. Yüksek ısı da aynı şekilde. N95 lerde bile ısı sterilizasyonu birden fazla önerilmiyor. 

Furkan Sumer yazdı:

ozNr1b.jpg

Sanırım bunlar ısı ile sterilize ediyorlar. Yada UV mi resimi göremediğim için bilemedim. Ama ikisi de işe yarayacaktır. 

Serkan Aktay yazdı:

Sabunu yapısı gereği aslında akıp gidiyormus. Maskeyi yikadiktan sonra çamaşır suyuyla sulandırılmış suda bekletmek daha iyi. Yapılan araştırmalar %0.1 sodyum hipokloritin (çamaşır suyu) virüsü 1 dakika içinde öldürdüğünü kanıtlamış. Bizim dışarıdan aldigimiz çamaşır suları yüzde 5 sodyum hipoklorit içerir. Bir fisfisin içine hazırlayıp, lavobada sıkıp bekletip yıkamak bana en mantıklısı geliyor.

Çamaşır suyu hem bakteri hem de viruslar için en kolay ulaşılabilir ve en etkili maddelerden biri. Yiyecek dışında tüm yüzeyleri dezenfekte edebilirsiniz. Hastanede de çoğu yüzeyleri biz o şekilde dezenfekte ediyoruz. Hatta çok kullanımlık siperlik ve gözlükler de dahil. Minimum etkili olabileceği oran Binde 7 lik solusyon şeklinde . Yani 1 lt ye 1 cc bile yeterli oluyor. Ancak şu anki gibi salgın hastalık dönemlerinde %10 da kadar tavsiye edilebiliyor. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ya mesela ekmek. 

biraz temiz hava al

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

biraz temiz hava al

Sigaraya başla demek istedin galiba.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Gefa marka evrak sterilizasyon cihazını şirket için aldık. Amaç ilk etapta dışarıdan gelen evraklar içindi ama özelliklerine bakınca içine sığabilecek herşeyi dezenfekte edebiliyor. Tost makinesi gibi kapaklı içinde ızgarası var kağıt için 5 sn süre yeterli demiş ama ben herşeyi 3 5 dk kadar bekletiyorum. Kapalı sistem olması uvc nin zararlarına karşı kullanıcıyı koruyor. Firma sipariş üzerine yapıyor ürünü diye biliyorum ama ulaşıp sorarsınız. Ampul ömrü 9000 saat, osram uvc kullanıyorlar sanırım. Mehmet abi pdf kataloğunu yükleyecek şimdi. Çağla koymuştum içine aşağıda fotoğrafı var 

724801843_ala.thumb.jpg.e67dd11c74cd4219c0194386a7683faf.jpg

sterilasyon.pdf

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Dosyayı yükledim.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...