İçeriğe Yönlendir

Hangi İlin Nesi Meşhur ve Kaliteli

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Metin Akbal

Çayeli fasulyesi aklima geldi.

Borçka kestane bali feci keskin bir tadi var 1 tatli kasigindan fazla yenmemeli deniyor her damlasi sifa.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
(düzenlendi)

Zorlaya zorlaya bi tane buldum: Yozgat - Soğan imiş.

tarihinde Ahmet Caliskan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kavurma doğru ürün Furkan.
Saklanabilir, tedarik edilebilir. emoji1303.png

Abi hayırdır nükleer savaş haberi aldın da kendine sığınak mı yapıyorsun? 😊 Bak öyle ise şöyle bizde bir şeyler tedarik edelim. 

Bu arada yıllarca Bitlis'te çalıştım, oranın da bal ve cevizi meşhurdur. Hatta Adilcevaz ilçesinin adı "Cevizler Vadisi" anlamına gelen "Vadi'l Cavz" isminden gelirmiş. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi hayırdır nükleer savaş haberi aldın da kendine sığınak mı yapıyorsun? [emoji4] Bak öyle ise şöyle bizde bir şeyler tedarik edelim. 

Yok yok. Sıkıntı yok.
Ülkemizi tanıyalım etkinliği :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Güzel bunların hepsi de alıp götürülebilir. dayanıklı şeyler.. 
Bi keser helvasını bilemedim.. 

Kerebiç bu abey
3ce70433eef45a001b98c7df70edc688.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Cezerye tamam. 

tantuni kargoyla gitmez.. 

Kerebiç ne ?

Güzel bunların hepsi de alıp götürülebilir. dayanıklı şeyler.. 

Bi keser helvasını bilemedim.. 

keser helvasıda dayanıklıdır, giresundan gelirken alırdık arada sıcakta kalmadığı sürece erime fln yapmaz

tarihinde Mesut Eyibil tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Kastamonu pastırması da süperdir. Kargo ile isteyebilirsin.

Adana"da bi tahinci vardı, adını unuttum, yerli susamdan taze çekiyordu.

Artvin tarafında bal çok iyidir,( Et de iyidir)

Adana- Mersin - Gaziantep,-Diyarbakır, Hatayda da yenecek çok güzel şeyler var ama yerinde yemeli.

Barış Göktürk yazdı:

Ayaş Domatesi...

Met edildiği kadar lezzetiymiş. Domatese bambaşka bir boyut...

Bu yaz sonu konserve için beklemedeyim...

Ayaşta ayaş domatesi  pek üretilmiyor artık , herkes ticari hibrit ekiyor. Lezzeti cinsinden ziyade yetişmesi ile ilgili.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
(düzenlendi)

Ankara Çubuk'ta turşuyu çok güzel yapıyorlar. Farklı bir lezzeti var insanın yedikçe yiyesi geliyor. 

Hem kargo ile gönderiliyor hem de saklanabiliyor.

tarihinde Murat Gedik tarafından düzenlendi
Imla
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arda Bülent Güzel yazdı:

Kerebiç bu abey
3ce70433eef45a001b98c7df70edc688.jpg

Yeriz inşallah bir gün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Ayaşta ayaş domatesi  pek üretilmiyor artık , herkes ticari hibrit ekiyor. Lezzeti cinsinden ziyade yetişmesi ile ilgili.

Artık o lezzeti getiren her ne ise aynen devam etsinler zira Ankara'da tattığım en güzel lezzet Ayaş Domatesi.

Ben ki sabah uykusunu kahvaltıya tercih eden biriyim. Yazları sabah serinliğinde  Ayaş domatesi ve salatalık 

ile kahvaltıya kalkar olmuştum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Zümrem @Ahmet Gül hocamin Alfa zamani gonderdigi kastamonu cekme helva vardi bi de.. Tadi hâlâ damagimda.. Ona 'mahsuben' hocama tekrar tesekkur etmis olayim :)

NR1IRi.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

55b81866254e7e72ca00d2c6978a775b.jpg

Bu çay nasıl.. fabrikasına gitmiştik geçen yıl.. 

Mehmet Bey, ben oralıyım. Bu da iyidir.(Damak tadına bağlı.) Asıl 42 nolu çay bu değil, mavi paket olanı. Bu özel çay fabrikası zamanında ismi almış çıkarıyor çayı. İki fabrika arasında 3 km. var, aynı tarlanın çayını işliyorlar. Fakat, mavi olan bambaşka...Çaykura ait fabrika, uzun yılların deneyimi var. Fabrikanın yeri çok güzel deniz kenarı, yemek salonu var. Memlekete gittikçe ben de gidiyorum.

Servet Aydın yazdı:

42 numaralı çayından dolayı ceza aldı fabrika. Çayda dolap çevirdi

yeşil paketli olan mı? Asıl 42 mavi paketli olandır. Sadece isim benzerliği. İki fabrika da aynı yerde aralarında 3 km. var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Metin Akbal yazdı:

Çayeli fasulyesi aklima geldi.

Borçka kestane bali feci keskin bir tadi var 1 tatli kasigindan fazla yenmemeli deniyor her damlasi sifa.

Kuru fasülye olansa, çayelinde pişirilir ama fasülye ispirden gelir diye biliyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kuru fasülye olansa, çayelinde pişirilir ama fasülye ispirden gelir diye biliyorum.

İspir o cicim
Corum leblebisinin nohutlari da Kutahyadan geliyomus [emoji16] Kutahyalilar soyluyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Metin Akbal yazdı:

Corum leblebisinin nohutlari da Kutahyadan geliyomus emoji16.png Kutahyalilar soyluyor.

Denizli nin bir ilçesi diye duydum.

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Balilesir kolonya kaymak hosmerim
Edremit ayvalik zeytin urunleri
Havran zeytin urunleri leblebi mandalina
Manyas peyniri
Manisa mesir macunu
Soma tahin ve tahin helvasi (eskiden daha mi lezzetliydi ne )
Salihli kiraz
Kirkagac kavun
Bergama tulum peyniri
Mut/mersin erik kayisi
Canakkale domates, peynir helvasi
Bozcaada domates receli

Aklima gelenler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Denizli nin bir ilçesi diye duydum.

Cayi da ingilizler sahipleniyor agam [emoji16]

Kutahya 1 Denizli sonradan cikti hatta leblebi heykeli mi biseyi yaptilar.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
yeşil paketli olan mı? Asıl 42 mavi paketli olandır. Sadece isim benzerliği. İki fabrika da aynı yerde aralarında 3 km. var.

O fabrikaya gitmiştik Mehmet abi ile biraz çay almıştık hala içtiğim sarı kutu bitmedi
cff48410eeb04de7f6294581a1d325e6.jpg

a1ccf8d94bec3b4f9db9b7ea003cdb60.jpg
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
İbrahim Aslıoğlu yazdı:
Giresun'un Tirebolu ilçesinin çayı da meşhurdur 42 numaralı mavi paket çaykur üretimi olan abi.

Sürekli kullandığım adının önemi olan bir çay. Şuan stogumda 18 paket 42 no var. 6 paket de ALTINBAŞ

Mehmet Ozyurek yazdı:
  Bu çay nasıl.. fabrikasına gitmiştik geçen yıl..  

Bu çakması, berbat. Mavi olacak.

Alıntıdır.

“Güzel Yöremizin Özel Çayı”

Adını Hüseyin Avni Bey’in kurduğu 42. Alay’dan alan “Tireboli 42”; Giresun yöresini tanıtma çalışmalarının yanı sıra kültürel değerlerine de sahip çıkıyor. Peki kimdir Hüseyin Avni Bey?

Hüseyin Avni (Alparslan) 1876’da Tirebolu’nun Cintaşı Mahallesi’nde doğmuştur. İlk tahsilinin ardından Trabzon İdadisi ve Harbiye Mektebi’nden mezun oldu. 1905’te jandarma sınıfına geçmesinin akabinde 10 neferlik bir kuvvetle 100 kişilik Yunan çetesini tesirsiz hale getirmesi adını duyuran ilk başarılardandır. 31 Mart Vak-a’sını bastırmak üzere Selanik’ten İstanbul’a gelen ordunun öncü birliğinde yeraldı. Balkan Harbi ve 1. Dünya Savaşı’nda tabur komutanı olarak görev yaptı. Bir tabur Rus askerini imha eden birliği ile cansiperane mücadele ederken ayakları donan Hüseyin Avni, ilk tedavisinin ardından tekrar birliğinin başına geçti. Erzurum Trabzon Rize ve Kafkas illerinde çeşitli görevlerde bulundu. 1920’de Pontus çetelerine karşı gönüllülerden oluşan Nizamiye Alayı’nı kuran H. Avni Bey komutasındaki 42. Alay; en şiddetli anında Sakarya Muharebesine dahil oldu. 42. Alay en önde savaşırken, askerlerinin büyük bölümü ve Hüseyin Avni’yi şehit vererek Yunan ordusunu durdurmayı başarmıştır.

İyi bir komutan olan H. Avni aynı zamanda bir yazar ve düşünürdü. Yayınlanmış tek yapıtı ise “Trabzon ili Laz mı Türk mü?” adlı eserdir.

42. Alay ve Hüseyin Avni ...

Kahramanlıklarınızı unutmayacağız

c5894c72c86eaad033498bf18f221f89.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
Manisa kavun, kuru üzüm, zeytin, zeytinyağı, Salihli-Napolyon kirazı, köfte, kokoreç... [emoji4] 
Bunlardan daha önemlisi de MESİR MACUNU.
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
Arşiv sağlam [emoji4]
Qashqai de güzel arabaydı be. 

Karali den çay stoğu yaptım
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Hayrettin Gücin yazdı:
Osman Yücel Çetin yazdı:
Manisa kavun, kuru üzüm, zeytin, zeytinyağı, Salihli-Napolyon kirazı, köfte, kokoreç... emoji4.png 

Bunlardan daha önemlisi de MESİR MACUNU.

Aynen abi. 😅 Manisa'nın neresi abi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...