İçeriğe Yönlendir

Hangi Bisikleti Almalıyım?

Murat Gedik

Recommended Posts

Öner Kurukuz
(düzenlendi)

Bu arada konu epey mesajla dolmuş.

Ben de arkadaşların fikrine katılıyorum.

4 yaşındaki bir kız için 20 jant büyük gelir.

süremediği zaman daha çabuk soğur bisikletten.

Vadiler arası dolaşacaksanız ortadan amortisörlü almayın.

Aslında şehir için hiç amortisör olmayan derdim ama engebeli arazilerde kullanacağınızı söylediniz, ön amortisör olsun.

Hatta mümkünse kitlenir maşa olursa daha iyi olur.

Anladığım kadarıyla bisiklet kondisyonunuz yok.

Bu nedenle doğru pedal, doğru vites kullanımı, doğru oturuş pozisyonu vs. leri bilmediğiniz için çok çabuk yorulacaksınız.

Amortisör zaten yorar bir de kondisyonsuzlukla rampa çıkamaz, düz yolda çabuk yorulursunuz.

Amortisörlü bisikletlerde pedala bastığınızda uyguladığınız gücün %20-25 ini sönümler, bu da pedala 100 basıp tekere 80 güç aktarma gibi olur. (rakamlar farazi, anlayın diye yazdım)

Kızınızla beraber gezeceğiniz mesafe en fazla 300 mt olur. ben size söyliyeyim :)

o yaştaki bir kız size ayak uyduramayacağı için siz yavaşlayacaksınız. mesafe gidemeyeceksiniz yani.

Ben de bu amaçla aldım, ev-iş arası kullanırım dedim,kondisyon yapınca turlara çıkmaya başladım.

Şimdi bu bisikletin yetmediğini hissediyorum. 

Siz de aynı duruma düşer misiniz kararı ona göre verin.

Dip not: 2017 de Nevşehire geldim. 4 gün kaldım. Kapadokyayı gezdim. Profil resmim de Ihlara vadisinden :)

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz
Öner Kurukuz yazdı:

Aslında şehir için hiç amortisör olmayan derdim ama engebeli arazilerde kullanacağınızı söylediniz, ön amortisör olsun.

Hatta mümkünse kitlenir maşa olursa daha iyi olur.

Konusu açılmışken bir kaç aydır bisiklet bakıyorum. Benim kullanımım da çoğu şehir içi olmakla beraber asfalt dışı da olacak. Uzun mesafeli turlar planlamıyorum şehir içinde turlamak planım. xc150 bakıyorum. 1500 lira civarında mtb öneriniz var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

şehir içi  için mtb gereksiz olur, tur yada şehir bisikleti alın,  ille mtb olacaksa ona tur lastiği takın, bu arada asla ortadan amortisörlü bisiklet almayın, onlar sadece bozuk zemin dağ inişi içindir, sadece iniş dikkat, dağ bisikleti başkadır...

şehir içinde ben genelde katlanır tercih ediyorum, 20" , 2. el uygun bulursanız btwin Tilt 740 öneririm, göbekten nexus 7 viteslidir, rahat rahat yeter... 

diğer bisikletim dağ bisikleti ama yazdığım gibi tur lastiği takılı,  aliminyum kadro, magnezyum ön maşalı önden amortisörlü, bunlarda mümkün olan en hafif kadroyu ekipmanı tercih edin, ne kadar hafif o kadar pahalıdır bu arada...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Ortadan amortisör olmayacak alüminyum kadro olacak bunlar tamam. Şehir bisikletlerini de düşünüyorum ama dediğim gibi sadece asfaltta değil bozuk yollarda da kullanımım olacak. Bu şartlarda şehir bisikleti veya dediğiniz gibi mtbye tur lastiği takarsam kullanma şansım olur mu?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Letgo gibi ikinci el sitelerine bakın, bazen çok güzel şeyler düşüyor, geçen Btwin vardı 700 liraya,  ihtiyacım olsa kaçırmazdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengizhan Bekir BAYRAM
(düzenlendi)
Murat Gedik yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Ne zamandır bisiklet almayı düşünüyordum ama bir türlü bütçemi ayarlayamamıştım. 4,5 yaşında bir kızım var artık bisiklet istiyor. Ona bisiklet alacağım. Ne alacağıma karar verdim. Onu güvende tutmak için ve bisiklet sürmesinden zevk alması için kendim de bisiklet almak istiyorum. Birlikte bisiklet sürersek hem güvende olur hem de daha çok eğlenir diye düşünüyorum. 

Bir çok marka araştırdım. Orta halli 1500 - 2000 TL bütçe ile alabileceğim sağlam bir bisiklet istiyorum. Dağ bisikletleri hem hoşuma gidiyor hem de bana daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bir de boyutlar var tabi. Hangi jantı boyunu tercih edeceğimi de bilmiyorum. 

Kros marka bisikletler için yapılan yorumlar çok güzel ama farklı markalar da olabilir. 

Boyum 190 cm - Kilom 105 Kg - Bacak içi uzunluğum 88 cm. Bu ölçülere göre XL veya XXL bisikletler bana uygun görünüyor. 

Bu konuda ilgisi ve bilgisi olan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.  

Merhaba,

Bende 12 yıldır bisikletciyim. Yol ve dağ yarışlarına gidiyorum sürekli.  Bisikletin markasından ziyade üzerinde komponentlerin kaliteli olmasına dikkat edin . kadro markası önemli elbet ama parça kalitesi çok daha önemli . şu an fiyatlar ne düzeyde bilmiyorum fakat  minimum Shimano Deore yada Shimano SLX donanımlı bir bisiklet bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü hem fren hem vites sistemi iyi  olmak zorunda ki çocukla beraber süreceksiniz birde. uzun vade sorun çıkarmayacak bir donanımdır. Hidrolik fren de  çok iyi olur. Jant ebatınız da ortalama boyunuza göre de 29 olmalı rahat etmek için. minimum 27

tarihinde Cengizhan Bekir BAYRAM tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Onur Oflaz yazdı:

Ortadan amortisör olmayacak alüminyum kadro olacak bunlar tamam. Şehir bisikletlerini de düşünüyorum ama dediğim gibi sadece asfaltta değil bozuk yollarda da kullanımım olacak. Bu şartlarda şehir bisikleti veya dediğiniz gibi mtbye tur lastiği takarsam kullanma şansım olur mu?

Şunu alın:
2019 Model Kron XC150 29 Jant HD Fren 24 Vites Dağ Bisikleti

https://www.bikeandoutdoor.com/2020-kron-xc-150-hd-29-jant-dag-bisikleti

28’lik düz dış lastik takıp şehir içi rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz
Koray Demir yazdı:

Şunu alın:
2019 Model Kron XC150 29 Jant HD Fren 24 Vites Dağ Bisikleti

https://www.bikeandoutdoor.com/2020-kron-xc-150-hd-29-jant-dag-bisikleti

28’lik düz dış lastik takıp şehir içi rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Bu modelim v frenine yoğunlaşmıştım. Gerektiğinde bakımını onarımını kendim bile yapabilirim düşüncesiyle. Hidrolik disk frenler maliyet, işçilik açısından zor mu gerektiğinde yapılabilir mi?

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Öner Kurukuz yazdı:

Bu arada konu epey mesajla dolmuş.

Ben de arkadaşların fikrine katılıyorum.

4 yaşındaki bir kız için 20 jant büyük gelir.

süremediği zaman daha çabuk soğur bisikletten.

Öner bey ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Hem hobi hem de kızımla birlikte vakit geçirmek için alıyorum. 

Kitlenir maşanın ne olduğunu bilmiyorum.

Koray Demir yazdı:

Bu da çok güzelmiş.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Cengizhan Bekir BAYRAM yazdı:

Jant ebatınız da ortalama boyunuza göre de 29 olmalı rahat etmek için. minimum 27

Cengiz bey bilgi için teşekkürler. Arabadaki gibi jant ebatı ne kadar önemli bisiklette. Mesela 29 inç bir lastik ile 27.5 arasında fiyat farkı ve bulunabilirlik açısından fark var mıdır?

Öner Kurukuz yazdı:

Nevşehire geldim. 4 gün kaldım. Kapadokyayı gezdim. Profil resmim de Ihlara vadisinden :)

Nevşehir bisiklet sporu için mükemmel bir yer. Hatta araba ile gezerken hiç birşey anlamıyorum. Ya yürümek gerekiyor ya bisiklet.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Onur Oflaz yazdı:

mtb ye tur lastiği elbette olur, dediğim gibi, diğer parçalar kalite olacak, Cengizhan beyin dediği gibi vites sistemleri olabilir mesela..

lastik olarak tur lastiği çok iyi olur, hem asfalt hem arazide cillop olur, patlama önleme sistemli olsun bu arada, mesela örnek olarak bendekiler şunlar, çok memnunum

Scwalbe Marathon Mondial Double Defense-V Guard-e25

maraton serisileri gayet iyidir, başka marka ve modellerde var, tur lastikleri genelde hep iyi seviyede lastikler zaten, bütçeye uygun olanı seçersiniz... şu sırala biraz pahalı ve stokta bulma derdi var, malum virüs olayı...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Murat Gedik yazdı:

kilitlenir maşa amortisörlü olup istediğiniz zaman kapatabildiğiniz amortisör tipidir. 

yani patikada arazide giderken açarsınız düz yolda kapalı tutarsınız. 

https://urun.n11.com/bisiklet-yedek-parca/zoom-kilitlemeli-amortisorlu-masa-275-siyah-P412657662?gclid=EAIaIQobChMIxpf2i4Os6QIVj5AYCh36tw0-EAQYAiABEgK-DPD_BwE&gclsrc=aw.ds

bu bir örnek kapalı iken amortisör yok gibi düz maşa açtığınız zaman ise esnek 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

kilitlenir maşa amortisörlü olup istediğiniz zaman kapatabildiğiniz amortisör tipidir. 

Çok güzel bilgi çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Onur Oflaz yazdı:

Bu modelim v frenine yoğunlaşmıştım. Gerektiğinde bakımını onarımını kendim bile yapabilirim düşüncesiyle. Hidrolik disk frenler maliyet, işçilik açısından zor mu gerektiğinde yapılabilir mi?

Kron markasını severim yerli firmadır.
Komponentler modifiye edilebilir zor değil. Yaklaşık 300 liraya v freni hidrolik sisteme dönüştürebilirsiniz. Ancak bisiklet satın alırken 150 tl fark ile HD olan alınabiliyor.
Bisiklette en zor dediğimiz bakım jant akortu. Disk balatası 5’lik alyen ile kolayca sökülüp değişebiliyor. Tüm bakımlarını kendiniz yapabilirsiniz. Bence mutlaka HD fren alın aradaki farka ve kullanım rahatlığına değiyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Koray Demir yazdı:

Kron markasını severim yerli firmadır.
Komponentler modifiye edilebilir zor değil. Yaklaşık 300 liraya v freni hidrolik sisteme dönüştürebilirsiniz. Ancak bisiklet satın alırken 150 tl fark ile HD olan alınabiliyor.
Bisiklette en zor dediğimiz bakım jant akortu. Disk balatası 5’lik alyen ile kolayca sökülüp değişebiliyor. Tüm bakımlarını kendiniz yapabilirsiniz. Bence mutlaka HD fren alın aradaki farka ve kullanım rahatlığına değiyor.

@Servet Aydın  

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

[mention=13526]Servet Aydın[/mention]  

Geldim. Bisikletleri şahane hele ki yurtdışına gidenler. Araba parası bazıları. En güzeli montaj ve test evrelerini görmek
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Onur Oflaz yazdı:

Hocam ince lastik şehir bisikleti ile de bozuk yolda gidebilirsiniz.

Bende TX 150 var. 28 jant ve ince lastik.

Bununla dağ bayır bile çıktım.

Sadece bu kadar yol yapacağımı düşünmediğim için 21 vites aldım ve kitlenir maşa yok.

inişlerde son vitesin hızı yeterli gelmiyor, pedalım boşa dönüyor. (hızlı iniyoruz bazen) o nedenle 27 veya 30 vites bakıyorum.

Rampa çıkarken de ön amortisör maalesef benim pedal gücümden çalıyor. Bu nedenle kitlenir maşa olan bir model bakıyorum.

MTB lerde yatay boru arka tekere doğru açılı inerken yol bisikletlerinde yere paraleldir.

Şehir bisikletlerinde de ikisinin ortası. Yani biraz eğimli oluyor.

Bu , kadronun dizaynının nerelerde kullanılacağı ve nerelerin daha mukavemetli olması gerektiği ile alakalı.

Dag bisikleti sadece ve sadece dağdan inişler için kullanılıyor. O bisikletlerle çıkmıyorlar zaten.

O nedenle dağ bisikletini kafadan ele, şehir bisikleti en ideali.

Trekking veya Gezi bisikleti diye de geçer.

Kron markada XC serisi yerine TX serisi düşünebilirsiniz. Ağırlık dengesi, sele pozisyonu vs daha idealdir.

Salcano City Fun veya City Life olabilir.

Bianch Travel serisi olabilir.

Murat Gedik yazdı:

Öner bey ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Hem hobi hem de kızımla birlikte vakit geçirmek için alıyorum. 

Bu da çok güzelmiş.

Kilitli maşa budur.

Ön maşa budur. Normalde esneme yapar. Engebeli arazilerde giderken bu amortisör içeri dışarı hareketi ile darbeleri sönümler.

Düz yolda bir işe yaramadığı gibi pedal gücünüzden çalar. Bu nedenle resimdeki mavi renkli düğme çevrilerek maşanın esneme özelliği devre dışı bırakılır.

Bazı maşaların düşmesini elle çevirerek kapatırsınız bazılarının gidon üzerindeki bir düğmeden.

UxCzaqd__byXAafLIOETYL7p4--pvB-h6NlUrtcw

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Servet Aydın yazdı:

Geldim. Bisikletleri şahane hele ki yurtdışına gidenler. Araba parası bazıları. En güzeli montaj ve test evrelerini görmek

Abi nerede fabrika şu sıkıntılı günler geçsin kapını çalarız fatihle beraber ona 24 bana da 27 jant birer tane alma düşüncem var. 

Yorum bağlantısı
Selim ASLAN
Dogan Arsiray yazdı:

4 yaşındaki çocuk ile bisiklete nasıl binilir başka türlü? koltuk lazım sa bir tane var elimde bu arada :)

doğan bey, çocuk koltuğu için teklifiniz halen geçerliyse ve ahmet bey vazgeçtiyse ben talibim. bilginiz olsun isterim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Servet Aydın yazdı:

Satış yok orada.

Ama tecrübe ile ne alınması gerektiğini en güzel öğrenilecek yer orası değil mi model seçiminde yardımcı olurlar. pendikte bir yer buldum satış bayisi her marka satıyor birde yarışlara sponsor olarak katılıyor onlar ile telefonda görüştüm bir kaç kez, birde decathlon saolsun açıkken onlardan da baya bilgi edindim ama henüz karar veremedim. 

Aslında ben ne yapmak istediğime karar veremedim galiba dağ bayır mı şehir mi sahil mi yoksa hepsimi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Abi o dediğin parayı ben arabaya bile ayıramıyorum sen neyaptın öyle 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Arkadaşlar yardımcı olduğunu için çok teşekkür ederim. Önümü aydınlattınız. 

İki bisiklet arasında kaldım. Büyük ihtimal ikisinden birini alacağım inşallah. 

https://www.gittigidiyor.com/spor-outdoor/kron-xc-150-hd-hidrolik-disk-kilitli-masa-27-5-jant-profesyonel-bisiklet_pdp_471688773

https://www.hepsiburada.com/kron-xc150-hd-29-jant-dag-bisikleti-p-HBV00000R0963?magaza=HerkeseBisiklet

Kızıma da çok pahalı olmayan orta halli bir bisiklet alacağım. Onuda yardımlarınız ile 16 jant almaya karar verdim. 20 jant gerçekten büyükmüş. 

Yardımcı olan herkese tekrar çok teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...