İçeriğe Yönlendir

1 Yıl İçerisinde 3. Araç Satışını Yaparsam?

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar. Bu yıl, şu anki aracıma geçene kadar ne yazık ki 2 adet araç satışı yaptım (lanet olası takaslar). Şu anki aracımın talipleri var ve açıkçası simsiyah bir araç olduğu için de yıkatmaktan bezdim. Bildiğim kadarıyla yıl içerisinde 2 den fazla araç satışı ticari işlem olarak görülmekte. Bazı kimseler ise bu rakamı 3 olarak söylüyor. İnternet sitelerinde de aynı şeyi gördüm. 

Galerici kuzenimin dediğine göre, satış bedelindeki fark üzerinden gelir vergisi ödermişim ancak çalıştığım kurum kaynaklı maaşlarımız brüt çok yüksek göründüğü için ne yazık ki gelir vergimiz daha bu aydan %37 oldu, (çok fazla yan kalem kesiliyor maaşlardan :( ) . Araçtan gelen paranın %37'si elimden giderse yeni araç alamam. 

Süreç nasıl işler? 3. yü de satabilir miyim yoksa önümüzdeki seneyi beklemeli miyim?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Deniz Kom yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Bu yıl, şu anki aracıma geçene kadar ne yazık ki 2 adet araç satışı yaptım (lanet olası takaslar). Şu anki aracımın talipleri var ve açıkçası simsiyah bir araç olduğu için de yıkatmaktan bezdim. Bildiğim kadarıyla yıl içerisinde 2 den fazla araç satışı ticari işlem olarak görülmekte. Bazı kimseler ise bu rakamı 3 olarak söylüyor. İnternet sitelerinde de aynı şeyi gördüm. 

Galerici kuzenimin dediğine göre, satış bedelindeki fark üzerinden gelir vergisi ödermişim ancak çalıştığım kurum kaynaklı maaşlarımız brüt çok yüksek göründüğü için ne yazık ki gelir vergimiz daha bu aydan %37 oldu, (çok fazla yan kalem kesiliyor maaşlardan :( ) . Araçtan gelen paranın %37'si elimden giderse yeni araç alamam. 

Süreç nasıl işler? 3. yü de satabilir miyim yoksa önümüzdeki seneyi beklemeli miyim?

Diğer detayları bilmiyorum ama gelen paranın %35 i değil, kar ederseniz aradaki karın %35 i gider en fazla. (en üst tavan %35)

Yani 100.000 e aldınız 110.000 e sattınız kabaca gelir dilimi %35 ise 3.500 vergi ödersiniz. 106.500 e satmış gibi olursunuz. (Benimki uzman bilgisi değil ben bu şekilde biliyorum)

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Ben de sorayım: Bu limit yılbaşında sıfırlanıyor dimi? Yıla bakılmaksızın 365 gün baz alınmıyordur herhalde?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Deniz Kom yazdı:

Bildiğim kadarıyla yıl içerisinde 2 den fazla araç satışı ticari işlem olarak görülmekte. Bazı kimseler ise bu rakamı 3 olarak söylüyor. İnternet sitelerinde de aynı şeyi gördüm. 

Bir yıl içinde 3 defadan fazla.. Yani üçüncüyü satabilirsin ama dördüncü kalacak.. 

Ahmet Caliskan yazdı:

Ben de sorayım: Bu limit yılbaşında sıfırlanıyor dimi? Yıla bakılmaksızın 365 gün baz alınmıyordur herhalde?

Aksi belirtilmediği sürece maliye takvim yılını esas alır.. 

Yani işlemler 01/01 'de başlar 31/12'de biter.. Son 365 gün değil.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Bu işlere bakan maliyeci arkadaşımdan aldığım bilgiye göre;

tarih aralığı çok önemli değil, araç sayısı çok önemli değil, dikkatimizi çekeni inceliyoruz diyor,

misal 2 yılda 5 araç normal görünsede maliyeci istedimi incelemeye alabiliyor.

Arkadaşın tavsiyesi ne iş yaparsanız yapın tek araç dahi alıp satsanız noterdeki fiyat üzerinden vergi dairesine bildirmemiz. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

2019 da alınıp 2020'de satılan araç, 1 hakkımızı götürür mü acaba?

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Yani 3 kez alım satım hakkımız mı var yoksa 3 satış hakkımız mı? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Caliskan yazdı:

Yani 3 kez alım satım hakkımız mı var yoksa 3 satış hakkımız mı? 

dilediğiniz sayıda alabilirsiniz, 3 ten fazla satış olursa inceleme olabilir amaç galeri statüsünde olmadan araç alıp satanları engellemek. 10 yıldır 10 arabanız var 10 nu birden satabilirisniz inceleme gelse de sorun çıkmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Önemli olan izlemeye takılmak genelde 3 ve üzeri satışlar takip altına alınıyor ikametin olduğu vergi dairesi izaha davet eder. Geçerli sebepler olduğu takdirde bir sorun çıkmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...