İçeriğe Yönlendir

Buzdolabı Meyve ve Sebzeleri Donduruyor

O.Yücel Çetin

Recommended Posts

Tahir İlter

Arkasında kompresör bölgesini temizle Osman özellikle orada radyatör gibi bir parça vardır onu. Kompresör önü fanı gördüğün tüm hav ve tozları güzelce temizle. Kapaklı olabilir kapağı sökünce ulaşacaksın. Alakasız gibi geliyor ama tamirci bir arkadaşım öğretmişti.Düzenli temizlerim bende. Problem büyük ihtimalle çözülecek 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Dolabı alt üst komple boşalttım üst tarafta hava kanalları baya kapalıymış onları açtım daha düzgün yerleştirdim, alt tarafı da aynı şekilde elden geçirdim üst ve alt taraflarında hava kanallarına fön makinesi tuttum kısa süreli birkaç gün izleyelim bakalım değişiklik olacak mı? Sahura kadar kapalı tutacağım sahurda fişi tekrar takacağım kış olsaydı her şeyi balkona taşıyacaktım ama bozulacak çok şey var yapamadım. Herkese tekrar teşekkür ederim. 

Tahir İlter yazdı:

Arkasında kompresör bölgesini temizle Osman özellikle orada radyatör gibi bir parça vardır onu. Kompresör önü fanı gördüğün tüm hav ve tozları güzelce temizle. Kapaklı olabilir kapağı sökünce ulaşacaksın. Alakasız gibi geliyor ama tamirci bir arkadaşım öğretmişti.Düzenli temizlerim bende. Problem büyük ihtimalle çözülecek 

Onu karantina başladığında kısmen yapmıştım abi ama yarın gündüz tekrar bakarım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
(düzenlendi)
Osman Yücel Çetin yazdı:

Dolabı alt üst komple boşalttım üst tarafta hava kanalları baya kapalıymış onları açtım daha düzgün yerleştirdim, alt tarafı da aynı şekilde elden geçirdim üst ve alt taraflarında hava kanallarına fön makinesi tuttum kısa süreli birkaç gün izleyelim bakalım değişiklik olacak mı? Sahura kadar kapalı tutacağım sahurda fişi tekrar takacağım kış olsaydı her şeyi balkona taşıyacaktım ama bozulacak çok şey var yapamadım. Herkese tekrar teşekkür ederim. 

Onu karantina başladığında kısmen yapmıştım abi ama yarın gündüz tekrar bakarım. 

Aynı sorun biz de de oldu hatta soda şişesi patladı tamirattan sonra olduğu için ustayı çağırdık ayar düğmesini soktu arkasında termostat gibi bir şey vardı dereceye benzer onu kuruladi falan tekrar taktı bu sefer de soğutmamaya başladı tekrar geldi ayarı yükselt dedi bugün 5 e aldık düzelmezse termostat değişerek duzelirmis 

tarihinde Ali Uymaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

No Frost dolaplarda buzluk kısmında üretilen soğuk havayı aşağı bölmeye ileten hava kanalı üzerinde mekanik bir kapak sistemi mevcut, damper deniyor. Alt bölümü istenen soğutma derecesinde tutmak için bu damper inip kalkarak soğuk hava girişini açıp kapatıyor. Arkadaşların dediği gibi zamanla kanalda oluşan buz kalıbı bazen bu damperin ya sürekli açık ya da sürekli kapalı kalmasına sebep oluyor. Sürekli kapalı kalırsa alt kısım ılık oluyor yiyecekler çabuk bozuluyor, sürekli açık konumda donar kalırsa alt kısım sürekli soğuyacağı için meyve sebzelerde donmalara sebep oluyor.

Fiş çekili buz eritme işlemini yaptıktan sonra çözülürse ne ala, 3-5 gün sonra tekrarlarsa defrost rezistansında, defrost sensöründe veya defrost zamanlama devresinde problem olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Tahir İlter yazdı:

Ben de dün dolabı tamir ettirdim.

Arkada bir fan var. Bu fan tozdan dolayı artık işlevsiz hale gelmiş. Fan dönmeyince kompresör aşırı ısınmış ve 2. sargıyı yakmış. Kompresör ve fan değişti. Şu an dolap düzeldi.

Bundan sonra yılda 1 temizlerim orayı. 50 liralık fan yüzünden 800 liralık olduk :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
O.Yücel Çetin

Dolap iflah olmuyor atacağım balkondan aşağıya...😡

Yazılanların hepsini yaptım servis çağıracağım artık. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Osman Yücel Çetin yazdı:

Dolap iflah olmuyor atacağım balkondan aşağıya...😡

Yazılanların hepsini yaptım servis çağıracağım artık. 

Ekonomik ömrünü doldurunca yatırsanız bile bir türlü düzen tutmuyorç eskiden 30 yıl kullandığımız beyaz eşyalar artık kalmadı. Maksimum ömürleri 5-7 yıl. Sonra sorun çıkarmaya başlıyorlar. Yaptır a maliyetine göre yenilemeti kıyaslayın. Garanti süresini de dikkate alarak doğeuru kararı verirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...