İçeriğe Yönlendir

S-Max - P0691 Hata Kodu Fan Modülü Arızalanmış

Mustafa Yanar

Recommended Posts

Mustafa Yanar

Arkadaşlar 15 gün önce çalışan klimam bir haftadır çalışmayınca gazı azalmıştır diyerek gaz bastırmak için gittim ama gazın çok eksik olmadığını (840gr olması gerekirken 720gr çıktı) fan modülünden kaynaklı fanın devreye girmediği ve klimanın da soğutmadığı söylendi. Hata siliniyor klima 40 saniye falan devreye giriyor ama sonra devreden çıkıyor bir daha da devreye girmiyor hatayı silene kadar.

Gaz eksik olması böyle bir sorun yapar mı. 

Doğrudan modülü değiştireyim mi ya da komple fanı mı değiştireyim

Bu konuda tecrübeli arkadaşlarımın ve büyüklerimin tavsiyesini bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Evet abi soğutma yapıyordu yakın zamana kadar bugün gösterdim fan modülü arızalı ya komple fanı değiştireceksin dedi ya da modülü 

Modüller genelde çin malı 300 tl civarı, kendim değişririm ama komple fanı değiştiremem. 

Hata kodu p6091 baktığım zaman fan rölesi diyor ama bunlarda modül anlamına geliyor sanırım

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Evet, röle ve sigortada sorun görünmüyor. 

Parçayı aldım, gelince deneyip sonucu yazarım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Slm kayinpederim lineaya gaz bastırmış sonrasında klima 1 dk çalışıp devreden çıkıyordu klima motoruda acayip bir ses yapıyordu.izmirde iyi bir klima ustasına gösterdik içindeki gazı çekip yeni gaz bastı.sorun halloldu.daha önce Opel servisinde yapılmıştı.Ama neyi hatalı yaptılar bilmiyorum.3 yıldır sorunsuz kullanılıyor

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mustafa Yanar yazdı:

klima 40 saniye falan devreye giriyor

Bu esnada fanı çalışıyor mu klimanın? Çalışmıyorsa ısındığını için devredışı kalıyordur. Çalışıyor da hata veriyorsa fanın döndüğünü kontrol eden yada radyatörün sıcaklığını kontrol eden sensör arızalı olabilir, tahmin benimki.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Fan çalışmıyor 

Antifiriz ve termostat 3 ay önce değişti. 15 güne kadar sorun yoktu. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Bugün parça geldi ve denedim maalesef yine çalışmıyor. Klima aynı tepkiyi veriyor. Başka bşr sorun var. Sigorta sağlam, röle sağlam, fan beyni yenisi takıldı. Fanı direk elektirik verip denedim çalışoyor. Yine hata siliyoruz aynı hata geri geliyor. Şu iki hata sürekli çıkıyor. 

9NWs.jpg

Diğer hatanın klimayla fanla ilgisi var mıdır.

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence klimanın çalışmasını istemeyen başka bir sorun var.. 

Başka sorunlara odaklanmak gerek. 

Tıpkı, fren ampulü bozulan mondeoda hız sabitleyicinin çalışmaması gibi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Öncelikle geçmiş olsun,

Eniştem proton aracı ile erzincandan düzceye geldi düzcede klima arızalandı. Elektrikçimin tavsiyesi ile bilmediğimiz bir ustaya gittik. Sigortayı daha güçlü bir sigorta ile değişip Erzincana yolladık. Yolda yine arızalanmış ama klima motoru yanmış. Muhtemelen klima motor sargısı veya kömürlerinde sıkıntı varmış. Klima moturu değişince düzeldi.

Bence sizde klima motoruna odaklanın.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Yabancı forumlardan da araştırdım bu arada, kablolardan kaynaklanan bir arıza olduğu üzerinde duruyorlar. 2006 2010 yıllatı arasında bazı bölümlerde ford ince kablo kullanmış. Bu ince kablolar da özellikle dönüş kısımlarında önceden aldığı nem, su, tuz gibi etkenlerden dolayı korozyona uğrayıp kırılıyormuş. Birkaç forumda bu tespit yapılmış ve ayrıca servis bülteni de varmış.mondeo mk4 s max ve galaxy de karşılaşıyorlar genelde. 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun,

Eniştem proton aracı ile erzincandan düzceye geldi düzcede klima arızalandı. Elektrikçimin tavsiyesi ile bilmediğimiz bir ustaya gittik. Sigortayı daha güçlü bir sigorta ile değişip Erzincana yolladık. Yolda yine arızalanmış ama klima motoru yanmış. Muhtemelen klima motor sargısı veya kömürlerinde sıkıntı varmış. Klima moturu değişince düzeldi.

Bence sizde klima motoruna odaklanın.

Sigorta ve röleleri kılavuzdan ve araç  tek tek kontrol ettim orjinal olmayan bşr durum yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Bende yabanci formlarda gördüm tesisattan da yapiyormus. Şu an ki duruma göre arizayi bulmak icin Forscan da hisgspeed, lowspeed fan test komutlari var ordan test başlatip kabloları hareket ettirseniz olabilir yada varsa şemadan kabloları bulup saglamlik kontorolu yapsaniz mantikli olur. Yanan kablo varsa güç çeken kisimlarda olur. Fan motorundan itibaren baslayip sirayla role, sigorta hatti vs.

Yanlis degilsem tetiklemede şase veriyor oyle calisiyor fanlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Kabloların yerini biliyorum, fotoğraf ve video da paylaşmışlar, eğer kablodansa buraya fotoğref eklerim. Evet şase veriyor aynen belirttiğiniz gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Değerli abilerim arkadaşlarım sorun tespit edildi, Sorun kabloların birleştiği dönüş kısmında kelepçenin sıkması ve titreşim nedeniyle ince topraklama kablosunun korozyona uğramasından kaynaklanıyormuş, işim bitince fotoğrafları paylaşacağım. 

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Kabloyu komple değiştirmeyi düşündüm ama benim yapabileceğim bir iş değil ben de en güzel şekilde bağlayıp bantlayıp topladım. Elim değmişken bir de polen filtresini değiştirip motip köpükle temizlik yaptım. Şimdi 720gr olan gazı 840gr yapmak kaldı. Bu haliyle bile çok iyi soğutuyor ama gazı tamamlayacağım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Sani Gerşon yazdı:

Hadi geçmiş olsun hocam. Sevindim sorunun çözülmesine.

Çok teşekkür ederim, inşallah başkalarına da yararlı olur. Mondeo mk4, S max mk1, Galaxy mk3 2010 a kadar olanlarda bu arıza oluyormuş. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Çağlar Bayur yazdı:

:nazar: mükemmel bir çalışma

Abi teşekkür ederim, sizlerden duymak daha mükemmel. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Aslında internet araştırması olmasa çok baş ağrıtacak bir arıza, fan modülünü iade edeceğim artık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Yanar yazdı:

Abi teşekkür ederim, sizlerden duymak daha mükemmel. 

sök tak deseler kalırım, bizimki bilgi paylaşımı bilgimiz dahilinde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...