İçeriğe Yönlendir

Getz - İlk Çalışmada Devir Sorunu

ibrahim üzül

Recommended Posts

ibrahim üzül

Merhaba, size bir sorundan ve detaylarından bahsedeceğim. Bu bilgilere göre tespitte bulunabilirsiniz belki.

Hyundai Getz 2006 1.4 DOHC atiker sıralı lpg 130000 km aracım var.

Arabayı ilk çalıştırdığımda bir kaç defa kendi kendine devir yükselip düşüyor. Çok az sarsıntılı çalışıyor gibi oluyor. Isınınca geçiyor gibi. Ve gaza geçince sorun yok, gazda iken motor da sıcak , sorunsuz devam ediyorum. Yalnız direksiyonun solunda bulunan atiker düğmesi ile benzine geçersem ve bu geçiş durduğum yerde rolantide ise, gaza hiç basmıyorsam devir düşüp stop ediyor. Ayrıca mesela motor sıcakken benzinliğe girdim, stop ettim yakıt aldım diyelim, arabayı çalıştırınca bazen gaza geçemeden aynı şekilde devir düşüp stop ediyor.Arabayı çalıştırınca, bir kaç saniye gaza geçene kadar gaza basmam gerekiyor. Bunlara ek olarak 1-2 haftadır geç çalışma sorunu başladı. Geç çalışma dediğim, marşa basınca 1 saniyede çalışan araba , şimdi 2-3 saniyede çalışıyor.

Bu sorunlar hep benzinde iken oluyor görünüyor. 

Şimdi bu sorunların hepsi ama hepsi birşey yaptığımda düzeldi.

Arabayı direksiyonun solunda ki atiker düğmesi ile tamamen benzine aldım. Yani atikeri kapadım. Bu şekilde stop ettim ve ertesi sabah çalıştırdığımda hemen çalıştı. Ayrıca bu şekilde 30 km işe gittim. Akşam arabayı tekrar çalıştırdığımda hem hemen çalıştı hem de devir artma sorunu olmadı. Sarsıntılı çalışma da yok. 30 km eve gittim. Ertesi sabah tekrar çalıştırdım. Yukarı da bahsettiğim sorunların hiç birisi yok. yine 30 km işe geldim. 

Yani arabayı tamamen benzine alınca hiç bir sorunum kalmıyor. Sizce sorun ne olabilir ?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benzinde sorun düzeldiyse, atikerin masrafı ile uğraşma . Benzinde binmeye devam et. Arabanın sağlığı içinde iyi bir yatırım olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim üzül

Ama çok masraflı olur. Sürekli benzinde kullanırsam benzin masrafı ile nasıl baş edebilirim ki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

regülatör kaçırıyor olabilir anlattığınıza göre denemesi basit regülatörden enjektör kütüğüne giden hortumu enjektör tarafından söküp su dolu bir şişeye sokuyorsunuz ucundan baloncuk çıkıyor mu bakıyorsunuz araç çalışmıyor iken

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Benim arabadada aynı problem var peugeot 206 sorun lpg regülatör ünde gibi gözüküyor regülatör ün içindeki diyafram zamanla eskiyor çatlama yada yırtık meydana geliyor böyle oluncada araca sürekli gaz sızıntısı oluyor ve motor boğuluyor ilk çalışmada zor çalışır seyir halindeyken benzine aldığınızda araç düzensiz çalışır tanıdığınız birinde regülatör varsa takıp bir deneyin 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Sorununuz LPG ile alakalı görünüyor, bir lpg ustasına götürdünüz mü?

Yorum bağlantısı
ibrahim üzül

Peki atikeri direksiyonun solunda ki gösterge panelinden kapattığımızda, bu regülatörde ki kaçak, sızıntı falan herşey kesilmiş mi oluyor. Çünkü onu kapatınca düzeliyor.

Daha lpg ciye gidemedim. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, hafta içi işte çalışma derken gidemedim bir türlü.

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
ibrahim üzül yazdı:

Peki atikeri direksiyonun solunda ki gösterge panelinden kapattığımızda, bu regülatörde ki kaçak, sızıntı falan herşey kesilmiş mi oluyor. Çünkü onu kapatınca düzeliyor.

Daha lpg ciye gidemedim. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, hafta içi işte çalışma derken gidemedim bir türlü.

Onu tam bilmiyorum ben aracımda aynı sıkıntı var ben direk depodaki Vanadan kapatıyorum   

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
ibrahim üzül yazdı:

onu kapattığın zaman arkadaki valf kapanıyor ön tarafa gaz gelmediği için herşey kesilmiş oluyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
ibrahim üzül
Mehmet Cihat yazdı:

onu kapattığın zaman arkadaki valf kapanıyor ön tarafa gaz gelmediği için herşey kesilmiş oluyor

Tamamdır, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
ibrahim üzül

Dün akşam arabayı stop etmeden düğme ile benzine geçip 30-40 saniye benzinde çalıştırdım, biraz gaz verdim stop ettim.

Sabah arabayı tamamen benzin modunda iken çalıştırdım, yine az da olsa devir yükselmesi oldu.

Yani öyle stop etmeden önce benzine almakla da olmuyor. Sanırım epey bir kullanmak gerekiyor. Şimdi sabah şunu denedim. Arabayı iş yerine varmadan 2-3 km öncesinde benzine aldım. Bakalım akşam ne olacak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...