İçeriğe Yönlendir

Focus 2 Fren Problemi

Ceyhun Dilibal

Recommended Posts

Ceyhun Dilibal
(düzenlendi)

Arkadaşlar öncelikle hepinize saygılarımı sunuyorum, aranıza yeni katıldım. Pek forum tecrübem olmadığı için konuyu doğru yere açmadıysam hatam olursa lütfen kusura bakmayın şimdiden. Aracım 2005 model focus 2 hb ghia+tekno paket. 1 yılı aşkındır çözülemeyen bir problemi sizlere danışmak istedim belki aranızda aynı problemi yaşayıp çözüm bulan olmuştur. Aracımda frenle ilk temasta sol ön taraf sağ ön taraftan geç sıkma yapıyor dolayısıyla seyir halindeyken düşük hızlarda hiç hissettirmemesine rağmen 90km ve üstü hızlarda frene ilk dokunuşta araç sağa doğru burnunu eğiyor, frenlemeye devam edilirse hemen toparlıyor ama bas çek frenlemede böyle yapıyor. Bu sorun sadece frenlemede oluyor seyir halinde sağa sola çekme vb problemleri yok. Bu problemle ilgili yapılanları aşağıya madde madde yazmak istiyorum;

1. Sağ sol salıncaklar değişti

2. Rot ayarı yapıldı

3. Fren balataları değişti

4.Lastikler ve jantlar değiştirilip denendi 

5. Dört farklı frencide fren kontrolleri yapıldı fren hortumları,diskler  vs..

6. Fren ustaları son olarak absden olabilir dediler beyinciye gidip abs kontrolü yaptırdım problem çıkmadı.

Bu süreçte çok sıkıldım ve bunaldım bu tarz problemler çok can sıkıcı oluyor bilirsiniz.  Arızayı gidermeden aracımı satmak da istemiyorum. Durum böyle. Başına gelen veya fikri olan arkadaşlarım ve ustalarımdan tavsiyelerini bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

tarihinde Ceyhun Dilibal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fren kaliperi görünen. Aynı olayı renault aracımda yaşamıştım. Frene hemen ikinci basışta sorun olmuyor. Biraz bekleyip ilk basma anında yapıyor birtek

Kaliper sökülecek, pistonları korozyonlu ise değişim temizlik vs yapılacak. Yeni yağ konacak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ceyhun Dilibal

Cevap için teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam sizde ilk basışta sorun oluyor ama sonrasında olmuyor. Ancak bende belli bir hızın üzerinde frene her dokunuşta oluyor problem yani her bas çek yaptığımda. Ben danışayım ustalara bakalım ne diyecekler. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Düşük hızda belirginliği azalıyor. Kaliper söküldü mü veya fren yağı değişimi vs yapıldı mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ceyhun Dilibal
(düzenlendi)

Evet dediğiniz gibi düşük hızda da var problem büyük ihtimal ama hissedilmiyor. Fren testi yapılırken usta frene yavaş yavaş basınca problem görünmedi ama biraz sert basınca problem ortaya çıktı ama kalipere kimse bakmadı yağ değişimi de yapılmadı, bunlardan bahseden bile olmadı. 

tarihinde Ceyhun Dilibal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Sol kaliper pistonunuz arızalı. Kaliper tamir takımları var uygun yoldan halledebilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ceyhun Dilibal

Koray Demir teşekkür ederim cevap için. Tamir takımları ortalama el becerisi olan birinin kullanabileceği şeyler mi? Kendim yapabilir miyim yani

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Kendiniz uğraşmayın, frenciye gidin. Kamyon frencileri daha tecrübeli oluyor ama elinde tamir takımı olmayabilir .Tamir takımını kendiniz alabilirsiniz.

Kaliperden sonra da düzelmezse fren merkezinizde ya da hortumlarda bir problem olabilir. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Kaliperin içindeki tamir takımlarından oluyor genelde bu arızalar kauçuk zamanla pistonun çalışmasını engelliyor.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Dilibal

Mustafa Ayıkoğlu teşekkür ederim, ilk fırsatta kalipere baktırıp temizlik veya değişim ne gerekiyorsa yaptıracağım. Umarım düzelir, bilgilendirme yaparım buradan

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ceyhun Dilibal

Arkadaşlar kaliperlerin ikisini de temizlettim aklımda kalmasın diye ama problem hala devam ediyor. Son götürdüğüm frenci taşıyıcıdan da yapabilir yamulma falan olduysa diye duymuş. Valla çıkamadım şu işin içinden bir türlü.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ceyhun Dilibal

Arkadaşlar herkese merhaba. Uzun uğraşlar sonunda arızayı bugün çözdük. Konuyu okuyan ve benzer durum yaşayan arkadaşlar için bilgilendirme yapmak istedim. Son mesajdan sonra fren disk ve balatalarını değiştirdim ama düzelmedi. Son çare olarak tekrar abs beynine odaklandım çünkü bana kimse abs beyninin 3 parçadan ( elektronik/mekanik/motor) oluştuğunu bunlardan birinde arıza olabileceğini söylememişti sadece abs beyninden yapabilir demişlerdi. Abs veya esp arıza ışığı yanmadığı ve ben absyi sadece elektronik bir parça olarak bildiğim için üzerine düşmemiştim. Eğer aracınızda benimki gibi frene basınca burnunu eğme, sert frenlemede direksiyon dönmesi varsa fren testine sokup frenlerin aynı anda sıkıp sıkmadığını kontrol ettirin, aynı anda sıkmıyorsa ve balata, disk, kaliper pistonları, fren hortumları, alt takım kontrolleri yapıldıysa direkt olarak abs beynindeki mekanik parçaya ( kütük) odaklanın (üzerinde fren hortumlarının takılı olduğu içinde pistonlar olan metal parça) . Abs ışığı yanmıyorsa kesinlikle beyinle oynatmayın kimseye. Sorun muhtemelen o parçadan kaynaklanıyordur. Abs beyninize uygun bir kütükle değişim yapılırsa sorun düzelebilir. Ben 3 başarısız değişimden sonra bugün uyan parçayı bulup sonunda bu problemden kurtuldum. Hepinize teşekkür ederim umarım benzer sorunu yaşayanlara faydası olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
Ceyhun Dilibal yazdı:

Arkadaşlar herkese merhaba. Uzun uğraşlar sonunda arızayı bugün çözdük. Konuyu okuyan ve benzer durum yaşayan arkadaşlar için bilgilendirme yapmak istedim. Son mesajdan sonra fren disk ve balatalarını değiştirdim ama düzelmedi. Son çare olarak tekrar abs beynine odaklandım çünkü bana kimse abs beyninin 3 parçadan ( elektronik/mekanik/motor) oluştuğunu bunlardan birinde arıza olabileceğini söylememişti sadece abs beyninden yapabilir demişlerdi. Abs veya esp arıza ışığı yanmadığı ve ben absyi sadece elektronik bir parça olarak bildiğim için üzerine düşmemiştim. Eğer aracınızda benimki gibi frene basınca burnunu eğme, sert frenlemede direksiyon dönmesi varsa fren testine sokup frenlerin aynı anda sıkıp sıkmadığını kontrol ettirin, aynı anda sıkmıyorsa ve balata, disk, kaliper pistonları, fren hortumları, alt takım kontrolleri yapıldıysa direkt olarak abs beynindeki mekanik parçaya ( kütük) odaklanın (üzerinde fren hortumlarının takılı olduğu içinde pistonlar olan metal parça) . Abs ışığı yanmıyorsa kesinlikle beyinle oynatmayın kimseye. Sorun muhtemelen o parçadan kaynaklanıyordur. Abs beyninize uygun bir kütükle değişim yapılırsa sorun düzelebilir. Ben 3 başarısız değişimden sonra bugün uyan parçayı bulup sonunda bu problemden kurtuldum. Hepinize teşekkür ederim umarım benzer sorunu yaşayanlara faydası olur.

Geçmiş olsun çözümü bulduğunuza sevindim acaba maaliyeti nedir bu parçanın 

Yorum bağlantısı
Ceyhun Dilibal
Ali Uymaz yazdı:

Geçmiş olsun çözümü bulduğunuza sevindim acaba maaliyeti nedir bu parçanın 

Teşekkür ederim parçanın maliyeti 350 + 200 işçilik ama bana toplam maliyeti 2500tl yi buldu :( Yalnız şöyle bir durum var, çıkmacılar sadece kütüğü satmıyorlar komple abs beyni satıyorlar. Belki satan vardır ama bana denk gelmedi. Ankara'da sadece abs işi yapan birinden aldım ben kütüğü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...