İçeriğe Yönlendir

Megane 3 Ph1 Fren Mesafesi Sorunu

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Aracımla bir süredir yaşadığım bir problemim var. Arabam durmuyor :( . Lastiklerim 1 aylık. Düşük süratte sorun yaşamıyorum ancak yüksek süratteyken aracımı güvenli mesafede durduramıyorum. Balatalar tahminimce 10 bin km'den fazla olmuştur çünkü ben alalı 6 bin oldu ve değiştirmedim. Bugün ciddi bir kaza atlattım bu yüzden. 2 ay önce arabayı kontrole bıraktığımda, hidroliklerin de kontrol edilmesini istemiştim, usta (!) biraz inceleyip sorun yok demişti. Bugün ne olur ne olmaz diye balataları değiştireceğim ancak hidroliklerimin de aşındığını düşünüyorum. Şimdi sizleri birkaç soruyla bunaltacağım, peşinen affınıza sığınıyorum ancak aracımın frenleri önemli çünkü bu 2 ay içinde 4 defa uzun mesafe şehirler arası yol yapmam lazım.  Hidroliği ustalara güvenmeden kontrol edebilmemin bir yolu var mıdır? Değişim ne kadar sürer ve tahmini ne kadar tutar? Dot 3 yerine dot 4 hidrolik kullansam bir sorun olur mu?

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geçmiş olsun. Fren hidroliğinin bozulmaya başladığını anlamanın bir yolu var, kontrol kalemi benzeri ürünler satılıyor piyasada, fren yağının içindeki nemi ölçüyor. Sizin yapabileceğiniz tek ölçüm budur.

DOT3 yerine DOT 4 koyabilirsiniz tabi. Ama aracınızın önerilen yağı DOT 4 ise , 3 koyamazsınız. Ek bilgi olarak kalsın burada. Dot 4 koyduğunuzda fren hidroliğinizin kaynama noktası daha yükselir ,genel frenlemeye etkisi olumlu olacaktır.

Bahsettiğim ürünün örnek linki :https://urun.n11.com/tespit-ve-test-cihazlari/fren-hidrolik-yagi-kalite-olcum-cihazi-led-gostergeli-test-kalemi-P374371001?gclid=EAIaIQobChMIwpbb3ai16QIVSvlRCh34iASPEAYYBiABEgLCSvD_BwE&gclsrc=aw.ds

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Test ettiniz mi kaç metrede duruyor?

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Test ettiniz mi kaç metrede duruyor?

Bugün net rakam söyleyebilirim. Çünkü kaza atlattığım yerde yol kenarı taşları vardı. 110'la giderken yaklaşık 100 kadar sürdü sadece durabilecek kadar yavaşlamam. Genelde bu yüzden önüme yasal takip mesafesini bırakmaya çalışıyorum ancak memleketteki sürücüler orayı bir yavaş gidiş sebebi görüp, araya dalıyorlar. Süratliyken hızımı düşürmek çok uzun sürüyor. Süreci biraz kısatlmak için pedalı sonuna kadar köklemem gerekebiliyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Koltuk ayarınız hatalı bence. Fren pedalı dibe kadar gitmiyor ve abs aktif olmuyor ise sürücü oturuş stili sorunu çıkar.

2milyon kmden fazla yol yapan ben, koltuk ayarı değişmi ile 50kmh ile fren testinde bir arabanın içinden geçecek iken güvenli durmayı öğrendim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

9 senede fren hidroliği bozulmaz. etkisi azalır belki. bence daha ciddi bir mekanik problem vardı. sıkışan kaliper pistonları, tıkanan kauçuk hortumlar gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Dogan Arsiray yazdı:

9 senede fren hidroliği bozulmaz. etkisi azalır belki. bence daha ciddi bir mekanik problem vardı. sıkışan kaliper pistonları, tıkanan kauçuk hortumlar gibi.

Sıcak memleketlerde her 2 senede bir değişmek gereklidir diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

ben hiçbir arabamda fren sıvısı değiştirmedim. sadece kaliper  bakımı yapıldığında, 9 yaşındaki jeep grand cherokee yi mecburen boşalttığımızdan, eksilen miktarı tamamaladım. alet ile ölçünce, kimyasal yapısı bozuduğu belli ise,tortu olmaması amacıyla değiştirmek lazım diye düşünüyorum. yapısında değişiklik yoksa performansı da değişmez çünkü tamamen kapalı sistem.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Benim 206 da da aynı sıkıntı var fren pedalına sonuna kadar basıyorum araba zor bela duruyor dün aklıma geldi fren yağına baktım rengi normal madeni yağ gibi

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

100km hızla giderken 40-45m kadar durma mesafesi var aracın. Megane3 kullandım 2 sene. Hiç böyle bi sorun yaşamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Deniz Kom yazdı:

ancak yüksek süratteyken aracımı güvenli mesafede durduramıyorum.

test yönteminiz nasıl?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yeni hidrolik dozlamayı iyileştirir, 2,3 senede bir değiştirmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Burada sorun hidrolik değil. Yani içine yanlış yağ filan konulmadığı sürece 9 yılda hidrolik bu hale gelmez Doğan hocam haklı bence mekanik başka bir sorun olabilir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

ben hiçbir arabamda fren sıvısı değiştirmedim. sadece kaliper  bakımı yapıldığında, 9 yaşındaki jeep grand cherokee yi mecburen boşalttığımızdan, eksilen miktarı tamamaladım. alet ile ölçünce, kimyasal yapısı bozuduğu belli ise,tortu olmaması amacıyla değiştirmek lazım diye düşünüyorum. yapısında değişiklik yoksa performansı da değişmez çünkü tamamen kapalı sistem.

zamanla kaynama derecesi düşüyor, hidrolik ısınınca kaynamasına kadar ulaşamadan içinde hava kabarcığı oluşmaya başlıyor, sonra sistem hava kalmış gibi davranıyor. derece düşme sebebi de havadan zamanla nem kapması içine su girişi oluyor bu şekilde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Yazılanların dışında aklıma gelenler,

1) Balata et kalınlığı fazla olsa dahi belirli süre geçince camlaşma adı verilen durum oluyor ve tutuşu düşüyor. Bu konu çok önemli...

2) Fren diskleri uygun kalınlık (kullanılabilirin dışında model olarak doğru takılmış mı, daha ince yapıda olan ve başka modellerin diskini veriyorlar bazı parçacılar) mevcut değilse balata ve disk arasında açıklık fazla oluyor, siz sonuna kadar bassanızda özellikle balatalar yarıyı geçikse tam frenleme olmuyor.

3) Fren merkezi yeterli basıncı oluşturuyor mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Nemli yaşam alanında sadece 1 yılda %2 su oluşuyor hidrolik yağ içinde. Sorun suyun ağırlığı nedeniyle final noktaya ulaşıp pas yapması. Kaçınılmaz olarak fren kalitesi düşüyor.
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Deniz Kom yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Aracımla bir süredir yaşadığım bir problemim var. Arabam durmuyor :( . Lastiklerim 1 aylık. Düşük süratte sorun yaşamıyorum ancak yüksek süratteyken aracımı güvenli mesafede durduramıyorum. Balatalar tahminimce 10 bin km'den fazla olmuştur çünkü ben alalı 6 bin oldu.

Arac kac km de? ne kadar yuksek suratten bahsediliyor? Balata 10k da degisecek birsey degildir. Bu iste yanlis birsey olmali.

Deneme amacli cok musait bir yerde (acemi iseniz usta birine) birkac kez panik fren testi yapmayi deneyin. Aracin tepkileri ne olacak? bence frenleriniz hava yapmis. baska bir izahi aklima gelmiyor acikcasi..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

sistemde hava yokki normalde?

hidrolik içine su girince 100C üstüne çıkınca hava kabarcığı oluşuyor. zamanında ford ingiltere ile hassas bir çalışma yapmıştık, diğer bilgiler gizli , ocakbaşında çözülebilirm ama :mangal:

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Çağlar Bayur yazdı:

test yönteminiz nasıl?

İş yerimde yol kenarı taşları ve mesafe işaretleri vardı, inşaat sürdüğünden 50 metre arayla koyulduklarını biliyorum. 2. taşı tamamlarken durdu araç . 

Aracı dün önce kendim kontrol ettim, hidrolik deposuna elimi de soktuğumda hidrolikte eksilme vardı. Ben de servise götürdüm. O da ayrı bir dert, Gebze sanayi'de hiçbir usta arabayla ilgilenmek istemedi (kar düşük diye herhalde). Aracın ön diskleri benden önceki sahibinde belli olmayacak bir şekilde taşlanmış (ölçüm yapmadan anlayamadık). Balatalar da eksilmiş ama dünkü duruma kadar kayıp belki %15-20 derdim.

Disk ve balataları değiştirdim. Ama hidroliği tamamlayamadım. Disk ve balatalar değişince pedaldaki boşluk düzeldi. Araba şimdi duruyor. Dot4 hidrolik bulamadık, araba eve geldi yatıyor. Çarşamba günü eksilen 100 ml kadar hidroliği tamamlayacağım ya da arkadaşlara bir yemek ısmarlayıp tüm hidroliği değiştireceğim. 

Alpay Sumer yazdı:

Arac kac km de? ne kadar yuksek suratten bahsediliyor? Balata 10k da degisecek birsey degildir. Bu iste yanlis birsey olmali.

Deneme amacli cok musait bir yerde (acemi iseniz usta birine) birkac kez panik fren testi yapmayi deneyin. Aracin tepkileri ne olacak? bence frenleriniz hava yapmis. baska bir izahi aklima gelmiyor acikcasi..

Araba 187K km'de. Hızım 110-120 civarıydı. Balataların değişim zamanını bilmiyorum çünkü aracı aldığımda değiştirmedim. Balataları normalden hızlı aşındıracak durum ise, Covid ilk başlangıcından beri araştırmacı listesindeyim ve her gün Tuzla'da o sıraya girip aynı gün içerisinde belki 1000 defa fren yapıyorum. 

Servet Aydın yazdı:

Koltuk ayarınız hatalı bence. Fren pedalı dibe kadar gitmiyor ve abs aktif olmuyor ise sürücü oturuş stili sorunu çıkar.

2milyon kmden fazla yol yapan ben, koltuk ayarı değişmi ile 50kmh ile fren testinde bir arabanın içinden geçecek iken güvenli durmayı öğrendim.

Aslında bacaklarım sığmadığından koltuk pozisyonum normal kullanıcıya göre daha çok geridedir (Arkama kimse oturamaz). Ancak dediğinizi dikkate alacağım. Çarşamba günü bir de farklı pozisyonlara alacağım koltuğu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Megane 3 kullanıcısıyım aracın frenleri yakittan sonra en memnun olduğum kısmı. Aracınızda bir problem olduğu belli. Aracınızda esp var espli araçların hidroliği farklı ona göre araştırıp değiştirin 

Fren gibi önemli bir tertibatın en azından hidrolik değişimini mutlaka yetkili serviste yaptırırdım yerinizde olsam 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Olmasi gereken surus pozisyonu bellidir. Hicbir sebep bu sekilden farkli kullanmaya engel olmamalidir.Dogru sekilde ayar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

boş trafiksiz bir yerde 50 ile giderken panik fren(tüm bacak gücü ile yaklaşık 75kg) frene basınca abs devreye giriyor mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...