İçeriğe Yönlendir

306 - Radyatör Sorunu

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Hastanede çalışan yeğenimin 306 model arabasını yaptırmıştım hatırlarsanız. Hastane dönüşü kapısının önünde arabası bir hararet yapmış. Akabinde radyatör güvenlik kapağı açılmak yerine basınçtan komple yuvayı koparmış. Olay yerine gittim, inceleme sonucu gördümkü yeni takılan radyatörün dandik kapağı bastırınca bile açılamıyor.  Komple radyatörü kaybettik. 

Sun fix alıp kopan kısmı komple yapıştırmayı denemek istiyorum. Ama aklımda komple radyatör almak var. 

1,6 306 için yeni bir radyatör ve orjinal bir radyatör kapağı almak istiyorum. 

Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. Montajı kendimiz yapacağız :( 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Darbaz yazdı:

Klimasız diyor, araçta klima yok mu? Parçası farklı olabilir belki. Peugeot şasi kodu ile parça kontrol sistemi gibi bir şey vardır oradan bakmadan sipariş geçmeyin. Farklı gelir belki hiç farketmezsinizde montajda, sonradan çıkıverir farkı. Hem iade olmaz hem para vakit boşa gider

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ü.Emre Kartal yazdı:

Klimasız diyor, araçta klima yok mu? Parçası farklı olabilir belki. Peugeot şasi kodu ile parça kontrol sistemi gibi bir şey vardır oradan bakmadan sipariş geçmeyin. Farklı gelir belki hiç farketmezsinizde montajda, sonradan çıkıverir farkı. Hem iade olmaz hem para vakit boşa gider

Bana parça koduyla buluncağı bir yer lazım 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

https://www.citroenmarket.net/urun/peugeot-306-radyator-kapagi-orjinal  2 numara

https://www.citroenmarket.net/urun/peugeot-306-1-6-1-8-radyator 1 numara

https://www.citroenmarket.net/urun/peugeot-306-radyator-hortumu-alt-segmanli-tip 7 numara

Bu yerle C5 amortisörü ve bizim 308'in orjinal bujileri için telefonla görüşmüştüm çok ilgililerdi direk vin kodu istiyorlar zaten. 

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bana parça koduyla buluncağı bir yer lazım

Parça kodlarını bulabilirsiniz markanın forumlarında birkaç site paylaşılmış parça kodu için. İlk tavsiyem sanayideki parçacılardan şasi no ile orjinal parçası için fiyat alın. Radyatör büyük ürün, ne kadar kargo ücretsiz olsa da ekleniyor dolaylı olarak, parçacılarda daha uygun olma ihtimali yüksek. Birkaç parça aldım arkadaşım için, parçacılarda internetten çok daha uyguna geldi. Kendi aracımda kampanya denk getirmiştim en son aldıklarımda, yoksa fark olacaktı yine.

tarihinde Ü.Emre Kartal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabanın şasesi ile parçaların listelendiği bir site bulamadım. Artık yarın resimlerini çekecem arabadaki parçaların. 

Arabanın çift fanı varmış. ben tek fanlı sandım. Ayrıca arabanın fanıda çalışmamış. bununda nedenleri ve sonuçları bulunacak. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ali Darbaz yazdı:

Arabanın şasesi ile parçaların listelendiği bir site bulamadım. Artık yarın resimlerini çekecem arabadaki parçaların. 

Arabanın çift fanı varmış. ben tek fanlı sandım. Ayrıca arabanın fanıda çalışmamış. bununda nedenleri ve sonuçları bulunacak. 

https://www.vindecoderz.com/EN/Peugeot/306

https://vehicleidentificationnumber.com/vin-decoder/peugeot-car.html

Vincat olarak aranırsa nette parça kodu ile bulunur.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Darbaz yazdı:

Contada yanma var mı, devirdaim, termostat ve hatta belki araçtaki tesisatın dahi kontrol edilmesi lazım. Sigorta kutusundan başlayıp ilerlemek daha mantıklı olacaktır. Umarım sadece müşür gibi basit bir şeyin hatasıdır.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ü.Emre Kartal yazdı:

Contada yanma var mı, devirdaim, termostat ve hatta belki araçtaki tesisatın dahi kontrol edilmesi lazım. Sigorta kutusundan başlayıp ilerlemek daha mantıklı olacaktır. Umarım sadece müşür gibi basit bir şeyin hatasıdır.

Adam her gün işe gidiyor. Hastanede görevli.  şimdi 4 gün sokağa çıkma yasağı var ama o işe gitmek zorunda . Araba kapıya gelip durdurunca iflas etmiş. Bu gün hava 30 dereceydi. çok zorlayıcı bir hava vardı. Eksilen antifiriz yerine musluk suyu koymuş. Oda buharlaşınca patlattı arabayı :( 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tek fanda arıza bilr olsa yapmamalı idi bu basıncı? hiç mi fan açmıyor?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

tek fanda arıza bilr olsa yapmamalı idi bu basıncı? hiç mi fan açmıyor?

Abi, araba eve 1 km kala hararet yapmaya başlamış. Ayağını gazdan çekip vitesde rampa aşaği yapa yapa eve getirmeyi başarmış. Kapı önünde motoru stop edip eve girecekken patlamış. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

çok fazla maddiyat harcadık arabaya, ama halen güvenilir değil. 

altın kural: bir iş 15 tl ise 10 harcarsan, artık üste 20 daha harcasan bile sorunlar bitmez, 35 zararına satarsın... o yüzden 5 kazanmak için 15 harcamaya değer ki zaten toplamda 10 harcanmış olur

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

Ruhsat ile sanayideki bir pejo parçası satan yere sorsan en temizi olur

Bu radyatörü 2 ay önce değiştirdik. Ama yeni takılan radyatör patladı. Sebeb ise üstündeki basınçtan açılan kapağın çalışmıyor olması. Radyatör fanı arızalanmış. sokak arasına gelince hararet yükselmeye başlamış. Görevini yapmayan radyatör kapağı yüzünden blowup oldu . 

Çağlar Bayur yazdı:

altın kural: bir iş 15 tl ise 10 harcarsan, artık üste 20 daha harcasan bile sorunlar bitmez, 35 zararına satarsın... o yüzden 5 kazanmak için 15 harcamaya değer ki zaten toplamda 10 harcanmış olur

Abi inan radyatörü ben değiştirmedim. Tuzlada araba bozulunca orda bir ustaya yaptırmışlar. Ben o günden sonra hiç radyatöre bile bakmadım. Ben olsam valeo takardım. Ama iş işten gecti artık. 2 ayda 2 nci radyatör 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Darbaz yazdı:

Adam her gün işe gidiyor. Hastanede görevli.  şimdi 4 gün sokağa çıkma yasağı var ama o işe gitmek zorunda . Araba kapıya gelip durdurunca iflas etmiş. Bu gün hava 30 dereceydi. çok zorlayıcı bir hava vardı. Eksilen antifiriz yerine musluk suyu koymuş. Oda buharlaşınca patlattı arabayı :( 

En kötü ihtimalle aracın 2-3 gün kontrol edilmesi lazım. Bu şekilde hergün bir sıkıntı çıkar, yapılanlar da boşa gider. Beraber gidebileceği arkadaşı yoksa araç kiralayabilir, 2-3 günlük kayıbı 200-300 lira olur belki ama ileride daha kazançlı olur. Normal çalışan bir sistemde su eksilmez, 6 ay önce aracımın trigeri değişti komple suyunu değiştirdim haliyle. Suyu doldurduktan sonra 1 kere sistemdeki havadan kaynaklı o gün içinde seviyede azalma oldu sonrasında kalemle çizilmiş gibi sabit. Şuana kadar hiçbir aracımızda da böyle bir şey olmadı. Kaçak var, fan çalışmıyor ya da canı isterse çalışıyor. Bence riske girmeyin...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Bu radyatörü 2 ay önce değiştirdik. Ama yeni takılan radyatör patladı. Sebeb ise üstündeki basınçtan açılan kapağın çalışmıyor olması. Radyatör fanı arızalanmış. sokak arasına gelince hararet yükselmeye başlamış. Görevini yapmayan radyatör kapağı yüzünden blowup oldu . 

Abi inan radyatörü ben değiştirmedim. Tuzlada araba bozulunca orda bir ustaya yaptırmışlar. Ben o günden sonra hiç radyatöre bile bakmadım. Ben olsam valeo takardım. Ama iş işten gecti artık. 2 ayda 2 nci radyatör 

radyatör görevini yapmış, basınç kapaığını çalışmaması değil o basınç neden oluşyuro? sıkça yapılan hatadır sonuca odaklnamk. önemli olan sebebptir. conta yakanlar sıkça o hataya düşer mesela

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Birçok sitede vin karşılığı yok maalesef ki ancak şöyle oem parça nolarının olduğu bütün parça stoğunu buldum sanırım 1.6 SR olarak XSI diye geçse de oem parça kodlarını ve resimleri var sitede. Motor olarak seçtikten sonra 

http://carpartscatalogs.info/totalcatalog/?st=30&l=YnJhbmRfaWQ9PTU2M3x8bW9kZWxfaWQ9PTI3M3x8bWRmX2lkPT0yNzQ3NXx8c3BhcmVfaWQ9PTEwMjIx&lang=en

http://carpartscatalogs.info/totalcatalog/?st=40&l=YnJhbmRfaWQ9PTU2M3x8bW9kZWxfaWQ9PTI3M3x8bWRmX2lkPT0wXjM3NDV8fHNwYXJlX2lkPT0xMDIyMQ%3D%3D&lang=en&cntry=en

Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Otomobil radyatörlerinde o kadar cok yan sanayi marka varki artık fren balatası üretenlerin sayısınıda gecti bilindik markalı birini tercih edin valeo kale gibi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

radyatör görevini yapmış, basınç kapaığını çalışmaması değil o basınç neden oluşyuro? sıkça yapılan hatadır sonuca odaklnamk. önemli olan sebebptir. conta yakanlar sıkça o hataya düşer mesela

Biz şüpheli olarak radyatör fanını düşünmüştük ama arabayı yürür hale getirince bir baktıralımmı sana .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...