İçeriğe Yönlendir

KaraBela ll

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Şase altı bizim

Filitre kazanı da aldım ama kazan dışında şnorkel de kayıp. O iade olacak . Birde kaput kilidi sipariş çekildi o yoktu . Kaput takılarak açılıyor panjur sökük geziyoz o yüzden [emoji14]
e24f842c11e74b77fac87df8f1061145.jpg4566d6da9bf87bb582190ee4440ad22c.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kilit yan sanayi temin edilecek. Orjinal 600 çok o parça için [emoji14]

Neyse işçilik için bı kaç kelam edecem.tabi daha işlem yapılmadı ama ilk defa işçiligi peşin sordum kendi ustama . Listeyi kalfa ile çıkarmıştık. İse bakıp fiyat veririm dedi. Bende parça almaya İzmit'e gidince bı kaç yere bı fiyat sorayım dedim bu listeye.

Parçacı İzmit'te esnaf denilebilecek bir parçacı. Eskiden beri alırım parça oradan. Ama o da biraz yaşlanmış biraz liste fiyatı ver diyince biraz yüzü düştü ama toplu alinca iyi ayrıldık :)

Neyse parçacı ile anlaşmalı bir servis vardı. Arattım gitmeden. Usta listeye baktı okuyamıyor sen söyle dedi. Eline hesap makinası aldı ben parça adı söyluyom usta 200 100 yazıyor :) neyse yekünu merak ettim iskonto felan yapacak heralde bu kadar yüksek girince her dediğime. Ki çoğu parça zaten birbiri ile aynı işçilik üzerine yani amortisör üst takozu sökerken amortisör bilyasi zaten eline geliyor arkadaş iki kere işcilik yazmak niye :)

İlk yer 1500 + tornaci parası dedi :)

Sonra yine eskiden iş yaptırdigim bı yer vardı ona gittim servisten ayrılma. Neyse o iyice patron olmuş kalfa geldi yanıma. Dedim fiyat alacam bu işler için. O da listeyi görünce okuyamıyor dedi. Ona da tek tek söyledik. Bı durdu tâbi. Ustaya seslendi. Bı de ona anlattık. O da 750 1000 arası rakam çıkar tornaci dahil mi diyince 1000 tornaci ile olur aşağı yukarı dedi.

3. Ustaya gittim yine daha önce esnaflıgini beğendigim. ( Şimdi kimisi diyecek ucuz fiyst veren esnaf iyi mi kardeşim ama iş yaptırip çalışmasıni beğendigim yer artiz tavrı olmayan) neyse burası 600 dedi + torna işi ne alırsa.

Döndüm eve yakin ustama. Orda çokça iş yaptırdım. Az çok bende işin içine dahil olup bisiler de çözüyom o da 700 + torna dedi.

Çoğu yer zaten haftaya gel modunda bu arada zaten sabah gidip akşam çıkacaz .

Şimdi aynı iş aynı işçilik. Bir tam gün sürecek 8 saat mesai diyelim saatlik iş yaptırma ne kadar bilmiyom ama fark bu kadar olmaz herhalde.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Jeep ustasina bugun verdigim para az geldi bana o listeyi ve isciligi gorunce. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Sami Demirpaz yazdı:

ben 2 çay içtim paranın bir kısmını kurtardın :D

mustafa evine en yakın yere yaptır çok parça değişecek tek seferde hepsini düzgün takamazlar illa bi gel git olur benzinden kurtar birazını :D 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sami Demirpaz yazdı:

usta bu mesajı beğendi. hatta kendisi onur üyesi yapılsın. ombudsman stayla. 15 bin bakımı yapmış kendisi. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maşallah Mustafa.
Aldığın her arabayı sıfıra çevirip satıyorsun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Maşallah Mustafa.
Aldığın her arabayı sıfıra çevirip satıyorsun.

Bu da benim kötü alışkanlığım. Ama sonraki sahibi için değil de kendi keyfim için. Mekanik olarak altımdakine güvenmem lazım . Çoğu sürücü güzel arabalara kötü kondisyonlu biniyor. 

Keşke imkanım olsada hobi garajı yapabilsem. :p

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
Bu da benim kötü alışkanlığım. Ama sonraki sahibi için değil de kendi keyfim için. Mekanik olarak altımdakine güvenmem lazım . Çoğu sürücü güzel arabalara kötü kondisyonlu biniyor. 

Keşke imkanım olsada hobi garajı yapabilsem. [emoji14]
Sen yaptır da abi :) bir ara takaslayalım benim de eksikler var [emoji12]
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Keşke imkanım olsada hobi garajı yapabilsem. :p

işte hepimiz bu mantıkla araçlarımıza bakabilsek o zaman km takıntımız ortadan kalkar yurt dışındaki gibi yüksek km deki araçlar sorun olmaz 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

işte hepimiz bu mantıkla araçlarımıza bakabilsek o zaman km takıntımız ortadan kalkar yurt dışındaki gibi yüksek km deki araçlar sorun olmaz 

Ben takıntılardan geçtim artık. Km imiş boya değişen imiş. Çözümsüz derdi olmasın kupa şase bütünlüğü çok oynanmış olmasın yeter. Zaten modelli araba alamıyorum. 

Kafama göre kiminin mekanık masrafını kiminin kozmetik masrafını yapıp biniyorum.

Ölmeden binilecek araçlar listem var. Bazen başa dönüp eskilerden de alsam o listeyi bitircem ins. Allah nasip ederse.

Oğuzhan Çakır yazdı:

Sen yaptır da abi :) bir ara takaslayalım benim de eksikler var emoji12.png

İstanbul açılıyormuş. Usta ile sözlestim diye burda yaptırcam artık. Olmadı haftaya haberleselim bakalım senle benim illaki eksik kalanlar olacak

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ben takıntılardan geçtim artık. Km imiş boya değişen imiş. Çözümsüz derdi olmasın kupa şase bütünlüğü çok oynanmış olmasın yeter. Zaten modelli araba alamıyorum. 

Kafama göre kiminin mekanık masrafını kiminin kozmetik masrafını yapıp biniyorum.

Ölmeden binilecek araçlar listem var. Bazen başa dönüp eskilerden de alsam o listeyi bitircem ins. Allah nasip ederse.

İstanbul açılıyormuş. Usta ile sözlestim diye burda yaptırcam artık. Olmadı haftaya haberleselim bakalım senle benim illaki eksik kalanlar olacak

Bende aştım galiba artık bazı şeyleri ve doğru olanda bu galiba al yap bakımını kafana göre sonra güzelce kullan 

Bü aracımdan önce araçlarım hep düşük km idi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

SRhUbI1.jpg

Kilitler paslanmış manüel açılmıyor. Yedek anahtar dahil ikisi de kumandalı. 

Bagaj için önceki sahibi içerden açmak için düğme yapmış normalde kumanda hariç içerden açılmaz. 

Nette baktım kilit set 300 lira ama İzmit'te yok. Önce bı wd40 boca ettim olmadı.

Sabah gittim kilitciye anahtar aşınmış ondan dedi. Kontak söküp yeni anahtar çekti. Yine olmadı. Bı WD 40 da o boca etti . olmadı. Şoför tarafı ile bagaj kilidi söküldü dağıttılp temizlendi bir de yeni anahtar çekildi 300 e çıktık burdan da

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Normalde sanayi işi bitince yapacaktım ama dayanamadım bı posta cila attım. Sonrada sanayiye bıraktım

kz6IKe.jpg

KTlmp0.jpg

Buda bonusu

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

xvlURU.jpg

Alt takım bitmiş yedek su deposu kirli idi sevmem. Orjinal depo ve kapak alındı. Su boşaltıldı temizlendi. Termostat yokmuş üstünde. Hararet düşük kalıyordu o da orjinal alındı. Takıldı. 

Kurburutor contası terliyordu onu da değiştik. Yağ bakımı yapıldi.

Pazartesi arka travers ve takozlar da değişince rot ayarına giricek ve ins panter gibi olacak pence atacak asfalta.

Sonra da bı takim lastik düşünüyorum. 

Yapılanları daha detaylı yazacam bakalım bitsin

• Beğen 5
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır

xvlURU.jpg
.

Bizim motor içleri ne olucak abi [emoji23]
Çok dağınık hiç açmak istemiyorum kaputu...
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Oğuzhan Çakır yazdı:

Bizim motor içleri ne olucak abi emoji23.png
Çok dağınık hiç açmak istemiyorum kaputu...

Atlar zor sığıyor. Ondan 😛 yapacsk çok bişi yok kablo kabı yapacaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Masallah guzel oluyor. Motora birde temizlik yap iki kutu balata spreyiyle ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Alttan yikayacaklar bakalım 😛 ins ziyan etmez bı yerleri benim saatim doldu diye döndüm bu gün :P. Bı kutu balata spreyi aldım bitsin üstten bı temiz geçeriz

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

😛 ben alırken yürüyen ile ilgili olanları bilerek aldım zaten. Şuanki tek sürpriz soğutma suyu ile ilgili. Ki onunda depo zaten değişecekti. Üst kapak yapılmış denildi. Antfriz koyulan arac niyeyse denk gelmiyor. Isıtması felan da iyiydi hararet ibaresi de normal gibiydi. Taki ben gazlayip bırakınca gazı ibrenin düşük kaldığını görene kadar. Ben termostat açık kalıyor diye tahmin ettim hiç çıkmadı. Hararet yukarı yönlü sıkıntı yapmamasi benim için yeterli. Fan açıyor sadece yüksek hızda rüzgar alinca gazı bırakınca aşağı meyil ediyor. Bakalım çıkma yasağı nedeniyle yolda deneyemedik ama dükkan da fan termostat ve hortum testi normal çıktı. Görecez pazartesi ilk sıkıştırmada belli edecek .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Antfriz koyulan arac niyeyse denk gelmiyor.

satıcı elden çıkarna kadar başka yeri patlamasın diye

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...