İçeriğe Yönlendir

Citroen C5 İç Plastik Aksam Boyama

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Oktay Göktaş

O da şöyle olur. Bu işin macununu personele verirsin, sen başka boya işine bakarsın, bunun macunu kururken, diğer işin boyasını atarsın.
Bu işini yaptığın müşteri, 15 gün sonra kaza yapar gelir, kaskodan dosyayı açar onarıma girersin. Küçücük çıtalarla değil de kaput boyarsın.

Tek başına bir iş olarak bu iş yapılacaksa evet kira stopaj sigorta elektrik gaz ulaşım vs. Kurtarmaz.

Şu an eli boş adamın, gün boşa geçmesin işi olabilir bu.
Çünkü, bu iş için 750 istersen kimse vermez. 500 de vermeyebilir. 350-400 verilebilir.

Elinden gelmeyen ama detaylara bizler gibi önem veren insanlar, böyle temiz bir iş için emin ol abi para verecektir. Tabi miktarı konusunda dediğin gibi bir orta yol bulunur.
Eline sağlık, harika bir iş olmuş. Ben bir sonraki nesilim sana göre abi ama bizler biraz da orta direk ailelerin çocuklarıysak elimizden iş geliyor. Şimdiki nesiller için herşey hazır maalesef ve vida sökmekten bile aciz çok insan var. Forumdakiler hariç[emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
tam zarar yapılacak iş tarif ettin. parça başına boyaya eskper 5 yıldır zam yapmadı hala rakam aynı . bayağı bir hobi dükkanı olur seninki , iş yapmak için üste para veren robin hood olursun efsane

Hadi ya. Hala 350 mi parça boyama.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hala 350 mi parça boyama.

350? öp başına koy 300 alırsan?

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Çağlar Bayur yazdı:

Çok değil mi [emoji2957]

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Akan Belen yazdı:

Çok değil mi emoji2957.png

yarısnı  iade edesi geliyor insanın :rofl:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
Abi konuyla alakasız ama işin erbabı olduğun için sana sormak istiyorum. Sağ ön camurluk ucunda macun çatlağı var , arka bagajda macun çatlağı var ve hafif doğrultma gerekiyor bagaj sol tarafa yakın sağ tarafta açıklık var. Arka tamponun yarısını ve ön tamponun komplesini ise hazır boyaya vermişken temiz olması amaçlı boyatacağım araç siyah leon.
Ne kadarı gözden çıkarmam lazım güzel bir işçilik istiyorum
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Sağ ön camurluk ucunda macun çatlağı var , arka bagajda macun çatlağı var ve hafif doğrultma

o tip çatlaklar var ise normalde komple soyulmalı o paneller, alttan da kaporta işi çıkar genelde yeniden, istnecek olam işçilik de hali ile artar, fotodan arkadaşa gösterip buna 100 istediler deyince de o arkadaş ta getir benim usta 50 ye yapar bunda ne var ki der, 50 ye yaptırlır, seneye aynı yerler yine çatlar tabii...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

komple işleme ne işçilik yazardın? baştan sonra anahtar teslim?

Rakam 600 oldu.  
Dün buna boya damlamıştı.  Yeniden boyamıştım.  

C3A04828-3B21-4EEF-84D2-5726163A042B.jpeg.bd453d7ec9280dc4102fc3578b0bf070.jpeg

Bugün de buna vernik damladı.  Yeniden boyayacağım.  

93BB76A6-80B3-4B1A-BA4C-6C46B5D71EBF.jpeg.fa5acaf797a6716bbf68102f3017fdbb.jpeg

Vernik attım. Cam anahtarı çerçevesi haricinde sorun yok. 

9C3C786A-AAAD-4A6E-AF50-581EE713D7EF.thumb.jpeg.899bc615e3b579cc350314d7076f39bd.jpeg

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Rakam 600 oldu.  
Bugün de buna vernik damladı.  Yeniden boyayacağım.  

Damlaya damlaya göl olurmuş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok önemli püf noktası.

Spreye her zaman tam basın.
Az basarsanız damlama yapıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
o tip çatlaklar var ise normalde komple soyulmalı o paneller, alttan da kaporta işi çıkar genelde yeniden, istnecek olam işçilik de hali ile artar, fotodan arkadaşa gösterip buna 100 istediler deyince de o arkadaş ta getir benim usta 50 ye yapar bunda ne var ki der, 50 ye yaptırlır, seneye aynı yerler yine çatlar tabii...
Anladım abi. Peki uc kisminda bir karış çatlak olan çamurluk için kaporta işçiliği dahil tahmini ne kadar vermem gerekir. Bu boya konusunda hiç bilgim yok kaziklanmak istemiyorum çok ucuz bir rakam söylerlerse tekrar çatlar tekrar uğraşmak istemem
Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Emmi ve Muhittin abi gerçekten hayranlıkla izledim. C5 alıp benim de uğraşasım geldi o derece yani [emoji3478]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Nazar değmesin. Ellerine sağlık abi. Super olmuş.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok önemli püf noktası.

Spreye her zaman tam basın.
Az basarsanız damlama yapıyor.

ve en az 20cm uzaktan yapin boyamayi

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Rakam 600 oldu.  

yok öyle damlamıştı da 1 gün daha harcadım..... tümü kabarsa da 3 gün extra da harcasan rakam değişmez, zaten 600 e de zarar eder bu iş için o tükkan

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Plastik Parça boyama ile ilgili edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum... 

Öncelikle olmazsa olmaz Çağlar Bayur telefon desteğini es geçemeyiz. 

Sonrasında aklımda kalanlar.. 

1- Eski boyayı mümkün olduğu sürece tamamen çıkarın. Bunun için, sentetik tiner denedim işe yaramadı, selülözük tiner zaten denemeyin. wd40 denedim işe yaramadı, cif ve bulaşık süngerinin sert tarafı iş gördü. ince el girmeyen yerleri için kulak çöpü ve aseton müthiş bir çözüm. Kızınızın asetonu çoksa onu da kullanabilirsiniz. 

2- Parça üzerinde çizikler varsa, macun kullanmak işe yarar diye düşünüyorum.. Benim macunum yoktu bu sebeple, astar atıp zımparaladım, çiziğin derinliğine göre çizikler yok olana kadar bunu tekrarladım. Bir Çağlar atasözü der ki.. "Boyayı gösteren alt hazırlığıdır"

3- Yüzeydeki diğer kılcal çizikler için sırasıyla 500, 800 ve 1200 zımpara kullandım.. Bunları da sulu uyguladım. çünkü zımparanın araları dolunca zımpara iş yapmaz oluyor. Bulursanız 1200 üstü yani daha ince zımpara ile daha iyi sonuç da alabilirsiniz. 

4- Acele etmeyin, astarı atın ve kurumaya bırakın, kutuda 15 dakika diyorsa siz bırakın 2 saat dursun. ne kadar sertleşirse o kadar sağlıklı olur, müdahale edilebilir olur. Kurumuş mu diye dokunmayın, kurumadı ise parmak iziniz çıkar.

5- Tüm astar boya ve verniği 25-30 santim mesafeden sıkın. 

6- Spreyi sıkmaya boyayacağınız nesnenin dışında başlayıp dışında bırakın. bir yere yoğunlaşmayın, ilk kat kurumadan ikinci katı atmayın. Tek katta bitirmeye çalışmayın. 

7- Spreye tam basın, yarım basarsanız damla atar. 

8- Her işlemi önce benzer başka bir malzemede deneyin, astar, boya ve verniğin akıcılığı farklı, tutunması farklı, dolgusu farklı. 

9- Astar ve boyayı çok fazla kat atmaya gerek yok. parçanın üstü kapandıysa tamamdır. 

10- Boyadan önce ince zımpara ile astarı tekrar zımparalayıp son hataları düzeltebilirsiniz. 

11- Vernik de aynı şekilde boyanın üstünün kapanması yeterli.  

12- Parçaları yerine takmak için acele etmeyin. bırakın bir gün kurusunlar. aksi takdirde günlerinizi alan işinizi takarken bozarsınız. 

13- Mutlaka tozsuz bir alanda çalışın. 

14- Maske kullanın. 

Ben astar boya ve vernik arasında birer gün kuruma süresi bıraktım. Çünkü tam kurumadan diğer aşamaya geçildiğinde daha sonra kabarma yapıyor. Benden önceki boyacının hatalarından birisi bu idi. 

Başka aklıma gelen olursa döner ekleme yaparım. 

• Beğen 6
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bayağı katmışsın kendinden harika olmuş. dikkat çektiğin yere de katkı yapayım, aslında macun hızlı iş içindir, şişirmece deriz ya.

detayda temiz işeyüzey düzeltmeye  bol astar ve defaaten zımpara ile girişilebilir. bu örnek te hassas parça idi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

bayağı katmışsın kendinden harika olmuş.

Hepsi tecrübe edildi onların :fiuw:

Çağlar Bayur yazdı:

dikkat çektiğin yere de katkı yapayım, aslında macun hızlı iş içindir, şişirmece deriz ya.

detayda temiz işe yüzey düzeltmeye  bol astar ve defaaten zımpara ile girişilebilir. bu örnek te hassas parça idi.

Demekki benimki tam isabet olmuş. 

3 santim çiziğe üç kat astar atıp zımpraladım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Taktım her şeyi.  
Takmadan önce tüm klipsleri yeniledim. 
Hoparlör çevresindeki süngerler deforme olmuş, ufalanmaya başlamıştı.  Onları yeniledim. 

47F1D2E6-B511-40FB-BD0D-1BFBA9E7930E.jpeg.958d61fac63fb84801046481cb46c039.jpeg

Akşama doğru bitirdim.  

96EB63DA-2D3F-4753-B893-A4EE9BD63599.jpeg.276f89ac3d099244cf6f17c58b4f17a4.jpeg

Bu da yakından bir görüntü.
Sonra detaylı fotoğraflarım. 

4F6A9985-8958-4908-BFF9-449B3EE23F38.jpeg.0e66a4c1a0856ceb005ca07fca11f91c.jpeg 

Çok içime sindi.  Beğendim ben. 

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Güzel günlerde kullan abi, [emoji3478] çok güzel iş oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hazir sokulmusken kapi tutamak aydinlatma yapardim ben [emoji23] Yaptim zaten.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...