İçeriğe Yönlendir

Yeni Ehliyet Sınıfları ve Kullanılabilen Araçlar

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Yeni ehliyet sınıfları ve kullanılabilen araçlar

117225934_yeniehliyetilekullanlabilecekaralar.thumb.jpg.e6a53457874d6910a86f3eceeaf2ea1e.jpg

Eski ve yeni Ehliyet sınıflarının karşılaştırması

IMG_9077.png

• Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

4 ceker motorsikleti yani ATV icin B sınıfı yetiyor gibi almadım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

B1 sınıfı sürücü belgesi nedir? B1 için yaş sınırı kaçtır?

Normal B grubuyla karıştırılmamalıdır.

Motor gücü 15 kv’yi geçmeyen ve ağırlığı 400 kg’dan fazla olmayan dört tekerlikli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Yük taşımacılığında kullanılması durumunda net ağırlığı 550 kg’ı aşmayan dört tekerlikli motosikletleri kapsar.

Elektrik ile çalışanlarda kg hesabında bataryalar dahil edilmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Traktör olarak geçiyor çoğu :)
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Benim B ve A2  sınıfı sürücü belgem var tabloda D1 16+1 kullanırım görünüyor bu durumda ben Ducato kullanabiliyormuyum ?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-ticari-araclar-minibus-midibus-azim-oto-dan-2014-model-yeni-yuz-orjinal-klima-16-plus1-802103378/detay

Birde ön 2 arka yanyana 2+2 4 toplamda 6 tekerlekli minibüsler var belgem bunlardada geçerlimi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

evet

Fatih Evcin yazdı:

Traktör olarak geçiyor çoğu :)

onalrı yakaladılar sonra markasını yazmıcam :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Atv için B yetiyor.
Traktör geçenlerde zaten hiç sorun yok
B ile 125 cc’ye kadar olanları kullanabiliyoruz gibi anladım ben de.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

B ile 125 cc’ye kadar olanları kullanabiliyoruz gibi anladım ben de.

50 cc

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Uçak gemi tren hariç serbest bende.. Gerçi iha ehliyetim var. E ve çesna da kullandım. Tren test sürüşü nerde yapılıyor?

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Servet Aydın yazdı:

Uçak gemi tren hariç serbest bende.. Gerçi iha ehliyetim var. E ve çesna da kullandım. Tren test sürüşü nerde yapılıyor?

ben tren dahil gemi hariç alayını neredeyse tüm iş makinalarını ve helikopter kullanırım, araba motor zaten dert değil, gel test sürüşü yapalım :) haa bu arada rota bulmada iyiyimdir benle kaybolmazsın :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Ehliyet veren komisyon üyesiyim ben de. Eski den özellikle kadın sürücü adaylarımız hep yakınırdı neden otomatik yok falan diye. Şimdi otomatik getirildi ama alan yok. otomatik arabalar motor ehliyeti komisyonun altında , motorların arkasında geziyor :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tayfun Aydın yazdı:

Ehliyet veren komisyon üyesiyim ben de. Eski den özellikle kadın sürücü adaylarımız hep yakınırdı neden otomatik yok falan diye. Şimdi otomatik getirildi ama alan yok. otomatik arabalar motor ehliyeti komisyonun altında , motorların arkasında geziyor :)

düz vites ehliyet alana oto vitesi kullandırmayacaksın iş bitecek esasen :)

bu arada bence oto vitesli araç daha rahat ama daha tehlikeli daha rehavet verici daha güven verici ama kötü yönce güven, o yüzden esas oto vites araç ehliyetini daha zorlaştırmalılar, tembel işi çünki iyice rehavete kapılıyor insan...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

düz vites ehliyet alana oto vitesi kullandırmayacaksın iş bitecek esasen :)

bu arada bence oto vitesli araç daha rahat ama daha tehlikeli daha rehavet verici daha güven verici ama kötü yönce güven, o yüzden esas oto vites araç ehliyetini daha zorlaştırmalılar, tembel işi çünki iyice rehavete kapılıyor insan...

Ali hocam çoğu zaten park ta kalıyor. ama otomatik arabalar genelde küçük olduğundan orayı da yapamayan kalsın zaten. C1 ile sınav yapıyoruz hala iki duba arasına giremiyor ya da L park yapamıyor. L park biraz daha zorlaştırıldı ama otomatik araba ile almak gerçekten basit. Maalesef kadın sürücüleri eşleri çok etkiliyor. Eşi manuel al otomatik de binersin mantığı ile sürekli manuele yönlendiriyor. Sorduğumuz bütün kadın sürücüler "aslında otomatik istiyorum ama eşim böyle dedi" diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tayfun Aydın yazdı:

Ali hocam çoğu zaten park ta kalıyor. ama otomatik arabalar genelde küçük olduğundan orayı da yapamayan kalsın zaten. C1 ile sınav yapıyoruz hala iki duba arasına giremiyor ya da L park yapamıyor. L park biraz daha zorlaştırıldı ama otomatik araba ile almak gerçekten basit. Maalesef kadın sürücüleri eşleri çok etkiliyor. Eşi manuel al otomatik de binersin mantığı ile sürekli manuele yönlendiriyor. Sorduğumuz bütün kadın sürücüler "aslında otomatik istiyorum ama eşim böyle dedi" diyor.

güzel

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Eski B ile hangi motoru kullanabiliyorum şimdi? [emoji3]
50 cc mi yoksa 125 e kadar yolu var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Halil Gümüş yazdı:

Eski B ile hangi motoru kullanabiliyorum şimdi? emoji3.png
50 cc mi yoksa 125 e kadar yolu var mı?

50 imiş.

125 için A1 gerekiyormuş. 

Ama atv kullanabiliyorsun. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ne yapsın otomatik alsın da kocasının manuel arabasında yakalansin, ehliyetsiz muamelesi mi görsün?
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ne yapsın otomatik alsın da kocasının manuel arabasında yakalansin, ehliyetsiz muamelesi mi görsün?
Yada karısı otomatik ehliyet aldı diye adam otomatik araba mı alsın?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu
Servet Aydın yazdı:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Fatih Evcin yazdı:
Fatih Evcin yazdı:

Yada karısı otomatik ehliyet aldı diye adam otomatik araba mı alsın?

oto için zorlaştırılmış daha ağır refleks ve psiko teste tabii ehliyet verilsin ve sadece oto kullanabilsin

manuel içinde ayrı ehliyet ve sınav olacak ve buda oto kullanamayacak, bunu yapsınlar  iş bitsin...

oto ehliyet aldı diye araba almayacak, elindeki neyse ona göre alsın ehliyeti, haa düz vitese yetenekmi yok, oto alacak ehliyeti  ve evde oturacak, para olunca alırlar oto arabayı :D

bu arada tekrarlayan sürekli kural hatası yapanlar manyaklar arstislerde ehliyet ömür boyu iptal, mahkeme yolu kapalı olacak

sınav esnasında kabiliyet sıfır olan doğuştan yeteneksizler hissedildiği an direk elenecek, sınav o anda kesilecek, hatta sınava gerek yok, sürücü kursunda yapılacak bu tespit, şahıs bu konuda özürlüyse kurs sonlanacak, haaa dinlemedi kurs torpil yaptı adamı sınava hazır dedi soktu, o kursa ilk hatasında çok ağır para cezası 2. hatada komple kurs kapatılacak, hatayı yapan şahsın  siciline işlenecek ömür boyu bu işi yapamayacak  gibi bize layık kanunlar olacak, haa bu arada bu kanunu uygulayanlar içinde çok ağır cezalar olacakki suistimal olmasın, heleki buna aracılık eden m. veklili gibi torpil varsa o vekil bile olsa vatana ihanetten bile yargılanacak, nasıl tam bize layık kanunlar değilmi, biz anca bundan anlarız, zopadan :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Nihat Palolu yazdı:

Eskiden minibüsler için 14+1 kuralı vardı. O kural da 16+1 olmuş galiba.

Evet tanımlar değişti.. 

Otomobil de 9 kişiye çıktı.. Bu vesile ile 9 kişilik transporterları falan otomobil olarak görmeye başladık.. 

Yolcu sayısı düşük olan Eski minibüslerin ruhsatları da otomobile çevrildi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yeni ehliyet sınıfları ve kullanılabilen araçlar

117225934_yeniehliyetilekullanlabilecekaralar.thumb.jpg.e6a53457874d6910a86f3eceeaf2ea1e.jpg

Eski ve yeni Ehliyet sınıflarının karşılaştırması

IMG_9077.png

Fatih Bey, bu konunun uzmanı sizsiniz, C sınıfı kamyon ve çekici denilmiş. Çekici halk arasında TIR diye tabir edilen dorseli olan arabalar değilmi? Bu durumda C sınıfı ehliyetle TIR sürülebilir mi? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...