İçeriğe Yönlendir

Yeni Ehliyet Sınıfları ve Kullanılabilen Araçlar

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
İbrahim Aslıoğlu yazdı:

Fatih Bey, bu konunun uzmanı sizsiniz, C sınıfı kamyon ve çekici denilmiş. Çekici halk arasında TIR diye tabir edilen dorseli olan arabalar değilmi? Bu durumda C sınıfı ehliyetle TIR sürülebilir mi? 

Uzman görüşüne saygılıyım ama benim anladığım, C sınıfı ehliyet, dorse yokken çekici kullanabiliyor.

Benim ehliyetim de C sınıfı, merak ediyorum bunu.  

Çünkü, Normal C ile, otomobille bile karavan çekemiyoruz. Tır ile dorseyi hiç kullanamayız gibi geldi bana. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Şu işler olmasa otobüs ehliyeti alacaktım bu sene. Kaç yıldır oteliyorum. Yaş dolunca direk alacaktım halbuki. Ehliyet eski zaten yenilediğime değer

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Uzman görüşüne saygılıyım ama benim anladığım, C sınıfı ehliyet, dorse yokken çekici kullanabiliyor.

Benim ehliyetim de C sınıfı, merak ediyorum bunu.  

Çünkü, Normal C ile, otomobille bile karavan çekemiyoruz. Tır ile dorseyi hiç kullanamayız gibi geldi bana. 

Mehmet Bey, sınıflandırmadaki görsel beni yanılttı o zaman.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Fatih Evcin yazdı:
Tayfun Aydın yazdı:
Ali hocam çoğu zaten park ta kalıyor. ama otomatik arabalar genelde küçük olduğundan orayı da yapamayan kalsın zaten. C1 ile sınav yapıyoruz hala iki duba arasına giremiyor ya da L park yapamıyor. L park biraz daha zorlaştırıldı ama otomatik araba ile almak gerçekten basit. Maalesef kadın sürücüleri eşleri çok etkiliyor. Eşi manuel al otomatik de binersin mantığı ile sürekli manuele yönlendiriyor. Sorduğumuz bütün kadın sürücüler "aslında otomatik istiyorum ama eşim böyle dedi" diyor.

Ne yapsın otomatik alsın da kocasının manuel arabasında yakalansin, ehliyetsiz muamelesi mi görsün?

Fatih hocam iyi diyorsunuz da gerçekten sınavda çok zorlanıyorlar ve çoğu kalıyor. İşin garip tarafı da şu ki çoğunun evinde araba var ve otomatik. Zaten malumunuz piyasa artık otomatik araba üstüne dönmeye başladı. Bu kadınlarımızın çoğu ile sohbet ediyoruz ister istemez heyecanlarını yensinler diye ve doğrusu yüzde 70-80 inin ya otomatik arabası zaten var ya da otomatik arabadan başka araba almam diyor. Yani hayatı boyunca belki manuel araba kullanmayacak kadınlarımız sırf eşleri "garantici" bir tutum sergilediği için sınavlardan kalıyor hatta dosya yakıyor. Bir de bu açıdan bakmak lazım. Eşinin arabası varsa zaten çalışmış bir şekilde gelip geçiyor. Size bir anımı anlatmak isterim.

Bir kadın kardeşimiz geldi ehliyet almak için sınava girdi. Manuel sınava girecek. Arkadaşımızın ailesi ciddi zengin. Arkadaşımız ile sohbet ederken Mercedes otomatik aracının zaten olduğunu söyledi. Neden manuel ehliyet diye sorduğumuzda ağabeyim ve babam öyle istedi dedi. Şimdi aile çok çok zengin yani burada ismini söylesem herkesin bileceği bir aile ama onlarda bile garantici bir tutum var. Bu kadın kardeşimiz eminim hayatı boyunca zaten manuel kullanmayacak. Kadınların bu sınavlarda çektiği stresi falan saymıyorum bile. Tabi bu durumda olan erkek adaylar da oluyor ancak çoğu kadın.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet tanımlar değişti.. 

Otomobil de 9 kişiye çıktı.. Bu vesile ile 9 kişilik transporterları falan otomobil olarak görmeye başladık.. 

Yolcu sayısı düşük olan Eski minibüslerin ruhsatları da otomobile çevrildi. 

Abi benim 6 kişilik kamyonet ruhsatlı arabam otomobile mi çevrilecek şimdi ? 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Şu işler olmasa otobüs ehliyeti alacaktım bu sene. Kaç yıldır oteliyorum. Yaş dolunca direk alacaktım halbuki. Ehliyet eski zaten yenilediğime değer

O nasıl oluyor sınava girmeden mi

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tayfun Aydın yazdı:

FaBu kadın kardeşimiz eminim hayatı boyunca zaten manuel kullanmayacak. Kadınların bu sınavlarda çektiği stresi falan saymıyorum bile. Tabi bu durumda olan erkek adaylar da oluyor ancak çoğu kadın.

çözüm basit, manuel vites alan sadece manuel, oto alan sadece oto araba sürecek, sınavda acemilikten ziyade hatta sınav öncesi kurstayken, bakacaklarki bu insanda yetenek yok, direk eleyecekler olup biteceeek :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi benim 6 kişilik kamyonet ruhsatlı arabam otomobile mi çevrilecek şimdi ? 

Kamyonet değil Ebrar.. Minibüslerde oldu bu.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Gök yazdı:

O nasıl oluyor sınava girmeden mi

Sadece direksiyon sınavı var dedilerdi. Şimdi güncel nasıl sormak lazım

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Sadece direksiyon sınavı var dedilerdi. Şimdi güncel nasıl sormak lazım

Kursa yaziliyorsun, direksiyon egitimi aliyorsun, sadece direksiyon sinaviyla ehliyeti ceviriyorsun. 

Yazili sinav yok

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Fatih hocam iyi diyorsunuz da gerçekten sınavda çok zorlanıyorlar ve çoğu kalıyor. İşin garip tarafı da şu ki çoğunun evinde araba var ve otomatik. Zaten malumunuz piyasa artık otomatik araba üstüne dönmeye başladı. Bu kadınlarımızın çoğu ile sohbet ediyoruz ister istemez heyecanlarını yensinler diye ve doğrusu yüzde 70-80 inin ya otomatik arabası zaten var ya da otomatik arabadan başka araba almam diyor. Yani hayatı boyunca belki manuel araba kullanmayacak kadınlarımız sırf eşleri "garantici" bir tutum sergilediği için sınavlardan kalıyor hatta dosya yakıyor. Bir de bu açıdan bakmak lazım. Eşinin arabası varsa zaten çalışmış bir şekilde gelip geçiyor. Size bir anımı anlatmak isterim.

Bir kadın kardeşimiz geldi ehliyet almak için sınava girdi. Manuel sınava girecek. Arkadaşımızın ailesi ciddi zengin. Arkadaşımız ile sohbet ederken Mercedes otomatik aracının zaten olduğunu söyledi. Neden manuel ehliyet diye sorduğumuzda ağabeyim ve babam öyle istedi dedi. Şimdi aile çok çok zengin yani burada ismini söylesem herkesin bileceği bir aile ama onlarda bile garantici bir tutum var. Bu kadın kardeşimiz eminim hayatı boyunca zaten manuel kullanmayacak. Kadınların bu sınavlarda çektiği stresi falan saymıyorum bile. Tabi bu durumda olan erkek adaylar da oluyor ancak çoğu kadın.
Benim etrafımda o kadar beceriksiz insan yok belki de ondan böyle düşünüyorum. Eşime ben otomatik al dedim o bilerek manuel aldı " her zaman otomatik aracımız olmayabilir " dedi. Ve ilk sınavında geçti. Onunla beraber sınava giren kişilerin 7 kişi kaldı. 3 ü geçti 1 i de otomatikti. Yani kullanamayacaksa , kullanamıyor..
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

çözüm basit, manuel vites alan sadece manuel, oto alan sadece oto araba sürecek, sınavda acemilikten ziyade hatta sınav öncesi kurstayken, bakacaklarki bu insanda yetenek yok, direk eleyecekler olup biteceeek :)

Benim şahsi aracım otomatik ama şirket aracı manuel kullanmak zorundayım ben ne yapacağım. Patronuma ben bunu kullanmam bana otomatik araç desem ne der acaba

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Yeni yasa ilk ciktigi zamanda (2017) surucu kursuna "manuel vites" icin kaydoldugunuzda (surucu belgenizle) hem manuel hem de otomatik kullanabiliyordunuz. Ancak ayni durum "otomatik vites" icin gecerli degildi. 

Bu durum hâlâ guncelligini koruyor mu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Furkan Sumer yazdı:

Yeni yasa ilk ciktigi zamanda (2017) surucu kursuna "manuel vites" icin kaydoldugunuzda (surucu belgenizle) hem manuel hem de otomatik kullanabiliyordunuz. Ancak ayni durum "otomatik vites" icin gecerli degildi. 

Bu durum hâlâ guncelligini koruyor mu bilmiyorum.

Hocam şu anda manuel alırsanız otomatik kullanabiliyorsunuz ancak otomatik alırsanız manuel kullanamıyorsunuz..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Furkan Sumer yazdı:

hâlâ guncel o zaman?

Güncel, otomatik vites ehliyeti alanların ehliyetinde bu belirtiliyor. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyor muş. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Kısıtlama kodu nedir?

Sürücü belgesi sahiplerinin, sürmeye elverişli olduğu araçları ya da özel durumları belirten kodlara kısıtlama kodu denir. Adından da anlaşılacağı gibi, sahip olduğu fiziksel özelliklere, yeteneklerine ya da zihinsel özelliklere göre, kullanabilecekleri araçlar sınırlıdır. Yeni tip sürücü belgelerinde, arka yüzünün sol alt köşesinde bu kodlar yazar.

01. Görüşün düzeltilmesi ve/veya korunması
01.01. Gözlük
01.02. Kontakt Lens(ler)
01.05. Göz siperi
01.06. Gözlük veya kontakt lensler
01.07. Kişiye özel optik aygıt
02. İşitme desteği/iletişim desteği
03. Uzuvlara yönelik protez/ortez
03.01 Kol/kollar için protez/ortez
03.02 Bacak/bacaklar için protez/ortez
10. Modifiye vites
10.02 Otomatik vites
10.04 Uyarlanmış vites kolu
15. Modifiye edilmiş debriyaj
15.01 Uyarlanmış debriyaj pedalı
15.02 Manuel debriyaj
15.03 Otomatik debriyaj
15.04 Debriyaj pedalının çalışmasını ya da aktivasyonunun durmasını önlemeye yönelik tedbir
20. Modifiye edilmiş fren sistemleri

Kısıtlama Kodları

Diğer ayrıntılı bilgiler için..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Benim şahsi aracım otomatik ama şirket aracı manuel kullanmak zorundayım ben ne yapacağım. Patronuma ben bunu kullanmam bana otomatik araç desem ne der acaba

ehliyet alacaksın ayrıca, patronun git düz vites için ehliyetini al diyecek :)  bize git src belgelerini al dediği gibi mesela...

her ikisini kulanan her ikisi içinde alacak, baktı olmuyor mesela sadece otoya yatkın, o zaman patron sana düz kullanacaksın derse iş aramaya başlayacaksın, üzgünüm, kurallar kişiye göre düzenlenemez, herkes herşeyi yapamaz.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ehliyet alacaksın ayrıca, patronun git düz vites için ehliyetini al diyecek :)  bize git src belgelerini al dediği gibi mesela...

her ikisini kulanan her ikisi içinde alacak, baktı olmuyor mesela sadece otoya yatkın, o zaman patron sana düz kullanacaksın derse iş aramaya başlayacaksın, üzgünüm, kurallar kişiye göre düzenlenemez, herkes herşeyi yapamaz.

Abim yanlış yorumluyorsun ihtiyaçlara göre ehliyet almak yanlış benim patronum da sana dedikleri gibi src ni al ceza yersen ödemem dedi

unutma bizim toplumuz da büyük al seneye de giyersin mantığı ile yıllarca en büyük elbiseler ile çocukluğumuz geçti 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de ilk ehliyet alırken yaşım gereği maksimum alabileceğim C idi.. C almıştım. 

E hakkım olsa onu alırdım. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ben de ilk ehliyet alırken yaşım gereği maksimum alabileceğim C idi.. C almıştım. 
E hakkım olsa onu alırdım. 

Ankara Sarıkamış arası amcamın O403 aracını kullandım. Çok keyifli idi. Unutulmaz sürüş deneyimi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Otobüs koltuğuna oturan inmez derler di ...

İsmini verdiği yeğenine canını verir amcası
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Abim yanlış yorumluyorsun ihtiyaçlara göre ehliyet almak yanlış benim patronum da sana dedikleri gibi src ni al ceza yersen ödemem dedi

unutma bizim toplumuz da büyük al seneye de giyersin mantığı ile yıllarca en büyük elbiseler ile çocukluğumuz geçti 

:D bu doğru işte, büyük al seneyede giyersin, eskiden E vardı, alınca alayını kullanırdın, şimdi oda bitti, şimdi neredeyse ne kullanıyoran sadece ona yetki al modu gelecek gibi..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...